Vengrijos teisingumo ministrė Judit Varga: kas čia ką šantažuoja?

DELFI.lt | Parengė Eglė Gatelytė

Lenkijai ir Vengrijai užblokavus Europos Sąjungos 2021–2027 metų biudžetą ir 750 mlrd. eurų atsigavimo fondą dėl to, kad lėšų skirstymas siejamas su teisinės valstybės principų laikymusi, Briuselis ir Bendrijai pirmininkaujantis Berlynas apkaltino šias šalis šantažu. Varšuva ir Budapeštas priešinasi nuostatai, kad lėšų mokėjimas bus susietas su tuo, kaip valstybės narės laikosi teisinės valstybės ir demokratijos principų.

O Lietuvos naujienų agentūra BNS ketvirtadienį citavo aukšto rango diplomatą, nebesuprantantį šių šalių priešinimosi ES: „Paklauskime jų, ko jos nori iš šios sąjungos.“

Atsakyti pabandė Vengrijos teisingumo ministrė Judit Varga, duodama interviu Vokietijos dienraščiams „Die Welt“ bei „Frankfurter Allgemeine Zeitung“, BBC laidai „Hard Talk“, galiausiai Vengrijos poziciją papunkčiui išdėstydama savo feisbuko paskyroje, – vengrų, anglų ir vokiečių kalbomis.

40-metė juristė teisės mokslus be kita ko ėjo ir Vokietijoje, be to, ji gerai išmano ES struktūras, nes ilgą laiką dirbo patarėja Europos Parlamente, – nurodo „Die Welt“. Teisingumo ministre konservatyvioje Viktoro Orbano vyriausybėje ji prisaikdinta 2019 m. liepą.

Primesti šalims politines pozicijas, pasitelkus finansinį svertą?

J. Varga atmetė kaltinimus, pagal kuriuos jos šalis, blokuodama ES biudžetą, norinti pakenkti Bendrijai ar netgi ją šantažuojanti. Pasak „Fidesz“ politikės, tai Vengrija patirianti „ideologinį šantažą“, o toną tam, esą, duoda Vokietija, sėdinti prie politinio Bendrijos vairo ir nurodinėjanti, kas yra tos „ES pamatinės vertybės“. Aptariamieji teisinės valstybės mechanizmai, pasak J. Vargos, yra „politinio bei ideologinio pobūdžio“.

Pagrindinis ministrės priekaištas: jei į prasilenkimus su teisinės valstybės principais Europos Sąjungoje bus reaguojama finansinėmis sankcijomis, kaip tai ir pažeistų teisinę valstybę, o ne ją gintų. „To pasekmė būtų ideologinis šantažas, kuomet Briuselis šalims narėms, grasindamas sankcijomis, galėtų primesti politines pozicijas“, – sakė ji dienraščiui „Die Welt“.

Paklausta, kokį konkrečiai politinį šantažą ji turinti galvoje, J. Varga aiškino: „Jei šalis nukryps nuo politinio meinstrymo, ji gali už tai būti sankcionuojama. Tarkime, migracijos politikos, šeimos politikos ar daugiakultūrės ideologijos klausimais. Aš pati atidžiai perskaičiau reglamentą, jis neatitinka teisinio saugumo kriterijų. Kas tiksliai yra tie teisinės valstybės principų pažeidimai? Ir kaip Komisija juos taikys? Jei nuo sausio mechanizmas įsigaliotų, ar pakaktų ateityje ES komisarui perskaityti „The Guardian“ ar „Der Spiegel“, kokia nedora šalis Vengrija esanti, kad būtų imamasi priemonių?“

„Tai mes giname sutartis“

Kovingai nusiteikusi Vengrijos teisingumo ministrė dienraštyje „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ trečiadienį apkaltino ES institucijas ir Bendrijai pirmininkaujančią Vokietiją, esą, forsuodamos teisinės valstybės mechanizmą, jos pačios pažeidžia Europos teisę.

Nes dabartinis kompromisinis pasiūlymas apeina šių metų liepą Europos Tarybos priimtą susitarimą, pagal kurį ilgalaikio ES biudžeto ir atsigavimo fondo pinigų skirstymas nebus siejamas su teisinės valstybės mechanizmais. Šio liepos mėnesio susitarimo, vienbalsiai priimto ES šalių vyriausybių vadovų, negalima apeiti kvalifikuota balsų dauguma, tai – „akivaizdus principo, kad nieko nėra susitarta, jei ne viskas susitarta, pažeidimas“.

Pagal naująjį susitarimą, pakaktų kvalifikuotos daugumos, – t.y., mažiausiai 15 ES valstybių balsų, kad būtų pritarta finansinėms sankcijoms, jei būtų nustatyta, kad kuri nors šalis nesilaiko teisinės valstybės principų.

„Tai mes giname sutartis, – sakė ji. Negalima ginti teisinės valstybės principų, juos pažeidinėjant.“

Vengrija su savo tapatybe – teisėta Europos įvairovės dalis

Vengrija niekada nekovojo prieš ES, bet už Europą ir už jos vaikus, – pabrėžė ji, drauge nurodydama šalies teisę turėti savo nuostatas. Dienraščio „Die Welt“ paklausta, ar jos „šalis neapibrėžia savo tapatybės prieš Europos daugumą“, J. Varga atsakė: „Išbraukite žodį „prieš“. Mes norim išlaikyti savo europietišką gyvenimo būdą su žydiškomis-krikščioniškomis šaknimis. Mes esam Europos dalis. To įrodinėti mums nėra reikalo, – už tai mes kovojome prieš komunistų valdžią. Tai kodėl dabar mes laikomi balta varna? Dėl to, kad pasisakom prieš migraciją? Mūsų požiūris yra teisėta Europos įvairovės dalis. Tuo grindžiama mūsų tapatybė, kuria aš didžiuojuosi.“

Vengrija kaip savarankiška valstybė pati turi teisę spręsti, kas jos teritorijoje gyvens, – sakė politikė.

Vengrija, tarkime, nekritikuoja Prancūzijos už tai, kad ji į savo darbo rinką įsileido tiek daug migrantų. Tai – jų reikalas. Tačiau ir vengrų požiūris į gyvenseną, jų noras išlaikyti savo tapatybę yra teisėta Europos įvairovės dalis, – sakė J. Varga.

Tėvystę ir motinystę lemia biologiniai faktai

O įraše savo feisbuko paskyroje ministrė pridūrė: „Bendrijos narių dauguma ir dabar laikosi nuomonės, kad jų šalys turėtų ir ateityje išlaikyti savo tapatybę bei vertybes.“ 2004 m. stodama į Europos Sąjungą, Vengrija apsisprendė ne už federalistinę Europą, o už „pagarbų aljansą“, susidedantį iš „stiprių nacionalinių valstybių“.

Šalia pabėgėlių priėmimo klausimo kitas punktas, dėl kurio Vengrija buvo pakartotinai kritikuota, yra socialinės lyties sampratos atmetimas. „Mūsų politiniai oponentai šias temas pateikia kaip teisinės valstybės klausimus, kad priverstų Vengriją įvesti priemones, kurioms neturime politinio palaikymo. Kai kurios ES institucijos vaidina vengrų opozicijos vaidmenį, taip pažeisdamos Vengrijos suverenumą“, – sakė teisingumo ministrė dienraščiui „Die Welt“.

Į dienraščio priekaištą, kodėl Vengrija tos pačios lyties porų konstituciškai neįteisina kaip tėvų, tuo būdu Vengrijos piliečių mažumai nepripažindama lygių teisių, J. Varga atsakė: „Vengrija pripažįsta homoseksualių porų registruotą partnerystę“.

„Tačiau drauge konstitucijoje aiškiai apibrėžiama, kad tėvystę lemia tam tikri biologiniai faktai. Vaikus gimdo motinos, o jos yra moterys. Ir jie turi tėvus, kurie yra vyrai. Gyvename keistame pasaulyje, jei kritikuojama dėl to, kad atvirai įvardijama tai, kas akivaizdu,“ – baigdama interviu, apibendrino politikė.

O savo feisbuko paskyroje ministrė J. Varga savo poziciją dar aštriau išdėstė: „Įstodami į ES, mes neatsisakėme tos dalies mūsų suverenumo, kuri leidžia mums patiems spręsti, su kuo mes gyvensim mūsų pačių šalyje. Ne tam pritarėm stojimui į ES, kad Briuselis mums nurodinėtų, ką turėtume laikyti šeima, ką turėtume vadinti santuoka, kas ir kokiomis sąlygomis Vengrijoje galėtų įvaikinti vaikus.

Netiesa, kad Vengrija migracijos krizės metu nebuvo solidari su kitomis valstybėmis narėmis, nes Europos sienoms apginti Vengrija išleido kelis šimtus milijardų forintų. Mes stengiamės padėti į bėdą patekusiems žmonėms vietoje, nes manome, kad, užuot į Europą gabenę problemas, turėtume siųsti pagalbą vargą patiriantiems.“

Straipsnio „Europos Sąjungos planus griaunančios šalies atkirtis: kas čia ką šantažuoja?“ tęsinį skaitykite portale DELFI.lt ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
19 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Deivis

Vengrija kuo puikiausiai gyventų ir be briuselyno, ko jau negalima pasakyti apie Lietuvą. Čia jau viskas. Šūdelytis pasistengė taip, kad gyventojai nekenčia ir šalies ir savęs.

stasys

O dar skundžiasi ‘berazumiai’ jog Delfis profilinė žiniasklaidos priemonė .Va jums pavyzdys to jog esate neteisus ..

santykis

nepritempinėkit, 1 prie 50 tokie straipsniai.

Jules

Tai ne mūsų ne-Teisingumo ministrai ir ministrės, be jokios abejonės. Vokietija nėra laisva, o okupuota šalelė, kadais padėjusi mums atgauti Lietuvos valstybę Brest-Litovsko Taikoje, tiksliau, Antrajame Žalgiryje, kur mūsų inteligentai ir vargšai nelaimėliai, ne savo valia rekrutai, carinės Rusijos imperijos kariuomenės pusėje „Za Caria, za Batiušku i Pravoslaviju”. Mūsų inteligentai per Covid revoliuciją vėl parodė savo tikrąjį inteligencijos veidą, veidmainystę ir eilinę išdavystę, kuris mažai ko vertas – tik Europos uodegos. Taip, taip, Stasiuk, nepurkštauk, o gilinkis į tikrąją istoriją, o ne į tą, vadovėlinę, su stipria hipnoze paikiems studenčiokams-mamyčiukams. Pats juk nebe studentas, tiesa?

stasys

.. Jules visada pasiriošęs pasimokyti , su salyga jog nekybsite prie mano na ana tu intymių ‘vieteliu’ . :))

Vadinasi, ponas Stasys,

jau nebe studentas, o siekia Tiesos ir gėdina velnią(blogį).

Al.

Ar mūsų Nacionalinis susivienijimas pareiškė garsiai paramą terorizuojamai Vengrijai? Ar tiesiog išmintingai tyli ?

Tvankstas

Lietuvoje visi politiniai judėjimai tiesiog nesitepa savęs kažkokia bent žodine parama Madjarijai.

Mūsų

šiaudadūšiai politikai turėtų šį ministrės pasisakymą išmokti mintinai ir išanalizuoti, kad galų gale suvoktų kas yra tas tautunis orumas.

Briuselio putinistų demokratja

Jau ne vieną kartą įkišusi,kišusi galvą į rusišką dujų vamzdį ponia frau Merkel iš kito vamzdžio galo matomai prisiklausė Putino demokratijos pamokų,kaip „demokratiškai” tvarkytis su sąjunginiais mažaisiais sąjungų draugais lenkais ir vengrais,kai šie nenori lgbt ir atbėgėlių Briuselio per prievartą tiesiamo „demokratiško” ir „ES vertybių”vamzdžio į savo šalis ir dėl to patiria didžiausią briuselinį ,merkelinį mobingą ir terorą

Al pragydo apie paramą

O pats kiek kartų parėmei, palaikei patriotines mintis, šikniau ir suknistas veidmaini. Pabezdėjo proto bokštas…

Tvankstai, o tiksliau Kvankstai

Kiek palaikai kitus „kažkokia bent žodine parama”, pliauškalų maišeli…

Šitie patriotiniai klounai

Savo kelnių 30 m. nenulaiko, tai ką jie ruošiasi laikyti…

Tvankstas

0:12 – kaip aš galiu būti NS, jei jo vadovybė rūpinasi Taivanio nepriklausomybe, bet niekada nieko (lyg šarmo pilnomis subinėmis) nėra pasakę apie V. Orbano ir Madjarijos darbus politikoje, vienas labai teisingas jaunuolis yra tiltas tarp NS ir TS.
Tas pat ir su kitais politiniais judėjimais, kuriems ištarti V. Orban ir Madjarija yra nedovanotinas politinis neraštingumas.
Visi Lietuvos ligšioliniai judėjimai man perregimi kiaurai, o pats tikrai nežadu užsiimti politika, turiu daugybę kitų sau malonių užsiėmimų, kad ir tikroji politologija, kuri Lietuvoje tėra CNN garsiakalbis.

Vengrijos konstitucijos pakeitimas

https://www.bitchute.com/video/0F5qPDZcyBk/
Šeimos tėvai – vyras ir moteris.
Amen.

Ayn Rand

Kaip šviežio oro gurkšnis ta vengrų teisingumo ministrė. Verkt noris, kai pagalvoji, ką mums „konservatorių” ir „liberalų” rinkėjai išrinko…

Al.

,,Al pragydo apie paramą”: ,,O pats kiek kartų parėmei, palaikei patriotines mintis, šikniau ir suknistas veidmaini. Pabezdėjo proto bokštas…”. Na, žinoma, ne tiek daug kiek tu ir kiek norėčiau. Bet ačiū už konstruktyvią kritiką.

>>  Al.    12:03

Priimta 🙂
P.S. Už vieną muštą duoda dešimt nemuštų.

štaziui

ne tau, stasele, apie intymias vietas kudakuoti. Sėdėk tykiai savo venerologiniame dispanseryje, gerk vaistukus ir liberal-sifilio čia neskleisk. Seniai tu niekam neįdomi.

19
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top