Viktoras Šenderovičius: iš blogio imperijos Rusija virto padugnių šutve

Viktoras Šenderovičius | censor.net.ua

Seniai yra pastebėta, jog ką žmogus bekalbėtų, – dažniausiai jis kalba apie save… Maskva, lyg niekur nieko apsistačiusi reklaminiais skydais su beveik necenzūriniais chamiškais tekstais kaimyninės šalies prezidento adresu – mūsų eilinis kolektyvinės kaltės prisipažinimas. Tai – dar vienas dugnas, į kurį, žinoma, greitai bus iš apačios pastuksenta, nes degradacija – ilgas ir svaigus procesas, ir beveik visada būna jo tęsinys.

Trumpas ankstesnių serijų turinys.

Imperija nusibaigė, garbė Tau, Viešpatie.

Visi tai pastebėjo, išskyrus jos vietoje likusio, naftos ir dujų sklidino pasaulio pakraščio gyventojus.

Kiek pasiplūkę, šie gyventojai atmetė perspektyvą pasimokyti iš močiutės Europos ir tapti viena iš tautų, bendru sutarimu apgyvendinusių šį komunalinį būstą.

Kaip ir anksčiau, gyventojai nusprendė visus mokyti patys – tai jie iš esmės ir daro, ir nesiliauja atkakliai dėstyti pasauliui tą siaubingą pamoką, apie kurią – pirmasis įžvelgęs mūsų beviltišką maršrutą – kadaise rašė P.Čaadajevas. (Tai, žinoma, iš tiesų unikalus atvejis – mažorinė savijauta esant tokiai anamnezei. „Tu tokia vienintelė“, kaip teisingai pastebėjo poetas S.Michalkovas.)

Kaip reikiant taip ir neatsigavusi po savojo dvidešimtojo amžiaus, ir vos atsiradus galimybei bei netikėtų šimto dolerių už barelį progai, Rusija susigrąžino įprastą chamišką toną bei nepakeičiamus viršininkus – ir „važiuoja“ toliau.

Panašiai mokyklinių pertraukų metu su „moksliukais“ elgiasi antrametis pubertatinis akidraska, kurio fizinis išsivystymas gerokai lenkia protinį. Vaikėzas nesuvokia, jog mokyklos koridoriuje nevėkšla yra ne jo kabinėjamas akiniuotas „moksliukas“, o jis pats. Tai paaiškės kiek vėliau, kai jis bus iš visur išguitas ir fiziškai sutramdytas (jeigu visiems labai įgris). O kol kas jis elgiasi įžūliai, ant sienų rašinėja šlykštynes apie aplinkinius ir džiaugsmingai mykia esąs pats kiečiausias ir pasiutusiai sąmojingas.

… Mes buvome blogio imperija, o tapome šutve su padugnių papročiais. Ir šia prasme verta pripažinti, jog jos chamiškasis šeimininkas – nors ir nelegitimiai „vairuojantis“ šalį, tačiau pelnęs visaliaudinį pritarimą – yra visiškai adekvatus.

Mano sveikinimai visiems proceso dalyviams.

censor.net.ua

Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top