Vyriausiojoje rinkimų komisijoje – sumaištis

Interneto portalas 15.min.lt praneša apie sumaištį ir barnius, kilusius Vyriausiojoje rinkimų komisijoje.

Tiesos.lt siūlo skaitytojams žurnalistės Liepos Želnienės tekstą.

Referendumas dėl žemės pardavimo užsieniečiams supjudė Vyriausiąją rinkimų komisiją

Kelis Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) narius supykdė komisijos pirmininko pareiškimas esą apie 5 tūkst. anksčiau išbrokuotų piliečių parašų dėl referendumo dėl draudimo žemę parduoti užsieniečiams ketinama įskaityti. Ketvirtadienį VRK skubiai susirinko į viešai neskelbtą pasitarimą ir nutarė, kad šiuos parašus peržiūrėjusi komisija kitą savaitę spręs, kuri jų dalis gali būti pripažinta, o kuriuos parašus referendumo organizatoriams vis dėlto teks tikslinti.


Andriaus Ufarto. (BFL) nuotr.

Komisijos narių teigimu, šiame pasitarime „Z.Vaigauskas išgirdo tiek kritikos, kiek per visą savo karjerą nėra girdėjęs“. Pirmininkas gavo pylos už tai, kad antradienį po susitikimo su Seimo pirmininke Loreta Graužiniene pareiškė, jog VRK darbo grupė yra linkusi tinkamais pripažinti 5 tūkst. piliečių parašų. L.Graužinienė yra viešai pareiškusi, kad pasirašė už šią iniciatyvą ir palaiko referendumo idėją.

Teigiama, kad nei VRK darbo grupė, nei visa komisija dėl šių parašų patvirtinimo sprendimo nėra priėmusi, todėl taip kalbėti Z.Vaigauskas esą neturėjo teisės. 

Ketvirtadienio pasitarime nutarta, kad VRK nariai per savaitgalį darkart peržiūrės abejotinus 5 tūkst. parašų ir kitos savaitės pradžioje komisijos posėdyje bus galutinai nuspręsta, kuriuos iš jų referendumo organizatoriams vis dėlto teks patikslinti.

Neužteks tik miesto


Vyriausioji rinkimų komisija

VRK narys Justinas Žilinskas mano, kad greičiausiai referendumo rengėjai iš naujo turės aplankyti tuos žmones, kurie vietoj tikslaus savo adreso pasirašydami dėl referendumo įrašė tik miestą.

„Tarp tų parašų yra labai įvairių. Yra tokių, kuriuos tikriausiai galima ramiai pripažinti, bet yra ir tokių, kuriuos reikia taisyti. (…) Kiek parašų reiks taisyti, aš kol kas neįsivaizduoju. Apie skaičius kalbėti kol kas anksti, bet dalį iš jų tikrai tikslinti reikės, nes, pavyzdžiui, paraše yra tik miestas. Jeigu mes laikomės to protingo principo, kad pagal parašą žmogų turėtų pasiekti laiškas, tai tokį įrašą reikia tikslinti“, – įsitikinęs VRK narys.

Pasak jo, šis referendumas yra pilotinis, nes ilgai Lietuvoje pačių piliečių iniciatyva referendumai nebuvo organizuojami, todėl labai svarbu jį organizuojant nesuklysti procedūrose.

„Labai svarbu nepadaryti kažkokių negerų precedentų, nes parašų rinkimas yra svarbus ne tik per referendumus. Mes galime sakyti, kad procedūros būna skirtingos keliant kandidatus ir referendume, bet reikia būti labai atsargiems ir protingiems, kad neatsirastų blogų precedentų“, – tikino jis.


Zenonas Vaigauskas

Z.Vaigauskas: piktinasi pavėluotai

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas pripažino ketvirtadienį iš kitų komisijos narių išgirdęs priekaištų, tačiau sakė, kad jie – absoliučiai nepagrįsti.

Jis aiškino, esą komisija neformaliai dar penktadienį buvo sutarusi, kad 5 tūkst. piliečių parašų gali būti pripažinti tinkamais. Anot jo, tai, kad priimtas šitoks sprendimas, įrodo ir tai, kad komisijos darbo grupė referendumo rengėjams tikslinti įdavė lapus su 4, o ne 9 ar 11 tūkst. parašų.

Z.Vaigauskas sako, kad sumaištį komisijoje dėl neva dovanojamų 5 tūkst. parašų kelia tik tie nariai, kurie akivaizdžiai siekia, kad referendumo nebūtų.

„Tie žmonės, kurie iš viso norėtų be didelių tikrinimų pasisakyti, kad referendumo iniciatorių padarytos klaidos neištaisomos, norėtų dabar, manyčiau, duoti iniciatoriams papildomų darbų“, – teigė Z.Vaigauskas.

Anot jo, jiems sudaryta galimybė per savaitgalį peržiūrėti tuos parašus. „Aš net sveikinu tokią iniciatyvą, nes yra tokių komisijos narių, kurie visiškai prie parašų patikrinimo neturėjo laiko dirbti, o dabar, kai lieka nepatenkinti, laiko randa. Galiu tik sveikinti jų ryžtą“, – sakė Z.Vaigauskas.

Jis skaičiavo, kad „ryškiau nepatenkintų“ narių komisijoje tėra du, todėl abejojo, ar tikrai komisija nenutars visų anksčiau netinkamais laikytų 5 tūkst. parašų pripažinti.


Julius Panka

Rengėjai kaltina melu

Panašu, kad Z.Vaigauską referendumas dėl draudimo žemę parduoti užsieniečiams įstūmė tarp dviejų ugnių. Išgirdęs, kad referendumo rengėjams VRK gali įteikti dar vieną šūsnį parašų tikslinimui, vienas iš referendumo organizacinės grupės narių Julius Panka gerokai nustebo.

„Dėl tų 5200 parašų, kuriuos VRK linkusi įskaityti, tai mes tikimės, kad Z.Vaigausko žodis ir garbė jam pačiam ganėtinai svarbi. Labai tikimės, kad paskutinę minutę nepersigalvos. Jei bus persigalvota, tai bus galima gerbiamą VRK pirmininką pavadinti netiesą sakančiu žmogumi. (…) Jei mus pasieks dar kažkokie papildomi parašai, tai mes juos patikslinsime, bet Z.Vaigausko kitaip nei melagiu tikrai nebevadinsime. Bent jau aš asmeniškai“, – pyktelėjo J.Panka.

Anot jo, Z.Vaigausko pareiškimas, kad tuos 5 tūkst. parašų VRK yra linkusi patvirtinti, referendumo organizatorius atgrasė nuo sprendimo VRK paduoti į teismą.

J.Panka pasakoja, kad ieškinys jau buvo parengtas, tačiau po šios žinios atšauktas, nes kai kurie grupės nariai, tarp jų ir Pranciškus Šliužas, „buvo įsitikinę, kad Z.Vaigausko žodis yra aukso žodis“. 

Pašnekovas tikino, kad parašus tikslinti pradėta tik trečiadienį, nes pirmiausia reikėjo susistyguoti, kas ir kur lankysis.

Jei mus pasieks dar kažkokie papildomi parašai, tai mes juos patikslinsime, bet Z.Vaigausko kitaip nei melagiu tikrai nebevadinsime, – teigė J.Panka.

„Mūsų žmonės dirbo apie pusantros paros paskirstydami tuos lapus, nes kiekvienam parašų rinkėjui reikia išaiškinti, ką daryti. Tas koordinavimo procesas ilgiausiai trunka. Jei mums už poros dienų dar duos šūsnį, tai pusantros paros žmonių nueis šuniui ant uodegos. Viską reikės peržiūrėti, vėl gal į tą patį namą, į tą patį kaimą važiuoti. Tai resursų švaistymas“, – kalbėjo jis.

„Tai būtų didelis smūgis referendumo grupei. Nors mes prie valdžios smūgių jau įpratę ir tautos valia stipresnė už bet kokias biurokratines kliūtis, bet tai būtų papildomos geležinės kurpaitės sunešiojimui“, – pridūrė J.Panka.

Referendumo iniciatoriai parašų trūkumus pašalinti gali nuo sausio 6-osios iki 21-osios. Naujų parašų per šį laikotarpį rinkti negalima.

Iki šiol VRK yra nustačiusi, kad atitinkančių reikalavimus parašų – 292 200, t.y. beveik 8 tūkst. mažiau, nei reikia norint surengti referendumą.

Tačiau jei būtų pašalinti visi neesminiais laikomi trūkumai, parašų skaičius gali pasiekti ir viršyti įstatymo reikalaujamą 300 tūkst. parašų ribą. Ar parašų pakanka, VRK turi nuspręsti iki vasario 6 d.

15min.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top