Tristan Vanheuckelom. Kas valdys Olandiją?

laikmetis.lt

Po stulbinančios konservatyviosios Laisvės partijos (PVV) pergalės prieš tris savaites vykusiuose Nyderlandų nacionaliniuose rinkimuose, Geerto Vilderso svajonių scenarijus – dešiniųjų vyriausybė, kurią sudarytų jo partija, centro dešinioji Naujoji socialinė sutartis (NSC), liberalioji Liaudies laisvės ir demokratijos partija (VVD) ir agrarinė populistinė partija Ūkininkų ir piliečių judėjimas (BBB) – gali būti įgyvendintas.

„Rekomenduoju ištirti, ar gali būti pasiektas susitarimas tarp PVV, VVD, NSC ir BBB partijų dėl bendro pagrindų plano Konstitucijai, pagrindinėms teisėms ir demokratinei konstitucinei valstybei apsaugoti”, – pažymėjo R. Plasterkas savo ataskaitoje po kelias savaites trukusių žvalgomųjų derybų su visomis politinėmis partijomis.

Jis rašė, kad derybos bus tęsiamos tokiomis pagrindinėmis temomis kaip migracija, klimatas, socialinė apsauga, žemės ūkis.

Savo pranešime Plasterkas pabrėžė, kad svarbu, jog minėtos partijos padėtų bendrą ilgalaikio bendradarbiavimo pagrindą.

Tačiau vis dar išlieka didelių kliūčių. Tiek NSK, tiek VVD, remdamiesi susirūpinimu dėl religijos laisvės, tikisi, kad PVV būtinai nusileis dėl tam tikrų kadaise duotų rinkiminių pažadų, pavyzdžiui, dėl Korano, mečečių ir islamo mokyklų uždraudimo.

Taip pat raginama atsisakyti karinės pagalbos Ukrainai, siūlymo surengti referendumą dėl Nyderlandų išstojimo iš ES ir pasitraukimo iš JT klimato sutarties.

EenVandaag apklausos duomenimis, PVV rinkėjai taip pat pasirengę sušvelninti svarbias savo rinkimų programos dalis, jei tai juos priartintų prie valdančios koalicijos.

Pavyzdžiui, tik 11 % PVV bazės narių primygtinai reikalauja, kad derybose būtų uždraustas Koranas ir mečetės, o 84 % mano, kad Vildersas gali atsisakyti šio reikalavimo.

11 % PVV bazės narių primygtinai reikalauja, kad derybose būtų uždraustas Koranas ir mečetės

Priešingai, dėl nelegalių prieglobsčio prašytojų deportavimo ar sulaikymo 91 % PVV rinkėjų yra nepalenkiami. Beveik trys ketvirtadaliai (70 %) nori, kad prieglobsčio suteikimas būtų visiškai sustabdytas. Pastaruoju klausimu VVD, NSC ir BBB rinkėjų nuomonės išsiskiria: pusė mano, kad PVV turėtų būti leista laikytis šio pažado, o 44 % – kad ne.

Įdomu tai, kad nusikaltėlių, neturinčių olandų pilietybės, deportavimą – nors tai pažeidžia keletą tarptautinių sutarčių – dauguma visų potencialių PVV koalicijos partnerių laiko priimtinu. Beveik visi VVD (91 % ), NSC (93 %) ir BBB (98 % ) rinkėjai pritartų koalicijos sutartyje įtvirtintai politikai.

Taigi, šių partijų rinkėjų nuomone, daug griežtesnė imigracijos politika turėtų būti svarbiausias bet kurio būsimo ministrų kabineto prioritetas.

Šių partijų rinkėjų nuomone, griežtesnė imigracijos politika turėtų būti svarbiausias būsimo ministrų kabineto prioritetas.

Iš galutinės Plasterko ataskaitos taip pat paaiškėjo, kad VVD nemato didelės naudos centro kairės koalicijoje su GroenLinks-PvdA. Jos lyderis, buvęs ES „klimato popiežius” Fransas Timmermansas (Frans Timmermans), kurio asmeninės premjero posto ambicijos buvo sužlugdytos, išreiškė naują norą tapti opozicijos lyderiu.

Tikimasi, kad šios derybos bus sunkios, nes iki šiol VVD laikėsi pozicijos, kad nori remti mažumos vyriausybę, nedalyvaudama koalicijoje. Priešingai, NSK sutiktų valdyti kartu su PVV tik tuo atveju, jei VVD taip pat dalyvautų mišrioje koalicijoje.

ŠaltinisEUROPEAN CONSERVATIVE

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top