Telkiamės Konstitucijai, tautos ir piliečio teisėms ginti

Piliečių konferencijos „Už valstybę be melo“, surengtos pilietinių interneto portalų ir susirinkusios 2014-ųjų vasario 9-ąją Vilniuje,

REZOLIUCIJA

1. Mes, skirtingų pažiūrų piliečiai, telkiamės Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir joje įtvirtintiems laisvos tautos – valstybės suvereno – gyvenimo principams ginti. Kad apsaugotume konstitucinę valstybės santvarką ir Lietuvos piliečių teises nuo vis stiprėjančios valdžios savivalės, mes:
– kursime piliečių santalkas Konstitucijai ginti;
– neleisime valdžiai paminti konstitucinės piliečių teisės tiesiogiai dalyvauti valstybės valdyme, inicijuoti referendumus nacionalinės svarbos klausimais ir juose išsakyti savo valią;
– priešinsimės valdžios pastangoms paversti Konstitucinį Teismą savivalės įrankiu ir sieksime šio teismo funkcijas perduoti Aukščiausiajam Teismui.

2. Mes esame už savivaldžią tautą. Todėl sieksime Lietuvoje įtvirtinti tikrą, europietišką savivaldą, o Seimą paversti tikra Tautos atstovybe: piliečiai turi patys rinktis seniūnus ir/arba seniūnijų tarybas, o jų išrinkti seniūnai privalo tapti savivaldybių tarybų nariais.

3. Mes už skaidrų ir atsakingą Lietuvos viešųjų finansų tvarkymą. Todėl sieksime:
– kad piliečiai būtų įtraukti į savivaldybių ir valstybės biudžeto formavimą;
– kad valstybės ir savivaldybių įstaigų biudžetai, jų išlaidos taptų visiems piliečiams matomos elektroninėje erdvėje.

4. Mes už teisėtvarką, kuri gintų teisingumą ir žmogų, jo teises ir laisves, o ne sistemą. Todėl sieksime užtikrinti visuomenės dalyvavimą vykdant teisingumą:
– korupcijos, piktnaudžiavimo tarnyba ir kitose visuomenei svarbiose bylose privalo dalyvauti tarėjai;
– piliečiai turi įgyti teisę kreiptis į teismą su ieškiniu gindami viešąjį interesą;
– ypatingoms byloms tirti Seimas turės skirti ypatingąjį prokurorą, o tokias bylas nagrinės prisiekusiųjų teismas;
– privalo būti išskaidrinta aukščiausios ir vidurinės grandies teisėtvarkos pareigūnų atranka – kandidatai į šias pareigas skiriami tik po viešųjų klausymų.

5. Mes už kūrybingą ir gyvybingą tautą. Todėl sieksime Lietuvos politikai sugrąžinti tikrąjį turinį – jos paskirtis rūpintis tautos likimu ir išlikimu:
– švietimo ir kultūros politika negali likti valstybės gyvenimo paraštėje, o informacinė erdvė užvaldyta – nacionaliniu prioritetu turi tapti kryptingas tautos kūrybinių galių stiprinimas ir tautos, jos kalbos bei kultūros, ilgaamžiškumo užtikrinimas;
– valstybė turi imtis veiksmingų priemonių emigracijai ir neigiamoms demografijos tendencijoms stabdyti, šeimoms stiprinti;
– socialinės atskirties mažinimas turi būti vienas svarbiausių valstybės tikslų.

6. Mes už darnią Lietuvą, už pagarbų ir atsakingą visuomenės santykį su žeme, su gamta ir jos ištekliais, su per amžius sukauptu kultūros paveldu. Todėl sieksime tvarios, savarankiškos ir atsakingos ūkio plėtros, kurios neiškreiptų monopolijų savivalė ir valdžios korupcija.

7. Mes už suverenių valstybių Europą – už demokratinę, savivaldžių tautų ir tradicinių vertybių bendriją. Todėl sieksime, kad Europa būtų piliečių ir tautų aktyviai kuriama, o ne liktų biurokratijos pasisavinta ir jos direktyvomis valdoma.

Taigi esame
– už Konstituciją, konstitucinę santvarką ir laisvą viešąją erdvę,
– už teisėsaugos atskaitomybę ir jos pilietinę kontrolę,
– už valstybės finansų skaidrumą,
– už suverenias tautos teises ir tikrą savivaldą,
– už stiprių valstybių Europą.

Mes veiksime kartu šių siekių telkiami ir kviečiame Konstitucijai ištikimus visų pažiūrų piliečius veikti drauge.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top