Ukrainos stačiatikių bažnyčios/Maskvos patriarchato veikla gali būti uždrausta

pozicija.org

Kai kurie Ukrainos politikai mano, kad Ukrainos stačiatikių bažnyčia (UOC/MP), bendraujanti su Rusijos stačiatikių bažnyčia/Maskvos patriarchatu yra Trojos arklys Ukrainoje. Jie norėtų ją uždrausti ir nacionalizuoti visą jos turtą, nes UOC/MP yra vienybėje su Maskvos patriarchu Kirilu ir agresore Rusija, kuri užpuolė, okupuoja ir kariauja su Ukrainą. Be to, patriarchas Kirilas yra palaiminęs šį karą…

Įstatymo projekte siūloma uždrausti Ukrainos ortodoksų bažnyčią/Maskvos patriarchatą ir nacionalizuoti visą jos turtą. Aukščiausiojoje Radoje jau yra užregistruoti du įstatymų projektai, kuriais siūloma sustabdyti institucijos, vadinamos UOC/MP, veiklą. Tai yra įstatymų projektai Nr. 7204 ir Nr. 7213. Įstatymo projektas Nr. 7204 susideda iš penkių straipsnių, iš kurių vienas apibrėžia normą – visas aukščiausių Rusijos stačiatikių bažnyčios Ukrainoje valdymo organų (UOC/MP) turtas nacionalizuojamas per 48 valandas nuo įstatymo įsigaliojimo.

Dėl galimo UOC/MP parapijų perdavimo Ukrainos stačiatikių bažnyčiai (OCU/Konstantinopolio patriarchatui), šiame įstatymo projekte tai padaryti suteikiama 14 dienų. Tuo pačiu bažnytinių parapijų turtas išlieka bendruomenės nuosavybė. Jei šios parapijos nori likti Rusijos stačiatikių bažnyčios vadovaujamos, jų turtas turi būti konfiskuotas ir perduotas bendruomenei, o jų veikla stabdoma.

Vienuolynų – Kijevo-Pečersko, Počaivo ir Svjatogorsko – turtas bus grąžintas valstybės nuosavybėn

Visų trijų lavrų (vienuolynų) – Kijevo-Pečersko, Počaivo ir Svjatogorsko – turtas bus grąžintas valstybės nuosavybėn. Be to, įstatymo projektas Nr. 7204 reikalauja atlikti visų UOC/MP institucijų patikrinimą dėl jų galimos antiukrainiškos veiklos arba bendradarbiavimo su agresoriumi.

Kitas įstatymo projektas Nr. 7213 yra daug trumpesnis, jo tekstas be preambulės ir baigiamųjų nuostatų susideda iš vieno sakinio. Tekste neminima Rusijos stačiatikių bažnyčia. Vietoje to siūloma uždrausti bet kokių religinių organizacijų, kurios yra pavaldžios ar įsikūrusios šalyje agresorėje, veiklą.

Žinomas Rusijos televizijos propagandistas Vladimiras Solovjovas į šių įstatymo projektų atsiradimą reagavo isteriškai, ragindamas nutraukti bet kokias derybas su Ukraina ir kovoti su ja iki pergalės.

Kaip rodo apklausa, daugiau nei pusė ukrainiečių palaiko draudimą Ukrainos stačiatikių bažnyčios, bendraujančios su Rusijos stačiatikių bažnyčia/Maskvos patriarchatu Ukrainoje.

Remiantis sociologinės grupės „Reitingas“ balandžio 6 d. atliktos nacionalinės apklausos „Ukraina kariaujant“ rezultatais, vis labiau pritariama nutraukti ryšius su Maskvos patriarchato Ukrainos ortodoksų bažnyčia (UOC/MP) ir Rusijos stačiatikių bažnyčia (ROC). Tai pranešė agentūra „Interfax-Religion“.

Šią iniciatyvą apklausos dieną palaikė 74 proc., o šių metų kovo pradžioje – tik 63 proc ir tik 7% apklaustųjų nepritaria šiai iniciatyvai.
Beje, daugiau nei pusė apklaustųjų (51 proc.) mano, kad valstybė turėtų visiškai uždrausti UOC/MP veiklą Ukrainos teritorijoje. Tačiau draudimui pritaria du trečdaliai respondentų Vakarų šalyje, o rytuose – tik 29 proc. Lengvatų panaikinimui ir bažnyčios patalpų nuomos sutarčių nutraukimui pritaria 21% apklaustųjų. Tuo pat metu valstybės nesikišimui į Bažnyčios reikalus pritaria 20 proc. – daugiausia Rytų Ukrainos (35 proc.) ir Pietų (25 proc.).

CATI (Computer Assisted Telephone Interviews) tyrimo metu visuose regionuose, išskyrus laikinai okupuotas teritorijas, apklausta buvo 1200 18 metų ir vyresni respondentų.

Prezidento patarėjas nepritaria Maskvos patriarchato veiklos draudimui Ukrainoje

Prezidento kanceliarijos vadovo Michailo Podoliako patarėjas pakomentavo Maskvos patriarchato veiklos draudimo įstatymo projektą.

Ukraina, priešingai, nei Rusijos stačiatikių bažnyčia (ROC), Ukrainos stačiatikių bažnyčia / Maskvos patriarchatas (UOC / MP) užima kitokią poziciją. Apie tai pranešė UOC/MP Informacijos ir švietimo departamentas, remdamasis Ukraina-24.

Michailas Podoliakas kritikavo idėją uždrausti Ukrainos stačiatikių bažnyčios/Maskvos patriarchato (UOC/MP) veiklą Ukrainoje ir pabrėžė, kad Rusijos stačiatikių bažnyčios (ROC) ir UOC/MP pozicijos karo atžvilgiu Ukrainoje nesutampa: „UOC/MP užėmė kitą poziciją.“ Pareigūnas ragino nespekuliuoti religijos tema: „Prašyčiau žmonių tuo nespekuliuoti, nes gali kilti vidaus konfliktas, o šiandien mums reikia vienybės, kurią Ukraina pademonstravo visam pasauliui ir kuri yra daug principingesnė ir daug svarbesnė.

UOC/MP taip pat neigiamai įvertino įstatymo projektą dėl Maskvos patriarchato veiklos uždraudimo Ukrainoje. Šio prisipažinimo teisės skyrius pažymi, kad teisėsaugos institucijos nekelia kaltinimų UOC/MP dėl Ukrainos nacionalinio saugumo, suvereniteto ar teritorinio vientisumo pažeidimų. Be to, bažnyčios advokatai mano, kad draudimas priklausyti UOC/MP pažeidžia teisę į religijos ir tikėjimo laisvę, o tai pažeidžia Europos žmogaus teisių konvenciją ir Ukrainos konstituciją. [. . .]

Nemažai Ukrainos ekspertų pritarė įstatymo projektui, pabrėždami, kad Maskvos patriarchatas Ukrainoje yra paskutinis putinistinės Rusijos forpostas mūsų valstybėje.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top