laikmetis.lt
Atrodo, kad V. Putino išpuolis prieš Ukrainą sugriovė jėgų pusiausvyrą pasaulio politikoje. Europos rytai dega, o karas, nepaisant Rusijos pralaimėjimų, nesibaigia. Putinui reikėjo pasitraukti iš Ukrainos, kad išsaugotų imperijos likučius. Tačiau jis to nenori ir tikriausiai nežino, kaip tai padaryti.
Dabar gaisrai plinta į kitus regionus; šūviai nuaidėjo Kosove, grįžta ir Kalnų Karabacho konfliktas tarp Armėnijos ir Azerbaidžano. Tačiau pavojingiausia padėtis pasaulyje yra Taivane. Jei Kinija pradės invaziją prieš šią šalį, JAV ją gins. Tai būtų didelis pasaulinis karas. Be viso to, gali atsinaujinti konfliktai aplink Palestiną ir Siriją, keliantys grėsmę visam pasauliui.
Pasaulinė tvarka pasirodė esanti labai trapi, o iki šiol sunkiai įsivaizduojami dalykai tapo realybe.
Turi būti sukurta nauja pasaulio saugumo architektūra. Rusijos išstūmimas iš Ukrainos turi tapti lūžio tašku. Po karo Rusijos Federacijos izoliacija turi būti palaikoma iki tokio lygio, kad ji negalėtų atkurti savo potencialo dar vienam išpuoliui. Sankcijos turėtų būti panaikintos tik tuo atveju, jei Rusijos politinė padėtis užtikrins taiką bent porą dešimtmečių.
Pasaulinės jėgų pusiausvyros atkūrimas turi prasidėti Vidurio Europoje. Tik nuolatinis JAV karinių pajėgų buvimas ir karinių bei ekonominių ryšių užmezgimas pagal Trijų jūrų iniciatyvą, pasiekiančią Gruziją ir net Armėniją bei Azerbaidžaną, užtikrins taiką šioje pasaulio dalyje.
Problemą šiai struktūrai kelia ne tik Rusija, bet ir Vokietija. Berlynas elgiasi taip, tarsi norėtų grįžti į praeitį. Vokietijos dominavimas Europoje įmanomas tik bendradarbiaujant su Maskva, o šių ryšių nutraukimas reikštų gyvybę teikiančių arterijų Berlynui nutraukimą. Berlynui nepavyks grįžti į tai, kas buvo iki Rusijos invazijos į Ukrainą vasario 24 d., tačiau jis to dar nežino ir tikrai negali su tuo susitaikyti. Tačiau kuo greičiau Berlynas supras, kad pasaulis pajudėjo į priekį, tuo greičiau bus galima atkurti taiką pasaulyje. Kyla klausimas, kaip tai padaryti?
Pirmas žingsnis – pakeisti ES vidaus santykius. Ir turime pagalvoti apie saugumo politikos vaidmenį šiuose santykiuose. Netrukus Lenkija turės stipriausią kariuomenę šioje organizacijoje. Lenkijos kariuomenė, bendradarbiaudama su JAV, galėtų užtikrinti tokį ES saugumą. Vadinasi, pagrindinis Europos bendradarbiavimo saugumo srityje centras turėtų būti Varšuva. Tai bus antroji ES ranka, ir tai yra vienintelis logiškas sprendimas, nesudarantis konkurencijos NATO.
Naujoji saugumo architektūra turėtų apimti Šiaurės Ameriką ir Europą. Ji taip pat turėtų priversti partnerystę svarbiausiais klausimais, būtent dėl to, kad abiejų žemynų saugumas pirmiausia priklauso nuo energetikos, informacinių technologijų ir logistikos. Šiose srityse turėtų būti mažinamos kliūtys.
Tai turi būti naujasis laisvojo pasaulio projektas: integracija saugumo labui.
Šaltinis: Remix News