Tomas Viluckas. D. Žalimo stiliaus retorika Lietuvoje tapo norma

laikmetis.lt

Buvusio Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo reakcija feisbuke į Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) Didžiosios kolegijos sprendimą byloje Fedotova ir kiti prieš Rusiją sulaukė prof. Igno Vėgėlės atsako. Socialinio tinklo vartotojai suskubo juo dalintis.

D. Žalimas su žodžiais nesiskaitė

Profesorius D. Žalimas savo įrašą pradėjo nuo tūžmingos tirados kitaminčių adresu (kalba netaisyta – red.):

„“rusų pasaulis” Lietuvoje, visokie “laisvos visuomenės” ir “konstitucinių teisių” institutai, prezidentinio, klerikalinio, maršistinio, vėgėlinio ir širinskinio tipo “konstitucijos žinovai” šiandien gavo jei dar ne nokautą, tai į gilų nokdauną siunčiantį smūgį. Sudavė jį Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) Didžiosios kolegijos (o tai reiškia galutiniu) sprendimu byloje Fedotova ir kiti prieš rusiją (santrauką matote).“

Toliau jis išdėsto EŽTT sprendimo esmę: „Valstybės turi pozityvias pareigas pagal Europos žmogaus teisių konvencijos (EŽTK) 8 straipsnį, pagal kurį ginamas privatus ir šeimos gyvenimas, teisiniu reguliavimu pripažinti tos pačios lyties porų stabilius ir tarpusavio įsipareigojimais susietus santykius, t. y. saugoti juos iš esmės kaip šeimą pradedant nuo tokių santykių registracijos. Tos pačios lyties asmenų santykių teisinio pripažinimo ir apsaugos nebuvimas pripažintas teisės į privataus ir šeimos gyvenimą, taigi ir EŽTK 8 straipsnio pažeidimu.“

Tačiau teisininkui svarbiausiai pasirodė, kad „EŽTT atmetė visus rusijos argumentus dėl to, kad tos pačios lyties porų santykių nepripažinimas yra nulemtas viešojo intereso. Konkrečiau, kaip pagrindas pateisinti tos pačios lyties porų diskriminavimą nepripažintas nei siekis ginti tradicinę šeimą, nei daugumos gyventojų nepritarimas, nei noras saugoti nepilnamečius nuo vadinamosios homoseksualumo propagandos. Tokie “pagrindai” nesuderinami su demokratijos samprata, suponuojančia pliuralizmą, lygiateisiškumą ir toleranciją, nes kaip tik stiprina homofobiją ir prietarus, stigmatizuoja homoseksualius asmenis.“

D. Žalimas perteikia visą EŽTT argumentaciją kaip tos pačios lyties porų santykių teisinis pripažinimas negali savaime pakenkti tradicinio modelio šeimoms ir jų ateičiai bei integralumui.

Na, o vėliau teisės korifėjus pasitelkia nuvalkiotą retoriką lygindamas prigimtinės šeimos gynėjus su rusiško pasaulio ideologija, teigdamas, kad EŽTT argumentus „Adresuoti galima visiems tiems, kurie tapačiais rusiškiems argumentais iki šiol maišo protus Lietuvoje trukdydami įstatymu sureguliuoti tos pačios lyties partnerystę.“

Negana to, D. Žalimas tvirtina, kad „jie elgiasi antikonstituciškai, nes pagal Konstituciją žmogaus teisių apsaugos standartas negali būti žemesnis nei pagal EŽTK. Kad tuoj ateis Lietuvos eilė prisiminti Konstituciją ir tarptautinius įsipareigojimus, rodo EŽTT sprendimo 67 punktas, kuriame Lietuva minima kartu su rusija ir dar 15 Europos valstybių, kuriose tos pačios lyties poros neturi teisės į jų santykių įstatyminį pripažinimą. Lietuvoje taip yra, nes jau ketveri metai atvirai nevykdoma jos Konstitucija.“

Jis priminė Lietuvos KT dar 2019 m. sausio 11 d. nutarimą, kuris pasakė, kad konstitucinė šeimos samprata yra neutrali lyties požiūriu.

Savo įrašą buvęs KT pirmininkas baigia netiesiogiai ragindamas homoseksualias poras kreiptis į EŽTT. „Ar lauksime spyrio iš Strasbūro, klauskite politikų. Manau, kad tikrai atsiras Lietuvos piliečių, kurie taip pat kaip pareiškėjai šios dienos byloje kreipsis į EŽTT. Ir rezultatas jau dabar aiškus,“ – įsitikinęs D. Žalimas.

I. Vėgėlė nustebęs: kokių gebėjimų jis gali išmokyti studentus?

Buvusio KT pirmininko menkinanti retorika neliko nepastebėta prof. I. Vėgėlės, kuris pateikęs D. Žalimo įrašo ekranvaizdį ir nesiveldamas į teisines diskusijas, atkreipė dėmesį į pačią pastarojo leksiką.

„Tai – buvusio Konstitucinio Teismo pirmininko vakarykštė leksika. Dešimtį metų (iš jų devynerius – teisėtai,  o dar vienerius – įstatymo nustatytu laiku nusprendęs nesitraukti ir toliau pirmininkauti) šis asmuo priiminėjo sprendimus aukščiausioje teisminėje valstybės institucijoje. Gerai, kad „buvęs“.

Kai eteryje pasirodo nuogas Šurajevas, supranti, kad tokie yra šio „Metų kūrėjo“ gebėjimai. Išmintingai šypsomės. Pykti galime tik ant iš biudžeto išlaikomos LRT: tokios šiuolaikinės LRT „kultūros vertybės“, taip LRT supranta „visuomenės moralės stiprinimą“ (šie principai nustatyti LRT įstatyme).

Bet kai panašios saviraiškos formos tampa priimtinos Vytauto Didžiojo universiteto teisės fakulteto Dekanui, bandau suvokti, kokių gebėjimų jis gali išmokyti studentus? Klausiu, ar tai yra priimtina Vytautas Magnus University (Vytauto Didžiojo universitetas)?

Nuoširdi užuojauta. O būsimų studentų tėveliams – puiki proga apmąstyti, kokioje institucijoje turėtų studijuoti būsimas teisininkas.“

Prasta norma

Nuolatinis kitaminčių žeminimas, jų pavardžių pavertimas bendriniais žodžiais, bandymas silogizmais prigimtinės šeimos vertybių puoselėtojus sutapatinti su Kremliaus ideologijos adeptais pasidarė prasta norma.

„Mano broliu gali tapti ir priešininkas“, – sakydavo prancūzų mąstytojas Jeanas Guittonas (Žanas Gitonas), kurio kabinete šalia kabėjo dviejų diametraliai priešingas minties pozicijas atstovaujančių mąstytojų – Blaise‘o Pascalio ir Spinozos – portretai.

Kitaip tariant, galima kažko išmokti ir iš ideologinių priešininkų, deja, bet toks pasaulio matymas yra tapes utopiniu galios pozicijas turintiems mūsų šalies viešosios erdvės veikėjams.

5 8 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top