Vidas Rachlevičius. Sveiki atvykę į Europos bananų respubliką

delfi.lt

Kokia yra „bananų respublika“? Anksčiau taip buvo apibūdinama maža, skurdi, politiškai nestabili šalis, silpna dėl didelės išorinės priklausomybės ir užsienio finansavimo. Pastaraisiais dešimtmečiais tiek politinėse diskusijose, tiek ir rinkimų kampanijose ši sąvoka buvo gerokai išplėsta ir dabar taikoma ne tik Karibuose ar Pietų Amerikoje, bet ir Europoje esančioms šalims, kuriose visuomenės susipriešinusios, yra aukštas tiek įprastinės, tiek ir politinės korupcijos lygis, kuriose yra silpninamos ir griaunamos valstybės institucijos, o formaliai laisvuose rinkimuose išrinktos partijos elgiasi nedemokratiškai ir taip siekia ilgalaikio buvimo valdžioje.

Taigi, sveiki atvykę. Dabar atsigręžkime į psichologiją, nes juk tiek daug žmonių viešai deklaruoja, kad tiki mokslu, ar ne? Išgirdę sunkios ligos diagnozę, dauguma žmonių dažniausiai patiria tas pačias emocines reakcijas: šoką, neigimą, pyktį, depresiją ir susitaikymą.

Atidžiau stebint viešąją erdvę nesunku pastebėti, kad adekvačiai situaciją suvokiantys žmonės sutartinai priima objektyvią realybę ir, priklausomai nuo domėjimosi, intelekto ar gebėjimo matyti platesnį vaizdą, patiria vieną iš tų emocinių būsenų. Dar reikia paminėti ir visuomenės grupę, kuri dabar išpūtė krūtinę ir Lietuvos prilyginimą Europos bananų respublikai laiko asmeniniu įžeidimu, bet, nepriklausomai nuo individo reakcijos, ta tikrovės diagnozė niekur nedingsta ir jokios spalvingos patriotiškos dekoracijos arba asmeninės širdžiai mielos patirtys jos užmaskuoti negali. Tai tik visiškas nesuvokimas arba saldi saviapgaulė.

Dabar ramiai, be epitetų ir etikečių, kurias taip mėgsta ir pozicija, ir opozicija, patyrinėkime kai kuriuos šią diagnozę nulėmusius simptomus. Niekas nepaneigs, kad Lietuvoje vyksta pats tikriausias šaltasis pilietinis karas.

Jo kurstytojai, siekdami savanaudiškų tikslų, visiškai nesuvokia, kad pilietinė taika ir santarvė yra būtina valstybės normalios egzistencijos sąlyga. Niekada nebuvo ir nebus šalies, kurioje visi galvoja vienodai, nors tokia iliuzija vėl gyva. Nepaisant skirtumų, vienintelis realus mažos šalies ir tautos ginklas bei įrankis yra vienybė bent esminiais klausimais, tačiau pastaruoju metu, dažniausiai iš savanaudiškų paskatų arba tiesiog iš kvailumo su aklu užsispyrimu, ji yra žlugdoma. Baudžiauninko mentalitetas – taip pat labai svarbus veiksnys.

Matome du visiškai nesusišnekančius pasaulius. Mažoje valstybėje turime dirbtinai sukurtą situaciją, kai ūkininkas ir smulkusis verslininkas bei valstybės išlaikomas pseudointeligentas ir sėdmaišininkas gyvena skirtinguose matavimuose. Atsakomybė tenka ne tik politikams bei įvairiems visuomenininkams, bet ir žiniasklaidai, kuri aklai platina tas pragaištingas idėjas. Kitose valstybėse garsiai ir viešai keliamas klausimas: kieno vardu kalba konkrečios žiniasklaidos priemonės ir kieno interesams atstovauja konkretūs žurnalistai arba tariamai nepriklausomi visuomenininkai?

Straipsnio tęsinį skaitykiye ČIA.

5 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
23 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
23
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top