Vytautas Rubavičius. Ar dėl Ukrainos padalijimo jau galutinai susitarta?

Pastarieji įvykiai, susiję su vadinamojo paliaubų ir taikos plano, dėl kurio buvo sutarta Minske rugsėjo 5 d., įgyvendinimu kelia daug nerimo dėl Ukrainos ateities. Vyksta didžiulis geopolitinis žaidimas, kuriame veikia trys pagrindinės galios – Rusija, Jungtinės Amerikos Valstijos ir Europos Sąjunga. Klausimas – ar Rusijai pavyks įgyvendinti savo agresyvius tikslus, kurių pagrindinis – Ukrainos padalijimas? Kol kas Rusijai sekasi plėtoti savo scenarijų. Dalis Ukrainos politinio elito kartu su prezidentu Petro Porošenko džiaugiasi Asociacijos ir laisvosios prekybos sutartimi su ES, kurios laikino taikymo įgyvendinimas atidedamas 15 mėnesių. Tačiau tai gali būti tik saldainėlis, pamaloninantis Ukrainos valstybės suplėšymą. Ukrainos Aukščiausioji Rada priėmė įstatymus dėl būsimo ypatingo Donbaso ir kitų vietovių statuso, rusų kalbos statuso vadinamųjų separatistų amnestavimo ir būsimų rinkimų. Visas šis paketas galimas suvokti kaip teisinis Rusijos interesų ir Ukrainos suskaldymo pagrindas. Juk pagrindinis klausimas, kurį vienaip ar kitaip sprendė visos didžiosios geopolitinės galios, buvo labai aiškus – Ukrainos teritorinis vientisumas ir suverenitetas. Tačiau neteko girdėti, kad tose derybose rimtai būtų svarstomas Rusijos atplėšto Krymo klausimas. Tad jau išeities pozicijose buvo susitaikyta su Krymo netektimi, kitaip tariant, su Ukrainos teritorijos perėmimu.

Ne ekonominiai, juolab vidinės politikos klausimai šiuo metu svarbiausi, o kaip tik suvereniteto. Tačiau atrodo, kad ukrainiečiai patenka į sąmoningai ar nesąmoningai Rusijos ir ES paspęstus rinkimų rusakalbių teritorijose spąstus. Rinkimai numatyti dar rudenį. Vakariečių akimis žiūrint, rinkimai yra vos ne esminis demokratijos ir demokratinio legitimumo bruožas. To įsitikinimo nepajudina net akivaizdžiai regima rinkimų erozija – rinkimus laimi tie, kas juos organizuoja. Ypač šitai būdinga postsovietinėms šalims, taip pat ir Rusijai. Išmokta saviems valdžios stiprinimo ar išsaugojimo tikslams pasinaudoti visais „demokratiniais“ instrumentais. Juk surengdama rinkimus vadinamųjų separatistų, o tiksliau – Rusijos valdomose teritorijose Ukraina neturės jokių galimybių net jų deramai prižiūrėti. Ten rinkimus rengs ir jų rezultatus rodys Rusijos parengti tokių renginių ir viešųjų ryšių specialistai. Kartu su tarptautine Rusijos diplomatijos galia. Suprantama, ES ir kitos organizacijos siųs stebėtojus ir kitokius žinovus, kurie rašys pranešimus apie matytus pažeidimus, tačiau traukinys jau bus nuvažiavęs. Nei Rusijai, nei separatistams nerūpės ES ar kitų šalių nuomonė apie tuos rinkimus – jie teisėti, ir viskas. Kaip Abhazijoje išvijus visus gruzinus, kaip Pietų Osetijoje, Padniestrėje ar Kryme. O jei jau sutarta dėl padalijimo, taip būtina, kad patys ukrainiečiai padėtų tam vyksmui juridinį pagrindą. Kad Ukrainos padalijimas vyktų teisėtai ir demokratiškai. Nebelieka nei agresoriaus, nei jo padarytos žalos. Tik ukrainiečiams paliekama didžiulė žaizda – už ką buvo liekamas kraujas?

Jokiais ypatingais Donbaso statusais Rusijos nenumaldysi. Jai reikalingas koridorius iki Krymo, atskiriantis Azovo jūrą nuo Ukrainos. Jai reikalinga daug didesnė teritorija, nei kol kas užimta. Jei įvyks rinkimai, prasidės „demokratiškas“ teritorijų plėtimas Rusijai grasant ginklu ir reikalaujant „laisvo“ kitų sričių rusakalbių apsisprendimo. Donecko srities gubernatorius Sergejus Taruta, pasipiktinęs tokiu politinio elito sprendimu, atvirai sako, kad juos paprasčiausiai išdavė (slili). Ukrainiečiai gynė savo šalį, tačiau nustatytas paliaubų mechanizmas juos sulygino su agresoriumi. O juk tai Rusijos kariuomenė sutrukdė ukrainiečiams užbaigti antiteroristinę operaciją, tačiau Rusijos veiksmai niekaip nėra įvardijami. ES svarbu, kad įsivyrautų tyla, kad būtų galima sumažinti prekybai trukdančių sankcijų apimtį. ES atrodo, nesvarbu, kad ji laidoja ir visą Rytų partnerystės programą. Ką galvoti kitoms tos programos partnerėms, reginčioms, kaip paisoma Rusijos interesų Ukrainos suvereniteto sąskaita? Visi nujaučiame, kokią kainą sumokės Ukraina netekdama savo suvereniteto ir didelės dalies teritorijos. Tačiau taip sėkmingai pasibaigusi Ukrainos padalijimo operacija nenumaldys Rusijos. Jos politinis elitas jau dabar kalba apie istorinę neteisybę – prarastą imperijos šiaurės vakarų kraštą, kuriame įsikuria NATO kariai. O Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas visai neseniai atviravo, kad jis nepakęsiąs istorinėse Rusijos žemėse vaikštinėjančių NATO karių. O kaip jausimės mes patys, jei kada sužinosime, kad didžiųjų valstybių žaidime Ukraina buvo „iškeista“ į patikinimus dėl Baltijos šalių?

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Taigi

Susitarta ir beretinio Rubavičiaus niekas nepaklausė 🙂 Kvailys tik dabar susivokė, kad nei NATO, nei ES neapgins, jeigu jų interesams bus nenaudinga. Tokie durneliai 2003 metais savo balsu Lietuvos nepriklausomybė sunaikino.

pasismaugs kacapai

viskas į gerą krypsta – ruskeliai tampa niekingiausia tauta pasaulyje.
na atitinkamai ir mūsų kolaborantai – pedofilai -taigiai greit bijos iš gėdos į gatvę išeiti…

Ir vėl ...

Kiek gi galima rašynėti p.Rubavičiau tą patį per tą patį diena iš dienos. Jeigu šia temą keisti neapsimoka ( finansiškai ) , tai nors ką šiek tiek naujesnio prisigalvokit.

Diedukas > pasismaugs kacapai

Akmenėj jau ieško „taigiaus”…

diedukui

is kur zinot?

ES Ukrainą

išdavė.ES davė startą savo griūčiai.Nes išdavė pamatinius idealus.

Jei  ES vienija

tik nafta,tai tik laiko klausimas,kada prasidės didelės bėdos Europoje.Nes kaip galės jie žiūrėti vieni kitiems į akis ir spausti ranką draugui Putinui bus nepaprasta.Ukrainiečių kraujas,nekaltas kraujas atsišaukia.Suvedžiota šalis.Šalia ES Lietuva ir kitos buvusios Rusijos sudėtyje šalys turi vienytis į dar vieną sąjungą.Gal ir neformalią.Ir turėti savo ideologiją,bandyti išlaikyti paskutinius padorumo likučius.Labiau aktyviai veikti ES.Tai būtų tikrasis saugumas.

Kodėl Europa tada

kvietė Ukrainą,praeitą lapkritį.Juk taip buvo tiek daug žmonių išžudyta.

Ką pasakys Maidanas?

Nors jo savanorius jau išžudė rytuose?Oligarchai turi laisvę?Net Panorama jau nerodo reportažų iš Ukrainos.Apie Ukrainos išdavystę bijo kalbėti.Visi sėdi įgaubę savo iš gėdos raudonus žandus.Grybauskaitės akys tinkamas fonas.Lietuva neva saugi.

pensininkas

Pritariu Rubavičiui. Ir liūdna, kad Lietuva nebe dydvyrių žemė ir jos žingsnius nei tiesa, nei šviesa, nei vienybė nebelydi. Pinigų ir žaidimų.

Tadas

sąžiningas klausimas: „O kaip jausimės mes patys, jei kada sužinosime, kad didžiųjų valstybių žaidime Ukraina buvo „iškeista“ į patikinimus dėl Baltijos šalių?”
Nors ir neiko nežinant, tik matant, kaip viskas klostosi, akivaizdu – tapom mainų objektu, nors tokie mainai net negalimi, ne tik kad negarbingi ir neteisingi

ruta

Ukrainos Tauta , tai ne prisitaikeliai lietuviai , kurie net prezidentus isrenka is komunistiniu-KGB liekanu ,klausosi ir nereaguoja i marksizmo-leninizmo propaguotojo Landsbergio viduriavimo , istorine diena is istorinio balkono ..Niekada Ukrainos patriotai nesusitaikys ir nesedes laizydami Rusijai , kaip tai daug desimtmeciu dare Lietuvos partine nomenklatura !

Apuokiukas

Šiaipjau aš jau aptinku idėjas apie Baltijos-Juodosios jūrų sąjungą – tautinių, demokratinių, šeimos vertybes puoselėjančių, prieš Moskoviją nesiklaupiančių valstybių sąjungą. Atrodo, tai ir būtų vienintelė alternatyva neaišku kokias vertybes puoselėjančioms ES ir NATO. Beje, gal kas pasakys, kas pasidarė su ,,Ekspertais.eu”? Skaitau straipsnius apie Ukrainą ir kt. – tiesiog šlykštu ir ,,taigiškų” komentatorių visa gauja…

gudi giria

nuvaziuok I donbasa,ten vyrai tau paaiskins situacija ir baik su raslevom kalt babkes,nes pinigai ne zaisliukai,zmones gadina,o tai I judosiu baigi pavirsti.

kodėl

nerašot apie vėl gręsiantį ševrono atėjimą į Lietuvą,kodėl Lietuvos aktualijos už borto?

15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top