Tyrimas atskleidė: turtingieji tuokiasi dukart dažniau nei skurdžiai gyvenantys, ir šis atotrūkis tik didėja

laisvavisuomene.lt

Niekam ne paslaptis, jog šiais laikais tuokiasi vis mažiau žmonių. Tai tampa vis didesne problema dėl paprastos priežasties – dauguma nesusituokusių porų galiausiai išsiskiria, tuo tarpu didžioji dalis santuoką sudariusių porų lieka kartu: 8 iš 10 porų, kurios buvo susituokę iki vaiko gimimo, vis dar bus kartu ir jam įgijus vidurinį išsilavinimą; jei tėvai nesudaro santuokos, tikimybė kartu auginti vaiką smunka iki 3 iš 10 atvejų. Tai pakankamai didelis atotrūkis.

Nors yra skirtumų tarp susituokusių ir nesusituokusių tėvų, gyvenančių porose, naujausiuose savo tyrimuose apie paauglių savivertę Santuokos fondas (ang. Marriage Foundation) pabrėžė faktą, jog vaikai vienodai gerai jaučiasi tėvams gyvenant kartu, nepriklausomai nuo to, susituokę jie ar ne. Esminis dalykas – ar poros lieka gyventi kartu. Santuoka nuskaidrina įsipareigojimą kaip niekas kitas. Sutikdamos tuoktis, poros aiškiai pareiškia dėl savo planų likti kartu visą gyvenimą, tai išsklaido bet kokias uždelstas abejones ir padeda susiderinti tarpusavio lūkesčius. Poros tai gali padaryti ir nesusituokdamos, tačiau tokie bandymai būna sėkmingi nedaugeliui.

Vienas iš įspūdingiausių Santuokos fondo 2015 m. tyrimo atradimų – faktas, kad retėjančių santuokų tendencija Jungtinėje Karalystėje paveikė pasiturinčius tik nežymiai. 87 % tėvų, uždirbančių per 40 tūkstančių svarų per metus (apie 46 tūkst. €) ir turintys jaunesnius nei penkerių metų amžiaus vaikus, buvo susituokę. Matyti aiškus kontrastas su mažiausias pajamas gaunančiais gyventojais – tarp jų susituokę tik 24 % porų. Kitaip tariant, net ir tuomet, kai visuomenė ir viešosios nuomonės formuotojai teigia, jog santuoka nėra svarbi, pasiturintys vis vien tuokiasi.

Buvo nuspręsta pažvelgti, kaip šis fenomenas pasireiškia Europoje. Kartu su Brigham‘o Young‘o universiteto JAV profesoriumi Spencer‘iu James‘u pradėta pora stambaus masto Europos apklausų, įskaitant Europos socialinę apklausą, kuri leidžia susidaryti pakankamai gerą įspūdį apie santuokos paplitimo atotrūkį tarp turtingų ir vargšų dvidešimtyje valstybių. Analizuojant šios apklausos septintojo raundo (2014 m.) duomenis, bandyta apskaičiuoti visų tėvų, turinčių nepilnamečius vaikus, ir visų susituokusiųjų santykį.

Štai trumpa to, kas buvo išsiaiškinta, santrauka (daugiau žr. ČIA):

– santuokų dažnumo atotrūkis tarp turtingųjų ir vargšų matomas visose dvidešimtyje valstybių, kuriose vykdyta apklausa.

– Europoje 84 % labiausiai pasiturinčių (penktadalis gyventojų pagal didžiausias pajamas) tėvų yra susituokę, o tarp blogiausiai gyvenančių (penktadalis gyventojų pagal mažiausias pajamas) susituokę yra tik 42 % porų.

– santuokų sudarymo atotrūkis svyruoja nuo 1,4 karto Portugalijoje ir Slovėnijoje iki 3,8 karto Danijoje ir Čekijoje.

– santuoka labiausiai paplitusi Viduržemio jūros valstybėse, kur susituokę 87 % labiausiai pasiturinčių, palyginti su 53 % vargingiausiųjų gyventojų.

– netgi „socialiai liberalioje“ Skandinavijoje 75 % labiausiai pasiturinčių tėvų yra susituokę ir tik 30 % menkai pasiturinčių tėvų yra sumainę žiedus.

Tai sukrečia. Kurią Europos vietą bestebėtume, turtingieji vis vien tuokiasi. Politikai ir tie, kurie mums daro įtaką, beveik visi, kuriuos galima priskirti penktadaliui gyventojų pagal aukščiausias pajamas, „turtingųjų“ kategorijai, – nenustoja skelbę, jog santuoka nėra reikšminga. Bėda ta, kad vargingieji – tie, kuriems stabilumo reikia dar labiau nei kitiems, tie, kurie neturi pinigų rezervų, – jų klauso.

Atlikta analizė parodo, kad pastebėta tendencija tarp retėjančių santuokų ir stabilumo, kurį teikia santuoka, yra artimai susijusi su gaunamomis mažesnėmis pajamomis. Todėl politiniais sprendimais, kuriais siekiama mažinti šeimų irimą, turėtų būti siekiama didinti stabilumą, įsipareigojimą ir santuokų skaičių mažesnes pajamas gaunančiųjų grupėje.

Šaltinis: familystudies.org

Trumpai apie autorių: Harry Benson – Jungtinėje Karalystėje įsikūrusio Santuokos fondo (ang. Marriage Foundation) tyrimų skyriaus vedėjas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top