Valdas Sutkus. Kalifornijos socialistinėje valstijoje nemokamai dalina degtinę

Veidaknygė

Sovietų sąjungoje komunizmo kūrėjai sakė, jog komunizmas bus tokia nuostabi santvarka, kurioje iš kiekvieno bus reikalaujama pagal jo galimybes ir kiekvienam duodama pagal jo poreikius. Sovietų sąjungos komunistų partija savo tikslo – komunizmo nepasiekė, tačiau komunizmo kūrimo keliu juda JAV Kalifornijos valstiją valdantys demokratų partijos atstovai. Vienas iš žingsnių – nemokamos degtinės dalybos. Nemokamai degtinės duodavo ir Sovietų sąjungoje, tačiau tik II Pasaulinio karo metu ir tik fronte esantiems kareiviams ir tik prieš puolimą. Na, o šių dienų Kalifornijoje, norint gauti nemokamai degtinės, užtenka būti benamiu ir nieko nedirbti. Nes juk benamiams poreikis išgerti niekur nedingsta, nepaisant to, kad jie neužsidirba pinigų tai degtinei nusipirkti. Ir čia Kalifornijos valdžia skuba į pagalbą su krepšeliu dirbančiųjų – mokesčių mokėtojų pinigų. Kalifornijos San Francisko miesto valdžia tam skiria kasmet po 5 mln. dolerių biudžeto lėšų.

Alkoholinius gėrimus dalina slaugytojos pagal miesto vykdomą „valdomą alkoholio programą“, kuria siekiama pasirūpinti pažeidžiamais benamiais. Gal nepatikėsite, bet programos tikslas – sumažinti benamių išgeriamo alkoholio kiekį. Programa leidžia jiems išgerti šiek tiek alkoholio, tačiau „labiau kontroliuojamu būdu“, tikintis, kad jų priklausomybė bus kontroliuojama. Slaugytojos įvertina pacientus ir paprastai tris-keturis kartus per dieną duoda jiems 1–2 gėrimų ekvivalentus – išdalina 1,7 uncijos degtinės, arba 5 uncijas vyno arba 12 uncijų alaus – maždaug tris ketvirtadalius pintos.

Programą sukūrę ekspertai teigia, kad ji „pakelia benamių nuotaiką“, padeda benamiams alkoholikams išvengti kalėjimų ir net mirties. Nuo 2020 m., kai programa buvo pradėta įgyvendinti, jos apimtis padvigubėjo. Daugiausia dėmesio skiriama ne tam, kad programoje dalyvaujantys asmenys taptų visiškai blaivūs, o tam, kad po truputį gerėtų jų bendra sveikata. Slaugos profesorė Shannon Smith-Bernardin, padėjusi sukurti programą San Franciske, paaiškino, kad siekiama stabilizuoti benamių vartojamo alkoholio kiekį, „kad jie nenustotų gerti ir nepatirtų priepuolių, o tada… nepradėtų galvoti, kas toliau“.

Nors programa patinka benamiams, kai kurie miesto gyventojai mano, kad mokesčių mokėtojų lėšomis finansuojama programa yra pinigų išmetimas į balą. Tikslingiau būtų skirti tas lėšas alkoholizmo gydymui. Be to, programa veikia taip, kad joje dalyvaujantys žmonės tiesiog ateina į alkoholio dalijimo vietą ir pasiima dozę, o po kurio laiko gali ateiti dar kartą. Taip galima vaikščioti visą dieną.

1.5 2 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top