Tomas Dapkus. Generalinės prokuratūros užvaldymo planas: ar pavyks nusikalstamam pasauliui susodinti savus?

Alfa.lt

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis paskelbė papildomas atrankas į Generalinės prokuratūros (GP) Baudžiamojo persekiojimo departamento (BPD) ir Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento (ONKTD) vyriausiųjų prokurorų pareigas. Anot E. Pašilio, taip siekiama, kad konkurse dalyvautų daugiau prokurorų. Tačiau papildoma atranka pradėjo kelti klausimų. Buvęs ilgametis aukštas STT pareigūnas ir Seimo narys Povilas Urbšys įspėja, kad į Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiojo prokuroro pareigas nusikalstamas pasaulis siekia pastatyti sau lojalų prokurorą.

Aukštas prokuroras supainiojo interesus?

Per pirmąjį atrankos etapą, kuriame generaliniam prokurorui neaišku, kodėl neįtiko tuomečiai departamentų vyriausieji prokurorai Irmantas Mikelionis ir Simonas Slapšinskas, Vyriausiųjų prokurorų atrankos komisijos nariu buvo ir Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras Simonas Minkevičius. Dabar S. Minkevičius pats nusprendė papildomai dalyvauti GP Baudžiamojo persekiojimo departamento vadovo atrankoje.

„Tai yra viešųjų ir privačių interesų konflikto požymiai, nes kas tada gali paneigti teiginius, kad jis nebuvo suinteresuotas vertinti kitus pretendentus, kadangi, ko gero, pats galvojo kitą kartą pretenduoti į tą patį postą. Ir, kiek man žinoma, būtent lyg tai neneigė generalinio prokuroro pavaduotojas Žydrūnas Radišauskas, kad įkalbinėjo būtent S. Minkevičių dalyvauti atrankoje, tai irgi suponuoja nuomonę, kad iš anksto yra numatytas asmuo, kuris turi laimėti šitą atranką. Tai kam imituoti atranką ir vaizduoti, kad tai vyksta bešališkai ir skaidriai“, – stebėjosi Seimo narys P. Urbšys.

„Pašalinus konkurentus yra paprasčiau laimėti ir lipti karjeros laiptais. Toks dalyvavimas sietinas su galimu viešų ir privačių interesų konfliktu, ir, išgirdęs šią informaciją, kreipsiuosi į generalinį prokurorą, paprašydamas įvertinti, ar nėra šiuose veiksmuose galimo interesų konflikto, manau, kad tai gali būti ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos tyrimo objektas“, – sakė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius.

Generalinis prokuroras E. Pašilis sako, kad dėl šių dalykų bus sprendžiama.

„Patikėkit, spręsim dar, nes dabar nėra dar paties posėdžio, aš negalėčiau pasakyti, nes lygiai taip pat, kiek žinau, ir dėl (komisijos pirmininko – Alfa.lt) Ž. Radišausko gali būti klausimų, galbūt bus pareikšta nušalinimų“, – sakė generalinis prokuroras E. Pašilis.

Minkevičius paleido Romanovą

Dabartinis Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras S. Minkevičius išgarsėjo, kai, būdamas Generalinės prokuratūros Baudžiamojo departamento, kuriam dabar pretenduoja vadovauti, prokuroru, vadovavo ir kontroliavo Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyboje (FNTT) atliekamam ikiteisminiam tyrimui dėl bankrutavusio Ūkio banko. Jam vadovaujant tyrimui iš teisėsaugos gniaužtų paspruko skandalingas bankininkas Vladimiras Romanovas. Pabrėžtina, kad įžūliai ignoruotas ir prieš tai įvykęs rezonansinis pabėgimas, kai „Snoro“ akcininkai Vladimiras Antonovas ir Raimondas Baranauskas nuo teisingumo pasislėpė Londone ir vėliau Maskvoje. Po to, kai skandalingai paspruko šie veikėjai, visuomenė tikėjosi, kad teisėsauga jau pasimokė ir tokio masto įtariamieji nebepasislėps. Tačiau prokuroro S. Minkevičiaus dėka V. Romanovas išvyko oriai ir nebaudžiamai: žlugusio Ūkio banko akcininkui šis prokuroras ne tik nebuvo skyręs kardomosios priemonės, bet net ir neprieštaravo, kad įtariamasis V. Romanovas išvyktų į Rusiją prieš pat suplanuotą apklausą. V. Romanovas, globojamas Rusijos, toliau ten ir slapstosi nuo Lietuvos teisėsaugos.

Maža to, vėliau, jau V. Romanovui esant Maskvoje buvo tikimasi, kad įtariamasis atvyks į vieną iš Europos Sąjungos valstybių ir bus sulaikytas pagal slapta išduotą Europos arešto orderį, tačiau šią informaciją S. Minkevičius nutekino žiniasklaidai. Tai įrodo prokuroro ir žurnalisto susirašinėjimas socialiniuose tinkluose. Taip V. Romanovas buvo įspėtas nekelti kojos iš Rusijos.

„Naujasis generalinis prokuroras turėtų atidžiai įvertinti šią istoriją“, – sakė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius.

S. Minkevičius toje pačioje Ūkio banko byloje skandalingai buvo nutraukęs ikiteisminį tyrimą prieš įtariamą V. Romanovo bendrininką „Boslitos“ vadovą Gintarą Skorupską, kuriam pareikšti įtarimai dėl beveik 15 milijonų eurų Ūkio banko turto iššvaistymo su V. Romanovu. G. Skorupskas siejamas su viena žiauriausių Kauno nusikalstamo pasaulio Daškinių grupuote. Ikiteisminis tyrimas G. Skorupsko atžvilgiu buvo atnaujintas įsikišus tuomečiam GP Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiajam prokurorui Simonui Slapšinskui.

Sieja tamsūs ryšiai su advokatais?

„Kažkodėl S. Minkevičiaus pavardė vis figūruoja tose bylose, kur priiminėjami palankūs sprendimai arba V. Romanovui, arba jo aplinkai, tai yra įdomus sutapimas. Kartais tokie palankumai atsiranda dėl to, kad yra ryšiai su advokatu tose bylose arba paprasčiausiai kažkoks suinteresuotumas, bet kai nėra iki galo atsakyta į tuos klausimus, tai kyla klausimai dėl to pačio prokuroro reputacijos“, – sakė buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos viršininkas, Seimo narys P. Urbšys.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top