Vitalijus Portnikovas. Pasaulių ribos

svoboda.org

1951 metų liepos 2-ąją laikraštyje „Pravda“ pasirodė redakcijos straipsnis „Prieš ideologinius iškrypimus literatūroje“, kuris pagal jame pareikštus kaltinimus palygintinas su įžymiuoju partijos CK nutarimu, paskelbtu žurnaluose „Zvezda“ ir „Leningrad“. Anuomet „Pravdos“ vedamojo auka tapo ukrainiečių poetas, Stalino premijos laureatas Vladimiras Sosiura, sukūręs chrestomatiniu tapusį eilėraštį „Любіть Україну“ („Mylėti Ukrainą“). Šiame kūrinyje vadovybė įžvelgė nekenčiamo nacionalizmo motyvus – poetui nepavyko nuslėpti, jog iš tikrųjų jis myli savo tikrąją Tėvynę, o ne Sovietų Sąjungą ir Komunistų partiją. Tame eilėraštyje skaitytojų širdis pasiekė tikrasis Sosiura – savąjį kraštą įsimylėjęs jaudinantis lyrikas, o ne bolševikinis agitatorius – ir šis sugrįžimas į savo paties esybę privalėjo būti nubaustas.

Žmonos arešto bei ištrėmimo ir šiaip jau palaužtą poetą – Marija Sosiura buvo apkaltinta, kaip įprasta, mistiniu valstybinės paslapties išdavimu, – pjudė visi: ir Ukrainos kompartijos Centro komitetas, ir Rašytojų sąjunga. Patyręs stiprų nervų sukrėtimą, vėlesniais metais jis kelis kartus kreipėsi pagalbos į psichiatrus. Tačiau eilėraštis išgyveno. Ir ne tik išgyveno, bet ir išliko svarbiausiu meilės savo šaliai prisipažinimu, nepaisant „sovietinių“ motyvų, kurių iš jo, suprantama, jau nebeišmesi. „Любіть Україну“ tapo jau net ne mokyklinės programos dalimi, o tam tikra socialine reklama, savotišku šifru, kurį supranta tik „savi“ – atvykėlis niekada negalėjo suprasti, kam skirtas šis ant afišų lentų iškabintas keistas kvietimas, nes negalėjo žinoti, jog eilėraščio pavadinimą pamačiusio žmogaus sąmonėje iškart atgimdavo teksto žodžiai…

Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов’їну…

Mylėkim sapne ir vaizduotėj
savo vyšnių spalvos Ukrainą,
jos grožį, amžinai gyvą ir naują,
Ir jos – lakštingalos kalbą…

(Juozo Valiušaičio pažodinis vertimas)

Vladimiras Sosiura gimė Debalceve. Jo vaikystė prabėgo Donbaso stepėse. Jam teko darbuotis šalia Lisičansko (vėliau tuos metus jis aprašė romane „Trečioji Kuopa“ („Третья Рота“), mokėsi Siverske. Čia V.Sosiura subrendo kaip ukrainiečių poetas. Iš čia jis išvyko ir įstojo į ką tik paskelbtos Ukrainos liaudies respublikos armiją. Donbasas V.Sosiurai buvo jo „ukrainiečių pasaulis“, kuris skyrėsi nuo šalies centrinių sričių ukrainiečių pasaulio – Galyčinos ir Kubanės, tačiau ne mažiau tikras, ne mažiau jaudinantis, sugebėjęs išugdyti tokį meilės Tėvynei jausmą, kad jis pergyveno ir patį poetą. Šis jausmas pergyvens ir mus.

Gimtasis V.Sosiuros miestas šiandien minimas į naujienų suvestinėse, nes jį šluoja nuo žemės paviršiaus. Jį nušluoja tam, kad taptų „rusų pasaulio“ dalimi. Bet argi nors vienos tautos pasaulis išsitenka valstybinėse sienose? Žinoma, tas sienas galima nubraižyti savo nuožiūra, pasitelkus istorikų iliuzijas ir politines diktatorių ambicijas. Jugoslavijos karų laikotarpiu kiekvienas konflikto dalyvis galėjo pademonstruoti Didžiosios Serbijos, Didžiosios Kroatijos, Didžiosios Albanijos, net Didžiosios Makedonijos žemėlapius. Mes lygindavome žemėlapius, kuriuose sutapdavo ir susikirsdavo šių mistinių valstybių sienos suvokdami, jog tie žemėlapiai nubraižyti krauju. Neįmanoma nustatyti kažkurio vieno didybę prieš tai nenužudžius kito. Nesurengus Srebrenicos. Neišvijus iš Kosovo albanų. Bet mums neretai atsakydavo – na ir kas! Užtat pasaulis – mūsų.


Pamuštas Rusijos tankas kautynių Debalceve metu. 2015 m. vasaris.

„Rusų pasaulio“ žemėlapis dabar taip pat braižomas krauju. Nes rusų civilizacijos sienos viršija ir Rusijos Federacijos, ir kanonų nustatytas rusų Stačiatikių bažnyčios ribas, ir net rusų kalbos išplitimo arealą. Šios ribos – kaip ir kiekviename nacionaliniame pasaulyje – tai kultūrinių interesų ir savitarpio supratimo ribos. Ir jeigu šias sienas bus siekiama apibrėžti pasitelkus tankus ir raketas, tuomet pusė Eurazijos pavirs kruvina maišalyne. Ir jokio „rusų pasaulio“ po to nebus – tebus neapykanta, siekis užsitverti civilizacine siena nuo grobiko, užmiršti jo kalbą, jo eiles, jo dainas, o jeigu iškart užmiršti nepavyksta, tai išsaugoti tik tą praeities dalį, kuri nesužeidžia širdies ir neprimena skriaudos.

„Ukrainiečių pasaulis“ taip pat yra platesnis nei apibrėžiamas šiuolaikinės Ukrainos sienomis. Tai suvokia kiekvienas, kertantis Ukrainos ir Rusijos, Ukrainos ir Baltarusijos, Ukrainos ir Lenkijos sienas – ir toliau dešimtyse, jei ne šimtuose kilometrų pasiliekantis vis toje pačioje, į kitas nepanašioje civilizacijoje. Bet ir „lenkų pasaulis“, nepaisant lenkų valstybingumą ribojančių sienų nukėlimo šimtus kilometrų į Vakarus, lieka gyventi savo ankstesniame areale – Ukrainoje, Baltarusijoje, Lietuvoje… O ir „gudų pasaulis“ iš tikrųjų niekada nebuvo išnykęs iš Smolensko ar Vilniaus. Todėl bet koks bandymas sutapatinti kažkurios „tautos pasaulio“ sienas su valstybės sienomis visada bus lydimas mirčių, kraujo ir ašarų. O taip pat ir geidžiamo „pasaulio“ žlugimo, pirmiausia – pasaulio „besiplečiančio“, puolančio, su ginklo jėga įrodinėjančio savo pranašumą ir savo teisę į gyvenamąją erdvę.

Debalceve jau niekada negims berniukas, vėliau parašysiantis eilėraštį „Mylėti Rusiją“ – net jeigu šis miestas prie geležinkelio bus sulygintas su žeme ir prijungtas prie pasaulio, kuris šiandien kur kas stipresnis, negu ukrainiečių.

svoboda.org

Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
19 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Diedukas

Audra, turi du pasirinkimus, į kurią iš dviejų susikišt šitą nuorodą. Kur didesnis orgazmas. Naudokis pati, nekimšk čia mėšlą. Smirdi, kaip ir tu…

Diedui-neaudra

Nepriprask aiškinti, ką kiekvienas iš mūsų turėtų daryti.Tu čia joks ne autoritetas ir ne Dievas.Kas norės, tas tą žiūrės diedai…man pavyzdzui diedas tvarteliu smirdi net iš kompo.

Diedukui

Tik nereikia viską stumti ant Rusijos ir nereikia tos šalies paversti keiksmažodžiu. Toks veiksmas tik įrodo kad diedukas labai nori įtikti valdžiai.

Dieduks

Suskrido putleriukai. Tokie mažuliukai. Su savo feikinėm nuorodom. Skriskit musytės ruskijon, ten peno jūsų skoniui iki valiai. Ten tokius myli ir meiliai vadina „navoznaja muxa”…

Dieduks audrai neaudrai P.S.

…ir košmarui. Pasiklydot. Jums į „ekspertus.RU”, ten įprasta terpė šudvabaliam.

Jonas

Aciu Audrai uz nuoroda.

Vatnikas

Paguoskime vargšę paprastą apvyltą merginą Valentiną, kuri žiauriai supiko ant maskvos!!!!! Vakar ji parašė širdį verenti laišką gyliam mastitojui Aleksandrui Geljevičiui: Валентина из ДНР пишет: Дело в том, что сейчас происходит невозможно. Люди на Донбассе так злятся на Москву, что иногда страшно становится. Ведь Россия отворачивает людей Донбасса от себя. НЕЛЬЗЯ ТАК!!!!!Мы – часть России!!! Kas galite paaiškinti Valentinai, kad Rūsija nenūsisuko, tik laikinai žlugo suplanotas puolimas visu frontu, nes vienas štabo vyršininkas nuslėpė žvalgibos domenis nuo pasiklidusiu nekaltų rūsijos desantininkū ir jie užvaževo ant minų lauko ir visa divyzija buvo sunaikinta ukrū karatelių. Tai vienas likęs gyvas pasiklides taikus rūsų desantininkas atėjo į štabą ir peršovė tam vyršininkui koją, tai jau jį išgabeno į maskva pagiditi, bet šlubos vysą… Skaityti daugiau »

teisybe akis bado
anekdotas

Iš košmariško sapno šalto prakaito išmuštas atsibunda Himleris. Štirlicai, sako, sapnavau, kad Reichui vadovauja Frau su tokiu plačiu užpakaliu, vietoj karinio eina gėjų paradas, visi bankai ir spauda žydų rankose, Lietuva badauja, kad Maskva paleistų mūsų karį, rusai su ukrainiečiais mušasi dėl Donbaso ir visam šitam balaganui vadovauja kažkoks negras iš Amerikos!

To Dieduks audrai neaudrai P.S.       2015-02-6 14

KAS TU TOKS DRĮSTANTIS AIŠKINTI KUR KAM EITI ?pSICHAS, PABĖGĘS IŠ DURNYNO ?

jau

paršelinės chuntos agonija perėjo į paskutinę stadiją …, – europa mėšle iki merkel blakstienų, …, – “lietuva“,t.y. beretozoidija …, – paskutinio prostituto vietoje – valio ponai kakučiai , “viktorija“ jau arti :((( !

MAN TAI ĮDOMU, AR KARIAUJA IR RADOS VALDININKŲ VAIKAI IR ANŪKAI? TAS PATS LIEČIA IR LIETUVOS PONUS. ĮDOMU, KURIS IŠ TAIP ARŠIAI BESIREIŠKIANČIŲ PATRIOTŲ LIEPTŲ EIT GINT TĖVYNĖS SAVO ARTIMIESIEMS? ĮTARIU, KAD ATSAKYMAS AIŠKUS. ŽINOMA, SVARBIAUSIA PATRIOTĖ VAIKŲ NETURI, TAI..

Ai malaciai Tiesos.lt

Kas ne pagal centrine partijos linija,istrina be pedsaku!:)

Juozapas ---nuliūdusiam koloradui

A tai sakai trina jūsiškius rašinėjimus be gaileščio?
Ajajai, na ir ką gi mums daryti?
Šluostyti pagiringas ašaras nuo tavo pragerto ir neplauto snukio?
Ne, nesitikėk.
Nepatinka -vanok, „maroze”, ten kur tau leis dergtis.
Čia- ruskių atmatoms niekad nebus šiltnamio sąlygų.

Apuokiukas

Valio, ,,Taigis” grįžo. Buvo prapuolęs. Tiktai jau dabar kaip ,,Audra”. Mažu, mislyju, lytį pasikeitė. Ir atrodo, susirado partnerystei ,,Nugi”. Dviese linksmiau?

Lietuvos patriotas,rusakalbis,vatnikas...
va taip

šitas apsiseilėjęs ir senatvinę silpnaprotystę imituojantis padaras,sovietinis „profesorius”,visą gyvenimą sovietinio režimo maitintas LTSR nusipelniusio sūnelis,turi tylėt subinę suraukęs,o nesikišt į žmonių pastangas sustabdyt fašistų siautėjimą Ukrainoj.Ką šitas šliužas padarė ,kad nežūtų vaikai ,seneliai ir moterys,ogi nieko ,apart raginimo „organizuokit maidaną visoj Ukrainoj”.Tik idiotas galėjo nežinot, kuo viskas baigsis,arba apsimetantis idiotu už virvutės tampomas menkysta ir jo remiama bolševikinė blondinė. Senelis (dėdulė)nupy…dino norvegų 3 milijonus, Anūkas per 5 metus gaus apie 4 mln.Lt, Anūko žmona už nuomą savo edukologinėms perykloms moka centus o gauna po 1200 Lt nuo darželinuko/ mokinio galvos per mėn., tai už ką tą Adamsų šeimynėlę beretės garbina…

va taip

Likimo ironija – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas buvo patikėtas tarybinių laikų išugdyto mentaliteto veikėjams, kurie, neturėdami nė mažiausio supratimo , kas yra demokratija ir piliečių teisės, pereidami iš autoritarinio režimo sampratų prie demokratinių , paprasčiausiai pačią demokratiją suvulgarino, pagal reikalą ir naudą ją sutapatindami su anarchija Visų mūsų nelaimė, kad Kovo 11 -sios Aktą pasirašė ne tie, kurie buvo pasiryžę krauju jį ginti ir gynė, o tarybiniais metais išugdyti, išauklėti, puikiai įsisavinę homo sovieticus visas „proletariato“ diktatūros ekonomines, socialines, demagogines įmantrybes. Socializmo griovėjais tapo tie, kurie daugiausia naudos iš to turėjo” ….. Blogiausia tai, kad viskas lieka kaip buvo ir auganti karta seka tais tarybinių karjeristų principais.

19
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top