Vidas Rachlevičius. Žvilgsnis į ES iš kitos Lamanšo pusės

Veidaknygė

Lietuvoje minimas narystės ES 20-metis, tačiau aš į tai pažvelgsiu iš kitos Lamanšo pusės ir kitu kampu. ES yra susidūrusi su daugybe rimtų problemų – įvairios kilmės ir kilusių dėl įvairių priežasčių. Tačiau viena iš jų yra gyvybiškai svarbi ir kelia pavojų ne tik europiečiams, bet ir vakarietiškai gyvensenai bei visai krikščioniškai Vakarų civilizacijai. Tai – praktiškai nekontroliuojama masinė migracija. Šią problemą, visai ES užsimerkus ir tylint, savarankiškai ir vienašališkai sukūrė Kremliaus agentė ir Putino draugė bei padėjėja Merkel, pareiškusi „priimsime visus“.

Žvilgsnis iš Londono. Nelegalai masiškai plūsta į Europą per Viduržemio jūrą, po to daug jų keliauja į šiaurę ir pripučiamomis valtimis šturmuoja Lamanšą. Šiuo keliu į Britaniją plūstančių nelegalų skaičiai rekordiniai ir tai, be jokios abejonės, bus vienas iš esminių veiksnių, per ateinančius rinkimus paskandinsiančių konservatorius. Kiek gražiai užrašų „Stop the boats“ fone bekalbėtų Rishis Sunakas, nei viena nelegalų valtis nebuvo apgręžta ir sugrąžinta prancūzams. Pakrančių apsaugos laivai čia vadinami „migrantų taksi“.

Prancūzai tik imituoja rūpestį, bet iš esmės džiaugiasi ir netrukdo, kai ši publika palieka jų šalį. Britams akivaizdžiai trūksta politinės valios stabdyti tas valtis dar Lamanše, todėl jie išradinėja visokiausius būdus. Kam daryti pigiai – stabdyti valtis tiesiog Lamanše, jei galima brangiai? Egzotiškas ir tikrai nepigus planas – deportuoti nelegalus į Ruandą. Toks susitarimas egzistuoja: Jungtinė Karalystė ir Ruanda šiemet pasirašė naują susitarimą dėl migracijos. Sutarties sąlygos neskelbiamos. Šis susitarimas buvo sudarytas po to, kai jau buvo pradėti rengti pirmieji deportacijos skrydžiai, bet šią sutartį su Ruanda užblokavo JK Aukščiausiasis Teismas, pripažinęs jį neteisėtu. Čia kilo didelis tikrųjų idėjinių konservatorių bei viso dešiniojo flango nepasitenkinimas, nes teismas buvo apkaltintas politikavimu ir kišimusi į vyriausybės darbą. Anot konservatorių, tarptautinės sutartys yra politinis procesas ir vyriausybės, o ne teismų kompetencija. Kita vertus, tai jokie ne pabėgėliai, kaip interpretuoja teismai, o paprasčiausi geresnio gyvenimo ir pašalpų ieškotojai, kurių gyvenimo būdas – būti išlaikytiniais.

Tai geriausiai iliustruoja ir naujausi įvykiai. Jei tie „pabėgėliai“ ieško saugios vietos, tai kurių velnių jie keliauja per visą Europą ir moka pinigus, kad būtų nuplukdyti į Britaniją? Maža to, dabar stebima nauja tendencija: pervažiavę visą Europą ir nelegaliai atsidūrę Britanijoje, per Šiaurės Airiją jie vėl nelegaliai traukia atgal į ES – Airiją, nes bijo būti deportuoti į Ruandą. Dublino gatvėse jau iškilo ir plečiasi nelegalų palapinių miestas. Palapinės driekiasi miesto centre, kai kurios gatvės tapo šiukšlynais. Šalyje kyla neramumai – žmonės reikalauja sustabdyti nelegalią migraciją ir teigia, kad „nenori tapti nauja Švedija“. Airijos vyriausybė buvo priversta reaguoti.

Tarp Dublino ir Londono kilo įtampa, kai aukšto rango Airijos ministrai pareiškė, kad parengs nepaprastosios padėties įstatymus, kuriais bus siekiama grąžinti britams migrantus. Tuo tarpu premjeras Rishis Sunakas pareiškė, kad Didžioji Britanija nepriims migrantų iš Airijos, nes ES atsisako priimti per Lamanšą iš Prancūzijos nelegaliai atvykusius migrantus.

Taigi, visiškai akivaizdu, kad tų nelegalų niekam nereikia, bet Briuselis nieko nedaro, kad jų srautai būtų sustabdyti. Maža to, diegiamos naujos tvarkos, kad šalys narės privaloma tvarka priimtų nelegalų kvotas, nes kitaip bus taikomos finansinės sankcijos. Skirtingai nei kaimynai lenkai ir kitos šalys, Lietuvos atstovai tik uoliai pasirašinėja visus tuos dokumentus.

5 6 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top