Vytautas Budnikas. Klampi demokratijos pergalė

Spalio 13 d. Konstitucinis Teismas (KT) patenkino nepartinių piliečių skundą dėl Europos Parlamento rinkimų įstatymo, kurio nuostatos diskriminuoja nepartinius piliečius.

Priminsime, kad pernai grupė piliečių, tarp kurių ir šio straipsnio autorius, dėl to kreipėsi į Lietuvos Vyriausiąjį administracinį teismą (LVAT). Mat EP rinkimų įstatymu lig šiol buvo leista rinkimuose į Europos Parlamentą kelti ne tik politinių partijų, bet ir nepartinių piliečių kandidatus. Tačiau pastarieji galėjo tai padaryti tik pasirašę jungtinės veiklos sutartis ir susibūrę į visuomeninį rinkimų komitetą, kurį įregistruoja Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

Bėda ta, kad registruojant tokius komitetus pagal įstatymą, VRK neleisdavo komitetams turėti jokių pavadinimų, išskyrus raides A, B, C ir t.t. Politinės partijos savo pavadinimus turi, todėl žmonės gali atskirti, kam ir koks kandidatas atstovauja. Tuo tarpu nepartinių piliečių iškelto kandidato, žmonės negali identifikuoti, nes pastarasis atstovauja komitetui A arba B, todėl nustatyti, kas tai per komitetas ir koks žmonių sambūris jį įsteigė, piliečiai neturi jokios galimybės.

Matydami tokią akivaizdžią skriaudą, nepartiniai piliečiai ir kreipėsi į LVAT, kad pastarasis kreiptųsi į KT, o šis pripažintų tokią rinkimų įstatymo nuostatą prieštaraujančią Konstitucijai.

Šiuo atveju KT nutarimas yra nepalankus politinėms partijoms, nes išplečia nepartinių piliečių galimybes būti išrinktiems į Europos Parlamentą. Tai laikytina nedidele demokratijos pergale. Tačiau analogiška problema žmonių tyko steigiant visuomeninius rinkimų komitetus dėl šiuo metu artėjančių rinkimų į savivaldybių tarybas. Todėl būtina keisti ir Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą, suteikiant visuomeninių rinkimų komitetams vietoj abėcėlės seka nurodomų raidžių turėti tikruosius komitetų pavadinimus, pagal kuriuos žmonės galėtų identifikuoti tuo tikslu kylančias piliečių iniciatyvas.

Šiuo metu LR Seime jau siūloma daryti tokius pakeitimus, tačiau šie siūlymai vangiai skinasi kelią, nes politinės partijos nėra suinteresuotos, kad valdančiųjų partinių gretas papildytų nepartiniai piliečiai.

KT nutarimą galite perkaityti ČIA.

Trumpai apie autorių: žurnalistas, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top