Vytautas Kabaila. Kodėl šiauliečiai už šilumą moka mažiau nei kitų miestų gyventojai?

Nėra labai solidu, kai miesto meras menkina savo miesto visuomenininkus.

Už tai, kad šiandieną Šiauliuose šilumos kaina yra viena iš mažiausių Lietuvoje, pirmiausia reikia dėkoti ne miesto merui, tarybai ir akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ vadovams, o tiems miesto visuomenininkams, kurie padarė viską, ką tik galėjo, kad šilumos kainų vartotojams mažinti net neketinę abu nepriklausomi šilumos gamintojai (uždaroji akcinė bendrovė „KLAS“ ir uždaroji akcinė bendrovė „GECO-Taika“) nuo 2014 metų rudens Šiauliuose nepradėtų savo veiklos.

Ačiū už tai reikėtų pasakyti Algimantui Sėjūnui, Rimantui Balbieriui, Šiaulių miesto centralizuotai tiekiamos šilumos vartotojų iniciatyvinės grupės nariams (vadovaujamiems Vytauto Kabailos), dvejus pastaruosius metus dalyvavusiems visuose penkiuose poveikio aplinkai (poveikio visuomenės sveikatai) ataskaitų svarstymuose, kuriuos rengė nepriklausomi šilumos gamintojai.

Miesto merui, valdančiajai daugumai, kad ir kokių gudrybių jie ėmėsi, taip ir nepavyko pasiekti, kad 2014 metų rudenį bent vienas iš nepriklausomų šilumos gamintojų pradėtų savo veiklą Šiauliuose.

Šis nepriklausomas šilumos gamintojas, pradėjęs savo veiklą, šildymo sezono laikotarpiu iškart būtų stabdęs ne tik akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ dujinius pajėgumus, bet ir – visu trečdaliu – šilumos tiekimo įmonės naujai pastatytą 20 MW galios biokuro katilinę.

Kitas nepriklausomas šilumos gamintojas šildymo sezono laikotarpiu būtų visiškai sustabdęs akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ naująją 20 MW galios biokuro katilinę, o vasaros sezono laikotarpiu – ir akcinei bendrovei „Šiaulių energija“ priklausančią termofikacinę elektrinę.

Abu nepriklausomi šilumos gamintojai savo veiklą turėjo pradėti 2014 metų rudenį. Jei taip būtų įvykę, tai 2014 metų lapkritį šilumos kaina Šiauliuose būtų buvusi ne 18,87 ct/kWh, o 22,38–23,91 ct/kWh, t. y. būtų buvusi tokia, kaip Panevėžyje, Kaune ir Klaipėdoje.

Akcinei bendrovei „Šiaulių energija“ priklausančios 27 MW šilumos galios ir 11 MW elektros galios termofikacinė elektrinė bei 20 MW galios biokuro katilinė miesto politikų buvo statomos ne tam, kad 30 ar 50 metų atpigintų šilumos kainą vartotojams, o tam, kad jos privačių šilumos gamintojų po kelių veiklos metų būtų sustabdytos ir … privatizuotos už kelis šimtus tūkstančių litų ar dar pigiau.

Tokia turėjo būti mero ir valdančiosios politinės daugumos (taip pat ir opozicijos) investicijų į Šiaulių miesto šilumos ūkį tikroji esmė.

Bet … abu į Šiaulius pakviesti nepriklausomi šilumos gamintojai, viešai pristatydami savo poveikio aplinkai vertinimo ataskaitas, niekaip nesugebėjo apgauti visuomenės ir jos įtikinti, kad jų investicijos į biokuro katilines ir biokuro termofikacines elektrines daugiau mažins šilumos kainas vartotojams nei analogiškos akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ investicijos.

Per 2013–2014 metus vyko net penki tokie poveikio aplinkai vertinimo ataskaitų pristatymai, bet miesto suinteresuotai visuomenei balsuojant, ar ji pritaria nepriklausomų šilumos gamintojų investicijoms pagal parengtas poveikio aplinkai vertinimo ataskaitas, pritariančiųjų būdavo tik vienas kitas.

Šiaulių regiono Aplinkos apsaugos departamentas, gavęs raštu motyvuotus visuomenės atstovų prieštaravimus ir matydamas, kad abu nepriklausomi šilumos gamintojai niekaip negali sąžiningai pagrįsti, jog jie bus naudingi miestui ir mažins šilumos kainas vartotojams, taip ir nesiryžta jiems uždegti žalios šviesos.

Kol abu nepriklausomi šilumos gamintojai jau treti metai neišlaiko miesto visuomenės jiems surengto ekonominio pagrįstumo testo, naudą miestui ir šilumos vartotojams pradeda duoti akcinei bendrovei „Šiaulių energija“ priklausanti termofikacinė elektrinė bei naujai pastatyta 20 MW galios biokuro katilinė.

Taip šilumos kaina Šiauliuose tapo 18,87 ct/kWh.

Šiandieną Šiaulių miesto meras visiems viešai skelbia, kad miesto vadovų, administracijos ir akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ vadovų darbo ir įžvalgumo dėka šiauliečiai turi pačias mažiausias šilumos kainas tarp didžiųjų Lietuvos miestų.

Nenorime šiuo atveju nei pripažinti, nei neigti miesto vadovų, administracijos ir akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ vadovų nuopelnų. Vis dėlto verta būtų pastebėti, kad visų jų sprendimus gerąja linkme pakreipė pasiaukojanti veikla tų šiauliečių, kurie jau nuo pat 2012 metų gruodžio 20 dienos (tą dieną vyko miesto tarybos posėdis) dirbo ir šiandieną visuomeniniais pagrindais aktyviai tebedirba dėl vienintelio tikslo – kad miesto šilumos ūkis kaip galima labiau būtų apvalytas nuo korupcijos ir tarnautų ne politinių partijų, ne savivaldybės valdininkų, ne grupelės verslininkų, o miesto ir visų jo gyventojų labui.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top