Vytautas Radžvilas: D. Trumpas tiksliausiai užčiuopė realias Amerikos galimybes

Kaip vertintinas JAV piliečių pasirinkimas – respublikonų partijos kandidato Donaldo Trumpo pergalė Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento rinkimuose? Ar esama sąsajų su britų sprendimu išstoti iš Europos Sąjungos? Kokią žinią amerikiečiams ir pasauliui siunčia D. Trumpo išrinkimas 45-uoju JAV prezidentu?

Atsakydamas į šiuos ir kitus Eglės Samoškaitės, Delfi.lt portalo žurnalistės, klausimus Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius, filosofas Vytautas Raždvilas neabejoja: D. Trumpo išrinkimas JAV prezidentu yra „istorinis lūžis“. „[…] D. Trumpas buvo pirmasis žmogus, kuris suvokė ir svarbiausia aiškiai įvardijo, kad, nepaisant to, jog Amerika buvo, yra ir liks globalus žaidėjas, ji vis dėlto yra nacionalinė valstybė, kurios resursai yra riboti“, – teigia profesorius ir siūlo pažvelgti į šiuos rinkimus XX amžiaus politiniame kontekste. „Šio lūžio esmė yra Francio Fukuyamos „istorijos pabaigos“ vizijos pabaiga“, – įsitikinęs V. Radžvilas.

„XX amžiaus istorija yra dviejų revoliucinių tradicijų kova. Vienai jų atstovauja Johnas Lockas ir ji vadinama liberalia revoliucine tradicija. Kitai atstovauja Karlas Marxas ir ji vadinama komunistine tradicija. Šaltasis karas iš esmės buvo dviejų globalistinių projektų konkurencijos išraiška. Šaltajame kare laimėjus Vakarų pasauliui F. Fukuyama padarė įžvalgą, kad dabar baigsis istorija ir galiausiai turėsime liberalios demokratijos pasaulį visiems laikams“, – teigia V. Raždvilas.

Visą straipsnį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top