Vilija Andrulevičiūtė | LRT.lt
Švedijos kultūros ir demokratijos ministrės Alice Bah Kuhnke pareiškimas (daugiau skaityti ČIA), kad ISIS gretose kovojusius džihadistus reikia įsileisti į šalį ir padėti jiems integruotis – tarsi teroristinės veiklos, kurią smerkia visas likęs pasaulis, legitimavimas. Taip LRT.lt sako politologas Vytautas Keršanskas. LRT RADIJO bendradarbė Švedijoje Vaida Meidutė-Strazdauskienė pasakoja, kad šis ministrės pasisakymas šokiravo klausytojus bei sukėlė kritikos bangą.
Prieš kiek daugiau nei savaitę Švedijos nacionalinio transliuotojo laidos „Agenda“ eteryje kultūros ir demokratijos ministrė A. Bah Kuhnke pasakė, esą džihadistus, išvykusius iš šalies į Artimuosius Rytus kovoti po teroristinės „Islamo valstybės“ (ISIS) vėliava, reikia įsileisti atgal ir padėti integruotis į visuomenę.
Pasak V. Meidutės-Strazdauskienės, ministrė nacionalinio transliuotojo SVT laidoje „Agenda“ tiesiog apsijuokė, mat švedai susiduria su dideliais grįžusių ISIS kovotojų mastais ir laiko tai didžiausia grėsme. Savo pasisakymo ministrė ne tik nesugebėjo deramai argumentuoti, bet dar ir pasitelkė neegzistuojančius pavyzdžius.
„Švedija yra ta Europos šalis, iš kurios į Siriją išvyko daugiausiai savanorių ISIS karių. Specialiųjų pajėgų duomenimis, nuo 2012 m. išvyko daugiau kaip 300 asmenų. Pusė iš jų grįžo į Švediją, daugiausia moterys ir vaikai, bet ir jauni vyrai. Ministrės nuomone, reikia duoti antrą šansą šiems žmonėms, ir tik juos integruojant įmanoma pašalinti teroro grėsmę visuomenei. Ministrė taip pat tikina, kad karius sau ISIS vilioja apgaule, sumaniai plaudama jiems smegenis.
Tokie pareiškimai šokiravo klausytojus, sulaukė didžiulės kritikos iš politikų, nes ministrė savo kalboje negalėjo pasiremti nė vienu faktu, o ISIS savanorių „perprogramavimo“ atsakomybę pabrėžtinai užkrovė savivaldybėms. Į klausimą, ar tinkama didžiausią šaliai grėsmę (taip vadinami tokie iš ISIS grįžę Švedijos piliečiai) užkrauti ant savivaldybių pačių, ministrė atsakė turinti gerų pavyzdžių savivaldybių, kuriose tokios integravimo programos duoda puikių rezultatų, ir paminėjo Umeo miestą. Pokalbio metu paaiškėjo, jog Umeo miestas niekada neturėjo nė vieno ISIS kareivio – vėl gėda, kurią ministrė diplomatiškai užglaistė“, – pasakoja V. Meidutė-Strazdauskienė.
Straipsnio tęsinį skaitykite portale LRT.lt ČIA.