Teisėsaugos pareigūnai apie atleistą Matonį: tai – didžiulė netektis policijai

Mindaugas Velička, Saulė Pauliuvienė, Romualdas Bakutis | Alfa.lt

Pirmadienį Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininkas Donatas Malaškevičius paskelbė, kad, atlikus tarnybinį patikrinimą, priimtas sprendimas atleisti ilgametį Kriminalinės policijos biuro viršininką Algirdą Matonį kaip diskreditavusį pareigūno vardą. Prieš savaitę A. Matonis buvo sulaikytas vairavęs neblaivus. Didžiulį autoritetą ir patirtį kovojant su pavojingiausiais bei žiauriausiais nusikalstamo pasaulio vadeivomis turinčio pareigūno atleidimas sukėlė nusivylimą ir net pasipiktinimą ne tik policijos, bet ir bene visų kitų teisėsaugos institucijų bei slaptųjų tarnybų gretose. Sakoma, kad saujelė aukštų Policijos departamento pareigūnų, kurie kolegų įtarinėjami kaip šios galimos provokacijos autoriai, sunkiai valdo savo džiaugsmą.

Galėjo sunaikinti savi?

Pirmadienį Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininkas D. Malaškevičius paskelbė, kad po atlikto tarnybinio patikrinimo generalinis policijos komisaras Saulius Skvernelis pasirašė tarnybinio patikrinimo išvadą ir įsakymą, kuriais remiantis už pareigūno vardo pažeminimą iš vidaus tarnybos atleido ilgametį Kriminalinės policijos biuro viršininką A. Matonį. Didelių nuopelnų Lietuvos valstybei turintis pareigūnas neteko ne tik tarnybos, bet ir visų socialinių garantijų, tarp jų – pareigūno pensijos, kurią per ilgus darbo metus buvo užsitarnavęs.

Kovo 22 dieną Kriminalinės policijos biuro viršininkas buvo sulaikytas neblaivus vairuojantis tarnybinį automobilį. D. Malaškevičius pareiškė, kad apie įvykį policijai pranešęs „pilietiškai nusiteikęs vairuotojas, neturintis kažkokių sąsajų su A. Matoniu, jo aplinkos žmonėmis ar nusikalstamu pasauliu“.

KRIMINALISTŲ VADAS PATEKO Į KOLEGŲ SPĄSTUS?

MATONIS ATLEISTAS IŠ PAREIGŲ DĖL PAREIGŪNO VARDO PAŽEMINIMO

LEMTINGĄ VAKARĄ MATONIS VYKO PAS GENERALINĮ KOMISARĄ SU ITIN SLAPTA INFORMACIJA?

SKVERNELIS: APIE ĮTARTINAI MANEVRUOJANTĮ MATONIO AUTOMOBILĮ PRANEŠĖ PILIETIS

Ne tik policijos gretose, bet ir visoje teisėsaugos bei žvalgybos bendruomenėje A. Matonio atleidimas sukėlė ne tik pasipiktinimo, bet ir įtarimų bangą. Dauguma teisėsaugos pareigūnų, prokurorų, žvalgybos darbuotojų įsitikinę, jog tai galėjo būti gerai organizuota provokacija.

Kas gali džiaugtis A. Matonio karjeros pabaiga? Dirbantys, ir dėl to nenorintys būti įvardinti, pareigūnai, nepaisant skirtingų institucijų, kuriose tarnauja, puse lūpų įvardija du aukštus pareigūnus. Tai esą Kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Andžejus Roginskis ir jo artimas draugas, Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininkas Donatas Malaškevičius, tarp kolegų pravardžiuojamas Čeripu (apytikslis vertimas – kaukolė, Alfa.lt).

Pats policijos generalinis komisaras S. Skvernelis yra apie tai girdėjęs, tačiau tokius įtarimus neigia. S. Skvernelis tikina, kad naujuoju Kriminalinės policijos biuro vadovu norėtų matyti ką nors iš teritorinių policijos įstaigų vadovų, nors paskelbus konkursą į vadovo vietą galėtų pretenduoti ir visi trys dabar jau buvusio Kriminalinės policijos biuro vadovo A. Matonio pavaduotojai, tarp jų – ir A. Roginskis.

Pačioje policijoje jau mažai kas abejoja, kad naujuoju Kriminalinės policijos biuro vadovu gali tapti Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Linas Pernavas.

VSD neigia dalyvavę

Abu aukšti vilniškiai pareigūnai, apie kuriuos puse lūpų kalba tiek buvę A. Matonio kolegos, tiek kitų teisėsaugos struktūrų pareigūnai, turi rimtą užnugarį Valstybės saugumo departamente (VSD). Tačiau naujienų portalo Alfa.lt žurnalistų neoficialiai kalbintas labai aukštas VSD pareigūnas neigė, jog departamentas organizavo kokią nors provokaciją prieš Kriminalinės policijos biuro viršininką, ir sakė, kad „girdėjęs kaip tik priešingai“ – jog tai esą galėjo būti A. Matonio kolegų policijoje darbas.

D. Malaškevičius itin skubino tarnybinį tyrimą ir atsisakė aiškintis bet kokias aplinkybes, kurios galėjo būtų palankios A. Matoniui. Pareigūnai kalba apie įvairias detales, kurios gali reikšti, jog kažkas iš policijos vidaus galėjo prikišti rankas prie šios nelemtos istorijos, policijos vadovybė visa tai atmeta. Tačiau savo vado, kuris turėjo didelį autoritetą, netekę pareigūnai sako, kad tiesa vis tiek išaiškės.

„A. Matonis nesuprato, kad dabar į policiją atėjo tokia karta, kuri neturi jokių moralinių skrupulų ir gali dėl savo karjeros šaltakraujiškai nesiskaityti su priemonėmis“, – naujienų portalui Alfa.lt sakė gerai policijos gretas pažįstantis pareigūnas, užimantis aukštas pareigas vidaus reikalų sistemoje.

Policija susilpnėjo

Teigiama, kad pats policijos generalinis komisaras S. Skvernelis įsakymą atleisti Kriminalinės policijos biuro viršininką pasirašė sunkia ranka ir padėti A. Matoniui nebegalėjęs. S. Skvernelis pabrėžė, kad „visi lygūs prieš įstatymą“. Tiesa. Tačiau ar Lietuvos policija sustiprėjo nuo to, jog toks pareigūnas kaip A. Matonis yra taip žeminančiai išvytas be jokios teisės sugrįžti ir net be užtarnautos pensijos? Vargu.

Buvęs policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius naujienų portalui Alfa.lt sakė, kad nesuklydo pakviesdamas A. Matonį dirbti Lietuvos kriminalinėje policijoje.

„Jį vertinu teigiamai. Tai pareigūnas, dabar jau buvęs pareigūnas, turintis didelę patirtį, didelius gebėjimus bendrauti su žmonėmis – tiek su nukentėjusiais, tiek su nusikaltėliais. A. Matonis iš kitų savo aktyvumu ir veržlumu, darbu organizuoto nusikalstamumo srityje išsiskyrė jau dirbdamas Druskininkuose, todėl tapęs generaliniu komisaru pakviečiau jį dirbti į centrinį aparatą – Policijos departamento kriminalinės policijos padalinį, kur jis toliau tęsė savo karjerą. Kaip parodė praktika – nesuklydome. Darbo baras pas jį buvo labai platus – operacijos, tarptautinis bendradarbiavimas su kolegomis iš užsienio, norminių aktų rengimas. Ir visur buvo pasiekti teigiami rezultatai. Tik gerai galiu atsiliepti. Įvyko nelemtas įvykis, labai gaila, bet kaip profesionalas jis yra tikrai geras“, – sakė buvęs policijos generalinis komisaras V. Grigaravičius.

Kitas buvęs policijos generalinis komisaras ir pirmasis Kriminalinės policijos biuro viršininkas bei jo įkūrėjas Vizgirdas Telyčėnas naujienų portalui Alfa.lt sakė, kad A. Matonio atleidimas „yra ženklus praradimas policijai“.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
9
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top