Valdas Vasiliauskas. CŽV kalėjimai: prie politinės korupcijos ištakų

Alfa.lt

Prieš Kalėdas įprasta rinkti metų įvykius. Amerikoje į juos galėtų taikyti paskelbta JAV Senato Žvalgybos komiteto ataskaita apie CŽV kalėjimus. Lietuvoje tai gali būti ne metų, o ištiso dešimtmečio įvykis. Išmušta pirmoji plyta iš melo sienos, saugojusios politinės korupcijos ištakas.

Pati netiesos siena dar stūkso nepajudinamai. Girdi, dievai nematė tų CŽV kalėjimų, jų paieškos pakenks strateginiam partneriui, Amerikos ir Europos santykiams. Apsimetama, kad ničnieko svarbaus neįvyko. Ataskaitoje minimas „violet center” nebūtinai yra Lietuva, tai tik „The Washington Post“ spėlionės – tarsi tai būtų koks bulvarinis laikraštpalaikis.

Po šio įtakingo ir gerai informuoto, artimo vyriausybiniams sluoksniams dienraščio pirmosios publikacijos ir TV kanalo ABC News reportažo JAV Senato Žvalgybos komitetas 2009 metais pradėjo tyrimą, kurį baigė tik pernai. Prireikė dar metų, kol narsiajai komiteto pirmininkei, Kalifornijos valstijai atstovaujančiai senatorei ir buvusiai San Francisko merei Diane Feistein pavyko apginti teisę viešai skelbti tyrimo santrauką. Praėjusią savaitę išvadų santrauka Niujorke jau pasirodė ir atskira knyga.

Nepanašu, kad Lietuvoje būtų daug politikų, trokštančių šią knygą perskaityti. O juk ji būtų ne tik unikalios informacijos šaltinis, bet ir neįkainojama demokratijos ir įstatymo viršenybės pamoka.

Ataskaita darsyk patvirtino tai, kas mane žavi „amerikietiškoje svajonėje“, amerikietškame gyvenimo būde – beatodairiška ištikimybė demokratijai, pagarba žmogaus teisėms. Nors Amerika yra pasaulinio terorizmo taikinys Nr.1, nors per 2001-ųjų rugsėjo 11-osios tragediją šalis neteko penkių tūkstančių nekaltų taikių amerikiečių, nors CŽV yra Amerikos skydas kovoje su tarptautiniu terorizmu, ir daugybė CŽV vyrų bei moterų padėjo galvas šioje kovoje, tačiau tai nesutrukdė JAV senatoriams drąsiai atskleisti nemalonius faktus savo žmonėms ir pasauliui. Nors CŽV draugas, bet tiesa brangesnė.

O Lietuva?

Lietuva, atrodo, bailiai užsikimšo ausis, kad neišgirstų praėjusio trečiadienio, gruodžio 17 d., visą pavakarę Europos Parlamento Strasbūre skliautus drebinusių kaltinimų dėl CŽV kalėjimų Europos Sąjungoje bei žmogaus teisių išniekinimo. Taip pat tą pačią dieną nuskambėjusios neįprastai griežtos Europos Komisijos ištarmės, kad Bendrijos narės, kurių teritorijoje buvo kalėjimai, tučtuojau turi ištirti šiuos nusikaltimus ir kaltininkus patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Tačiau Lietuvos Generalinė prokuratūra kaltininkų nusiteikusi ieškoti. Amerikoje. Praėjusią savaitę Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis ir Generalinės prokuratūros Kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija departamento vyriausiasis prokuroras Irmantas Mikelionis vangiai pristatinėjo kuklius pasiekimus šioje byloje, visa savo povyza demonstruodami: vienu ikiteisminiu tyrimu daugiau ar mažiau, koks skirtumas.

Svarbiausias darbas, kuriam užsimojo mūsų prokurorai, tai surašyti JAV teisinės pagalbos prašymą, kad amerikiečiai suteiktų daugiau informacijos, tarsi iš anksto nežinotų, koks bus atsakymas, nes ant kiekvieno dar iki kupiūrų (užtušuotų vietų) Senato ataskaitos lapo įspausta žyma „Non-Foreign“.

Kartojamas tas pats triukas, kuris leido Generalinei prokuratūrai jau sykį nutraukti CŽV kalėjimų Lietuvoje ikiteisminį tyrimą, nors po 2009 m. Amerikos žiniasklaidos sukelto skandalo atskleisti teisybę kategoriškai pareikalavo prezidentė Dalia Grybauskaitė (ir nūnai reikalauja). Neigiamas JAV Teisingumo departamento atsakymas suteikti papildomos informacijos tapo formalia dingstimi Generalinei prokuratūrai nutraukti pradėtą ikiteisminį tyrimą.

Kur kas toliau nukeliavo 2009 m. konservatoriaus Arvydo Anušausko vadovaujama laikinoji Seimo komisija, pagal tuometes aplinkybes tikrai nuveikusi nemažai. Komisijai jau buvo pradėję liudyti žmonės. Tačiau ir tai neįkvėpė prokurorų tęsti tyrimą.

Kaip ir tais pačiais metais veikusi Europos Tarybos komisija, vadovaujama žymaus Europos teisininko, Šveicarijos senatoriaus, buvusio prokuroro Dico Marty. Komisijos tyrimo išvados neleido abejoti, kad CŽV kalėjimo Lietuvoje būta. Tačiau šios išvados Lietuvoje faktiškai buvo nutylėtos.

Generalinė prokuratūra atsisakė 2013 m pradėti ikiteisminį tyrimą Lietuvos žmogaus teisių gynėjų prašymu, kai į Europos Žmogaus Teisių Teismą ieškinį prieš Lietuvos valstybę padavė Lietuvoje slaptame CŽV kalėjime kalintas ir kankintas kalinys. Lietuvos prokurorai suabejojo, ar apskritai toks žmogus egzistuoja. Paaiškėjus, kad vis dėlto egzistuoja, šiemet vargais negalais pradėtas ikiteisminis tyrimas. Šiokia tokia pažanga – kankintą Lietuvoje kalinį jau turime, nors slaptųjų kalėjimų dar ne.

Apie šio ikiteisminio tyrimo intensyvumą viską pasako tai, kad dar praėjusį trečiadienį generalinio prokuroro pavaduotojas D. Raulušaitis Seimo komiteto posėdyje nežinojo, kas buvo tas Lietuvos kalinys, tartum tai būtų koks pilkas žmogelis.

Tai įžymybė, taip pat ir interneto (internete apstu jo nuotraukų), vienas svarbiausių Rugsėjo 11-osios bylos įtariamųjų, šio nusikaltimo finansavimo organizatorius. Lietuvai savotiškai nepasisekė, kad jai CŽV skyrė tokį svarbų kalinį: lengviau paslėpti visą kalėjimą nei tokią pasaulinio terorizmo tinklo figūrą.

Specialiai ir nemokamai informuoju Generalinę prokuratūrą: tai Saudo Arabijos pilietis Mustafa al Hawsavis, g. 1968 balandžio 3 d., nuo 2010 m. iki dabar kalinamas Gvantanamo kalėjime. Galite ruoštis komandiruotei, nes iki šiol abiejų jūsų ikiteisminių tyrimų rezultatai tėra, kaip mėgsta sakyti amerikiečiai, truputį daugiau negu nieko.

Tačiau nebūtina skristi į Gvantanamą, nes liudininkų su kaupu ir Lietuvoje – Palangos ir Vilniaus oro uostų darbuotojai, muitininkai, pasieniečiai, saugumiečiai. Žinoma, jeigu jie nebus išgąsdinti bandant atpirkimo ožiais padaryti iešmininkus. Čia uodegas giliausiai įmerkę aukščiausio rango pareigūnai ir buvę valstybės vadovai. Todėl taip atkakliai nenorima rasti Lietuvoje slaptųjų kalėjimų.

JAV Senato Žvalgybos komiteto ataskaita paakina naujai pažvelgti į senus įvykius ir faktus, atskleidžia jų naują ir tikrąją, anksčiau net nenuspėjamą, prasmę.

Visuose praėjusio dešimtmečio skandaluose, savotiškuose „mažo intensyvumo pilietiniuose karuose“, neišvengiamai svarbiausią vaidmenį atlikdavo Valstybės saugumo departamentas(VSD). Pirmasis „mažo intensyvumo pilietinis karas“ užvirė 2004 m. – tai buvo prezidento Rolando Pakso apkalta, kurioje pirmuoju smuiku griežė VSD. Apkaltos organizatorių nebūtų sustabdę išmintingi prancūzų filosofo Raymond’o Arono žodžiai, ištarti pokario Europoje, politinio nestabilumo ir silpnų besikuriančių demokratijos institucijų laikais: nuversti žmonių išrinktą prezidentą nėra tas pats, kaip nuversti karalių.

Vilniaus apygardos prokuratūrai europarlamentaras R. Paksas liudijo, kad 2003m. jį prezidentūroje aplankęs tuometis VSD generalinis direktorius Mečys Laurinkus ir abstraktokai apylankomis pasmalsavęs, ar Lietuva nesutiktų kaip nors prisidėti prie kovos su terorizmu leisdama strateginio partnerio specialiosioms tarnyboms Lietuvoje atlikti tam tikrus veiksmus. Prezidentas R. Paksas pasakė „ne“.

Po to M. Laurinkus išvyko mėnesiui į komandiruotę už Atlanto. Grįžus departamento vadovui iš Amerikos, netrukus pasirodė garsioji VSD pažyma apie grėsmes nacionaliniam saugumui. Neva slapta, valstybės paslaptį sudaranti informacija buvo žaibiškai nutekinta žiniasklaidai – apkaltos lavina pajudėjo. Šį R. Pakso liudijimą Vilniaus apygardos prokuratūra iki šiol laiko giliai paslėpusi.

Tada ir buvo išleistas slaptųjų tarnybų džinas iš butelio Lietuvoje. Jeigu jos gali nuversti prezidentą, tai joms niekų darbas paimti už gerklės parlamento ar Vyriausybės narį, net visą parlamentinę partiją in corpore, be baimės ir atsakomybės šnipinėti politikus ir žurnalistus.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
18 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Beta

Šį kartą bylą nutraukti bus sunkiau- per visą pasaulį nuskambėta. Taip pat ES Žmogaus teisių organizacijos neduos ramybės.
Gal ir gerai, pamatys europiečiai tikrą padėtį: kokia pas mus teisėsauga, kiek demokratijos ir kiek žmonės turi teisių.

statau +

Tiesos.lt:)

PAGARBA

VASILIAUSKUI. UZ DRĄSA .

KGB vs GRU

KGBistai Lietuvos ypač mėgsta Europos ir JAV eurus bei dolerius. Amerikonai pasiūlė gan nemažai dolerių, o Paksas (GRU) nesusigundė.
Tai Lietuvos kgbistai-komunistai nuvertė Paksą, pastatė Adamkų ir pasiėmė JAV dolerius.
Grybauskaitės globėjai (GRU?) dolerių negavo…

Taigi

tvirtos Lietuvą užvaldžiusiųjų gretos, lyg Berlyno siena, – nepavarkime ją po plytelę ardyti. Dėkui autoriui.

Vytautas Ju.

Pradedu suprasti autoriaus išrasto žodžio valstybininkai kabutėse tikrąją prasmę. Būtų įdomu, jei kas nors paklaustų ką mano L. Donskis apie šį straipsnį, kuris po R. Pakso nuvertimo visa kakarine rėkė „paksizmas fašizmas“. Tai kas tie fašistai Lietuvoje? Donskynas, rėkės įkandin savo mamonai ar tie, kurie vertė?!
Gaila, kad autorius nepaminėjo Konstitucinio teismo, ypač, jo pirmininko vaidmens valstybiniame perversme, už kurį pagal tą pačią Konstitucija yra numatyta atsakomybė.
Bet… čia Lietuva, čia baudžiauninkų kraštas, ateis rinkimai ir vėl dvasios ubagai bėgs prie balsadėžių.

klausimas

koks daunas V. Vasiliauską priskyrė „Tvarkos ir teisingumo frakcijai”?

Atsakymas klausimui

Tas tamstos minimas daunas yra pats V. Vasiliauskas. Jis pats prisiskyrė Tvarkos ir teisingumo frakcijai, kaip pabėgo iš Drąsos kelio frakcijos ją sužlugdydamas.

O mano klausimas būtų toks. Kodėl Vasiliauskas seime rinko parašus už įstatymą, kad partijų nebūtų galima bausti už korupciją?

Irena Vytautui Ju.

Neskubėkit garbinti Pakso-Borisovo-Barakausko-Mazuronio-Komskių chėbros. Korumpulai kaip reta.

HA HA

V.Asiliauskas seime pasiūlė kurupciją įteisinantį įstatymą, o dabar bando mėtyti pėdas dangstydamasis CŽV kalėjimais?
Prakjuokinot, gerbiamasis.
Pamenam ir Drižiaus bylinėjimąsi su jumis dėl tamstos darbo KGB. Rods A.Drižius bylos nepralaimėjo?

HA HA

jei pažvelgtumėt į partijų deklaracijas Vyriausiai rinkimų komisijai, tai atrastumėt, kad dar 2009 nemaža sumele Pakso partiją parėmė GRU prekiautojas ginklais Borisovas.

Borisovas, kaune turi malūnsparnių detalių firmą ir prisidengdamas tuo bizniuku prekiauja tarptautiniu mastu ginklais. Novaja gazeta rašė, kad Borisovas savo veikla sudominęs net Pentagoną, diskredituoja tokį gerą Rusijos draugą kaip Paksas. O Paksas Rusijos žurnalistams aiškino, kad jį nuvertė tik dėl to, kad nesutiko steigt CŽV kalėjimų. Tad kas juos įsteigė? Laikinasis prezidenta A.Paulauskas su naujai paskirtu savo VSD Pocium?

ne viskas mums buvo sakoma

World Briefing | Europe: Lithuania: Russian Diplomats Expelled
By Seth Mydans (NYT)
Published: February 28, 2004

The government has expelled three Russian diplomats it accused of seeking, among other things, confidential information on the impeachment process against President Rolandas Paksas, according to the Foreign Ministry. The impeachment charge against Mr. Paksas involves allegations that link him to Russian organized crime. The explusions come as the small Baltic nation, a former Soviet republic, prepares to join the European Union and NATO. Seth Mydans (NYT

Štai NiuJork Times rašė kad Paksas buvo siejamas su ORGANIZUOTU NUSIKALSTAMUMU (MAFIJA) , ir dėl to buvo iš Lietuvos išvyti keli Rusijos diplomatai

Kitam New York str. vėl Pakso ryšiai su rusų mafij

World Briefing | Europe: Lithuania: Impeachment Delayed For Court’s Ruling
By Steven Lee Myers (NYT)
Published: March 9, 2004

Parliament opened formal hearings to impeach President Rolandas Paksas, then promptly adjourned to await a ruling by the Supreme Court on the charges against him. Mr. Paksas’s political opponents accuse him of abusing his office by aiding a Russian businessman suspected of ties with Russia’s mafia and intelligence services and by releasing classified information related to a state investigation. Next week, the court is expected to begin considering whether his actions violated the Constitution. A final vote on impeachment may not happen before April, on the eve of Lithuania’s membership in NATO and the European Union. Steven Lee Myers (NYT)

Kitam New York str. vėl liudijimai apie Pakso koru

MOSCOW, April 6— The Lithuanian Parliament removed President Rolandas Paksas from office on Tuesday, ending a political scandal that has roiled the country for nearly six months even as it celebrated its new membership in NATO and the European Union. The Parliament, or Seimas, ousted Mr. Paksas less than 14 months after he took office, voting on three counts that he violated his oath and the Lithuanian Constitution through his dealings with a Lithuanian-Russian businessman suspected of links to Russian organized crime. Mr. Paksas, 47, became the first European leader to be removed from office by the impeachment process. The Parliament’s speaker, Arturas Paulauskas, a political rival, took over as acting president after the voting, pending a new election that… Skaityti daugiau »

Kitam New York str. vėl liudijimai apie Pakso koru

Europe: Lithuania: Emergency Meeting
Published: June 23, 2004

Acting President Arturas Paulauskas, left, called a special meeting of the State Defense Council for Wednesday after anticorruption officers raided the offices of four major political parties. He would not say whether a run-off presidential election set for Sunday to replace Rolandas Paksas, who was impeached in April over allegations of links with Russian mobsters and intelligence services, would be postponed. Earlier, officers from the Special Investigation Service, headed by a Paksas sympathizer, raided the offices of four parties that had joined forces to topple Mr. Paksas.

tai kaip čia yra?

Pasaulio laikrasčiai rašo apie mūsų politikų Pakso su Uspaskichu korupcinius ryšius su organizuotu nusikalstamumu, su Rusijos mafija, o jie sėdi su savo chebra Lietuvos dūmoj ir EP ir niekas jų iš ten negali iškrapštyti?

Gal Vasiliaskas galėtų pasiūlyti įstatymą, kad tokie žmonės į seimą nepatektų, o ne ginti juos.

tiesa

Uspaskichas, kurį į Seimą atvedė A.Paulauskas, prarado ES savo imunitetą, nors ir samdėsi tokius žurnalistinius žulikus kaip Marcello Farragi, kad kuo labiau apšmeižtų Lietuvą. Tas primontavo facebuke filmukų, prirašinėjo nęsąmonių darydamas iš Vikorėlio nekaltą auką… Bet paskaityt kad ir Rusišką lanta ru apie jo biografiją, kaip jis pradėjo savo biznį ir politinę karjerą Lietuvoje… to pakaktų, jau nekalbant apie interpolo ir Europolo tyrimus…

Jonasss

Mane tai sukrėtė tas faktas, kad Vasiliauskas įstojo į labai blogą kvapą skleidžiančią partiją… Be to, dar pradėjo prastūminėti labai keistus įstatymus. O šitą žmogų aš gerbiau ir juo kažkiek tikėjau… O tempora o mores!

18
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top