Justinas Argustas | „Lietuvos žinios“
Ramūno Karbauskio vadovaujama koalicija turės padaryti bent penkias Konstitucijos pataisas, jei norės įgyvendinti savo rinkimų pažadus. Naują valdžią domina ir konstitucinio Referendumo įstatymo pakeitimai. „Valstiečių“ vedliai taip pat užsimena apie rinkimų sistemos keitimą bei tris galimus referendumus. Naujokų mostai išties platūs – apie daugelį tokių pokyčių kalbėjo ir buvusios valdžios, bet joms tai nepavyko.
Dauguma valdančiųjų siūlymų – mažinti Seimo narių skaičių, keisti rinkimų sistemą, koreguoti Seimo rinkimų datą, įvesti tarėjus teismuose, galiausiai surengti referendumą dėl dvigubos pilietybės ir įteisinti elektroninį balsavimą, – nei nauji, nei netikėti. Jie įtraukti ir į būsimą Vyriausybės programą. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis R. Karbauskis prabilo apie Referendumo įstatymo pakeitimus, kuriuose įtvirtinta dviejų svarbiausių Konstitucijos skirsnių apsauga, taip pat apie kelis referendumus 2019-aisiais. Teisininkų nuomone, svarstydami kai kuriuos pakeitimus, „valstiečiai“ kasasi po Konstitucijos pamatais, ir tai nėra gera žadanti tendencija. Kas iš to išeis?
Prireiktų mažiausiai pusmečio
Dalies savo pasiūlymų be Konstitucijos pataisų valdantieji negalės įgyvendinti. Tai supranta ir R. Karbauskis, nuolat akcentuojantis, kad daugeliu klausimų koalicijos balsų neužteks, todėl reikės dar bent kelių Seimo frakcijų narių paramos. Tačiau kol kas tai netrukdo skelbti būsiant permainų, kurioms reikės mažiausiai dviejų trečdalių arba 94 parlamento narių daugumos.
Štai valdantieji į koalicinės Vyriausybės programą įrašė kelias svarbias politinę sistemą keičiančias nuostatas: Seimo narių skaičių numato sumažinti iki 101, Seimo rinkimų datą sieks perkelti iš spalio į kovą. Vyriausybės programos projekte deklaruojama ir tai, kad teismuose greta teisėjų atsiras ir tarėjai, taip pat ypatingieji prokurorai, kurie esą tirtų politines ir teisėjų korupcijos bylas. Be kita ko, skelbiama, kad bus siekiama įteisinti ir dvigubą pilietybę. Kandidatas į premjerus Saulius Skvernelis ir R. Karbauskis kol kas aptakiai užsimena apie rinkimų sistemos keitimą, neatsisako ir siūlymo dėl valstybinio prekybos alkoholiu monopolio.
Dėl daugelio šių klausimų be Konstitucijos pataisų nebus galima pajudėti iš vietos. Antai Seimo narių skaičių ir rinkimų datą apibrėžia atitinkami Konstitucijos straipsniai. Beje, kaip ir teismų, ir prokuratūros darbą, kur apie tarėjus ir ypatinguosius prokurorus – nė žodžio. O norint įteisinti dvigubą pilietybę gali prireikti referendumo, nes apie tai kalbama pirmajame Konstitucijos skirsnyje „Lietuvos valstybė“, kurio nuostatos gali būti keičiamos tik referendumu.
Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt ČIA.
© Lietuvos žinios