Valdantieji svarsto, ar skelbti 15 metų su žyma „slaptai“ saugotus prisipažinusių KGB bendradarbių sąrašus

BNS

Valdantieji svarsto, ar paviešinti asmenis, kurie prisipažino slapta bendradarbiavę su sovietų saugumu. Galimybę skelbti 15 metų su žyma „slaptai“ saugotus sąrašus svarstė koalicijos politinė taryba.

„Aptarėme su KGB dirbusių žmonių išslaptinimo klausimą, nes jau praėjo 15 metų, ar tai jau laikas būtų nebepratęsti to slaptumo, ir būtų galima atvirai leisti visuomenei susipažinti“, – po paskutinės politinės tarybos posėdžio žurnalistams sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

Tai patvirtino ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis Rolandas Paksas. „Yra nustatytas terminas, po kurio laiko arba galima pratęsti terminą ir laikyti įslaptintą, arba viešinti. Būtent kalba vyko, ką dabar daryti, ir tiek premjeras, tiek Seimo pirmininkė, tiek aš pasisakėme, kad reikia viešinti“, – BNS sakė R.Paksas.

Baigia galioti slaptumo žyma

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovo „darbiečio“ Artūro Paulausko teigimu, prisipažinusių byloms šiemet baigia galioti slaptumo žyma, ir Paslapčių apsaugos koordinavimo komisija turės spręsti, ar slaptumo žymą pratęsti.

„Visos prisipažinusių bylos, o jų yra daugiau kaip 1,5 tūkst., 2009 metais iš saugumo perduotos į Genocido centrą. Žyma „slaptai“ buvo nuo pat pradžių, kai jie prisipažino. Pagal įstatymą, žyma „slaptai“ yra 15 metų. Dabar praėjo 15 metų ir Genocido centras turi apsispręsti, ar jie siūlo Paslapčių apsaugos koordinavimo komisijai pratęsti tą terminą, o terminas gali būti pratęstas iki 10 metų, ir tų pratęsimų skaičius neribojamas, arba nutarti, kad juos reikia išslaptinti“, – BNS sakė A.Paulauskas.

Pasak jo, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro (LGGRTC) vadovė Birutė Burauskaitė šiuo klausimu jau kreipėsi į Paslapčių apsaugos koordinavimo komisiją. „Komisija sudaryta iš įvairių vadovų atstovų – prezidento, Seimo pirmininkės ir premjero, natūralu, šitie balsuotojai turi gauti vadovų nuomonę, kaip jie pasakys, jie turbūt taip ir nubalsuos“, – pažymi Seimo komiteto vadovas.

LGGRTC vadovė BNS patvirtino, jog kreipimasis komisijai pateiktas. „Aš pranešiau, kad jie atkreiptų dėmesį, kad terminas kai kurioms byloms eina į pabaigą. Jie turi kažką nuspręsti, nes nuo to priklausom mūsų darbas. Mes su įslaptinta medžiaga turim vienaip elgtis, su neįslaptinta – kitaip“, – BNS sakė B.Burauskaitė. Pasak jos, komisija sprendimą gali priimti vasaros viduryje.

Valstybė buvo garantavusi slaptumą

Įstatymas prisipažinusiems bendradarbiavus su KGB garantavo apsaugą, numatydamas, kad prisipažinimo faktas bei prisipažinusio asmens pateikti duomenys yra valstybės paslaptį sudaranti informacija, kuri įslaptinama, naudojama ir išslaptinama įstatymų nustatyta tvarka. Tačiau Valstybės tarnybos ir paslapčių įstatymas nustato paslapties saugojimo trukmę.

Politinės tarybos svarstymus bendradarbiavusių duomenis viešinti A.Paulauskas vertina skeptiškai. Pasak komiteto vadovo, šiems žmonėms valstybė buvo garantavusi slaptumą, be to, žinodamos prisipažinusius, šia informacija gali pasinaudoti Lietuvai priešiškos tarnybos.

„Politinei tarybai pristačiau klausimą ir atkreipiau dėmesį, kad valstybė turi moralinę pareigą, nes buvo garantuota, kad šitų žmonių paslaptys bus saugomos, kad jų bendradarbiavimo faktas nebus viešinamas. 1990 metais buvo Aukščiausiosios Tarybos kreipimasis – jūs nustokite dirbti (su KGB), ir būsite apsaugoti, ir nuo tų metų visada buvo kviečiami prisipažinti, nebendradarbiauti, ir, aišku, garantavo tų žmonių asmeninių duomenų slaptumą“, – sakė politikas.

„Pagal istorikų, operatyvinių tarnybų paskaičiavimą, nuo 1987 iki 1989 galėjo bendradarbiauti apie 5 tūkst. žmonių. Tai jei 1,5 tūkst., prisipažino, paskaičiuokite, yra apie 3,5 neprisipažinusių, tai jei mes paskelbiam, rusų ar kitos žvalgybos galės aiškiai žinoti – kas tokie neprisipažino, ir galėtų bandyti juos dar panaudoti. Mano argumentas buvo – ir moralinė, ir teisinė egzistuojanti problema, ir kad tai netikslinga būtų tai padaryti. O mano pagrindinis argumentas – valstybė ne kartą garantavo tiems žmonėms slaptumą“, – kalbėjo A.Paulauskas.

D.Kuodytė: tai būtų amoralu

Paviešinti žmones, kurie prisipažino bendradarbiavę su sovietų saugumu, būtų amoralu, sako Seimo Žmogaus teisių komiteto narė liberalė, buvusi LGGRTC vadovė Dalia Kuodytė.

Pasak D.Kuodytės, kviečiant bendradarbiavusius su KGB prisipažinti jiems buvo žadamas slaptumas, o sulaužyti šį pažadą būtų nusikaltimas.

„Manau, tai būtų nusikaltimas tų žmonių atžvilgiu. Tada buvo pasakyta – ateikit, prisipažinkit, ir jūsų duomenys bus įslaptinti. Ir būtent todėl jie ir ėjo, ir prisipažino, turėdami teisėtą lūkestį, kad nebus jų pavardės viešinamos ir nebus jie tąsomi. Nematau jokio pagrindo (išslaptinti), tai yra amoralu ir reikia tai skubiausiai stabdyt. Jei tokios diskusijos vyksta, matyt, neįsigilinę žmonės apie tai samprotauja“, – BNS sakė D.Kuodytė.

Su LTSR KGB slapta bendradarbiavo apie 118 tūkst. asmenų

2000 metais įsigaliojęs įstatymas buvusiems KGB ir kitų sovietinių spectarnybų darbuotojams bei slaptiems bendradarbiams leido prisipažinti ir registruotis specialioje komisijoje, įslaptinant duomenis. Nuslėpusiems savo KGB praeitį grėsė paviešinimas ir kai kurie profesinės veiklos apribojimai.
Galimybė prisipažinti buvo ir anksčiau – 1991–1992 metais, Aukščiausiosios Tarybos laikinajai komisijai. „Laikas, kada jie prisipažino, labai skirtingas: ir 1991, ir po 1999 įstatymo, ir 2006 metais“, – sakė A.Paulauskas.

Paskelbus savanoriško prisipažinimo terminą, Liustracijos komisijai apie bendradarbiavimą su slaptosiomis SSRS tarnybomis prisipažino 1589 asmenys.

Remiantis išlikusia KGB dokumentine medžiaga daroma prielaida, kad 1940-1991 metais su LTSR KGB slapta bendradarbiavo apie 118 tūkst. asmenų. Iki 1990-ųjų balandžio 11 dienos galėjo būti sunaikinta 36 tūkst. 237 agentų asmens ir darbo bylos, išvežtos 8539 tokios bylos. Išlikusios operatyvinės įskaitos bylos tesudaro 0,62 proc. viso buvusio KGB archyvo.

15min.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
18 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Letas Palmaitis

Jei demokratai svarsto, skelbti ar neskelbti, būkite tikri, kad po visų svarstymų demokratiškai neskelbs.

Jeigu

liberalei Kuodytei amoralu, reiškia pas liberastus daug sulinde KGBistų.

Copy:

Kastytis Braziulis
2013 m. lapkričio 29 d. (FB)

Kas ir kodėl, pažeisdami įstatymus, KGB agentams suteikė valstybės paslapties kategoriją? Kodėl buvę sovietų KGB slapti padėjėjai tapo nepriklausomos ir laisvos Lietuvos valstybės paslaptimi? Kodėl mūsų valstybė deda pastangas ir gina šiuos asmenis? Kodėl už jų atskleidimą yra numatyta baudžiamoji atsakomybė? Atsakymą rasime atidžiau pasižiūrėję į Liustracijos įstatymo iniciatorius ir „stūmėjus“.

Ir straipsnis: „Ką slepia valstybės paslaptys?”
2012-10-02 09:25 Kastytis Braziulis | Alfa.l t

varnas varnui akies nekirs

per daug KGB-istu sedi valdzioje, aisku, kad neviesins.

marazmas

neetatinių KGB-istų (stukačių) Lietuvoje buvo apie 200 000 (du šimtai tūkstančių)
Panašiai tiek buvo ir komunistų.
Tiek tie, tiek kiti – svolačiai bei kolaborantai.
Sumanė bausti tuos, kurie atliko atgailą ir nebenorėjo toliau tarnauti okupantams.

marazmui

Ištrauka iš K. Braziulio straipsnio: „Kokį rezultatą pasiekė tie, kurie inicijavo ir balsavo už Liustracijos įstatymą? Pirma. Daugelis KGB slaptų agentų dirba ir užima aukštus postus ir politinėse partijose, ir valstybės institucijose. Jie vadovauja mums ir mūsų valstybei. Antra. Politinė biurokratinė grupuotė pasinaudojo Liustracijos įstatymo teikiamais privalumais įslaptinti KGB agentus. Jų rankose atsidūrė puiki ir veiksminga kompromituojanti medžiaga, prieš kurią nei vienas politikas ar valdininkas negalėjo atsispirti. Jie tapo klusniais tarnautojų tarnautojais. Trečia. Kas valdo Lietuvą? Jeigu Lietuvos politikai, šiurkščiai pažeisdami Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymą, priėmė KGB agentus ginantį Liustracijos įstatymą, tai tas, kas juos įtakojo, valdo Lietuvą. Parlamentinė kontrolė (tyrimai). Valdininkai naudoja Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymą kaip įrankį galimiems nusikaltimams slėpti. Kai iškyla į viešumą kokios nors… Skaityti daugiau »

KGB

VISI ZINO, KAD SU KGB BENDRADARBIAVO IR BUVES VU TEISES FAKULTETO DEKANAS IPOLITAS NEKROSIUS, BENDRADARBIAUJA IR JO SUNUS PROF. VYTAUTAS NEKROSIUS.

Hmm

Nešvaki istorija. Ar nėra keista, kad socdemų-Uspaskio-Paxo koalicija nori skelbti pavardes tų, kurie prisipažino, bet slepia pavardes tų, kurie neprisipažino. Pagal įstatymą neprisipažinusių pavardės seniai turėjo būti paskelbtos. Kur jos?

ruta

Prisipazino buve /?/ KGB seksotai / slapti bendradarbiai/ tik todel , kad pamane – ju byla likus Lietuvoje nesunaikinta ..Atgaila turi buti viesa , o ne po valdzios kilimu .Viesinti ir tik viesinti visus kolaborantus , nes didele ju dalis puikiai isitaise siltose valstybes institucijose , gauna puikias valstybines pensijas , tupi EP ir dar pamokslauja normaliems Lietuvos pilieciams . Kol neisivalysime nuo sio KGB meslo , taip ir vilksis ta smarve , taip ir liks puikiu manipuliacijos svertu .

Valdantiejo gerai žino,

kad buvusių KGBistų nebūna. KGBistas lieka KGBistu visam gyvenimui. O tokių KGBistu valdančiųjų gretose liberastuose, konservuose, socdemuose tikriausiai yra ne vienas, todėl ir „svarsto”.

komuniagos - didžiausi nusikaltėliai

KGBistai buvo tik komunistų šuniukai.
VISUS komunistus – liustruoti (visą esamą valdžią)

Ekonominio smogiko išpažintis
eri

. Pasak komiteto vadovo, šiems žmonėms valstybė buvo garantavusi slaptumą, be to, žinodamos prisipažinusius, šia informacija gali pasinaudoti Lietuvai priešiškos tarnybos.Tipo rusai neturi tu bylu kopiju ,Nejuokinkit. Nematau jokio pagrindo (išslaptinti), tai yra amoralu ir reikia tai skubiausiai stabdyt.Tai dabar miegantis priešas patapo draugas ,buvusiu nebūna,o kaip kitaip už virvučiu tampys. Pasak D.Kuodytės, kviečiant bendradarbiavusius su KGB prisipažinti jiems buvo žadamas slaptumas, o sulaužyti šį pažadą būtų nusikaltimas. O kai jie darė nusikaltimus prieš Lietuvos piliečius ,tai kas tai? gėris.Nieko keisto kad nuo estu atsiliekam 15 metu.Duodu 199 proc. kad neviešins ,kaip kitaip tuos mankurtus valdys

Irena

V.Landsbergis šiuo klausimu pritaria Uspaskichui, Paksui, Butkevičiui. Įdomu, kodėl?

Kritikas Pikčiurna

Kaip komisija be nuspręs, vis vien bus blogai. Jei neskelbs – kurmiai bei buvusieji ir toliau valdys, o jei paskelbs, tas turimas visos informacijos ašaras, prasidės dar didesnė erzelynė visuomenėja, nes prisipažinusieji taps paviešinimo kankiniais. Šią dilemą reikia spręsti asimetriškai, reikia vadovautis visos visuomenės ir valstybės interesais. Todėl visus – ir tuos buvusiuosius, apie kuriuos nežinome sąsajų su KGB, ir tuos, kurie su tuo buvo susiję, artimiausiu laiku reikia keisti jaunais, principingais, gerą išsilavinimą turinčiais žmonėmis, kurie negalėjo turėti tiesioginių sąsajų su sena okupacine sistema. Tik tai turi vykti ramiai, be sąskaitų suvedinėjimo. Tačiau to pareikalauti ir taip padaryti tegali Lietuvos rinkėjai, kuriems rūpi ne savo trumpalaikė karjera ar nauda, bet bendras viešas reikalas. Tauta patikėjo buvusiaisiais ir sutiko spekuliuoti… Skaityti daugiau »

Vytautas Ju.

Viešinti negalima, nes nemaža dalis buvusių KGB šešiukių gauna valstybines pensijas. Kiltų skandalas.
Kitą vertus, praėjo 25 metai, kam tai įdomu. Čia kaip su tom Žaliojo tilto skulptūrom: griauti-negriauti.

s.m. >Vytautui Ju.

tai juolab būtina viešinti, nes mokesčių mokėtojų pinigų kišimas į žabtus kolaborantams ir yra nusikaltimas, ir atitinka privalomo ginti viešojo intereso sampratą.

Tik mintys...

Isklausius LRT laidas siuo klausimu susidare ispudis,kad siems zmonems,kaip tokiems moraliems-prisipazinusiems belieka iteikti medalius.Na ka gi-nemanau,kad visi buvo tokie jau baisus kenkejai,bet-jie buvo konformistai bent jau.Stai taip ir uzsiauginom tokia Nepriklausomybe (nuo Rusijos),tie prisitaikeliai kope karjeros laiptais toliau,o vargsai idealistai buvo isvezti i sibirus,bego i amerikas ir ju genofondo nebeturime.Juk moralines vertybes iskiepijamos seimoje nuo mazens…Gal tai ir yra priezastis,kad dabar turime tai ka turime.

18
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top