Timothy Garton Ash. Diplomatija – po to, dabar Ukrainai reikia ginklų

Donecko moteris kastuvėliu semia iš balos vandenį. Reuters nuotr.

Vladimiras Putinas yra buvusios Sovietų sąjungos Slobodanas Miloševičius – toks pats blogas, bet galingesnis. Už melo dūmų uždangos marionetinės Rytų Ukrainos vyriausybės padedamas jis formuoja naujus požiūrius.

Mariupolio uostamiestyje per apšaudymą raketomis žūva nekalti praeiviai. Apsuptame Debalceve moteris priversta vandenį semti iš gatvės balos. Griuvėsių laukas, kuris dar neseniai vadinosi Donecko oro uostu, primena scenas iš iškankintos Sirijos.

Šiame konflikte jau žuvo apie 5000 žmonių, daugiau nei milijonas prarado savo namus. Europa, susirūpinusi Graikija ir eurozonos problemomis, leidžia savo priešakiniame kieme rastis antrajai Bosnijai.

Europa! Jei esi ką nors išmokusi iš savo istorijos – Putiną turi sustabdyti. Tik kaip?

Galų gale turi atsirasti suderintas sprendimas. Angela Merkel ir užsienio reikalų ministras Frank Walter Steinmeier visiškai teisingai ir ne sykį bandė būti diplomatiški, bet netgi jie nematė prasmės susitikti su Putinu Kazachstane sausio viduryje. Praėjusį šeštadienį Minske ir vėl nepavyko sutarti dėl paliaubų. Diplomatijos valanda dar sugrįš, bet ne dabar.

„Ilgainiui Putinas pralaimės, bet artimiausiu metu dar bus daug kraujo“.

Dabar mes turime sugriežtinti ekonomines sankcijas prieš Putino režimą. Naftos kainų kritimas padarė ženklų poveikį Rusijos ekonomikai. Po neilgo naujosios Graikijos vyriausybės svyravimo praėjusią savaitę ES sutarė dėl naujų sankcijų išplėtimo. Ar tai sustiprins Rusijos apgulties pojūtį? Taip, bet Putino režimas maitina šį pojūtį savo nacionalistine antivakarietiška propaganda. Ją sukūrė rusų televizija, nors nebuvo jokios grėsmės.

Kaip ir Miloševičius, Putinas drąsiai panaudos bet kokias priemones savo tikslams pasiekti. Kovai prieš Vakarus, it kokią sunkiąją karinę techniką, jis naudoja dujų čiaupo prievartą, kibernetines atakas, propagandą per rafinuotus informacinius padalinius, kuriems nekyla finansinių problemų, slaptas operacijas, agentų įtaką ES sostinėse bei grėsmę didinančius, Lamanšą uostinėjančius Rusijos bombonešius su atjungtais civilinės aviacijos atsakikliais.

Lenkų patarlė byloja: „Kol mes su jais žaidžiame šachmatais, jie mums spiria į užpakalį“ (Dupniak – toks lenkiškas žaidimas, kai stengiamasi atspėti, kas eina už nugaros). Tai yra visų Vakarų problema, ypač rambios daugianacionalinės Europos Sąjungos. Ta pailiustravo ir gėdingai netikroviškas strateginis dokumentas, pateiktas naujajai ES užsienio politikos vadovei F.Mogherini.

Ilgalaikėje perspektyvoje Putinas pralaimės. Dėl pasekmių labiausiai kenčia rusai, ir ne vien Kryme ar rytų Ukrainoje. Bet kuriuo atveju išsivysčiusioje, išteklių turtingoje šalyje valdant gudriam ir negailestingam diktatoriui ilgas įvykių tvarkaraštis atrodo realus. Daug ašarų ir kraujo nutekės Donu, kol viskas išsispręs.

„Iš istorijos žinome, kad ginklams nutildyti dažnai reikalingi ginklai…“

Dabartinė užduotis – sutrumpinti laiko ribą ir pabaigti chaosą. Tam Ukraina privalo turėti modernių ginklų – kad galėtų priešintis šiuolaikiškai rusų puolamajai ginkluotei. Senatoriaus J.McCaino iniciatyva JAV kongresas atvėrė galimybę finansuoti karinę pagalbą Ukrainai.

Dabar prezidentas B.Obama turi nuspręsti, kada ir kokiu konkrečiu pavidalu tai įvyks.

Kitas tyrimas, prie kurio prisidėjo buvęs JAV NATO ambasadorius Ivo Daalder ir veteranas, Rusijos ekspertas Strobe Talbot, nurodo, kokia parama būtų prasminga: „Ilgo nuotolio raketų aptikimo radarai, bepiločiai skraidantys aparatai ir elektroninės priemonės gynybai nuo jų, saugios ryšio priemonės, šarvuoti visureigiai, medicininė įranga.“

Reikia pabrėžti – tai yra kruopščiai atrinktos gynybos priemonės. Derybos ir konflikto sureguliavimas bus įmanomos tik tada, jei Ukrainos armija galės užtikrintu atsaku nutildyti Rusijos išpuolius. Iš istorijos žinome, kad kartais ginklams nutildyti reikalingi kiti ginklai. Miloševičiaus diplomatija ir sankcijos nesustabdė, jau nekalbant apie Hitlerį. Ar tokia karinė pagalba toliau stiprintų Rusijos apsupties baimę? Taip, bet Putinas jau naudoja šią baimę, nors ji neparemta faktais. Neseniai jis kalbėjo St.Peterburgo studentams, kad Ukrainos armija – ne armija, o svetimšalių legionas, šiuo atveju – NATO.

ES neduos Ukrainai ginklų

Karinės pagalbos klausimais Europa niekada nebus vieninga. Bet kuriuo atveju tai būtų individuali atskirų šalių vykdoma pagalba. Nors posakis „Amerika gamina, o Europa plauna indus“ sklando ore, vis dėlto galima daug ką pasakyti Amerikos, kaip pagrindinio tiekėjo, naudai. JAV turi geriausią įrangą, geriausias galimybes kontroliuoti jos panaudojimą, Amerika mažiausiai pažeidžiama ekonomiškai ir energetiškai. Europos šalys ir Kanada gali prisidėti kitkuo, pavyzdžiui, šarvuotomis transporto priemonėmis stebėtojams, parama atkuriant policiją (šioje srityje buvusioje Jugoslavijoje europiečiai atliko puikų darbą)

Apskritai rizikos būtų paskirstytos garbingai. Europos ekonomikos patiria visą sankcijų pasekmių naštą, nes jų prekyba ir investicijos Rusijoje didesnės. Europa teiks didžiąją dalį Ukrainos išlikimui būtinos ekonominės paramos, taip pat jie perims ir pagrindinį vaidmenį diplomatijoje. J.McCainas ir A.Merkel, tarsi rimbas ir meduolis, sudarytų tobulą komandą. Europa ir ypač Didžioji Britanija vis dar gali kai kuo prisidėti. Paprastai medijos laikomos „minkštąja galia“, bet Putinui jos svarbios it kokie tankai T-80. Jis tikslingai investavo į jas ir dabar naudoja televiziją iki pat Baltijos šalių rusakalbiams įtikinti, kad Rusija yra išdidi, konservatyvi, kovinga, jai grasina Kijevo fašistai, ekspansyvi NATO ir dekadentiška ES.

2014 m. vienas mano kolegų Rusijos ekspertų jaukiai sėdėjo Maskvos pirtyje su draugu gurkšnodami degtinę, kaip ten įprasta, kai gerai išsilavinęs rusas jo paklausė: „Dabar tik tarp mūsų. Kodėl tu remi Kijevo fašistus?“

BBC ginklo negalima neįvertinti

Šiai apsukriai propagandai neturėtume priešpastatyti nuosavo melo – tik patikimą informaciją ir didelę puokštę įvairių nuomonių. Niekas negalėjo būti geriau nei BBC. Amerika gali turėti geriausius bepiločius lėktuvus pasaulyje, Vokietija – geriausias stakles. Tačiau Britanijoje yra labiausiai tarptautiniu mastu gerbiamas transliuotojas ir tai žadina apetitą. Rusiškoji BBC linija, nors ir smarkiai, deja, apkarpyta, tebeturi milijonus klausytojų ir skaitytojų, o ukrainiečių svetainė per krizę išaugo iki 600 000 lankytojų. James Harding, BBC naujienų vadovas, pranešime apie perspektyvas daug dėmesio skyrė užsienio paslaugų plėtrai.

Sparti Rusijos ir Ukrainos programų plėtra būtų geras būdas BBC parodyti, kad jie investuoja ten, kur slypi jų tikroji jėga. Britų vyriausybė galėtų lengvai programas papildyti, nesikėsindama į BBC nepriklausomybę. Rusai ir ukrainiečiai ir yra tie, kuriems ypač reikia tikslios, subalansuotos ir teisingos informacijos.

Visa tai neprivers Putino sustoti jau rytoj. Bet tarpusavyje derinamos tos priemonės ilgainiui pasieks tikslą. Diktatoriai laimi trumpose distancijose. Ilgų nuotolių bėgime turi nugalėti demokratija.


Trumpai apie autorių: Timothy Garton Ash yra Oksfordo universiteto Europos studijų profesorius, vienas iš kompetentingiausių Vidurio ir Rytų Europos ekspertų, apie kurias parašė keletą knygų.

Iš vokiečių kalbos vertė Linas Šalna.

welt.de

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
31 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
gyvulius ir žvėris į tvartus ir narvus

su žvėrimis žmonija senai išmoko elgtis – niekas neina bučiuotis su liūtais ar meškomis ar tigrais.

exs-skaitytojas

kvietimas ginkluotis yra kvietimas karui.o karo propaganda yra draudžiama.kaip suprasti tokius rėksnius? tegul tie,kurie nori kariauti,eina savanoriais į tą rytų Ukrainą ir darbais,o ne žodžiais parodo ,kaip tėvynę myli.atrodo,kad teks pasitraukti iš šio portalo,nes jis baigė kritikuoti valdžią ir patapo karo vanagu.

Marija

O kas sustabdys Islamo Respublika?

 anglas

Tik kai gynkluosite tai ir savo kareivius siuskite (anglus)o ne lietuvius-lenkus!O seip nieko jums ne isdegs- http://www.chroniclelive.co.uk/news/north-east-news/whitby-councillor-claims-aliens-influencing-8693183 🙂

nevykdomi usa ir gb isipareigojimai

ginklu tiekti negalima. kadangi nevykdoma sutartis, pazeistas ukrainos teritorijos vientisumas, privalo grazinti ukrainai atimta atomini ginkla. kodel tik visokie leleputinai kim cen ir’ai gali gasdinti?

> Marija

Cia problema!Zapolskis-http://regnum.ru/news/polit/1898194.html

anglams

Выступая сегодня на заседании Совета Безопасности ООН, глава российского МИДа Сергей Лавров напомнил, что принципы деятельности ООН очень часто и порой грубо нарушаются. Поскольку темой заседания является: «Поддержание международного мира и безопасности: уроки истории, приверженность целям и принципам Устава ООН», то Лавров привел несколько ярких примеров, которые должны стать для всех уроками. Так, глава МИД РФ привел ситуации с бомбежками Сербии и оккупацией Ирака, которая проводилась под откровенно лживыми предлогами, за что до сих пор расплачивается иракский народ. Затем Лавров прямолинейно заявил, что Совбез ООН пытаются превратить из самостоятельного органа принятия решений в придаточный орган, штампующий указы лидера, а поскольку это не получаются, то принимаются попытки нивелировать роль Совбеза в главной его деятельности – поддержании международного мира и безопасности. Также… Skaityti daugiau »

Mistika!
Diedukas > "anglams"  2015-02-23 19:12

Говорят, в психиатрию добавили новый синдром Лаврова-Путина… патологическое, несуразное враньё с последующей верой в него.

anglas> 3.14 diedukams

Tavo melas jau ne pakeliamas protu,ukrai jau per kiek viena svente ar pries Porosenkos vizita i vakarus sprogdina liektuvus,autobusus ir siaip praeivius.Atsibodot jus taip susirupine jankiu reikalais europoje! Gera zinia ta kad vokieciai ne parduos Lietuvai moderniu gynklu! (lenkiskai) http://obserwatorpolityczny.pl/?p=30210

Diedukas

Siūlau redakcijai perduot šito veikėjo (anglas> 3.14 diedukams 2015-02-23 23:40) IP saugumo tarnyboms. Tegul pasidomi, kas per „žaliasis žmogeliukas” užsiveisė. Juk šitam analfabetui (Antimaidaunui iš senesnių komentarų)gera žinia – „Gera zinia ta kad vokieciai ne parduos Lietuvai moderniu gynklu!” Manau, kad tokiam dar geresnė žinia būtų, jei rusas sugrįžtų…

anglas>3.14 diedukams

O tu pries kad rusai sugriztu i Palanga? O tu zinai kiek kainuoja „rusai puola” Lietuvos ukyninkui?Tu gal is grandu maitiniesi? Кажется, что президенту Бараку Обаме тоже немного стыдно за свое поведение. Этот лауреат Нобелевской премии мира продемонстрировал точно такую же военную активность, как и его предшественник, в адрес которого постоянно звучит критика. Обама повышал военные расходы на протяжении большей части своего президентского срока, дважды увеличивал численность американского контингента в Афганистане, инициировал интенсивные военные кампании с участием беспилотников в Пакистане и Йемене, вступил в войну против Ливии, планировал атаковать Сирию из-за ее химического оружия и втянул свою страну в войну против Исламского государства в Ираке и Сирии. Между тем, президента Обаму избрали во многом благодаря его речи 2002 года, в… Skaityti daugiau »

anglas>3.14 diedukams

Tu vis tik perskaitik ta lenku straipsni,nes atsilieki suprazdamas kaip apie mus masto europa! Tu esi plugas (arba leokajus)ir analfabetas geopolitikoje,kur skaiciojama tokiomis kategorijomis kaip- vremia podleta.

anglas>3.14 diedukams

Dar cia pavartik smegenys (lenkishkai) http://www.prawica.net/40611

anglas>3.14 diedukui
Pastebėjimas

Dar mažai nužudė ir sužalojo žmonių. Manau, kad Gartono kaimynus reikėtų apginkluoti ir tegul bombina jo šeimą ir giminę.

Diedukas rusiškiam mopsui

O šlykščiausia yra tai, kad tokia utėlė nekenčia šalies, kurioje gyvena, bet net nesusimasto išvažiuot į savo plačiąją tėvynę ruskiją. Doberiomsia i do vas…

>Diedukui

ne painiok sakies ir tu kurie ja uzvalde! O del mopsu tai tikrai gerai pastebejai,kam tie musu mopsai tarnauja?Apie tevyne jau rasiau,mano visi seneliai ir proseneliai gyme Lietuvos teritorijoje!

Diedukas

…mano visi seneliai ir proseneliai gyme Lietuvos teritorijoje!
Tavo vietoj iš gėdos pasikarčiau…

>Diedukui

O del ko turi buti geda,kad mastau kitaip negu siulo man tavo portalas? Suprantu turiu laikitis centrines partijos linijos,kitaip esu vatnikas ir koloradas.Bet beda tame kad ne maskolija mane apvoge per 24 metus! Tai kodel turiu dabar jems ne tikieti?

Diedukas

O tai kas apvogė? Giminės iš Dzūkijos?

>Diedukui

ne tavo gymines is chabatniku.

leitenant vsem anglasam

vy che, mudaki, instrukciji ne sobliudaete.
Vedj skazano zhe bylo, – raz vydaete sebia za anglichan, na litovskom eto pishut cherez „nosine” (a „nosovaya”)- ąngląs.
Udarenie kak na nashem – x— v glaz.
Pozor ot takix podchinennyx na vse Olgino.

>Diedukas
>Diedukas

Jai toks Lietuvos patriotas esi,gal pasirasei? http://www.peticijos.com/kreipimasis_vardan_lietuvos

na kur Diedukai ir

kiti leitenantai? Ar pasiraset peticija??? Gera laida,kol kas tik saltas karas – https://www.youtube.com/watch?v=IlxmTUf3g5Q#t=1234 ka galvojate,(nors zinau atsakima-ruspropaganda…)bet si karta situacija rimtesne negu 1963.

Paklausom Piakino!!!

Viskas daugiau negu rimta! https://www.youtube.com/watch?v=7CgN-qNm2uk

Diedukas > na kur Diedukai ir

Diedukas niekur neprapuolė, jis buvo nuvykęs į VSD ir pranešė apie šiam portale įsiveisusį rusų diversantą…

Diedukas > na kur Diedukai ir

Lauk svečių……

>Diedukui

Diedukas pasirodo VSDukas?:) Man atrodo tu nacikas-chuliganas,viska ka jus galite tai zmogu gatveje sumusti(arba kavineje,kaip ta muzikanta).Tu bek geriau pas dasha ir prasyk kad nustuotu kara traukti ant Lietuveles,ir taip mazai musu liko!

31
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top