Valdas Sutkus. Naujas rusų ginklas – senos sovietinės aviacinės bombos

Veidaknygė

Putinas rado „stebuklingą ginklą“ kare Ukrainoje. Ir šis stebuklingas ginklas nėra mitinis tankas „Armata“ ar legendinė sparnuotoji raketa „Burevestnik“, apie kuriuos kalbama Z mitologijos pasaulyje. Tai viso labo iš sandėlių imamos senos sovietinės aviacinės bombos „FAB“, prie kurių pritvirtinti sparnai ir tam tikra skrydžio koregavimo įranga. Tačiau jų griaunamoji galia didelė ir po patobulinimo jos veikia efektyviai.

Norint numesti tokią bombą, lėktuvui jau nebereikia atskristi iki fronto linijos, kur tyko priešlėktuvinė gynyba. Tokią bombą rusų lėktuvai paleidžia iš maždaug 60–70 kilometrų atstumo, už Ukrainos priešlėktuvinės gynybos priemonių veikimo zonos ribų. Jos pigios, sandėliuose jų daug, ir būtent jos sudaužė Avdejevkos įtvirtinimus. Ukraina kol kas neturi nieko, kuo galėtų tam pasipriešinti.

Ukrainiečių turimos priešlėktuvinės gynybos sistemos taip toli esančių rusų lėktuvų nepasiekia. Vienintelis realus atsakas yra naikintuvai F-16, nes jų pažangus radaras ir turima ginkluotė leidžia pilotams atakuoti taikinius maždaug šimto kilometrų atstumu. JAV išvis atsisakė tiekti Ukrainai F-16, o Europos šalys pažadėjo, tačiau tiekimai smarkiai vėluoja. Negana to, JAV pareiškė, kad F-16 ukrainiečiai negalės naudoti prieš taikinius Rusijos teritorijoje. Nežinia, ar Rusijos teritorijoje, už 60–70 km nuo fronto linijos skrendantis rusų karo lėktuvas bus laikomas „taikiniu Rusijos teritorijoje“ ar nebus. Be to, Rusijos tolimojo nuotolio raketos dabar smogia į Ukrainos aerodromus, bandydamos sunaikinti infrastruktūrą, kad F-16 negalėtų iš jų pakilti.

Europos šalys yra pažadėjusios Ukrainai 45 naikintuvus F-16, tačiau lėktuvai į Ukrainą pateks tik liepos mėnesį, ir tai tik 6 iš tų pažadėtų 45. Vis dar daug neaiškumų kyla dėl to, kada kiekviena šalis išsiųs savo lėktuvus, kiek jų bus išsiųsta, kaip greitai bus galima apmokyti pilotus. JAV prezidento Bideno administracija ilgai priešinosi F-16 tiekimui Ukrainai, todėl Ukrainos lakūnų mokymai prasidėjo tik praėjusių metų rugpjūtį Danijoje. Iki šiol Danija, Nyderlandai, Norvegija ir Belgija įsipareigojo į Ukrainą nusiųsti 45 naikintuvus. Danija pirmuosius šešis lėktuvus išsiųs vasaros pradžioje, o dar 13 lėktuvų turėtų atvykti per likusius šių metų mėnesius ir 2025 m. Kitos šalys išvis nėra nustačiusios savo F-16 pristatymo datos.

2.3 3 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
2 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
2
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top