Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretoriaus pavaduotojas: Rusijos parama teroristams tik didėja

Išskirtinis Alfa.lt interviu apie slaptą diversinį Kremliaus karą Ukrainoje

Tomas Dapkus | Alfa.lt

Išskirtiniame interviu Alfa.lt Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos (ukr. – RNBO) sekretoriaus pavaduotojas Oleksandras Lytvynenka sako, kad, nepaisant pasaulį drebinančio pasipiktinimo dėl numušto Malaizijos avialinijų keleivinio lėktuvo, Rusijos parama Ukrainos Rytuose veikiančioms ir jos kontroliuojamoms teroristinėms grupėms tik didėja. Ukrainos prezidento vadovaujamos institucijos sekretoriaus pavaduotojas pabrėžia, kad Kremlius ne tik toliau tiekia ginkluotę, tačiau net ir naudojama Rusijos teritorija, kad iš ten būtų bombarduojamos Ukrainos pajėgų pozicijos. „Rusija teroristams tiekia tankus, raketas, sunkiąją artileriją ir net priešlėktuvines raketas“, – interviu Alfa.lt iš Kijevo sakė O. Lytvynenka.

Alfa.lt: Kokia saugumo situacija Ukrainos Rytuose?

O. Lytvynenka: Ukrainos Rytuose situacija labai sudėtinga. Rusijos remiami teroristai kovoja su Ukrainos pajėgomis. (Ukrainos – Alfa.lt) Karinės pajėgos tęsia puolimą ir joms pavyko išlaisvinti keletą mažesnių miestų ties Donecku ir Lugansku. Priešas vis dar stiprus, o Rusijos parama jam tik didėja. Rusija teroristams tiekia tankus, raketas, sunkiąją artileriją ir net priešlėktuvines raketas, kaip antai „Buk“ sistema (pagal NATO standartą SA-11), kuri ir buvo panaudota numušti Malaizijos avialinijų keleivinį lėktuvą.

Alfa.lt: Kremliaus propaganda kiek sugebėdama po Europą platina kaltinimus, neva Malaizijos avialinijų lėktuvą numušė Ukrainos naikintuvas „Su-25“.

O. Lytvynenka: Yra tikslus patvirtinimas iš Jungtinių Valstijų, jog keleivinis lėktuvas buvo numuštas raketa „žemė-oras“, kuri iššauta iš teritorijos, kurią kontroliuoja teroristai. Ukrainos saugumo tarnyba SBU perėmė teroristų tarpusavio pokalbius, kuriuose aptarinėjama, kaip jie numušė lėktuvą. Nedelsiant po to, kai buvo numuštas lėktuvas, Rusijos televizijos kanalai pranešė apie pašautą Ukrainos karinį orlaivį „AN-26“ ir tuo labai džiaugėsi.

Alfa.lt: Net ir numušus Malaizijos avialinijų lėktuvą, Rusija toliau teroristams Ukrainos Rytuose tiekia ginkluotę?

O. Lytvynenka: Toliau tiekia ginkluotę ir ne tik tai – jie naudoja Rusijos teritoriją, kad iš ten bombarduotų Ukrainos pajėgų pozicijas. Iš Rusijos teritorijos „Grad“ – reaktyvinėmis salvinės ugnies sistemomis – apšaudomos Ukrainos karinių pajėgų pozicijos.

Alfa.lt: Tai toliau tęsiasi? Net po Malaizijos avialinijų lėktuvo numušimo?

O. Lytvynenka: Tęsiasi. Tęsiasi net dabar.

Alfa.lt: Ir galima įrodyti, kad bombarduojama iš Rusijos Federacijos teritorijos?

O. Lytvynenka: Žinoma, yra visi to patvirtinimai.

Alfa.lt: Kaip į visą šią informaciją, jog šaudoma iš Rusijos Federacijos teritorijos, reaguoja Ukrainos partneriai Vakaruose ir Europoje?

O. Lytvynenka: Informuojame Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizaciją (ESBO), informuojame savo partnerius, jie tai priima domėn… Ir reiškia „gilų susirūpinimą“.

Alfa.lt: Ar Vakarų partneriai dabar pradės tiekti Ukrainos karinėms pajėgoms ginkluotę, kurios taip reikia?

O. Lytvynenka: Labai tikiuosi, jog Europos institucijos peržiūrės tai reguliuojančius savo teisės aktus, draudžiančius tiekti ginklus Ukrainai. Taip pat labai tikimės paramos iš Jungtinių Valstijų.

Alfa.lt: Kokia dabar situacija su tarptautiniu tyrimu, kurį remia ir Ukraina, dėl numušto Malaizijos avialinijų lėktuvo?

O. Lytvynenka: Ukrainos prezidentas paskelbė vienašališką ugnies nutraukimą tyrimo zonoje. Kaip žinote, yra ir vienbalsiai priimta Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucija, remianti tyrimą. Laukiame, kol bus sudaryta tarptautinė tyrimo komisija, įvykio vietoje jau dirba kai kurie tarptautiniai ekspertai. Ukraina savo ruožtu pateiks visą tarptautiniam tyrimui reikalingą informaciją. Mes visiškai suinteresuoti tiksliu ir nešališku šios situacijos tyrimu.

Alfa.lt: Ar surinkti duomenys apie Ukrainos Rytuose veikiančių teroristų ryšius su oficialiais Rusijos asmenimis iš karinės žvalgybos GRU ar Federalinės saugumo tarnybos leidžia teigti, jog visa tai kontroliuojama ir koordinuojama Rusijos struktūrų?

O. Lytvynenka: Štai ir antradienį, išlaisvinant vieną iš Ukrainos miestų, sulaikyta grupė teroristų, kurie visi su Rusijos pasais. Turime daug operatyvinės informacijos, kuri patvirtina, jog teroristų veiklos kontrolė vykdoma iš Rusijos Federacijos teritorijos. Mūsų turimos informacijos žiniomis, koviniuose veiksmuose dalyvauja Rusijos kariniai instruktoriai, slaptųjų tarnybų pareigūnai. Samdiniai dalyvauja masiškai, Rusijos karininkų skaičius tikslesnis. Tačiau svarbu tai, jog, kai tik Rusijos karininkas papuola į nelaisvę, kai mes jau turim galimybę prie to žmogaus prieiti, staiga paaiškėja, kad prieš penkias dienas jis atleistas iš Rusijos ginkluotojų pajėgų.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top