Viktoras Šenderovičius: Mano sociologija

Sakote, jog aštuoniasdešimt penkeri nuošimčiai palaikymo? „Krymnaš“, ir visi kaip vienas, entuziastingai pirmyn?..

Na-na.


Žvilgsnis iš Tverskajos gatvės, 2014 metų rugpjūčio 31 diena, 17,00 val.

Tverskajos gatvėje – ankstyvas vakaras, priešais cokolį su raiteliu, baltamūrės [Maskvos] tėvu-įkūrėju, išsidėsčiusios kavinukės, už arklio sturplio – atvira vasaros estrada su kažkokiu „kultūr-multūr“ renginiu. Aibė praeivių – visokio amžiaus ir išvaizdos, maskviečių ir sostinės svečių, ir buržuaziškai, ir demokratiškai apsirengusių… Puikus [„respondentų“] rinkinys!

Pats laikas šioje vietoje atsistoti su plakatu „Karas su Ukraina – gėda ir nusikaltimas“ ir pažiūrėti, kas toliau bus.

Visos Rusijos viešosios nuomonės tyrimo Centro (rus. ВЦИОМ) duomenimis, šeši iš septynių praeivių turėtų mane jeigu ir ne gėdingai pasmerkti, tai nors kažkaip leisti man suprasti jų „ai-jai-jai“, pademonstruoti Putino politikos palaikymą. Nes juk tai – ne gėda, o Rusijos pasididžiavimas ir didybė, ir visai ne nusikaltimas, o kova su fašizmu!

Argi ne taip?

Žodžiu, iš 85-ių nuošimčių bendrapiliečių buvau pasirengęs patirti tam tikrą moralinį terorą. Tačiau kaip tik tie patys 85… ar 93 nuošimčiai… žodžiu, toji pati akivaizdžiausioji, didžioji dauguma tylomis praeidavo pro šalį, tarytum ši tema niekaip nebūtų su ja susijusi.

Buvo jaučiamas dviejų rūšių abejingumas.

Panašu, jog vieni praeiviai (maždaug du trečdaliai „abejingųjų“) iš tikrųjų „neįsikerta“. Kaip ten pas klasiką: „nepasukdamas kopūstgalvio“? Tikrai taip. Koks karas? Su kokia Ukraina? Tarp kitko, vienas jaunuolis prie manęs priėjo pasitikslinti, ką aš turįs omeny. Gana įdomu tai, jog mane jis atpažino, o apie karą nieko nebuvo girdėjęs.

Žmonėms, sudarantiems trečdalį, vengusių pareikšti savo požiūrį į plakato tekstą, buvo būdinga staigiai suakmenėjantys veidai. Išvydę plakatą, jie nervingai atitraukdavo žvilgsnį, ir tai buvo aiškiausias jų neurozės ženklas. Mat jie – skirtingai nei pirmos kategorijos praeiviai – puikiai žinojo, apie kokį karą kalba, kokios bus to pasekmės ir kaip tai susiję su jais ir jų vaikais…

Būtent todėl ir suakmenėdavo jų veidai.

Vargšeliai. Iš savo sąmonės stumia ir stumia besiartinantį pragarą: štai jie, kaip visada, išėjo pasivaikščioti, išeiginę dieną pakvėpuoti grynu oru, „pasišopinti“ – kaip žmonės!

O čia aš, bjaurybė, su plakatu.

Visiškai suvokdamas savo netaktą, aš (toks bjaurybė) su malonumu spoksojau į akmenėjančius šių praeivių veidus. Žinote, kai kada, norint, kad žmogus neapalptų, tenka suduoti jam per veidą. Nieko asmeniško – pirmoji pagalba!

Taigi, dauguma pasidalijo į dvi nevienodas dalis.

O mažumą sudarė tie, kurie „Ukrainos klausimu“ turėjo aiškią poziciją ir nesidrovėjo ją pareikšti.

Per mano piketavimo pusvalandį tokių žmonių prisirinko lygiai aštuoniolika (žurnalistų neskaičiuoju). Ir tie aštuoniolika kuo tiksliausiai pasidalijo pagal proporciją „du prie vieno“, ir, turiu jums pareikšti, ne Putino naudai!

Kiekvieną iš šešių „putinistų“ aš atskirai įsiminiau. Pirmasis, baisiai susijaudinęs, prišoko prie manęs ir suriko:

– Karas reikalingas! Reikia pritrėkšti „banderovščiną“! Aš pats iš Ukrainos! Štai, imk, žiūrėk! – ir man prie nosies prikišo vairuotojo pažymėjimą.

Antrasis stabtelėjęs pasakė:

– Ožys.

Ir dėl viso pikto patikslino savo mintį:

– Tu ožys, tu! – ir keliskart dūrė į mane „darbininkišku“ pirštu.

Trečiasis, paniuręs jaunikaitis, tylomis praeidamas pareiškė savo pilietinę poziciją, pasinaudodamas viduriniuoju pirštu.

Ketvirtoji, siautulinga tetulė, atsistojusi kiek atokiau (greičiausiai, kad nuo manęs neužsikrėstų „žido-banderovine“ bacila), šaižiai šūkavo kviesdama pakarti mane ant šakos.

Penktasis, pražilęs ir nervingas, reikalavo iš policininkų, tuo metu kaip tik tikrinusių mano dokumentus:

– Išveskite jį! Išveskite!

Galiausiai, šeštoji pasakė:

– Liaukitės, turėkite gėdos, eikite iš čia!

Aš jos vos neišbučiavau: ji vienintelė iš viso „putinistų“ būrio į nepažįstamą žmogų (į mane) kreipėsi žodžiu „jūs“. Tai taip pat sociologija, beje…

Trumpiau tariant, jų buvo šešetas – tų gerųjų žmonių iš „didžiosios daugumos“.

O „atskilėlių“ – tokių, kurie prie manęs priėjo, kad ištartų paprastus žodžius: „ačiū“, „teisingai“, „mes su jumis“, kad pareikštų palaikymą, pasisakytų apie Putiną ir šį karą… – jų buvo dvylika žmonių!

Aš stovėjau beveik pusvalandį, po to mane pakeitė kitas piketuotojas, ir į jo piketą reagavusių žmonių balsai pasiskirstė visiškai taip pat: DU PRIE VIENO – PUTINO NENAUDAI.

Tad koks būtų „ergo“? – kaip kad klausė Šekspyro duobkasys. Kokios išvados?

Na, iš esmės – nieko naujo.

Argi mes nežinojome, jog putiniškoji dauguma daugeliu atveju ir yra štai šita nebyli neurozė. Ir dar tie, kurie, kaip dabar sakoma, apskritai „neįsikirtę“ (rus. „неврубанько“) – beje, skamba beveik ukrainietiškai…

Taigi, brangūs sociologai, aš jūsų prašau: liaukitės man aiškinę apie tai, jog „liaudis už Putiną“, gerai? Paprasčiausiai kitą kartą kartu išeikime į Tverskajos gatvę – tuomet bendromis pastangomis ir paskaičiuosime.

mvvc44tv.cmle.ru

Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Dievuliau,

kokie mieli šie žmonės,taip norisi juos karštai apkabinti ir paverkti su jais.Mes jus mylim.

Beta

Vadinasi, tos sociologinės apklausos kur Putiną palaiko net 87% respondentų iš tiesų yra niekinės?

Rugsėjo 17

prie mergaitės laisvės temos reikia jungti ir pasipriešinimo karui temą.Nes mūsų valdžios elgesys labai pavojingas.Išoriškai lyg kažką daro Briuselyje,bet viduje kuria labai pavojingą klimatą.Nes nepatenkinti žmonės gali laukti okupantų su gėlėmis.

delfi rašo,kad

tūkstančiais vežami rusų karių lavonai.Jau geriau rusai susigrumtų su savo antžmogiais valdžioje,tai nors prasminga mirtis.Gaila vaikų,kieno jie bebūtų.Norisi verkti.

Letas Palmaitis

Maksva – atskira šalis. Joje žmonės turtingesni, turi ką prarasti. Gali protestuoti, bet be reikalo niekur nelįs. Kas kita – plačioji prasigėrusi Orda. Be to, jei kam norisi sužinoti tikrąją daugumą, pasiieškoki9te rusiškų forumų ir paskaitykite.
Pagaliau, Šenderovičius žydas. Nors jis ir gyvena tarp ruskių, jis iki galo nesuvoks jų „mentaliteto” (pirma todėl, kad idealistas ir nori matyti pasaulį pagal savo įsivaizdavimą, antra – žydas maskvietis, žr. anksčiau, o tai intelektualinis elitas, tarp kurio ir „plačiųjų masių” neperžiangiama praraja, trečia todėl, kad žydai nelaka vandenuko).

Reikia protestuose gailėti

ir Rusijos jaunų vaikų,kurie siunčiami mirti.Mes turim prieštarauti bet kokiai mirčiai.Ir kaip rašo ,kad išlaisvinta ta kankinta ukrainietė.Bet juk ir pas mus,jei įkeltų agresorius čia koją,vieni kitus imtų skųsti ,įdavinėti,suvedinėti sąskaitas.Valdžia nuzombino visus iki gyvulių ūkio lygio.O tada tai būtų keršto.Ir prieš šviesiausius.

Letas Palmaitis Reikiaprotestuosegailėčiui

Valdžia nuzombino? O iš kur ta valdžia nukrito? Gal tai ne tie patys lietuviai? Prisiminkime skundimus nacių ir bolševikų atėjimo laikais – kas ką tada buvo nuzombinęs? O juk tada tauta buvo nepalyginti krikščioniškesnė nei dabar. Galima tik įsivaizduoti, kas dėsis šiandien. Reikia daugiau krikščionybės, mažiau stabmeldystės!
Reikia mylėti ir vertinti pačią tautą, žmones, kaimynus, bet ne teritoriją, stabmeldinamą tarsi ji ir yra ta tikra Lietuva, apie kurią š.m. Vasario 16-osios eisenoje Kaune jau skanduota net „Lietuviai Lietuvai!” Nėra ribų ir trukdžių kvailai stabmeldystei, nes tai daug lengviau nei asmeniškai aukotis.

Taigi

Šenderovičiaus sociologija: loti taip, kaip nurodo šeimininkai, kurie kaulus jam numeta.

Rusija kariauja ne su Ukraina

o su chunta,uzvaldziusia Ukraina, su jav mafijos statytiniais.

Taigai

tau raudonarmieti turbut ne tik kaulu, bet ir is zarnoku sumalto zelco pameta, nes loji daugiau uz bet ka

Diedukas > S.M. (Taigai)

Kails, pagal sąvitą stilių pažinau bendražygį. Jei pastebėjai, šitas vargeta „Taigi” ypatingai pasižymėjo straipsnyje „Prezidentė D. Grybauskaitė kviečia kiekvieną „kovoti už tiesą ir laisvę“. Ten jo antras komentas surinko 42 minusus. Ir nei vieno „like”-o. Toks, kaip ir rekordas… Manau, kad tuom viskas ir pasakoma, kai žmogėnas neturi paramos net iš saviškių. Ten poroj sakinių ištryško visas šio dvasios ubago intelektas…

Tas taigis

pasakyti, kad jis užkietėjęs konservantas būtų mažai pasakyta. Matyt, kažkoks hibridas konservinis-liberastinis ar dar kiečiau.

12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top