„Modernos vakcina nuo Covid-19 apsaugo tik 9 mėnesius – tai yra tikėtinas spėjimas“, – taip Švedijos televizijai SVT sakė Matti Sällberg, Karolinska instituto profesorius ir vakcinų tyrėjas.
O kas tikrai mokslui žinoma? Kad ši vakcina saugo nuo trijų iki keturių mėnesių.
Taigi kol kas dar nežinome, kiek laiko veiks Modernos vakcina, sukurta apsaugoti nuo koronos viruso. Jos patvirtinimo Europos Sąjungoje ir pirmosios Švedijai skirtos siuntos laukiama artimiausias dvi savaites.
Taigi apsauga gali trukti devynis mėnesius, bet galbūt yra tik trys mėnesiai.
„Modernos vakcina suteikia apsaugą keturiems mėnesiams arba, tiksliau, nuo trijų iki keturių mėnesių. Tačiau kalbama, jog ji tikriausiai veikia mažiausiai nuo šešių iki dvylikos mėnesių, – sakė Matti Sällberg SVT Ryto studijos laidoje.
Kad apsaugo tris keturis mėnesius, rodo tyrimai, kad ji gali apsaugoti ir ilgesnį laiką, tik „atrodo“, „manoma“, „kalbama“.
Taigi masinį vakcinavimą gali tekti vykdyti kasmet ar kas dvejus metus, priklausomai nuo to, kaip elgsis korona virusas. Sällberg‘o nuomone, šis virusas itin klastingas.
Kai kurių ekspertų nuomone, įveikta infekcija duoda geresnę apsaugą nuo viruso negu vakcina, nes pastaroji saugo tik nuo išorinių viruso išaugų baltymo, o persirgus įgytas imunitetas apsaugo nuo viso viruso.
Išorinis baltymas gali kisti dėl viruso mutacijų, todėl imunitetas, susidaręs persirgus, yra visapusiškesnis ir jau vien todėl patikimesnis.
„Teigti, kad geresnė apsauga įgyjama po vakcinacijos šiuo metu platinamomis vakcinomis nuo korona viruso, lyginant su imunitetu, susidariusiu persirgus infekcija, yra tas pats, kaip teigti, kad žemė yra plokščia“, – taip rašo ląstelių biologė Ann-Cathrin Engwall savo Facebooko paskyroje.
Ji teigia: „Natūralus imunitetas, atsiradęs po ligos, priešingai, suteikia individui platų T ląstelių imunitetą nuo viso viruso, nes žinoma, kad yra tokių jo dalių, kurios beveik visai nesikeičia baltymų lygmeniu, ir tai reiškia, kad žmogus įgyja geresnę apsaugą nuo mutantų, glaudžiai susijusių korona virusų. Tai nereiškia, kad kartą sirgęs ir pasveikęs žmogus daugiau nebeužsikrės, tai reiškia, kad galima infekcija bus labai švelni ar net labiau tikėtina, kad ji bus besimptomė neseniai atsiradusių viruso mutantų atveju“.
Pagal friatider.se publikaciją parengė Daiva Jakubonienė