Vitalijus Portnikovas. Ačiū Putinui už Radą, arba Kaip Vladimiras Putinas ukrainiečius pavertė susitelkusia nacija

Būtent Vladimiras Putinas, ir niekas kitas, sugebėjo paversti Ukrainos Rytų ir Pietų gyventojus susitelkusios politinės nacijos nariais, pasirengusiais ginti savo šalį nuo agresoriaus ir nebeskiriančiais savęs nuo bendrapiliečių iš Vakarų ir Centro. Jevgenijaus Kotenko nuotr.

Prieš keletą dienų iki Ukrainos parlamento rinkimų ekspertai iš pilietinio tinklo „Opora“ (liet. „Atrama“ – red. past.) sudarė kolektyvinį kandidato į naująją Aukščiausiąją Radą portretą – tai esąs 45 metų amžiaus kijevietis Aleksandras. Jei kas man pavestų sudaryti kolektyvinį ukrainiečio rinkėjo portretą, juo, kad ir kaip tai skamba paradoksaliai, taptų 62 metų maskvietis Vladimiras, dirbantis Rusijos Federacijos prezidentu ir visiškai negalintis šiuose rinkimuose balsuoti, tačiau padaręs viską – kas įmanoma ir neįmanoma, kad Ukrainos parlamentas galų gale taptų tikru parlamentu.

Ir tai joks perdėjimas. Per 23 metų formalios Ukrainos nepriklausomybės laikotarpį konfrontacija prezidento ir parlamento rinkimuose vyko ne tiek pagal regioninę, kiek pagal civilizacinę takoskyrą. Tie, kurie siekė, kad paskubomis į nepriklausomą Ukrainą pervardinta sovietinė respublika kuo greičiau taptų tikra valstybe, konfrontavo su tais, kurie matė šalies ateitį sąjungoje su Rusija, o patį valstybingumą suprato kaip laikiną reiškinį.

Iki 2004-ųjų metų prorusiškoji partija dėl dosnios paramos iš Maskvos, „dujų adatos“ ir ukrainiečių „oligarchų“ ryšių su rusų kolegomis ir Kremliumi tiek sustiprėjo, jog gavo Regionų partijos pavadinimą, lyderį – Viktorą Janukovyčių, ir totalios kontrolės ne tik Donbaso regione, bet ir visuose Ukrainos rytuose galimybę. Netgi 2004 metų Maidanas, atvedęs Viktorą Juščenką į pergalę prezidento rinkimuose, mažai ką pakeitė: Janukovyčius grįžo į premjero krėslą tiesiog po keleto mėnesių, o 2010 metais tapo ir prezidentu.

Net 2013–2014 metų Maidanas, sunaikinęs kriminalinį režimą, neatvedė prie šios takoskyros padalytų pusių tarpusavio supratimo. Naujojo Maidano šalininkai buvo daugiausia vakarinių ir centrinių šalies sričių gyventojai. Šalies rytai nuo pirmųjų protesto judėjimo dienų į Maidaną žiūrėjo atsargiai ir, nusivylę Janukovičiaus pabėgimu, jau ėmė dairytis į šalis ieškodami naujų lyderių – ir jais turėjo tapti tikrai ne Maidano vadai…

Žodžiu, viskas klostėsi taip, jog per naujus šalies prezidento ir parlamento rinkimus senoji takoskyra turėjo išlikti ir net sutvirtėti. Šalies Vakarai ir Centras būtų linkęs rinktis europietišką integraciją ir kurti iš tiesų nepriklausomą šalį, Rytai ir Pietūs būtų prisiminę apie stojančias gamyklas, giminaičius Rusijos Briansko srityje, rusų kalbą ir didelę bendrą šalį, kurią mes kažkodėl praradome. Vakarai ir Centras būtų ieškoję naujų lyderių savo siekiams įgyvendinti ir kūrę naujus politinius projektus, o Rytai … būtų balsavę už tą, už ką jie iš tikrųjų balsavo visus pastaruosius 15 metų – už Putiną.

Ir tada į žaidimą nusprendė įsitraukti pats Putinas, kuriam, tikriausiai, nusibodo būti amžinai renkamam ir kuris dabar nusprendė pats tapti ukrainiečių rinkėju. Vladimirui Vladimirovičiui pavyko ir jis, be jokios abejonės, įeis į istorijos vadovėlius – tik ne į rusiškuosius, o į ukrainietiškuosius. Todėl, kad būtent Vladimiras Putinas, ir niekas kitas, sugebėjo paversti Ukrainos Rytų ir Pietų gyventojus susitelkusios politinės nacijos nariais, pasirengusiais ginti savo šalį nuo agresoriaus ir nebeskiriančiais savęs nuo bendrapiliečių iš Vakarų ir Centro. Joks, net pats masiškiausias Maidanas nebūtų galėjęs pasiekti tokio rezultato. O Putinas – sugebėjo.

Jei mes rimtai kalbėsime apie esminius naujojo ir senojo Ukrainos parlamento skirtumus, mes, be abejo, pastebėsime, kad oligarchų įtaka Aukščiausioje Radoje išliko, taip pat išliko nemažai rinkėjams įgrisusių personažų, o populizmas, kurio visuomet buvo per daug, šiuose rinkimuose tiesiogine to žodžio prasme viršijo skalės rodmenis. Ir rasime tik vieną esminį skirtumą – visa tai vyksta išskirtinai ukrainietiško politinio lauko ribose, o ne kaip proukrainietiškos ir prorusiškos stovyklų priešprieša. Nieko prorusiško praktiškai nebėra, ir jau niekada nebebus. Tai ir yra prezidento Putino paslauga ukrainiečių tautai.

Kad suprastume, kodėl jam tai pavyko, reikia išmanyti Ukrainos Rytų ir Pietų gyventojų psichologiją, kuri vis dėlto skiriasi nuo rusiškosios. Štai, pavyzdžiui, „kolektyvinis Dnepropetrovskas“ – miestas su didelėmis ambicijomis, siekiantis užsiimti dideliais projektais ir valdyti dideles valstybes. Ir, reikia pripažinti, dnepropetrovskiečiams tai neretai pavykdavo – prisiminkime Leonido Brežnevo Sovietų Sąjungą arba Vladimiro Ščerbickio ir Leonido Kučmos Ukrainą. Ukrainos Padneprė – tai veidrodinis Rusijos imperijos atvaizdas, neatsitiktinai Potiomkinas svajojo apie trečiąją jos sostinę būtent Jekaterinoslave. Bet kas būna, jei iš žmonių su tokiomis ambicijomis jūs atimate teritoriją? Teisingai, jie tampa įžeistos šalies patriotais. Kaip kalba ir dainuoja Dnepropetrovske – pas mus atėjo Tėvynė.

Bet Krymo aneksijos neužteko pietų Ukrainai, „kolektyvinei Odesai“. Odesa mėgsta prašmatnų, nerūpestingą gyvenimą, iškylas jūroje, uosto prekybą, paplūdimius ir restoranus. Į aplinkui vykstančią valstybininkų trintį ji visada žiūrėjo ironiškai. Bet Lugansko ir Donecko žūtis, kai jie tiesiog per keletą dienų pavirto į miestus-pamėkles ir tapo menkai iš Maskvos kontroliuojamų ginkluotų gaujų priebėga, padarė iš odesiečių Ukrainos patriotus vos per keletą dienų. Mar jei odesietis užmerks akis ir įsivaizduos sudegintą Deribasovskaja gatvę, ištuštėjusį uostą ir žygio ligoninę Arkadijoje – jokia Rusija jam niekados nebebus reikalinga.

Bet ir tai dar ne viskas. Turiu įtarimų – beje, neblogai patvirtinamų ankstesnių rinkimų rezultatų, kad Donbaso ir Krymo rinkėjų net tokio pobūdžio Rusijos prezidento veiksmai nepaveiktų. Ir jie toliau balsuotų už tuos, kurie eksploatavo draugystės su Maskva lozungą kaip pagrindinį politinį kozirį. Bet Vladimiras Vladimirovičius tiksliu smūgiu atkirto nuo pagrindinės Ukrainos dalies vietoves, kuriose gyvena labiausiai prorusiška Ukrainos gyventojų dalis. Netgi įžymųjį Novoazovsko puolimą Vladimiras Vladimirovičius įvykdė tiksliai tada, kai Ukrainos kariuomenė išlaisvino Slobožanščiną ir Priazovę ir priėjo prie paties Donbaso.

Kartais man atrodo, kad Vladimiro Vladimirovičiaus ranką vedžioja asmeniškai pats Stepanas Andrejevičius. Ta prasme Bandera. Jis tikrai į kažkurį įsikūnijo – ar į Surkovą, ar į Volodiną, ar į Ivanovą, ar į visus kartu. Mat Stepano Andrejevičiaus svajonė buvo patriotiškas Ukrainos parlamentas, suprantantis iš Rusijos kylančią grėsmę, – parlamentas, kuriame prorusiškos jėgos būtų nuosekliai marginalizuotos ir neturėtų jokių galimybių ne tik kad ateiti į valdžią, bet ir daryti kokią nors įtaką šalies ateičiai. Parlamentas, kuriame net pačiam didžiausiam Maskvos simpatikui tektų apsimesti Ukrainos patriotu ir šaukti „Šlovė didvyriams“, kad tik galėtų išsaugoti prisiplėštą nuosavybę ir deputato mandatą. Ir štai Vladimiro Vladimirovičiaus pastangomis ši Stepano Andrejevičiaus svajonė galų gale išsipildė.

profile.ru

Iš rusų kalbos vertė Laisvūnas Šopauskas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
20 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
beprociam

tas putinas,kaip zuvies akuotas gerkleje,sprinkit,o kaip blogis nepakencia tiesos.

Diedukas beprociam

Desperacija?

kas

Kaimynas turi labai dideli sklypa su nuostabiu sodu, Jau seniai mano zvilsgsnis vis i ten krypsta. O mintys ,kaip gerai butu tureti ta soda ir dar geriau jei jame ir toliau dirbtu kaimyno seimyna.Pora kartu bandem atimti ta sklypa, bet isejo tik priversti parduoti obuolius uz kukuruzu lapu zalios spalvos nuoviru nudazyta popieriu,kas prylygo pirkti pusdykiai. Bet dabar tas kaimynas tiesiog sunaglejo, nera kaip zodziais apsakyti,sugalvojo nebeparduoti daugiau obuoliu uz musu popierius.Negana to ,susitare su kitais kaimynais mainyti i kitas prekes.Net savo popierius pradejo platinti prekybai obuoliais. Negirdeta ,neregeta kiaulyste… Mazesnius kaimynus nuo tokiu baiku greitai atgrasem…. Dar netgi tariasi su taip pat dideli soda turinciu kaimynu bendrai soda priziureti,o tas kaimynas turi didele seima.Taip ,kad visas derlius ten ir… Skaityti daugiau »

bet kokia

kaina.

ir bendrai - Putinas molodec

Putino geri darbai
– pažemino rusų tautą visame pasaulyje
– privertė kitas tautas susivienyti
– popiežiaus Pranciškaus autoritetas pakilo
Ko nesugebėjo padarytis Napoleonoas, Hitleris, Reiganas su Bušu – padarė draugas Putinas.

gintas

Portinikovas yra etatinis JAV rusofobas. Dieną naktį kursto neapykantą rusams ir Rusijai.
Kaip ir šis – tiesos.lt – rusofobinio melo portalas.

Raigerdas gintui

O tu ką veiki putingalvi? Tau aplikui rusofobai vaidenasi? O kas vežė lietuvius į Sibirą? Tai dabar lietuviai turi degti labai didžiule meile Rusijai? O kodėl nepasiūlei nei vienam Rusijos prezidentui – kompensuoti Lietuvai tą padarytą žalą? Manai išsisuksit? Manau, kad ne. Reikia priversti Rusiją susimokėti už padarytą žalą Suomijai, Latvijai, Estijai, Lietuvai, Lenkijai, Moldovai, Ukrainai, Gruzijai, Čečenijai, Krymo totoriams, Čechijai, Vengrijai ir netgi Afganistanui.
Ko lauki putingalvi? Juk kuo ilgiau temsi, tuo brangiau kainuos.

gintas

Rusofobinis pamišimas, Landbergio sukurstytas, nesibaigia. Į Sibirą vežė ne Rusija, o CCCP. Pamišėli, kurstydamas rusofobiją sieki Lietuvą paversti ES sodomitų kolonija?

Taigi

Ką čia apie tą Ukrainą kalbėti: oligarchų sunaikinta valstybė, pribaigs ją naikinti pedofilai, iškrypėliai iš Liaško komandos, pamišėlė Farion su visa pamišusių radikalų šaika. Amen Ukrainai. Po kažkiek laiko galutinai išsiskirstys į atskiras teritorijas ir iš Ukrainos liks tik prisiminimas, kad kažkada tokia valstybė egzistavo.

Ruskių rubliniams rusofašistiniams komentatoriams

ir vėl yra darbo, nupigusius, beverčius rublius užkalinėja kaip pasiutę.

vargsai dvasios ubagai

raudonieji gintaigiai… Mudakai, uz grasius parduodantys sazines likucius… Ei, taigintai, – nemoke Lubiankoje o kaipgi lotyniskai sudurtinis zodis „nekenciantis isdaviku”?. Pasivadinciau (tikiu ne vienas) jusu atzvilgiu juo isdidziai.

Rusų tituškai Gintui

O kas, jei ne rusai, įkūrė CCCP? Kiniečiai? Amerikonai?

ruta

Ponia Merkel jau yra pasakiusi , kad Putleris nesusigaudo ivykiuose , elgesi neadekvaciai …Ar jums butu lengva , jeigu jus , kaip ir Putleris prikomunizdintumet 40 milijardu , yra nuo kuo nukvaisti …Pilka KGB ‘kandis’ , tokia buvo /?/ Putlerio pravarde KGB laikais -‘mol’…

stai taip

,,protestai vakarų Ukrainoje buvo suorganizuoti CŽV, JAV Valstijų departamento pagalba, bei Vašingtono ir Briuselio finansuojamų nevyriausybinių organizacijų (NVO) pagalba, kurios dirba kartu su CŽV ir JAV Valstijų departamentu.
Šių protestų tikslas buvo pakeisti nepriklausomos Ukrainos vyriausybę už tai, kad ji nepasirašė ES Asociacijos sutarties.
JAV ir ES nuo pat pradžių bendradarbiavo griaunant Ukrainos nepriklausomybę ir darė tai kartu su pataikūniška ES valdžia Briuselyje. ES valdžios tikslas Ukrainoje yra praplėsti pačią Europos Sąjungą. Vašingtono tikslai yra paversti Ukrainą prieinamą plėšti JAV bankininkamsir korporacijoms ir atiduoti Ukrainą NATO aljansui, kad Vašingtonas galėtų įgyti daugiau karinių bazių Rusijos
pasienyje.”
.

Ką gi

Vieno sąkinio ištrauka nusako, ko vertas visas straipsnis.
„…europietišką integraciją ir kurti iš tiesų nepriklausomą šalį…”

Kai kurie komentatoriai dar iki šiol nemato akivaizdžių faktų. Jiems, kad tik parėkaloti. Buvo leidimas, rėkalojo į vakarų pusę. Pasikeitė situacija, rėkaloja rytų pusėn.
Nieko naujo.

Jankiai

užzombino Tiesos.lt.

kamara

kruvinas skerdynes sumastė Kremlius, nes išankstiniuose rinkimuose tauta pergalę skytė politinėms jėgoms nesusijusioms su kremliu. Nenorėdami prarasti savo įtakos ukrainiečius ėmė šaudyti Maidane, siųsti savo sūnūs į Donbasą. Ar galima pateisinti nekaltų žmonių žudymą, kad neįsigalėtų prie Rusijos sienų NATO? NE. Kremlius. putinas privalės atsakyti už nekaltų žmonių sunaikinimą.

aciu tiems,kurie palaike neo-nacius ir neo-fasistu

,2014 kovo 7 dieną ir Britanijos naujienų agentūra BBC pripažino, kad Ukrainoje įvyko neo-Nacių revoliucija. Kaip ES įgalino šį perversmą? Vašingtonas ir Europos Sąjungos šalys, tame tarpe ir Lietuvos vyriausybė padėjo ir skatino šį valstybinį perversmą atvirai palaikydamos Ukrainos opozicijos veiksmus, siusdamos savo atstovus ir politikus padrąsinti antivyriausybinius protestus Ukrainoje. Lietuvos prezidentė Grybauskaitė, Seimo pirmininkė Graužinienė, ministro pirmininko A. Butkevičiaus vyriausybė ir Lietuvos valdančiosios partijos – konservatoriai, socialdemokratai, Darbo partija, liberalai ne tik politiškai palaikė neo-fašistinę Ukrainos revoliuciją, bet ir finansiškai remė „revoliucionierius“. Ukrainos neo-fašistinę revoliuciją palaiė ir Tautininkai, bei Drasos kelio partija Seime. Ukrainos valstybinis perversmas buvo įvykdytas manipuliuojant žmonių emocijomis daugelį Ukraniečių įtikinant, kad opozicija kovoja dėl jų interesų. Pastoviai buvo pabrėžiama, kad daugelis opozicinių lyderių savo šalyje… Skaityti daugiau »

Kritikas Pikčiurna

Vladimiras Vladimirovičius Putinos savo agresija paskatino naujųjų laikų stebuklą – kalbiniai, tautiškai bei etniniai įvairiaspalvė Ukrainos visuomenė buvo akivaizdžiai įtikinta valstybingumo vertybe. Šis fenomenas išgąsdino ne tik Putiną, jis gąsdina ir ES komisiją bei globalizacijos šalininkus, paskelbusius nuosprendį: „Nacionalinės valstybės turi išnykti, taip pat kaip ir lyčių skirtumai…” Bet dar Ivanas Krylovas savo pasakėčią apie lapę ir vynuoges baigė pamokymu: „gera apie tai neigiamai kalbėti, ko ir norėdamas negali turėti…” Laimei ne tik gamta, bet ir laisvą pasirinkimą turinčių žmonių visuomenė yra objektyvi tikrovė, paklūstanti dėsniams, o ne kažkieno išgalvotiems norams. Ne tik Žvaigždės gimsta bei miršta, gimsta bei miršta ir valstybės bei Tautos. Nuoširdžiai sveikinu gimstančia Ukrainos naciją, kaip jos etninių bei tautinių grupių sąjungą ir linkiu kantriai bei… Skaityti daugiau »

Povilas

Gal ir taip, gal ir taip.
Ačių už tokį didį darbą Vladimirui Vladimirovičiui.
Tik gaila, kad nesutelkė jis ar kas kitas ukrainiečių nacijos prieš 10-15 metų.
Tada nebūtų ši šalis išdraskyta korupcijos, su nekonkurencingu ūkiu bei bedante armija.
Bet turim ką turim.
Ukraina – turtinga ištekliais šalis (ne kaip Lietuva), gan greitai gali atsistoti ant kojų.
Tik va – problema. Susitelkusi nacija nereikalinga Europai. Įtariu, kad nereikalinga tokia ir JAV.
Kaip tą problemą spręsti?
Įtariu, kad bus pradėti Ukrainoje tokie pat cirkai, kaip ir Lietuvoj: pjudymas ukrainiečių tarpusavyje, emigracijos skatinimas, vertingų ūkio ojektų atidavimas į užsieniečių rankas, o vietinių pavertimas pigia darbo jėga.
Linkiu ukrainiečiams, kad mano prognozės neišsipildytų.

20
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top