Ukrainą fotografuojantis Juozas Valiušaitis: „Girdime dvesiančios Rusijos kriokimą“

Skirmantas Malinauskas | 15min.lt

Prieš dešimtmetį Ukrainą fotografuoti pradėjęs fotomenininkas Juozas Valiušaitis įsitraukė į šios valstybės politinių įvykių verpetą. Jo objektyvas fiksavo Oranžinę revoliuciją, jis dalyvavo Maidano laisvės eisenose, Lietuvoje organizavo Ukrainos palaikymo akcijas.

Kaip atsidūrėte Ukrainoje?

2004 m. turėjau progą 10 mėnesių gyventi Kijeve. Iš pirmo žvilgsnio tai buvo atsitiktinumas, tačiau pažiūrėjęs iš laiko perspektyvos matai, kad tave per gyvenimą kažkas veda. 2004 m. pavasarį vienas lietuvis leidėjas, gyvenantis Kijeve ir turintis savo leidyklą, pakvietė mane sukurti fotoalbumą apie šio miesto architektūrą. Iki revoliucijos buvo likęs pusmetis.


Fotografai Juozas Valiušaitis ir Leonardas Skirpstas. Juozo Valiušaičio nuotr.

Dirbau penkias savaites. Mano fotografijos patiko ir gavau kvietimą atvažiuoti rudenį, kai bus spalvingi lapai.

Kijevas pirmiausia yra medžių miestas. Atvykau spalio 1-ąją. Po kelių dienų po mano langais prasidėjo pirmasis mitingas, kai Viktoras Juščenka grįžo po apnuodijimo iš Austrijos.


Rinkiminis Viktoro Juščenkos plakatas. Juozo Valiušaičio nuotr.

Šeši tūkstančiai studentų susirinko Kijevo Podolės rajone. Supratau, kad toliau užsiimti architektūros fotografavimu būtų nerimta. Ėmiausi fotografuoti įvykius. Po mėnesio grįžau į Lietuvą, kur išbuvau iki Ukrainos prezidento rinkimų, kai išaiškėjo klastojimai ir tauta išėjo į gatves.


Oranžinės revoliucijos dalyviai. Juozo Valiušaičio nuotr.

Man ėmė skambinti draugai iš Ukrainos ir kvietė grįžti. Atvažiavau ir toliau fotografavau.

Iki V.Juščenkos inauguracijos ir Julijos Tymošenko paskyrimo premjere Ukrainoje buvau šešis kartus. Susipažinau su šimtais žmonių: dailininkų, menininkų, aktorių, režisierių, operatorių, dainininkų, muzikantų. Išmokau ukrainiečių kalbą.

Mes surengėme pirmąją pasaulyje fotografijų parodą apie Ukrainos revoliuciją. Ji vyko Aukščiausiojoje Radoje. Buvo aiškiai suprantama, koks milžiniškas dvasinis šios tautos potencialas. Atėjo jauni išsilavinę žmonės.

Tai panašu į Lietuvos įvykius 1988-1990 metais?

Oranžinė revoliucija buvo lyginama su Sąjūdžiu. Tačiau pabuvęs ten galiu pasakyti, kad tai nebuvo panašu. Ukrainos istorija yra Ukrainos istorija.

Pirmiesiems pakelti 3 milijonus žmonių buvo nuostabu. Tai sukėlė persilaužimą Sovietų Sąjungoje.

Ukrainoje beveik 50 milijonų. Tai kitas mastas, kita politinė realybė. Šis ukrainiečių pakilimas yra naujos ukrainiečių tautos gimimas.


Vėliavos. Juozo Valiušaičio nuotr.

Ukrainietis nėra vien tautybė. Tai savimonė. Šiandien ir Ukrainos totoriai, ir Ukrainos rusai sako: „Mes ukrainiečiai.“ Tai yra pilietybė, ryšys su tėvyne.

Nauja Ukrainos tautinė savimonė gimsta karo lauke?

Žuvusiųjų skaičius jau viršijo 2 tūkst. Šiuo metu vyksta imperijos agonija. Rusija imasi ginklų, ji nebesiskaito su niekuo, bet tai yra dvesiančio žvėries kriokimas. Jis pavojingas, jis šluoja gyvybes, bet nieko nepadarysi.

Europa per ilgai grasė pirštu. Principus reikia ginti kietai. To, ko nepadarė Europa, išsikovos pati Ukraina.

Kada suvokėte, kad Maidanas gali pakeisti Ukrainą net labiau nei prieš tai įvykusi Oranžinė revoliucija?

2013 m. lapkričio 30-osios 4 val. ryto ruošiausi važiuoti į Ukrainą. Belaukdamas bičiulio režisieriaus Petro Olaro gavau iš kito bičiulio Ukrainoje internetu atsiųstą tiesioginės transliacijos nuorodą. Pamačiau talžomus žmones.

Reikėjo rinktis, ar važiuoti ten, ar suglausti ausis ir likti sėdėti Vilniuje. Kijeve gyvena mano krikšto dukra, seni bičiuliai, sėdau į mašiną ir išvykau. Gruodžio 1-ąją jau dalyvavau 800 tūkst. žmonių eisenoje.


Žmonės ant vandens patrankos kabina dailininko Rimanto Radišausko paveikslus. Juozo Valiušaičio nuotr.

Maidane sakytos kalbos, buvo giedamas Lietuvos himnas, surengta dailininko Rimanto Radišausko paveikslų paroda „Nepamirštų protėvių šešėliai“. Paveikslai buvo atspausdinti ant tentų ir iškabinti ant iš „Berkut“ milicijos perimtos vandens patrankos. Su ta mašina ir paveikslais važinėjome po Maidaną.

Kuo šiuo metu gyvena Ukraina?Maidane sakytos kalbos, buvo giedamas Lietuvos himnas, surengta dailininko Rimanto Radišausko paveikslų paroda „Nepamirštų protėvių šešėliai“. Paveikslai buvo atspausdinti ant tentų ir iškabinti ant iš „Berkut“ milicijos perimtos vandens patrankos. Su ta mašina ir paveikslais važinėjome po Maidaną.

Kuo šiuo metu gyvena Ukraina?

Pavyzdžiui, ansamblio „Taruta“ vadovas, kuris lankėsi ir Lietuvoje, su bičiuliais lanko karinius dalinius ir muzikuoja kariams palaikydamas jų kovinę dvasią.

Vakar koncertas buvo surengtas užvakar išvaduotame miestelyje Luhansko srityje. Koncerto metu buvo girdėti šūvių garsai.

Visi gyvena suprasdami, kad turi prisidėti, kuo tik gali. Močiutės konservuoja stiklainiukus su barščiais ir siunčia į frontą. Moterys siuva aprėdus. Kažkas rašo eiles ir lanko sužeistuosius ligoninėse.

Ar jaučiate, kad įvykiai Ukrainoje keičia ir lietuvių savimonę?

Nuo 2004 m. grįžęs iš Ukrainos nerandu vietos Lietuvoje. Pas mus viskas vyksta labai sulėtintai, tarsi kažkokioje kūdroje. Mes tarsi tolstam nuo sovietinės sistemos, įstojome į Europos Sąjungą ir tai mus labai užliūliuoja. Esame pernelyg savimi patenkinti.

Ar Lietuvoje įmanomas Ukrainos scenarijus? Tokių minčių nekilo prasidėjus žmonių žūčiai?

Man baisu nebuvo, nes mirties iš principo nebijau. Taip, Lietuvoje taip pat gali būti sudarytos žalių žmogeliukų brigados, tačiau aš tikiu, kad šiai sistemai atėjo galas.

Matau, kaip Rusijos kanalai transliuoja žmonių apklausas Maskvos gatvėse. Devyni iš dešimties yra pasiruošę važiuoti į frontą žudyti ukrainiečių, tačiau tikiu, kad vergovė nėra prigimtinė žmogaus būsena. Dievas tautas veda į laisvę.

Mes per daug patyrėme pažeminimų, okupacijų, dvasinių praradimų, kad per pastaruosius du dešimtmečius išsikovotus pasiekimus lengvai atiduotume.

15min.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
29 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
jei Rusija krioks-krioks ir Ukraina

o kas be Rusijos dar galetu padeti gintis nuo jav samdomu fasistu ?
,, Devyni iš dešimties yra pasiruošę važiuoti į frontą žudyti ukrainiečių”nepainiokit eiliniu ukrainieciu su ukrainieciais-jav samdiniais -banditais.

ruta

Didele paguoda , kad dar yra normaliu , padoriu , neabejingu zmoniu , tokiu , kaip Gerb. Valiusaitis .
Rusija VISADA buvo agresore ir laisvu zmoniu zudike !O kad Rusijos idiotai , neturintis istorines atmintes ir niekaip nepasimokantys is savo praeities kruvinu puslapiu , tai normalu , nes Rusija pirmauja PASAULYJE pagal alkoholizma / 16 000 000 alkoholiku , 16 000 000 milijonu ant alkoholizmo ribos ,12 000 000 narkomanu ,70% jaunimo noretu isvaziuoti is Rusijos/.
Rusija destabilizuoja Ukraina , pazeidzia jos teritorini vientisuma , palaiko , , apmoka ir apginkluoja teroristus su Rusijos piletybe .

Taigi

Durniavo Garliavoje ir gynė iškrypėlius, aferistus, gal net žmogžudžius, šiandien durniuoja Ukrainoje ir yra oligarchų, žmogžudžių pusėje. Nieko nepadarysi, jei Dievas tam Valušaičiui proto nedavė.

Taigi myli

Taigi myli: okupantus (rusus), kolaborantus (komunistus-kgbistus) ir iškrypėlius-nusikaltėlius (pedofilus). Ir save laiko laaaabai laaabai protingu – nes gyvenimas jo aprūpintas Lietuvos valstybės 🙁

Brinkazis

Ačiū Juozui, jis geriausias Lietuvos ambasadorius Ukrainoje. (Ypač kai dabar Kijeve Lietuvai atstovauja tokios vizitinės kortelės kaip Kuzia ir Pancerovas).

Nuomonė

Valušaits- propagandos auka.

Iš tiesų,gal yra ukrainiečių,kurie norėtų

atvykti padirbėti į Lietuvą.Tam reikia tarpinio biuro ar ko nors,kad žmonės nevyktų į nežinią.Gal Juozas ar jo draugai imtųsi šios veiklos,kad žmonės ,atvykę iš ten ,nenusiviltų Lietuva,nepapultų „ant sukčių”.Rajonuose reikia gerų darbuotojų,-nuo eilinių iki rimtų specialistų .

Arūnas  > Taigiui

Anksčiau maniau, kad tu paprasčiausias putino propagandistas, bet po šitų komentarų, man norisi paklausti tik vieno. Kokia kalė tave pagimdė?

Taigi

„Patriotai” mala liežuviais, bet kada reikia eiti į karą, jie sprunka, kiti, kurie net nenorėjo maidano, dabar privalo už juos kariauti.
http://anna-news.info/sites/default/files/2011/u1977/RATs01.jpg

Aja - Juozui Valiusaiciui

„Mes per daug patyrėme pažeminimų, okupacijų, dvasinių praradimų, kad per pastaruosius du dešimtmečius išsikovotus pasiekimus lengvai atiduotume.” ———-
Kokius pasiekimus? Kas jums pasidare? Jus pats kaltinote sistema del 240 NEZALIU zmogeliuku panaudojima. O dabar tai jus vadinote iskovotais pasiekimais???
Na, na…
Papasakokite mums, kiek jums kainavo tas smagus/civilizuotas/europietiskas pasiekimas. 🙂

Al.

Ar tiesos.lt redakcijai toks pavadinimas patinka? Valiušaitis sakė ne visai taip. O 15 minučių jei taip parašė, tai gal nebūdina pakartot. Ar Rusija tikrai dvesia? Tai greičiau imperijos iširimas, nes daugelio rusų sąmonėj (ar pasąmonėj) Ukraina – imperijos dalis. Džiūgauti ir erzinti, kai kruvinai plakasi artimos tautos, propogandos įtikintos, kad tik išsiskerdę pasieks laimę, manau, žema. Ir imperializmas tik pusė reikalo. Kita pusė – komunistinis ir čekistinis vėžys. O tai ir mūsų ,,daug pasiekusiai” šaliai nesvetimas reiškinys. Ir atkreipkit dėmesį ką ukrainiečiai turi valdžioj? Kaip ir pas mus – buvusius komunistus ir visokius, atsiprašant oligarchus. Ar sugebės bent jie padaryti liustraciją? Duok Dieve.

Letas Palmaitis Al.ui

Matau, kad Pats nesi iš tų, kurie čia labai „propaguoja” Ordą, tačiau kalbėti apie „giminingas tautas” gali tik asmuo, nepažįstantis Ordos. Darau išvadą, kad Pats – jaunas žmogus, nepatyręs Sovietijos nė per porą dešimtmečių. Juk jai turbūt net ir žodis „imperija” netinka, nes imperija – organizuojanti jėga, plintanti iš kažkokio aiškaus etninio branduolio. Nėra ten jokio branduolio, nes neva „imperiją” kurianti pamatinė „tauta” neturi savos tėvynės! Maksva / Mokšva – mordvių genties vardas. Žodis „rusas” pavogtas iš Kijevo Rusios, senieji rusinai nieko bendro su Mokšvos Ordos susidarymu neturėjo, nes tai baltarusiai ir ukrainiečiai. Tiesa, pats Rusios pavadinimas atsirado Novgorode, bet tai vėlgi ne rusinų, bet finougrų žemė, kurią valdė skandinavai (pagal mano hipotezę – Prūsos danai kartu su prūsais, o… Skaityti daugiau »

Letas Palmaitis Al.ui patikslinimas

Ne XVII, bet net ir XVIII a. apie Maksvą kalbėta finougriškai. O plitimo, kaip gyvavimo būdo, naujausia nacionalinė koncepcija ir yra putkino-„michailovo”-Dugino „eurazinis” „Русский Мат” – teorija, neva jam priklauso visi, kurie moka ruskiškai bent buvusio SSSR ribose, o geriau – ir už tų ribų. Todėl Mokšvos Orda privalo juos „ginti” ir kurti „Doneckus” po visą pasaulį.

Al<Letui Palmaičiui

Visa, ką čia parašėt apie Rusią, man žinoma. Bet ne su viskui taip lengvai sutinku. Maskvos rusai susidarė ne vien ugro-finų žemėse, bet ir baltų. Kur ėjo ugro-finų ir baltų riba? Ji matyt svyravo, bet, mano nuomone, atitiko gamtines ribas – ugrai užėmė tundrą, o baltai – vidurinės juostos miškus. Taigi, Maskvos rusų ir Kijevo rusų bendras pagrindas – baltai, kuriuos nutautino iš pradžių skitai, o paskui krikšto metu įvesta bažnytinė slavų kalba. Iki šiol rusų kalboj kas antras žodis baltiškas. Dėl jūsų hipotezės dėl Prūsijos danų – žinau ją ir pritariu. Rusios upė taip pat yra tiek kijeve, tiek Lietuvoj(Skalvoj). Taigi, vardas Rusia ir ukrainiečiams, tikėtina, atneštinis. Visgi, nors maskoliai ir engė ukrainus, visgi tai giminiškos tautos, gal labiau… Skaityti daugiau »

Žinoma,taip nėra,kad

Rusija tik bloga,o vakarai tik geri.Visur yra ir gero ,ir blogo.Riba labai slidi ir trapi.Reiktų į vienus ir kitus pažiūrėti per gailesčio prizmę.Įdomu,koks būtų vaizdas.

Letas Al.ui

Kokie „baltai” Maksvos finougrų ir tiurkų pagrindas! Jūs kliedite. Mes kalbame apie istorinius laikus su susidariusiais etnosais, bet ne apie genus. Genai kultūrų (o kurie genai kur buvo, tai ne „manymų”, bet DNR tyrimo dalykas) nekuria. Gal pusė Vokietijos yra genetiniai baltai ir slavai (beje, patys slavai daugeliu atvejų yra genetiniai baltai) – ar jie turi ką bendro su dabartiniais slavais ir baltais?
Maskoliai NĖRA jokiu požiūriu ukrainiečiams „giminiška” tauta, išskyrus slavišką kalbą, kuri Maskolijoje yra atneštinė.
Baltarusiai tikrai giminiški ukrainiečiams. Bet baltarusiai giminiški ir lietuviams. Šiais atvejais giminystė ne tik genetinė, bet ir istorinė kultūrinė.

Al. < Letui

Aš nesakiau, kad baltai yra finougrų ir tiurkų pagrindas. Dar sykį perskaitykit ką jums parašiau. Maskvos rusai susiformavo ne vien iš finougrų ir pradžioje ne iš finougrų, o iš baltų. Galindų juk turbūt nelaikot finougrais. Ir net finougrų žemėse gyventa baltų – tai rodo baltizmų likučiai ir genetinis paveldas. Ugrofinų teritorijoj rusai buvo ateiviai, kolonistai. Ir rusai giminingi ukrainiečiams ne tik kalba, kas jau savaime labai svarbu ir kultūra, bet ir baltiška kilme, kuria, be genetinių požymių, liudija baltizmų liekanos, ypač rusų kalboje.
Letai iš kokios kultūrinės tradicijos yra jūsų kreipinys ,,Jūs kliedite” ?

Kas per išsireiškimai.Šlykštu.

Linkiu Rusijai ramybės ir taikos.Gerbiu jų prezidentą,kad nepasiduoda spaudimui ir nesivelia į karą.Skaitykite Karštą komentarą,gal kam akyse pasidarys šviesiau.

Brinkazis

Орел двухглавый сокрушен,
И желтым детям на забаву
Даны клочки твоих знамен.

Смирится в трепете и страхе,
Кто мог завет любви забыть…
И Третий Рим лежит во прахе,
А уж четвертому не быть.

Владимир Соловьев. Панмонголизм

Letas Al.ui

Kad Maksvos rusai (t.y. maskoliai) susiformavo iš baltų, man kvailam nesuprasti. Įrodykit nuosekliai, bet ne iškilmingai skelbkite. Jūs tik pasigrožėkite jų „baltiškais” snukiais, kuriuos geriausiai vaizduoja Vasia Ložkinas. Kad rytinių galindų būta iki Okos upyno, jie vistiek nedengė visos maksviškos teritorijos. Kai kalbame apie etniką, turime galvoje istorines kultūras, o toje teritorijoje istorinės kultūros yra mordvių, ne baltų. Taigi dovanokite už apšaukimą kliedesiais, bet man taip atrodo. Nelaikau tokio pasakymo įžeidimu, kliedėti gali ir gerbiami žmonės eidami paskui sau patinkančius vaizdinius. Jei įsižeidėte, atsiprašau. O kad rusai (t.y. maskoliai) giminingi ukrainiečiams baltiška kilme, mano galva, yra super-kliedesys. ATSIPRAŠYMAI: 1) atsiprašau tų iki šios dienos išlikusių mordvių ir kitų Pavolgio autochtonų, kurie neįsiliejo į maskolių tridę, bet išsilaikė ir bando atkurti… Skaityti daugiau »

Letas Kasperišsireiškimams

O ar ne šlykštu, kad tas prezidentas sprogdino savo nepasiturinčių tautiečių gyvenamuosius namus, kad apkaltintų čečėnus ir pradėtų čečėnų genocidą? Turbūt tai „šmeižtas”, agentėli? „JAV” neva provokuoja tą nuo galvos iki kojų išsitepusį krauju serijinį pradėti į karą! Einamoji FSB versija.

Al. < Letui

1.Baltai iki krikšto buvo paplitę iki Maskvos (Volgos ir Okos aukštupio). Apie tai galima spręsti iš rusų metraščių, kur giriamasi, kad užėmė galindus (goliad) ir iš vandenvardžių (http://www.muenster.org/litauen/html/geschichte_der_balten.html). 2. Rusų kalba, kaip ir kitos slavų kalbos ir tarmės susidarė ne ugro-finų, bet baltų kalbų pagrindu. Tą rodo gan artima gramatika ir daugybė žodžių. 3. Rusų senovinė liaudies kultūra – tikėjimas, papročiai, pasakos, muzika – yra gimininga senajai baltų kultūrai. Žinoma, Maskva užvaldė vis daugiau ne baltiškų žemių, bet jei Ordos laikotarpiu maskvos risai būtų kalbėja ugrofiniškai, tai kaip jie sugebėjo gauti kalbą tokią panašią į lietuvių ir visa kita? Jei per bažnyčia iš Kijevo, tai kodėl maskvos rusų kalba panašesnė į lietuvių, nei ukrainiečių? Kas dar įdomu, kad rusų kalboj… Skaityti daugiau »

Letas Al.ui

Iki kurių baltų krikšto? Lietuvių? Jūs manote, kad XIV a. dar egzistavo Dnepro baltai? Tai smarkus epochų painiojimas. Dėl vandenvardžių tai ir Jūsų pateiktas žemėlapis Maksvos žemėje nerodo aiškių vandenvardžių (beje, pats Toporovas bandė Maksvą aiškinti baltišką < *Mazg(u)va, bet kažin ar pats tuo tikėjo. Apie Smolenską taip, bet Smolenskas dar ne Maksva. Tačiau svarbiausia ne tai, kas kur migravo priešistorėje, bet istorinės kultūros, kur jokio baltiškumo tarp mordvių nerasime. Apie kalbą vėl tas pats: ji tame plote valdžios įvesta dirbtinai, dar XVII a. apie Maksvą kalbėta mordviškai. Tai kokiais stebuklais ten turėjo "atgyti" baltiškumas? Per dirbtinai įvestą kalbą? Pagaliau lingvistiniu požiūriu Jūsų pasakymas "Rusų kalba, kaip ir kitos slavų kalbos ir tarmės, susidarė ne ugro-finų, bet baltų kalbų pagrindu.… Skaityti daugiau »

Al.

Letai, jūs į Maskvos rusus žiūrit vien politiškai, tuo tarpu Maskvos kunigaikštystės valdžia atsirado dėl išorinių aplinkybių, panašiai kaip dabar Lietuvoj – valdžią paėmė buvę kolaborantai, pasinaudoję tarpuvaldžiu. Bet aš kalbu apie tautą, o ne jų valdovus. Dar sykį – jei susų kalba pas Maskvos rusus būtų atėjus su bažnyčia iš Kijevo, tai kodėl lietuvių kalbai artimesnė rusų kalba, o ne ukrainiečių. Visi jie save kaip tautą vadino rusinais, rusičiais, rosais – maskoliais juos vadino kijevo rusai, bet turėdami galvoj jiems priešišką Maskvos valstybę. Jei iki krikšto rusai garbino Perūną, tai, manau, kad tada jų kalba ne tiek jau daug skyrėsi nuo lietuvių. Po tūkstančių metų bažnytinės rusų kalbos diegimo, ji vis dar labai artima lietuvių kalbai. Jei kokie kultūrininkai… Skaityti daugiau »

informnapalm suvestinė

h ttp://informnapalm.org/650-antyterrorystycheskaya-operatsyya-v-ukrayne-svodka-po-sostoyanyyu-na-6-avgusta-2014/#more-650

Letas Al.ui

Mielas Al.ai, dabar Jūs rašote tokias lingvistines „erezijas”, kad atsakymui reikia paskaitos. Tai neįmanoma. Nuoširdžiai patariu Jums viešai neskelbti savo kalbotyrinių suvokimų. Apie Peruno (kurį garbino anaiptol ne maskoliai, bet visi slavai) žodžio santykį su Perkūnu paskaitykite kad ir čia: ru.wikipedia.org/wiki/Перун 988 m. Kijevą, o atitinkamai – ir savo dalį mordviškose valdose, pakrikštijo ne maskoliai (Maksvos tada dar visai nebuvo!), bet šaunusis skandinavas Sigmeras Красное Солнышко. Lingvistiniu istoriniu požiūriu rusų kalba nėra artimesnė būtent lietuvių kalbai bent kiek daugiau, negu ukrainiečių ar baltarusių. Rusų E ištarimas priklauso nuo tarmių, kaip kad ir žemaičių, kurie Užnemunėje niekad negyveno. Žemaičių ir aukštaičių E būna ilgasis ir trumpasis, artikuliacija skirtinga. Ką turite galvoje, nesuprantama. Įvardį anas puikiausiai vartoja ir aukštaičiai, o daugelis rytų… Skaityti daugiau »

Al. < Letui

Letai, ar aš rašau, kad maskoliai krikštijo Kijevą ? Apie baltarusius išvis nieko nesakiau, ir taip aišku, kad tai suslavėję lietuviai. Sakiau ne, kad maskoliai garbino Peruną, o kad Dniepro baltai gal dar nebuvo pražuvę jei garbino Peruną (X, o ne XIV a.). Kodėl jūs man sakot, kad žemaičiai negyveno Užnemunėj? Argi aš sakiau, kad gyveno. Užnemunės ir Prūsų Lietuvos tarmėse yra panašumų su rusų kalba, ir tokių, kokiš neturi arčiau rusų gyvenančios tarmės. Vienas iš jų – raidės E ištarimas Užnemunėj, manau, gautas iš skalvių. Aukštaičiai ans vartoja prasme ,,tas”, o žemaičiai – ,,jis”, kaip ir rusai. Jūs išskiriat maskvos rusus kaip atskirą tautą, o paskui išaiškinat, kad maskvos rusų tautos išvis nėra. O aš manau, kad tas visas… Skaityti daugiau »

Letas Al.ui

Gal kur nelabai tiksliai sureagavau į Jūsų mintį, nes man sunkoka ją suvokti. Prašiau parašyti, ką bendro radote tarp rusų kalbos ir žemaičių. Ėmėte atrašinėti apie Užnemunės E tarimą, o po to apie žemaičių ons. Į tai atsakiau išsamiai, bet dabar kartojate vėl apie ons, tarsi nebūčiau atsakęs, ir jau tapatinate Užnemunės lietuvius su žemaičius, neva jie vienodi „vakariniai lietuviai”. Dėl Užnemunės laikausi ne istorikų, bet kalbininkų koncepcijos, kad jos lituanizacija Prūsuose – nesenos (po karo su kryžiuočiais) kolonizacijos rezultatas. Kaip iš čia gali rastis priešistorinis bendrumas, nesuprantu. Rusų tautos aš iš viso nepripažįstu, nes ji nesusiformavo dėl nuolatinio savęs „rinkimo” iš svetimų gabalų (o tai ir yra maskolių egzistavimo būdas). Vartoju ne žodį „tauta”, bet „konglomeratas” (nutautintas nukultūrintas). Šio… Skaityti daugiau »

Dzūkija

Ukrainoje pilietinis karas…Niekada ji nebebus vieninga,nes kaimynas pakėlęs ranką prieš kaimyną negalės gyventi kartu…

29
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top