Vitalijus Portnikovas. Niūri nuojauta

svoboda.org

Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas, kreipdamasis į tautą ir pasakodamas apie artėjančius šiuolaikinio pasaulio architektūros pokyčius, pavartojo žodį „nuojauta“. Nežinau, apie kokius būtent pasikeitimus ir apie kokią naująją pasaulio tvarką samprotavo Nazarbajevas, tačiau jo pasirinktas žodis buvo visiškai tikslus.

Pasaulis iš tiesų gyvena nuojauta – galimo karo nuojauta. Atrodytų, dabar nevyksta nieko tokio nekasdieniško. Na taip, Donbase ir toliau telkiama Rusijos kariuomenė, tačiau ten ir anksčiau jos buvo nemažai, be to, Rusijos Gynybos ministerija neigia faktą apie į svetimą teritoriją įvedamas naujas karines formuotes. Taip, Rusijos gynybos ministras kalba apie būtinybę sustiprinti karinę grupuotę aneksuotame Kryme, bet juk Maskva niekada ir neslėpė, jog siekia pusiasalį paversti „nepaskandinamu lėktuvnešiu“, o be to, kad ir kokia būtų Krymo grupuotė, ji negali iš esmės pakeisti ne tik jėgų išdėstymo pasaulyje, bet ir karinių galių santykį Juodosios jūros baseine.

Šiandien nenutinka nieko tokio, kas galėtų pranašauti didelį karą. Tėra tik nuojauta. Ši nuojauta atsirado dar tada, kuomet buvo aneksuotas Krymas – tada Kremlius nenorėjo nieko žinoti nei apie Ukrainos teritorinį vientisumą, nei apie kažkokį Budapešto memorandumą. Galbūt, jeigu Maskva būtų pasitenkinusi tik Krymo pusiasalio ribomis, pasaulis šią aneksiją būtų įvertinęs kaip viduramžišką etninį pamišimą, neretai apimantį ir šiuolaikines tautas. Tačiau karas Donbase pasaulio bendruomenę galutinai įtikino, jog pasitelkus karinę jėgą siekiama pakeisti esamą tarpvalstybinių santykių architektūrą.

Maskvoje jums atsakys: taip yra todėl, kad liovėsi gerbti Rusiją ir su ja skaitytis – girdi, nesusimąstant apie pasekmes Rusijos žmonėms, plečiama NATO erdvė, priimami sprendimai apie europinę integraciją su kaimyninėmis šalimis. 1939-aisiais metais labai panašiai buvo kalbama ir Berlyne – apie nepagarbą, apie nenorą pripažinti prigimtinius interesus. Visa tai buvo ne taip jau seniai. Todėl ir yra baisu. Iš čia ir kyla nerami nuojauta.

Nazarbajevas savojoje nuojautoje įžvelgia pasaulinės architektūros pokyčių, bet aš ją pavadinčiau sąžiningiau – tai didelio karo nuojauta. Ar toks karas galėtų būti vien tik nujaučiamas? Taip, tam taip pat yra šansų. Rusiją apėmusios ekonominės problemos gali Maskvą priversti sustoti ties ribomis, kurias ji užkariavo Ukrainoje. Kremlius manys, jog sustota tik laikinai – paprasčiausiai iš pradžių bus „išsiaiškinta“ su rubliu ir nafta, o po to ir vėl bus pareikalauta pagarbos. Bet juk įmanoma, kad prasidės toks svaiginamai spartus kritimas žemyn, jog Rusijos valdžia bus priversta visas jėgas sutelkti tam, kad išgyventų ji pati.

Ir tuomet prasidės pats pavojingiausias pasauliui Rusijos karas – valdžios ir nusivylusios liaudies karas. Čia jau neberūpės agresija. Visai įmanoma, jog tokia krizė gali paskatinti tiek Donbaso išlaisvinimą, tiek ir Krymo atsisakymą. Ir tuomet niūriausios to paties Nazarbajevo nuojautos nepasiteisins – niekas jau nebesikėsins į Kazachstano suverenitetą, ir ši šalis išliks gera Rusijos sąjungininkė. Ir niekas prie Rusijos neprijungs kaimyninės Baltarusijos sričių. O Vladimiro Putino „ukrainietiškasis epizodas“ į Rusijos istoriją pateks ne kaip Krymo prijungimo pergalė, o tik kaip šalį visiems laikams pakeisiančios sisteminės ekonominės ir politinės krizės pradžia. Tačiau nuojauta, matyt, neišnyks, o tai ir yra baisu.

Netgi po karo su Gruzija – kaip bebūtų paradoksalu – šiuolaikinis pasaulis neįžvelgė Rusijoje tos šalies, iš kurios teritorijos galėtų kilti grėsmė jos kaimynams. O šiandien pasaulyje matome akivaizdų visuotinį nepasitikėjimą Rusijos veiksmais, Rusijos žodžiais, Rusijos perspektyvomis.

Šiandien Rusija – tai karas. Ir jokios politinės permainos neprivers pasaulio atsisakyti to nepasitikėjimo, kurį galima taip pat įvardyti žodžiu „nuojauta“ – nuojautos, jog jie ir vėl – kai tik jiems kažkas nepatiks – užsimanys žudyti. Ir nuojauta, jog šis jų naujasis prezidentas – gražuoliukas su „demokratija širdyje“ – gali ir vėl lengvai perduoti valdžią tokiam, kuris apskritai jokios širdies neturi. Rusija – atsižvelgiant į galimus ekonominio kracho tempus – į gerąją pusę gali pasikeisti jau per artimiausius metus. O tam, kad ji susigrąžintų pasitikėjimą, jai prireiks dešimtmečių. Būsimojo amžiaus rusų istorikai 21-ąjį šimtmetį pavadins „totalaus nepasitikėjimo“ jų šalimi amžiumi – kitaip sakant, niūrios nuojautos epocha.

svoboda.org

Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
banditas ir liks banditu

sako, prieš pora šimtų metų buvo ir nebanditų: Dostojevskis (sedėjęs už tėvo nužudymą), Čaikovskis (pederastas).
Bet laimei, dabar liko tik vieni peterburgo banditai (polikarpovna -irgi priklauso)

Banditą

gali pakeisti kitas banditas.Tai sąlygoja mąstymo terpė ir ne tik Rusijoje.Smurtas bujoja visame pasaulyje įvairiais pavidalais-pedofilija ,teismų diktatūra,išnaudojimas, dalies medicinos žiaurumas ir godumas,politikų melas…Visame pasaulyje.Tokie pradės kariauti tarpusavyje.Tada geriau nesipainioti po kojomis.

Juozapas

Gana neblogas straipsnis. Ta prasme-apie nuojautas. Šioje vietoje, asmeniškai aš, nuojautų neturiu. Turiu patirtį, remiuosi kritinio mąstymo postulatais. Nuojautomis nesireiamiu. Nesakau kad niekada. Šia (straipsnio) tema kalbant. Vienžo: Autorius bando įsikalbėti nedidelę utopiją. Taip nežymiai, nedrasiai jums mieli skaitytojai ir labai viltingai viduje sau. Sutinku -puterstinis režimas gali būti nuverstas pačių maskolijos gyventojų. Bet,… Bet niekas manęs neįtikins, kad rusai yra įgalūs po revoliucijos kažką konstruktyvaus pas save susikurti. Tautelė, (čia ne menkinimas-čia avansu išsakytas nepelnytai aukštas to „zbrodo” epitetas), tautelė kurios triuškinamai milžiniška dalis yra beviltiškai buka, prasigėrusi, tamsi, aziatiško-mongoliško ordos mentaliteto, tautelė, kurios pagrindinės saviraiškos priemonės (kuriamosios galios) yra „matas, vandenukas ir rašinėjimas šūdais ant tualetų sienų”- toks zbrodas yra neįgalus, beviltiškai neįgalus tokioje milžiniškoje teritorijoje sukurti kažką… Skaityti daugiau »

Miliu nekenciu Amerika!

youtube.com/watch?v=98C3eBqW7yo ir tekstas Почему конец США близок и чем это грозит России. ‘

gintas

Portnikovas – etatinis rusofobinės Svobodos rusofobas.

del Ukrajinos kalti Lietuva ir Lenkija!

youtube.com/watch?v=ovW4dLCJGgM …

to "dėl Ukrainos.."

asile, tu asile..
išvėmei tą link’ą ir ką?
Pasiuntei mus ten eiti?
kai maskolius siunčia mes nevaikštom.
pats eik ten kur rašinėji šūdinu piršu
mangoliškų pasiuntimo adresų nekartosiu -tu ruski matą išmanai geriau už mus
pats ten ir eik.

to to del Ukrajinos

Nacikas teks prablaiveti tau vistiek! O jaigu ten paziurejai tai ten ameriketis (tiesa kiles is Rusijos) senas video Izraelis pries nacikus! youtube.com/watch?v=SYYrR-AJ_Wc

negėręs

nprablaivėsiu.
negaliu.
nevartoju.
negali suprasti?
nesuprasi.
ir dar- „ten” nepažiūrėjau.
nepažiūrėsiu
ir net minties tokios neturiu -eiti kur tu ruski pasiuntei.
o dėl „naciko”
išvėmei, iš gerklės ar iš subinės išsitraukei tą šūdiną antifa vėliavą ir mosykuoji man prieš nosį
ar nuo to kad tu lakai delne šūdą aš privalėčiau plautis rankas?
pats tą šūdą išsitraukei pats jį ir ėsk, „našy’ke”

jai ne geres

Tai nujimk berete,matomai spaudzia tau po 23 metu!? O seip tavo tekstas primena leksikona gurmanu prie siuksliu konteinerio.

ruta

Lietuvoje mes jau supratome , kad komunistines -KGB liekanos neturi tupeti nei viename valstybes poste , dabar po truputi bandome susigrazinti normaliu , mastanciu , padoriu pilieciu pozicijas .Kol Rusijos dauguma neatmerks akiu ir neprivers valdzios atverti archyvus , kuriu trupinius teko pamatyti , /o tai labai baisus ivikiai ir tikra Rusijos kruvina istorija / gal suvoks kas per sadistus , kurie per krauja , laaabai dideli krauja , naikinant kitaip mastancius , kurie buvo gresme ju valdziai ,turi visa laika valdzioje .Nes naikinti SAVO Tauta gali tik beprociai ir sadistai /Gulagai , Holodomorai , beprasmiski karai , kolektivizacija , deportacija …/.

Mokytoja

Ačiū Jeronimui Prūsui už reikalingų tekstų vertimus. Labai reikalingų. Maskolbernių įtūžis tai rodo.

12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top