Vokietijos aplinkos ministerija: Hidraulinio uolienų ardymo technologiją būtina suvaldyti jau dabar

Vokietijos aplinkos ministerija (VAM) ragina kuo greičiau reglamentuoti hidraulinio ardymo technologiją: „hidraulinis uolienų ardymas buvo ir lieka riziką kelianti technologija, todėl saugant aplinką ir sveikatą būtini griežti apsauginiai barjerai. Tol, kol šios technologijos keliami pagrindiniai pavojai dar negali būti užtikrintai numatyti, o tuo pačiu ir suvaldyti, tol joks hidraulinis uolienų ardymas neturi būti taikomas išgauti dujoms iš skalūnų ir akmens anglies Vokietijoje“, – pasakė VAM prezidentė Maria Krautzberger pristatydama naujas, daugiau kaip 600 puslapių VAM ataskaitos dėl hidraulinio uolienų ardymo (II) išvadas Berlyne.


Hidraulinis uolienų ardymas yra ginčytinas: pavojus pirmiausia kyla gruntiniam vandeniui. Šaltinis: bilderzwerg/Fotolia.com

M. Krautzberger pabrėžė, kad pagrindiniai klausimai, pateikti Vokietijos ekonomikos ministro Sigmaro Gabrielio ir Vokietijos aplinkos ministrės Barbaros Hendricks, greitu laiku turėtų atsispindėti ir įstatyme: „Mes iki šiol neturėjome aiškių teisinių gairių dėl hidraulinio uolienų ardymo technologijos. Teisės aktų leidėjas turėtų nedelsiant baigti su šia itin nepatenkinama padėtimi. Siūlomų teisės aktų pakeitimų esmė – priėmus reikiamas Vandentvarkos įstatymo pataisas būtų draudžiama išgauti dujas iš skalūnų ir akmens anglies klodų, toliau – poveikio aplinkai vertinimas bei draudimas naudoti bet kokių rūšių hidraulinį ardymą vandens apsaugos zonose. Krautzberger priminė, kad šiuo metu taikomas tik politinis ir ekonominis hidraulinio ardymo moratoriumas, bet pats hidraulinis uolienų ardymas nėra uždraustas.

Federalinė aplinkos agentūra rekomenduoja išsamų visų be išimties dujų ir naftos gamybos taikant hidraulinio uolienų ardymo technologiją projektų rizikos vertinimą. Tai būtų taikytina ir bandomajai žvalgybai. Šie vertinimai turėtų būti įstatymiškai sunorminti pagal pagrindinius VEM (Vokietijos ekonomikos ministerijos) ir VABM (Vokietijos aplinkos, gamtos apsaugos ir branduolinio saugumo ministerija) reikalavimus ir tapti esmine poveikio aplinkai vertinimo dalimi. Vokietijos aplinkos ministerija, kaip ir VEM bei VABM, toliau tvirtai laikosi pozicijos, kad turi būti uždrausta bet kokia hidraulinio uolienų ardymo forma ne tik apsauginėse vandens ir gydomųjų šaltinių, bet ir kitose jautriose zonose, pavyzdžiui, ežerų ir tvenkinių baseinuose, ir be jokių išimčių – gamtiniuose rezervatuose ir specialiai saugomose teritorijose.

Pagal Vokietijos aplinkos ministerijos ataskaitą dar neišspręstas vadinamojo grįžtamojo srauto (Flowback) klausimas. Grįžtamasis srautas – tai plovimo skystis, kuris gręžimo ir hidraulinio ardymo metu bei netrukus po to vėl iškyla į paviršių. Šiame grįžtamajame sraute esama ne tik hidrauliniam plėšimui naudojamų chemikalų, bet ir kitų iš dalies toksinių cheminių medžiagų iš požeminių sluoksnių, pavyzdžiui, sunkiųjų metalų, aromatinių angliavandenilių arba net lokalių radioaktyviųjų medžiagų. Aplinkai geriausia būtų šį grįžtamąjį srautą po tikslinio išvalymo perdirbti. Vertintojai rekomenduoja tam sukurti Nuotekų potvarkio priedą, kuris išsamiai reglamentuotų procedūrą. Marijai Krautzberger aišku: „Utilizuojant grįžtamąjį srautą ir telkinio vandenį būtini moksliniai tyrimai ir planavimas. Tvaraus atliekų tvarkymo koncepcijos iki šiol nepateikė nė viena bendrovė.“

Siekiant apsaugoti vandenį VAM siūlo atlikti vadinamąją bazinę stebėseną (baseline-monitoring). Jei uolienų ardymo metodo projektas būtų patvirtintas, įmonė prieš uolienų ardymo proceso pradžią turėtų išanalizuoti požeminio vandens būklę ir šį vertinimą pateikti atitinkamoms institucijoms. Vykdant uolienų ardymo procesą tada reikėtų atidžiai tikrinti, ar keičiasi vandens būsena ir kaip, kokiu būdu. Ir išgaudamos dujas, ir išmontuodamos įrenginius įmonės turėtų nustatyti šiuos duomenis. Priežiūros monitoringas gali būti vykdomas per gruntinio vandens matavimo punktus, išdėstytus visoje Vokietijoje.

Vokietijos aplinkos ministerija taip pat rekomenduoja sutvarkyti šalyje teisiškai privalomą uolienų ardymo technologijoms naudojamų chemikalų kadastrą, kaip yra ir kitų panašių rizikos technologijų, pavyzdžiui, genų inžinerijos atveju. Šis registras turi būti prieinamas kiekvienai pilietei ir kiekvienam piliečiui internete. Taip būtų galima atsekti, kur naudojamos kokios medžiagos ir ar jos gali kelti žalą aplinkai. „Pramonė vis labiau bando atsisakyti pavojingomis laikomų medžiagų arba bent jau dirbti su tik šiek tiek mažesnį pavojų vandeniui keliančiomis medžiagomis. Oficialiai tvarkomas kadastras leistų skaidriai stebėti pramonės skelbiamą pažangą“, – sakė Krautzberger.

Vokietijos aplinkos ministerija kritiškai vertina JAV sukeltą uolienų ardymo technologijų bumą neva siekiant apsaugoti klimatą nuo globalinio atšilimo pasekmių. „Uolienų ardymo technologija neapsaugos nuo globalinės klimato kaitos, nepadės mums pereiti prie atsinaujinančių energijos šaltinių. Būtų geriau, jei mūsų šalis daugiau dėmesio skirtų ekologiškoms energijos formoms, pavyzdžiui, atsinaujinantiems energijos šaltiniams. Be to, savo pastatus, kuriems apšildyti galėtų būti panaudotos hidraulinio ardymo būdu išgautos dujos, turėtume padaryti energetiškai efektyvesnius ir taip sumažinti dujų suvartojimą. Tokiu būdu mums nebereikėtų jokių uolienų ardymo būdu gautų dujų.“

Pateiktoje hidraulinio uolienų ardymo ataskaitoje II atliktas išsamus tyrimas, o jo preliminarūs rezultatai buvo pristatyti viešame seminare 2014 m. sausio mėnesį. Šią ataskaitą galėjo komentuoti ir asociacijos bei techninės institucijos. Konferencijoje perskaitytas pranešimas paskelbtas kartu su VAM ataskaita II dėl hidraulinio uolienų ardymo.

Šaltinis: umweltbundesamt.de

Iš vokiečių kalbos vertė Rima Štefane ir Leonas Merkevičius

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Mix

Kokie mulkiai mūsų, vadinantys save politikais, valdžiasėdžiai. Jiems nereikalingi jokie tyrimai, jokios kitos nuomonės – abrakadabra ir įstatymas yra. Kokia jo nauda ar žala tik jie vieni žino, kitiems – valstybės paslaptis (korupcija).

Beta

Visi jie yra Maskvos agentai. Ne kitaip. 🙂

Bravo vokiečiams

Tai ne mūsų skudurinukai.

Beta

Mūsiškiai otkatininkai

bravo

matome pazanga tautoje , tauta kelia Lietuva,stai zmones isverte is vokeciu kalbos i lietuviu ir duoda mums tautai paskaityti , pamastyti , kaip gyvena issivystes pasaulis. Matome kaip Vokietijos , Prancuzijos valdzia , kol nera patikimu technologiju nepuola i hirdaulini uolienu plesyma,visos issivysciusios salys pasilieka prie atsinaujinancios energijos. Idomiai atrodo Lietuvos valdzia , toks jausmas, kad jie tikrai nera saziningi pries tauta tuo klausimu. Ar jie nori , kad Lietuva butu pazymeta raudonai skalunu duju isgavimo pasaulio zemelapyje. Ir dar jie sneka apie oro uosto ar tilto statyba i Kursiu nerija,valdantieji turetu suprasti su skalunu zemelapiu sito tikrai nebereikes, nebebus nei turistu nei UNESCO paveldo, ar jie tikrai nori , kad Lietuva vingiais aplenktu visi

ponui Butkeviciui reiktu

perskaityti si str., anglu k. is JAV, Pietu Amerikos, Prancuzijos, kur tiesiogiai aprasoma kokia nauda ir kokie praradimai, zala ne tik gamtai, bet ir zmonems. Tik po to gerai pagalvoti ar galima tokiai mazai musu saliai isileisti tuos, kuriem zmones, gamta neegzistuoja, tik pinigai! Na, musiskiams otkatai yra labai svarbus. juk ne veltui Mazuronis taip stengesi, tai dabar, galimai, ta ,,stengimasi” perims premjeras- juk tokiems mes nerupime. Jiems labai svarbi ju paciu kisene. O Lietuvoje, galimai, savo ateities jie nemato, tad aukoja ja bet kam, tik ne Lietuvos zmonems.

Papyvesa

Prietaiso tetules gyvenančios Radviliškio apylinkese reikalauja pigių dujų,todel prietaisas vykdo jų valią,mat jos jį užaugino.

Gal

Gal ir mūsų valdžios DEBILAI perskaitis šį „Gazpromo” (pagal juos) užsakytąs ataskaitą.

Anikė

Belyčiai,akli,kurti,bet godūs,įsivaizduoja esą galingais viešpačiais-yra tik parazitai,parazituojantys ant Tautos
kūno.Mums mokesčiai,prievarta,baimė,jiems privilegijos,rentos,rezidencijos,kurortai,jaunos meilužės…Jokios atsakomybės už sunaikintą laivyną,pramonę,žmonių gyvenimus…Partinių mokyklų ir tokių pat patarėjų išminties jiems pakanka.Valstybė tapo ne Tautos,o atskirų individų tėvonija.Mūsų vaikus priglaudžia kitos valstybės.

daina

tai vienas iš pavyzdžių, kaip valdžios žmonės gerbia valstybę. Nieko stebėtina, kai tauta paskui atsako tuo pačiu, mylėdama savo šalį ir viską darydama jos labui. Mūsų valdžiažmogiam iki toks lygis nepasiekiamas. Tai jie įrodė siaubingiausiomis manipuliacijomis ir žongliravimu Kostitucija, kai gimdytojai (įtariamai suteneriavus pedofilams) reikėjo „pasiimti” vaiką iš gimtų namų.

Liudas Vedeckis

Algirdas Butkevičius yra mano mokinys, tad gerai pažįstu. Jo, dvynės tetulės iš tikro gyvena Radviliškio rajone, bet jos pečius kūrenasi malkomis ir dujos joms visiškai neaktualu, o štai Konservatorių partijos buvęs meras Antanas Čepononis galimai veikia A. Butkevičių (Čepononis dabar teisiamųjų suole už įtarimus korupcija, dokumentų klastojimu ir t.t., bet vis dar visoms institucijoms tebevadovauja,(rajono laikraštyje pavadintas „Nemirtingas aštunkojis”),o gal ir pačiam Kubiliui, ar Butkevičiui)tai pigiomis dujomis laaabai suinteresuotas, nes turi Radviliškio katilinę ir nors įtariamas korupcija sėdi prie pinigų plovimo aparato, kur niekas nežino kiek ten ko sudega ir kiek ten kitur nueina – štai apie ką kalbėkit,o ne apie Butkevičiaus tetules, kurios yra tikrai puikūs žmonės

11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top