Pirminiai kandidatų į prezidentus rinkimai JAV faktiškai baigėsi. Bidenas ir Trumpas oficialiai laimėjo kiekvienas savo partijos nominacijas kandidatuoti prezidento rinkimuose rudenį. Abu kandidatai sulaukė daugiau nei pusės visų savo partijų delegatų palaikymo po paskutinių vykusių balsavimų 4 valstijose. Bidenas, kaip einantis pareigas JAV prezidentas, realių varžovų savo partijoje iš viso neturėjo. Trumpas šią savaitę taip vadinamoje „svyruojančioje“ Džordžijos valstijoje, gavo 85 proc. respublikonų balsų – palyginti su 13 proc. balsų už konkurentę N. Haley, kuri jau pasitraukė iš varžybų. Rinkėjų aktyvumas respublikonų pirminiuose rinkimuose Džordžijoje buvo dvigubai didesnis nei demokratų. Respublikonų tarpe Trumpo populiarumas milžiniškas. Pirminiuose rinkimuose jis tiesiog sutriuškino Halley, surinkęs 1228 delegatų balsus prieš 94 surinktus Halley.
Kaip žinoma, JAV dalis valstijų yra stabiliai demokratų dominuojamos, o dalis – stabiliai respublikonų. Pirmosiose rinkėjai tradiciškai balsuoja už demokratų kandidatą, o antrosiose – už respublikonų, mažai svarbu, kokie konkrečiai žmonės tais kandidatais būtų. Tai vadinamosios vienai ir kitai partijai „saugios“ valstijos. Taigi, realiai pergalę lemia taip vadinamos „svyruojančios“ valstijos, kuriose nėra nei demokratų, nei respublikonų stabilios daugumos ir rinkimų rezultatą labai įtakoja nepriklausomi-centristiniai rinkėjai, kurių simpatijos gali pakrypti tiek demokratų, tiek respublikonų kandidato pusėn. Šių metų rinkimuose tokiomis „svyruojančiomis“ arba „mūšio lauko“ ( battle ground ) valstijomis, skirtingais vertinimais, laikomos 6 ar 7 valstijos. Ir jose pagal paskutines rinkėjų apklausas ženkliai pirmauja Trumpas.
Vidutiniškai per visas šias septynias valstijas 48 proc. rinkėjų sakė, kad palaikytų Trumpą, o 43 proc. – Bideną. Trumpo pranašumas didžiausias Šiaurės Karolinoje, kur jis 9 procentiniais punktais lenkia Bideną. Naujausiose apklausose Trumpas išlaikė prieš Bideną 6 punktų persvarą Arizonoje, Nevadoje, Džordžijoje ir Pensilvanijoje – keturiose valstijose, kuriose Bidenas laimėjo 2020 metais. Viskonsine ir Mičigane, kurias Bidenas taip pat laimėjo per praėjusius prezidento rinkimus, atotrūkis yra mažesnis. Atitinkamai Bidenas nuo Trumpo atsilieka 4 procentiniais punktais ir 2 procentiniais punktais. Maždaug 8 iš 10 visų valstijų rinkėjų teigė, kad J. Bidenas yra per senas ir turi psichinės sveikatos problemų, o 6 iš 10 rinkėjų pavadino D. Trumpą „grėsmingu“.
Visos šalies rinkėjų apklausose Trumpas pirmauja prieš Bideną apie 2 procentiniais punktais, bet šių apklausų rezultatai, nors ir parodo bendrą kandidatų populiarumą, tačiau nėra informatyvūs, kadangi JAV prezidentas nėra renkamas tiesioginiuose JAV piliečių rinkimuose. Prezidentą renka valstijų deleguoti rinkikai. Kiekvienai iš 50 valstijų pagal jos gyventojų skaičių yra priskirtas atitinkamas rinkikų skaičius. Daugiau gyventojų turinčios valstijos turi daugiau rinkikų, o mažiau gyventojų turinčios – mažiau. Rinkimų rezultatai skaičiuojami kiekvienoje valstijoje atskirai ir kiekvienos valstijos rinkikų balsai atitenka toje valstijoje laimėjusiam kandidatui. Prezidento rinkimams laimėti reikia surinkti 270 rinkikų balsų. Šiuo metu „saugiose“ valstijose Bidenas turi 226 rinkikus, o Trumpas – 235. „Svyruojančioms“ valstijoms priklauso 77 rinkikų balsai. Taigi, jei visi šie 77 balsai atitektų Trumpui, kaip rodo apklausos, tai jis surinktų 312 rinkikų balsų. Jei netgi Viskonsino ir Mičigano, kur Trumpo persvara mažiausia, kartu sudėjus turimi 25 balsai pereitų Bidenui, tai Trumpui vis tiek liktų 287 rinkikų balsai, kas jas atneštų pergalę.
Žinoma, iki rinkimų dar liko keletas mėnesių, tačiau panašu, jog laikas jau pradėti ruoštis Trumpo sugrįžimui į Baltuosius rūmus.