Vytautas Radžvilas. Apie mirtiną mūsų valstybės ligą

respublika.lt

Olava Strikulienė | republika.lt

Vilniaus universiteto profesorius, filosofas Vytautas Radžvilas nėra abejingas visiems tiems procesams, kurie nuo pat valstybės atkūrimo, nors tai ir paradoksaliai skamba, griauna mūsų valstybę. Šalia žmonių pastangų savo valstybę stiprinti, paraleliai slenka ciniška, grynai egoistiška, merkantiliška pastanga kuo daugiau iš valstybės prisiplėšti, asmeniškai pasipelnyti.

Pastarasis tokios ciniškos pastangos pavyzdys – žinia, jog UAB „Ignitis grupė” akcijų turi įsigiję ir politikai. Tarp jų netiesiogiai – net energetikos ministras Dainius Kreivys. Ar galime tikėtis padorių elektros kainų, kai ministrui geriau, jog jos, atvirkščiai, vis didėtų?

„Pirmiausiai nereikėtų pernelyg sutelkti dėmesį į patį faktą, kad atsakingi politikai, valdininkai turi akcijų valstybės įmonėse. – atsakė „Vakaro žinioms” Vytautas Radžvilas. – Nors tai, be abejo, yra mirtina valstybės liga, liudijanti apie visišką moralinį nuosmukį. Galų gale jau galime kalbėti apie elementarų privačių ir viešų interesų supainiojimą. Vis dėlto tai daroma nuolat.

Šita istorija yra visiškai įprasta Lietuvoje, tokių istorijų yra daugybė. Iš tikrųjų tai daroma nuolat ir tęsiasi labai seniai. Tai prasidėjo vos atkūrus valstybę – masinis valstybinio turto išvogimas, kuris buvo pakeltas į oficialios politikos rangą ir legalizuotas.

Gal skambės labai tiesmukai, žiauriai, bet Lietuvos valstybė niekada netapo tikra valstybe, nes atsinešė iš anų laikų požiūrį, kad valstybė gali būti tik kažkoks mėsos kombinatas ar kažkokia gamykla, įmonė, iš kurios nešk, imk, tempk ką tik gali. Procesas prasidėjo, kai valstybėje buvo legalizuota išnešimo-išvogimo politika. Prie valstybės įmonių leido kurti „UAB’us”, į kuriuos iš valstybinių įmonių buvo perpumpuotas valstybės turtas. Valstybinės įmonės bankrutavo, o jų darbuotojai atsidūrė gatvėje.

Bet nuo tada atsirado labai daug tarsi solidžių verslininkų ir į jų sluoksnį labai sklandžiai įsiliejo politikai. Jie buvo įleisti verslo dalininkais, atsidėkojant už paslaugas. Būtent už tai, kad valstybės turtą išvogti leido.

Todėl Lietuva nesugebėjo sukurti normalios ekonomikos, nes joje turi būti aiški takoskyra tarp to, kas vieša, ir to, kas privatu. Lietuvoje yra hibridinis ekonomikos modelis – prie valstybės turto prilindę vadinamieji privatininkai ir kaip siurbėlės tuo valstybės turtu naudojasi.”

Privačios mokyklos – prilipusios prie valstybės biudžeto, privačios gydymo įstaigos – prie Ligonių kasų, privatūs akcininkai – prie „Ignitis”. O kas bus toliau?

Dabar yra šio proceso apogėjus. Artėjame prie kritinės ribos, kai bus išparceliuotos dar likusios strateginės valstybės įmonės. Bus išparceliuotas Klaipėdos jūrų uostas, „Lietuvos geležinkeliai”, kiti infrastruktūros objektai, kurie valstybei svarbūs ne tik ekonomine, bet ir nacionalinio saugumo prasme.

Ką tai reiškia? Jei valstybė iš esmės praranda savo turtą, tai nebus lėšų vykdyti savo valstybines funkcijas, pavyzdžiui, vykdyti socialines programas, nes pritrūks pinigų. Neįmanoma vien iš mokesčių sukaupti tiek lėšų visoms valstybės programoms vykdyti. Aiškiai kėsinamasi į strateginius objektus, o atsakomybę už tai turi prisiimti ne tik dabartiniai valdantieji.

Kitas klausimas – kada „Ignitis” akcininkas ponas D.Kreivys pateko į šį išrinktųjų, nusipelniusių gyventi geriau būrelį? Ar buvo įsileistas dabar, ar tada, kai tuometinis premjeras Saulius Skvernelis leido privatizuoti dalį „Ignitis” akcijų ir iš esmės privatizavo elektros tinklus. Tada būtų aišku. O per daug sutelkti dėmesį į poną Kreivį net nebūtina, jis yra tik vienas tų, kuris gauna iš šios įmonės naudą.

Didžiausia diversija – kuomet „Ignitis” buvo padaryta hibridine įmone. Kai valstybės įmonėje atsirado privatus kapitalas. Kitoks elektros tiekimo modelis yra Estijoje, ten valstybinėje įmonėje neatsirado privataus kapitalo. Įmonė liko valstybinė paslaugų teikėja. Tai leido mažinti elektros kainas, o pas mus apeliuojama į šventą privataus kapitalo teisę gauti kuo didesnė pelną. Lietuvoje aukštas elektros kainas apmoka elektros vartotojai, todėl galiu pasakyti, kad, palyginus su tais šimtais milijonų, kuriuos iš savo kišenės „Ignitis” užmokės Lietuvos žmonės, pono Kreivio pinigai – šitie uždarbiai už akcijas – yra tiesiog arbatpinigiai.

O ką daryti toliau? Susitaikyti? Užmiršti? Kiek pastebiu, D.Kreivio skandalą dėl „Ignitis” akcijų jau uždengė Živilės Diavaros narkotikai ir Mykolo Majausko skandaliukai!

Tauta turi pareikalauti, kad valdžia parodytų politinę valią – „Ignitis” turi būti nacionalizuota ir grąžinta valstybei, o po to šitie veikėjai, kurie leido privatizuoti dalį „Ignitis” akcijų, turėtų atsakyti ne tik moraliniu bei politiniu aspektu, bet, ko gero, reikėtų pareikalauti ir teisinės jų atsakomybės.

Kai aplinkui tiek nusivylimų valdžia, piliečiai ima ieškoti naujų, dar nesusitepusių asmenybių-vedlių. Itin ryškūs advokato Igno Vėgėlės ir filosofės Nidos Vasiliauskaitės fenomenai. Kaip jums atrodo?

Į šitą klausimą atsakydamas nenoriu plėstis, nes nežinau I.Vėgėlės pažiūrų. Tai, ką jis viešai kalba, neparodo pažiūrų. Nenoriu vertinti su juo nebendravęs, bet žvelgiu tik išoriškai. Jo kalbose daug populizmo elementų, atliepiančių į žmonių jausmus, nuotaikas ir taip toliau, bet dar reikėtų prieiti prie tikslaus problemų įvardijimo ir parodyti, kaip jis įsivaizduoja, kaip tas problemas reikėtų spręsti. Tai kalbos į žmonių jausmus. Politikoje reikia racionalių sprendimų. Bet šito nėra.

N.Vasiliauskaitė – ji, kaip aš suprantu, apeliuoja į politinę filosofiją. Pasakysiu sausai. Jos skelbiamos idėjos liudija arba elementarias žinių spragas arba irgi apeliuoja į labai populistinį lygmenį. Tai yra kairysis anarchizmas. Pasigendu dalykiškumo, konkretumo, racionalumo.

4.3 14 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
49 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
anonimus

stebina profesorius, maloniai stebina

bijūnelis

Tik nuolatinė kaita valdžioje gali atnešti sėkmę. Nesant valdžiažmogių kaitos atsiranda stagnacija ir krizės visose srityse. Ne veltui seimunai pabuvę vieną kadenciją kalba, kad per ją tik suprato kaip reikia vogti bet nespėjo, todėl reikia dar vienos kadencijos. Ne veltui senovės Graikijoje senatoriai buvo renkami tik vieniems metams. Ne visada geriau labiau patires, juo labiau jei tai vagis.

erelis

Bus išparceliuotas Klaipėdos jūrų uostas, „Lietuvos geležinkeliai”, kariuomenė…
Basta, sako italai.

daktaras

jei valstybė serga tai ligai gydyt reikia vaistų ir tas vaistas – rinkti valdžion lietuvius atstovaujančius Lietuvos valstybės interesus, be to kiekvieną valstybę turi valdyti tos valstybės daugumos atstovai o ne žydelkos litvakės ir žydų šeimos su žydų šeimų partijomis, nes bus kaip Ukrainoje kur į valdžią sulindę žydų dauguma ir prezidentai žydai – skerdynės

švabs

korporacizacija eina

jo jo

ignio privatizavimas paskutinė vinis į valstybės karstą.

Mbape

Maloniai nustebino, kad neapšiko Vėgėlės ir Vasiliauskaitės, nors ir taip aišku, kad į antrą vietą reitinguose po Nausėdos niekaip nepapulsi šiaip sau, jei nebūsi iš sistemos, arba būdamas normalus nesibrausi su vaivorykšte pas Zuoką į namus.

FB88 OK CÁ ĐỘ
Prašalietis

Labai linksmas retorinis klausimas: Su kokia chebra buvo šauniaisiais devyniasdešimtaisiais, kur buvo „padėjęs” savo „patriotinį”klausimą – šiandieninis „už teisybę ir tikrą valstybę šauklys”,kuris po 30 metų „patriotiškai”rašo, kad „nėra abejingas visiems tiems procesams(prichvatizavimui, „vatstybės vogimui „), kurie nuo pat valstybės atkūrimo, nors tai ir paradoksaliai skamba, griauna mūsų valstybę” V.Radžvilas …

Icikas

Atsiversk Vikipediją ir pamatysi.

Dzeikas

Straipsni perskaitete?
Gerai. Dabar susiraskite youtubeje Radio Show laidu archyva.Paziurekite i nuostabiaja ketveriuke – Ceslova, Bronislova, Zbiegniewa ir Albina. Puikus tauta reprezentuojantis skerspjuvis. Ir pabandykite isivaizduoti kad tie kazka „turi” „privalo” 🤣🤣🤣
Bronislovas(Zbiegniewas) privalo – toks pat oksimoronas kaip zydas kiemsargis.
Klounas tas Radzviliokas ar idiotu apsimeta…

Lietuvių liaudies pasaka

Apšerkšnijo mūsų kiemas-šalta,balta kur dairais
Ilgas pasakas lietuviams TV seka vakarais.
Apie tai,kad išsirinkom protingiausius iš visų
Kurie apie mus galvoja-dieną naktį,iš tiesų!

Kad išsunks iš šūdo varškę,visą šalį pamaitins,
Kad už įkvėptą deguonį-mokestėlį pasiims.
Betgi skaitėm „Čipoliną“ mes vaikystėje visi
Tik iš pasakų išaugom,ne visi,oi ne visi!

O seime nykštukai sėdi, švabo babkės tarp dantų…
Kad tiktai neprasižiotų,nes pasmirs nuo jų minčių.
Lietuvaičiai-gero būdo (tikisi gerų laikų)
Šlept ant šūdo ir užsnūdo…metų trisdešimt ilgų.

GOJUS

Kodėl apie Rusteiką ir LŠS nieko?
Nieko konkretaus negirdėjau ir iš Radžvilo bei NS.
Pasiūlymų kaip eiti iš situacijos irgi nėra.

šermukšnis

visur trūksta dalykiškumo, tai belieka anūkas ir kostiumas iš gerovės valstybės?

2024 metai

Šlovingoji Putino agentūra pagaliau atliko savo darbą. Pasibaisėję valdžiagyviais LR piliečiai pasiprašė pagalbos ir Putinas juos priglaudė. Pajudėjo ešelonai su valdžiagyviais į Rusijos Sibirą GULAG- o atstatyti ir blakių savo krauju maitinti.

Donald Trump (ABC Action News)

Trampo kalba, paskelbiant apie savo naują rinkimų vajų /
(Full Speech) Former President Trump announces 2024 presidential bid
https://www.youtube.com/watch?v=8tSYwJ1_htE&ab_channel=ABCActionNews

Kas man iš tos elektros

Mirtina liga reiškia mirtį. Jau pilnas Vilnius lavondėmių. Neišeina praeiti gatve, kad nepamatytum lavondėmės. Jos važinėja autobusais, lankosi akropolyje. Greitai lavondėmių bus daugiau nei mūsų. O mes kovosime už Ukrainą, nes Ukraina yra to paties lavondėmių projekto dalis.

Man patiko

..profesoriaus mintis..’..tauta privalo pareikalaut..’Pagaliau suprato,,kad NS niekuomet negales nei reikalaut,nei ka nors padaryt.Tusciakalbiu burelis..o jau Nida ir Vegele tai vertina per Dievaizin kokia prizme,tik is anksto neigiamai.NS yra kenkejai,deja.

Mike Adams (Brighteon)

Viktoras Boutas, pakeistas kaliniu, jau dirbo JAV, kuri valdė ginklus Irake Vakar Džo Baidenas iškeitė aukšto lygio Rusijos ginklų prekeivį ir buvusį Rusijos armijos pulkininką leitenantą Butą į LGBTQ krepšininką, niekinantį Ameriką. Baidenas ir demokratai naudoja Ukrainą kaip pinigų plovimo fondą, teigia du šaltiniai, kalbėję su manimi nepriklausomai (ir kurie ketina paviešinti šį kaltinimą, greičiausiai šiandien ar rytoj). Tai būdas ginklus paversti grynaisiais, kad jie būtų išplauti atgal į korumpuotų politikų kišenes. Vakar man buvo pasakyta, kad Boutas paleidžiamas su viena sąlyga: kad jis dirba Bideno režimui, kad parduotų JAV tiekiamus ginklus juodosios rinkos pirkėjams visame pasaulyje (įskaitant Vidurinius Rytus), veiksmingai išplaudamas ginklų pardavimą grynaisiais demokratams ir Baideno nusikaltėlių šeima. – Nigerija apriboja grynųjų pinigų išėmimą iš bankomatų, kad padidintų… Skaityti daugiau »

Žemyna

Išmaniai taupyti elektrą Lietuvoje gali ne kiekvienas: gavę naująjį skaitiklį susiduria su kitomis kliūtimis
– delfi.lt/verslas/energetika/ismaniai-taupyti-elektra-lietuvoje-gali-ne-kiekvienas-gave-naujaji-skaitikli-susiduria-su-kitomis-kliutimis.d?id=91954805
Pradėjau skaityti, ir baisu pasidarė – juk tos visos įmantrybės – tik šviežiai skaitiklių universitetą baigusiems! Likusi vartotojų dalis – „perdėm tamsi”, kad susigaudytų ir iki paskutinės gyvenimo dienos, iki paskutinio atokvėpio neužmirštų, kaip reikia juo naudotis.
Kažkada kažkas pasakė, jog viskas, kas PAPRASTA, yra genialu. Ar „Ignitis” nežino? – Tai, kas PAPRASTA. O jis KUO SUDĖTINGIAU IEŠKOJO? Manė, jog taip protingesnis atrodys?

U-League

U-league.vn là trang web giải trí thể thao của sinh viên được cập nhật tin tức thể thao về mọi lĩnh vực liên tục hàng ngày, bất kỳ môn thể thao nào hoặc giảu đấu nào đều được cập nhật một cách nhanh chóng và chính xác nhất.
#uleague #uleaguevn
Website: https://u-league.vn/

englandfc

0207 745 4545

englandfc
kingfun123

KingFun123 là cổng game đổi thưởng uy tín số 1 Việt Nam hiện nay chuyên cung cấp các trò chơi trực tuyến như cá cược thể thao, game bài,…
Website: https://kingfun123.com/

Paskutinį kartą redagavo 1 metus prieš kingfun123
trackback

2multiplication

Trực tiếp 24h

Chuyên trang Kèo nhà cái trực tiếp 24h là website cung cấp dữ liệu thống kê tỷ lệ kèo bóng đá trực tiếp nhanh nhất tại Việt Nam.
Với data hơn 1000+ giải đấu được cập nhật realtime đem lại những người hâm mộ môn thể thao vua những thông tin kèo cũng như nhận định từ chuyên gia nhanh và chính xác nhất.
Website:https://tructiep24h.info/

trackback

coursework writer uk https://brainycoursework.com/

trackback

coursework planner https://courseworkninja.com/

coursework writing service https://mycourseworkhelp.net/

trackback
trackback

coursework planner https://coursework-expert.com/

trackback
trackback

coursework master https://buycoursework.org/

trackback

coursework website https://courseworkdomau.com/

trackback

100 free chat and dating for adults free https://freewebdating.net/

trackback
trackback
trackback

free online dating https://sexanddatingonline.com/

trackback
trackback

free dating sites without registering https://onlinedatingsuccessguide.com/

trackback
trackback

best dating site online https://datingwebsiteshopper.com/

trackback

relationship website https://allaboutdatingsites.com/

trackback

casualdatelocal247 https://freewebdating.net/

Soi Kèo Thơm
kingfun

KingFun123 là cổng game đổi thưởng uy tín số 1 Việt Nam hiện nay chuyên cung cấp các trò chơi trực tuyến như cá cược thể thao, game bài,…
Website: http://kingfun68.com

gate io

I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

webnhacai

Web Nhà Cái – Trang web cược thủ tổng hợp, đánh giá các trang cá cược trực tuyến uy tín nhất hiện nay tại thị trường cá cược ở Việt Nam và Thế Giới.
https://webnhacai.net/

49
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top