Vytautas Rubavičius. Baltarusijos galvosūkis – Kremlius laimi?

2021 m. birželio 7 d.

Jau praėjo Baltarusijos valdžią po keleivinio lėktuvo priverstinio nutupdymo ir žurnalisto Ramano Pratasevičiaus bei jo draugės Sofijos Sapegos sulaikymo ugningai smerkiančių ir įvairiausių sankcijų Aliaksandrui Lukašenkai reikalaujančių kalbų banga, kurioje savimi gėrėjosi įvairaus kalibro Europos Sąjungos politinės įžymybės, tačiau ryžto realiems įvairialypiams politiniams bei ekonominiams veiksmams pristigo. Šitai nėra blogai, nes galvosūkis labai rimtas, turėsiantis svarbių europiečiams ne tik ekonominių, bet – ypač – geopolitinių pasekmių. Apie tai, neabejoju, šiuo metu vis labiau susimąstoma. Jau ir mūsų politikai Rusijos ir Baltarusijos santykius ėmė metaforiškai nusakinėti „smauglio ir triušio“ vaizdiniais, nepastebėdami, kad tokiuose paveikslėliuose kol kas tas „triušis“ dar nėra atsidūręs „smauglio“ pilve, tad gali ir pašokinėti. Esminis galvosūkio klausimas – ar savo sankciniais ir kitokiais veiksmais patys vakariečiai nepadės Smaugliui“ galų gale nuryti grobį? Juolab kad net ir aršiausi lietuviškieji Lukašenkos kritikai pripažįsta akivaizdžią tiesą – šiuo metu visi scenarijai Kremliaus paruošti. Ekonominės sankcijos padės Rusijai perimti labai svarbius Baltarusijos ekonomikos eksportinius sektorius, tad jos suverenitetinis savarankiškumas dar labiau susilpnės. Kremlius laukia ir progos perimti baltarusių finansinę sistemą. Šitai bus vaizduojama kaip spartesnis „dviejų broliškų tautų“ integracinis vyksmas. Rusijos „Aeroflotas“ jau dabar trina rankas. Nejau toks ir yra geopolitinis ES bei Lietuvos ir Baltarusijos kaimynių tikslas? Tiesa, mūsuose linkstama kalbėti ir apie visišką Lukašenkos vasališkumą, tačiau vis dėlto – „triušis“ dar nėra pilve, tad esama ir suvereniteto. Apie suvereniteto svarbą ir europiniams, ir mūsų politikams nepaprastai sunku galvoti, nes nebeįsivaizduojamas savasis valstybinis suverenitetas, tačiau geopolitiniai klausimai visada susiję su suverenitetu, su suverenių valstybių santykiais.

Geopolitiniai galvosūkiai nėra lengvai sprendžiami, juolab išsprendžiami – neveikia paprasta ekonominės naudos logika, kuria ypač vadovavosi naujasis globalizuotas europinis politinis elitas. Ta logika atpratino mąstyti geopolitinėmis, suvereniteto, demografinių tendencijų, civilizacinių ir nacionalinių tapatumų kategorijomis. Tačiau santykiuose su Rusija, Kinija, Turkija ir kitomis pasaulio galiomis kaip tik tos kategorijos ir „veikia“. Suprantama, neužmirštami ir ekonominiai interesai, tačiau jie pajungiami ilgalaikiams geopolitiniams. Deja, mūsų politikų ir politikos apžvalgininkų svarstymuose apie Baltarusiją ir mūsų santykių su ja ateitį geopolitikos neaptiksi – vien meinstryminiai „patikinimai“ ir pagrasinimai, paremti pasvaičiojimais apie „laisvus demokratinius rinkimus“. Pasiūlytas net skambus „Keturių veiksmų planas“, kuriame, nusunkus pabodusią retoriką, iškrinta auksinė mintis – reikia įtikinti Jungtinių Valstijų prezidentą Joe Bideną, kad tas, susitikęs su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, naujų „skausmingų sankcijų“ grasinimu spaustų jį prižadėti neaneksuosiant Baltarusijos, nes svarbus esąs šios šalies suverenitetas. Prisiminta suvereniteto reikšmė. Galima nujausti, kaip tokia idėja „išgąsdino“ Kremliaus oligarchus, jei ji apskritai pakilo iki jų ausų. Kitas „išminčius“ aiškina, esą svarbiausias ateinančio dešimtmečio Lietuvos geopolitinis tikslas – Baltarusija be Lukašenkos. Bet juk toks ir yra Kremliaus tikslas, tik nelaukiant ir to dešimtmečio. Net nepasukama smegenų pasvarstyti, o kas bus po Lukašenkos ir ar mums tada jau bus geriau ir „demokratiškiau“? Negali valstybės geopolitika susisieti su vienos valstybės vienu vadovu, nes nelieka nei geopolitikos, nei politikos. Visiems akivaizdu, kad po Lukašenkos gali būti tik visiškas Putinoliubas. Jau be „triušio“ įvaizdžio. Juk jau net NATO generalinis Jensas Stoltenbergas sugebėjo pamatyti, kad Baltarusija tampa vis labiau priklausoma nuo Rusijos ir šitai kelia tam tikrų grėsmių. Be abejo, kelia. Tik reikėtų tas grėsmes deramai suvokti ir įvairinti politinius bei geopolitinius atsakų instrumentus. Tačiau tam būtina pirmiausia pasižiūrėti į save ir pabandyti susikurti aiškesnį Baltarusijos įvykių ir su jais susijusių interesų vaizdą. Nepretenduoju tokį pateikti, tačiau priminsiu kelis reikšmingus „baltarusiškus“ geopolitinės reikšmės įvykius, kurie, keista, išnyko iš politikų beigi politologų akiračio.

Prisiminkime pačią praeitų metų pradžią: visų šalių kol kas pripažįstamas Baltarusijos prezidentas Lukašenka glebėsčiuojasi su atvykusiu JAV valstybė sekretoriumi Mike`u Pompeo, kuris tiesiai šviesiai pareiškia, kad Baltarusija turi išlikti suvereni ir nepriklausoma. O tas pareiškimas yra atsakas į Lukašenkos išsakytą mintį, kad jam reikia JAV pagalbos santykiuose su Rusija. Vėrėsi tam tikras galimybių langas. Amerikiečiai pažadėjo stiprinti diplomatinę tarnybą, o dėl ko dar buvo tartasi – žiniasklaida nepranešė. Beje, tuo metu Lukašenka leido sau išsakyti rimtų retorinių „perlų“ Rusijos atžvilgiu, tačiau kad „Rusija mus apmovė“ netaikydamas tiesiogiai Rusijos prezidentui. Prisimintinas ir jo prieš pat rugpjūčio rinkimus paleistas interviu su ukrainiečių žurnalistu Dmitrijumi Gordonu, kuriame buvo pažerta nemažai įdomybių. Svarbiausia – ukrainiečiams buvo pažadėta, kad iš Baltarusijos pusės niekada jiems negrasins jokios tankų divizijos. Krymo taip pat nežadėta pripažinti. Beje, perdirbtos rusų naftos produktus Lukašenka tiekė ir Ukrainos armijai. Ukrainiečiai už tai turėtų jausti dėkingumą. Įvairiomis progomis jis nesyk kartojo, esą „suverenitet – eto sviatoje“. „Triušio“ būta išmanaus ir gyvybingo, kaip sakoma, „su plieniniais kiaušiais“.

Ar Pompeo vizitas galėjo patikti Kremliui? Jokiu būdu. Naujas santykių su JAV lygmuo, kurį numatė abi šalys, kėlė didelę grėsmę Rusijos interesams, juolab kad integracinis vyksmas jau buvo baltarusių rimtai sabotuojamas. Kitas dalykas, baltarusių nacionalizmo stiprėjimas. Jau net įvairūs Rusijos analitikai aiškinosi, kaip ir kodėl rusų kalba stumiama iš tam tikrų valstybinių institucijų, o rusakalbiai valdininkai imami keisti baltarusiakalbiais. Beje, sulaikytasis Ramanas Pratasevičius – iš jaunųjų nacionalistų. Kovėsi su „maskoliais“ už Ukrainos suverenitetą Donbase. Ne jis vienas. Tokių Rusijos paieškomų yra ir daugiau. Nacionalistams Lukašenka buvo atlaidus, kaip ir nacionalistiniams bei proukrainietiškiems futbolo sirgalių klubams. Tačiau nacionalistinė Baltarusija ir tuo nacionalizmu grindžiamas suverenitetas nebuvo įdomus ES politiniam elitui. Tad nei norėta, nei įstengta suvokti Baltarusijoje susiklosčiusių aplinkybių, neskirta pajėgų sekti Baltarusijos ir Rusijos santykių dinamikos ir greitai bei lanksčiai reaguoti į pokyčius. Lietuva šiuo atžvilgiu niekaip nepadėjo. Amerikiečiai pasirodė esą labiau įžvalgūs, o šitai galėjo nepatikti ir daliai antiamerikietiškomis nuotaikomis bravūraujančio ES politinio elito. Išvada – Lukašenkai rinkimai buvo reikalingi (galėjo juos atidėti dėl pandemijos) stiprinti savo politinį legitimumą santykiuose ne tik su Vakarais, bet ypač su Rusija, o versti Lukašenką po rinkimų pirmiausia buvo suinteresuotas Kremlius. Juolab kad pats Lukašenka sukūrė tinkamą progą – perlenkė lazdą gražindamas rinkimų rezultatus. Po to – miestiečių nepasitenkinimas, rusų ir europiečių specialistų organizaciniai veiksmai nukreipiant tą nepasitenkinimą norima linkme.

Drįstu manyti, kad Kremlius jau buvo paruošęs kelis vertimo scenarijus, nes pagrindiniai pretendentai buvo iš Rusijos atvykę ar su Rusija įvairiais ryšiais, taip pat ir finansiniais susiję žmonės. Įdomiausias buvo Viktoras Babaryko, valdęs „Gazpromo“ pinigų plovyklos Baltarusijos skyrių. Staiga nutarė tapti politiniu Lukašenkos opozicionieriumi. Kas ir kaip jį paskatino? Subūrė rimtą komandą. Tokiose komandose tik keletas žino tikruosius tikslus, priklausomybes ir pinigų srautus, o daugelį – ypač jaunesnių – patraukia idėjos, „kova už demokratiją“. Užjaučiu žaviąją tai komandai vadovavusią ir vėliau su Sviatlana Cichanouskaja atvirai politinei kovai pasiryžusią Mariją Kolesnikavą – drąsią, ryžtingą, intelektualią. Atsisakė išvykti iš šalies, tad suimta. Kali kartu su kitais kandidatais. Lietuvos politikams derėtų bent jau kartkartėmis prisiminti suimtųjų vardus ir reikalauti jų išlaisvinimo. Lukašenka greit išvalė politinę sceną, leidęs joje pasireikšti tik Cichanouskajai, tačiau ir ji nesyk aiškino santykių su Rusija svarbą, o pagrindiniu savo tikslu laimėjus laikė naujų sąžiningų rinkimų rengimą. Gal net ir dalyvaujant Lukašenkai. Tik vėliau jau viskas pakrypo neatšaukiamos konfrontacijos linkme, kai demonstrantus imta šimtais suiminėti, kankinti, daužyti. Tačiau ir tuose įvykiuose matyti Rusijos „pėdsakas“ – juo didesnis visuomenės ir valdžios bei prievartos institucijų susipriešinimas, juo reikalingesnė Rusijos parama. Valdžios prievarta skatina Vakarų šalių kritiką ir sankcijas. Taip veržiama „rinkimų kilpa“

Šiuo metu sustingta baimingame laukime – kaip vyks didysis Joe Bideno ir Vladimiro Putino susitikimo spektaklis. Neabejotinai reikšmingas, galintis sujaukti ir ES politinio elito, ir mūsų politikų smegenis. Tam tikrą baimę išduoda ir Bidenui išsakomi mūsų „pasiūlymai“, kaip jis turėtų elgtis ir kaip „spausti“. Tačiau Bideno komandai nelengva – ji žino, kokia išmoninga yra postmodernioji, branduolinėmis galvutėmis paremta rusiškoji diplomatija ir koks įgudęs pašnekovas yra Rusijos prezidentas. Įsivaizduokime nedidelę susitikimo scenelę. Rusijos prezidentas prieina prie Jungtinių Valstijų prezidento ir pasisveikindamas stipriai jį apkabina, o po to paklausia: na, kaip pasijutai „žudiko“ glėby? Drįstu manyti, kad panašios scenos jau apžaidžiamos. Tokių susitikimų žinovai gali numoti ranka – juk viskas numatoma protokole. Joks protokolas naujiesiems imperijų vadovams nesutrukdo pasireikšti. Prisiminkime ne tik Putino įprotį kelias valandas vėluoti į susitikimus su pasaulio galingaisiais, bet ir neseną Turkijos prezidento Recepo Erdogano akibrokštą Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Layen. Čia jau vyksta žaidimas dėl naujosios pasaulio tvarkos ir vietos toje sąrangoje. Amerikiečiai niekaip nenorėtų, kad Kinijos „smauglys“ prisitrauktų Rusiją arčiau, nes Kinija ilgam išliks pagrindinė JAV varžovė. O įvairios sankcijos Rusiją artina prie Kinijos. Rusija gali sau leisti grasinti mažosioms kaimynėms, nes žino, kad į Rusiją niekas niekada neįsiverš – jos tiesiog nėra nei kaip užimti, nei kaip valdyti. Tad didžiulis geopolitinis pranašumas. O Rusijos silpnėjimas ir strateginė partnerystė skatina Kinijos demografinę ekspansiją Sibiran. Amerikiečiams šitai nenaudinga. Sprendimų nėra, nes konfrontacinės „mašinos“ jau veikia savo ritmu ir įgauna pagreitį, tačiau kalbėtis būtina, nes gausėja galimybių naujiems rimtiems konfliktams. Turėtume tą jausti žvelgdami į Astravo kaminus.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
48 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Dzeikas

Na del Astravo AE tai abejoniu turet nereiketu. Reiktu tyliai ruosti civilie gynyba ir veiksmu scenarijus istikus ten avarijai.
Kai valstybeje valdo rajkomo lygio stolonacalnykai kuriu del bukumo sovietineje Lietuvoje i aukstesnio lygio nomenklatura neleisdavo, tai tokia valstybe sukineja and penio kas netingi.
Tame tarpe Briuselis.

Kis

pajungs Baltarusija,ar tai blogis ,kad vienu beprociu bus maziau?Paskirs vietininka,kuris tarnaus abiems pusems,juk be Jav ,net Putinas supranta,kad niekur nedingsi.Kinija grazins savo zemes v rodnuju gavan,pavyzdys yra dar gyvas.

stasys

Vytauto Rūbaviciaus tripciojimas apie Baltarusija vargiai ką stebina .Kaip ir ‘prokremliski vaišvilos- nakai’ labiau tuose santykiuose linkes rasti sau politine terpe -tema kurios pagalba realizuotų savo usuoto gerojo bebro pareigą visiems priminti jog lazda turi du galus ir jei jau vienu galu duodi niekadejui atpildo rizikuoji ir savo kailiu .Gal mūsų politologai tiek laikų apspango jog nebesugeba situacija su Lukašenkos elgsena vertinti atitinkamai ? Kaip Lietuva turėtų elgtis kai laužomos visos adekvačios elgsenos viešumoje normos .? Kaip subarti savarankiška kaimyną jog tas ‘neluptu’ savo žmoną kas vakarą o mūsų demokratinės ausys to negirdėtų ? Be abejo pakviesti policija kuri sudrausmintu kaimyną taip neoriginaliai mylinti savo žmoną .Šiuo konkrečiu atveju Biden kaip tik atlieka tą rolę .Bėda kad nėra prievartos mechanizmo… Skaityti daugiau »

Ekspertas

Kremliui perdaug nieko nereikia daryti, kad zuikiai patys sušoktų į gerklę. Ką manote Lietuvos šudelitis darys kai baigsis ES ir kitų fondų pinigai? Jau šiandien Lietuvos politinis gyvenimas nieko nesiskiria nuo Rusijos kokios nors apskrities. Pasižiūrėkite „visuomeninę” televiziją ir suprasite, kad jau senai gyvename gentinėje santvarkoje, kur giminystės ryšiai miksuoti su užsienio fondų finansuojama publika. Baltarusija nėra jokia problema, tai priekaištas mūsų šudeličiui, kaip suverenumo pavyzdys.

Dzeikas

Kisui:
Nebus vienu beprociu maziau. Pajungs bet ne taip, kaip koznas musu isivaizduoja, a la bus „Bielorusskaja volostj” Rusijos sudetyj.
Bus panasiai kaip su Medvedevo „prezidentavimu”(cia beje Putinas nieko naujo neisrado.Toki fokusa su „isejau i pensija” prasuko Ivanas IV,Rustusis XVI amz. Pasodino kazkoki klouna i sosta keliems metams, po to grizes ismete kaip snargli.Tiesa nenuzude, dave dvara kazkur). Baltarusija liks taip tycia nepriklausoma, ir prasukines visokius nesvarius darbelius, pvz. nunuodyti ka nors, diversija kokia ivykdyt.O Kremlius tik peciais guzcios, cia ne mes, cia tie negeri baltarusiai. Panasiai kaip su Donbaso „respublikomis” , bet esminis skirtumas bus tas, kad Baltarusija SNO narys ir pripazistama tarptautines bendrijos kaip suvereni valstybe. Visi supras, kad cia tokia pati kaip LTSR , tik formaliai pripazinta.

elfe

IMHO, su tuo baltarusu judejimu yra panasiai kaip su musu Seimu Marsu, kurio karuna bando uzsidet Vitas Tomkus, bandantis juo pasinaudot kuriant „Rsepublikonu partija” is politiniu lavonu… ir tuo tik diskredituoja marsa.
pradzioj judejimas ejo kone vien su vycio veliavom baltai raudonam fone, buvo tautinio atgimimo judejimu su Tichanovskajos vyru ir ja pacia…
Kolesnikova, manoma, yra Maskvos Carnegie centro nario A.Kolesnikovo zmona. ir jau su visai kita prgrama… todel ir nebego i Lietuva…
https://carnegieendowment.org/about/staff

hmm..

siaip tai reiktu issiaiskinti kiek neotrockistine antinacionalistine organizacija Open society. prisidengusi „demokratijos nesimu” tarnauja Kremliaus interesams, o kiek saviems… nes altruistine jos pavadinti niekaip neiseina.
kapoja ji stai jau ir Borisa jonsona, ne tik Natanyahu, Orbana ar Erdogana, kuris atsisake jos „paslaugu”…

https://www.opendemocracy.net/en/odr/does-the-ryanair-incident-give-belaruss-opposition-the-leverage-it-needs/

Seniai Baltarusija

jau aneksuota,o baime,kad neva Lukašenka gina suverenitetą,Lukašenka tik manipuliuoja.Reikia žiūrėti tiesai į akis.Ir kiniečiai veršis į Sibirą,ir Rusija bus tokia,kokia norės oligarchai.Ir vakarai,ką gali padaryti,tai kaip įmanma nesitepti rankų ,vaidindami diplomatiją.

Raigerdas

Savaime aišku, kad gerbiamas Vytautas Rubavičius atlieka didelį darbą, rašydamas apie santykius su Baltarusija. Jis rašo nors dabar, nors yra pavėluota ne vieną dešimtį metų, o tiksliau nuo A. Lukašenkos atėjimo į valdžią. Suprantu, gerbiamą Vytautą Rubavičių, kad jis mąsto, kad A. Lukašenka, neva, turi kažkokį tai „gudrų planą” arba jis, neva, galvoja apie Baltarusijos suverinitetą. A. Lukašenka niekada apie Baltarusijos suverinitetą niekada negalvojo, nes jo galvoje tokių minčių niekada nebuvo. Jis visada svajojo apie TSRS sugrąžinimą ir savo diktatūra jis norėjo parodyti Rusijai, kad tai įmanoma. Jis yra komunistas gryname pavidale, bet dabartiniu metu, kai jam nepasisekė visus apmauti, jis jau tapo fašistiniu diktatoriumi. Visi psichiniai elgiasi vienodai, todėl jis yra tipiškas Mafijos bosas. Pažiūrėkite ten, kur nereikia jokių… Skaityti daugiau »

Diedas

Visose žiniasklaidos priemonėse straipsniai pagal tą pačia „metodyčką” Iš pradžių visi „neoriklausomi!!!!! apžvalgininkai” drąskėsi kad pilotas į Minską užsimanė pats, dabar dalina pamokymus kaip draugaut su Lukašenka. Nes susiypkus ir įvedus sankcijas jam nieko nenutiks, na o mums tada tai būūūūūūs.

Diedas Reigerdui

Pats daug išmanai ir įdomiai parašai, bet apie baltarusius LDK suklydai. Nei tokios tautybės, nei tokios valstybės nebuvo.
Baltarusiją prieš gerą šimtmetį sugalvojo Leninas.
Lukašenka ne per seniausiai viešai didžiavosi, kad valdo jauniausią Europos valstybę, bet paskui nusprendė, kad jie yra tikrieji lietuviai su visomis iš to sekančiomis pasekmėmis ir šviežiai iškeptų istorikų nusišnekėjimais, vardų bei vietovardžių iškraipymais.

Raigerdas

Žemiau esančiame komentare parašiau, kad „Lietuviai yra pusiau mieguisti, nes jie nesupranta, kad “šaltasis karas” tarp Lietuvos ir Rusijos vyksta seniai arba nuo pat SNG(Содружество Независимых Государств) įkūrimo”. Jis negali atslūgti, kadangi Rusija apmovė Lietuvą su savo bolševikine klasta. Tokie dalykai neatleidžiami, todėl Rusija turėjo keisti savo politiką 180 laipsnių, tačiau jie liko ištikimi Carinės Rusijos grobuoniškai politikai. Tai yra didžiulė klaida, kuri Rusijai gali kainuoti visišku jos išsiskaidymu į mažas valstybėles, kaip tai įvykos Europoje su Romos Imperijos šimtmečiais besitęsiančiu griūvimu. Lietuvos valdžia nelabai supranta savo vaidmens Vidurio Europoje ir santykiuose su Rusija, todėl jie „laukia”, ką darys Rusija. O Rusija darys tai, ką ji darė visą laiką, nes būtent tai yra jos susikūrimo pagrindas – jai reikia naujų… Skaityti daugiau »

ah1

pliurpalai. Logika veda kitur ir kitaip.

Hm.

Verta paklausyti, kaip tas Protasevičius niekina Lietuvą. Paskelbta 2021-06-04; iki šiol mūsų mainstream’ai tyli it vandens burnon prisisėmę. YouTube reikia ieškoti žodžių Protasevich interview; įrašo ilgis 1:36:00. Šneka, žinoma, rusiškai; angliški subtitrai teoriškai yra, bet praktiškai nieko nerodo. Dėl to išverčiau iš originalo (nuo 28:22 iki 29:39): „Išnagrinėkime situaciją požiūriu tos užsienio politikos, kurią vykdo Lietuva, maža ir, sąžiningai pasakykime, skurdi šalis. Tai yra, pagyvenęs iki tol Lenkijoje, pajutau įspūdingą kontrastą su tuo, kas vyksta Lietuvoje: didesnės kainos, pajamų lygis visai kitas, tai yra ir apskritai, tai yra, gyvenimas daug brangesnis ir skurdesnis nei Lenkijoje. Pažiūrėkite, kas dabar vyksta su Lietuvos užsienio politika: ji, Lietuva, netgi Kinijai mėgina pastoti kelią; bet juk tai tiesiog juokinga: kur yra Lietuva, o kur… Skaityti daugiau »

To hm

Negi J8s rimtai vertinate tokius interviu,kurie duodami tik tam ,kad nebūtum nužudytas.

Paulius ->To hm

gal verčiau būtų pasvarstyti apie to interviu turinį, o ne apie sąlygas kuriomis jis buvo gautas? Matote jame kokių nors faktinių klaidų?

Raigerdas>hm

Matai, tarp tavęs ir Protasevičiaus yra toks skirtumas, kad jis nėra nusikaltėlis, o tu esi nusikaltėlis. Faktiškai teisiamas turėtum būti būtent tu. Bet, kadangi lietuviai yra šiek tiek miemiai, tai jie nieko nedaro, kad būtų teisiamas komunizmas. Vienintelė viltis, tai Tarptautinio Tribunolo teismas A. Lukašenkai. Tada ir pasipiltų visa virtinė teismų visokiems „hm” ir kitokiems Baltarusijos KGB šunims. Pats net nesupranti, kad jūs taikote prievartos ir apgaulės metodus 80-100 metų senumo ir visa tai yra paimta iš NKVD gautos kankinimų praktikos.”Lietuva skurdi šalis” yra ne Protasevičiaus idėja, o Rusijos FSB, iš kurios komandas gauna Kiseliovas, Solovjovas ir kiti propagandonai. Tu, kaip darbuotojas esi niekam tikęs, nes net nežinai, kad Lietuva buvo partizanų šalis. Ir visi jūsų kankinimų metodai, šantažas ir… Skaityti daugiau »

Gali būti,

kad atėjo ta valanda,kuri buvo ištikusi Gruziją.Lukašenka toks pat kalinys,kaip ir Pratasevičius.Dabar Putinas Lukašenkos rankomis jau puola,provokuoja Lietuvą,-pabėgėliai,dronai,provokacijos,pratybos…Kaip gruzinai,jei neatlaikysim,puls.Lukašenką Putinas gali laikyti tol,kol jis neatliks visų užduočių prieš Lietuvą.

Raigerdas

NORITE PADĖTI BROLIAMS BALTARUSIAMS IŠVENGTI RUSIJOS OKUPACIJOS? TADA REIKIA ĮTIKINTI VAKARUS PRADĖTI TARPTAUTINĮ TRIBUNOLĄ A. LUKAŠENKOS ATŽVILGIU, BALTARUSIJOS KGB ATŽVILGIU IR VISŲ, KURIE DALYVAVO ŠITOS DIKTATŪROS PALAIKYME.Kito kelio nėra. Tarptautinio Tribunolo bijo ir Rusija dėl Stalino GULAGŲ ir nusikaltimų prieš ŽMONIJĄ. Taigi, jeigu norite išvengti III-iojo Pasaulinio karo arba paskutinio karo šitoje Žemėje, tai reikia pagaliau imtis ryžtingų žingsnių tų žmonių atžvilgiu, kurie yra šito karo kurstytojai. Supraskite pagaliau, kai A. Lukašenka viešai pareiškia, kad „NATO žvangina ginklais prie Baltarusijos sienų” – tai yra jo paranoja ir metodas, nuslėpti šitą paranoją, taip pat metodas sukelti baltarusiams baimės jausmą, ir pavaizduoti, kad jis yra baltarusių tautos „gynėjas”. Sakysite, kad jis „artistas”? Ne, jis ne artistas. Kaip tik yra viskas atvirkščiai, nes… Skaityti daugiau »

T0mas J.

Baltarusis Pratasevičius ragino nuversti valdžią Baltarusijoje, Saudo Arabijos pilietis Nimras al Nimras – savo tėvynėje.
Kuo jie skiriasi? Kad pastarąjam jau nukirsta galva prieš 5 m.?
O kodėl skiriasi Vakarų reakcija?!
Nekenčiu veidmainių! JAV, JK ir Prancūzija parduoda Saudo Arabijai sunkiąją ginkluotę milijardinėmis sumomis.

T0mas J. -> Raigerdui

Ar JAV bei JK spectarnybos nenuvertė demokratiškai išrinktos valdžios Irane 1953 m.?
Ar JAV spectarnybos nenuvertė demokratiškai išrintos valdžios Gvatemaloje 1954 m.?
Ar tikrai Vakarai nesistengia nuversti valdžios Baltarusijoje ir Lukašenka yra paranojiškas įžvelgdamas tokį pavojų?

T0mas J.

Pataisyk prašau portalo laikrodį. Valanda neteisingai rodo laiką.
Ar esi neįgalus tai padaryti?

>> Raigerdui

tai ka siulot?.. kaip neistumt Baltu Rusios i Kremliaus glebi?.. Ir aplamai, kas geriau – ar vienas diktatorius, ar visa gauja besiriejanciu, savanaudziu politiku, kurie aklai klauso „ekspertais” pasivadinusiu tarptautiniu „ekonominiu kileriu” , yokiu kaip J,Sachs ar Soros?.. o kai po siu „terapeutu” pravestos „shoko terapijos” tredzdalis tautos issivaiksto, o didziuma lieka zemiau skurdo ribos, ar tai nesuteikia Lukosenkai progos gasdint savo liaudi, bagsnojant pirstu i Lietuva – ar tikrai sito norit?.. juk jis, kaip geras ukininkas, neskubejo visko sugriaut kas buvo, bet modernizavo palaipniui privatizuodamas… Atidziai ziurejo kokias kompanijas isileist is Anglijos ar kitur… o ne beleka… tad jei kokiam Freedom House tokia privatizacija netinka, nes ne ju remiamas korporacijas isileidzia, tai jau ju beda.. ar tikrai tikite, kad… Skaityti daugiau »

Raigerdas>T0mui J.

Matai, blogai, kad neturi savos galvos. Pratasevičius turi savo galvą ir todėl jis yra jums begalviams pavojingas. Begalviai sugalvoja dirbtines, neegzistuojančias realybėje priežastis. Tavo pamišimas yra toks didelis, kad tu net nesusigaudai, kad Pratasevičius yra niekuom dėtas, kas ką darė Gvatemaloje 1954 m. Tavo kaltinimai yra panašūs į tuos NKVD kaltinimus, kai, berods Baltarusijoje, vieną žmogų apkaltino, kad jis bandė iškasti tunelį lyg Bombėjaus, kad pabėgti iš Tarybų Sąjungos. Aš stebiuosi vienu dalyku: štai Pratasevičius, kiti žmonės kenčia dėl tavęs, dėl kitų idiotų, dėl teroristo A. Lukašenkos ir bando įtikinti, kad jūsų kiauliškas elgesys nesiderina su normalaus doro žmogaus elgesiu. Šitie žmonės yra tokie humaniški, kad jie tiki, kad tu ir teroristas A.Lukašenka gali pasitaisyti. Deja, tai neįmanoma. Tiek TOmas… Skaityti daugiau »

elfe > Reigardui

tikrai manot, kad Pratasevicius dirba savo galva?..
p tai ka veikia RYTIS JURKONIS, Freedom House programu dorektorius is Rytu „partnerystes” instituto?.. 🙂

Raigerdas>T0mui J.

Yra toks genialus rašytojas G. Orwell, kuris parašė „Gyvulių ūkį”. Sakyk, prašau, kiek panašaus elgesio bruožų yra tarp paršo Napoleono ir A. Lukašenkos? Ir G.Orwell taip pat rašo, kad tos fermos gyvuliai sukilo prieš PARŠO NAPOLEONO DIKTATŪRĄ. Ir ką dabar? Uždrausite Baltarusijoje G. Orwell’ą? O kodėl niekas nepaklausia A. Lukašenkos, ką jis mano apie PARŠĄ NAPOLEONĄ? O gal jis neskaitė „Gyvulių ūkio”? O pats ar esi skaitęs? Atsakau ir Anoniminiam Melagiui „>> Raigerdui 2021-06-8 14:31″. Mano komentaras parašytas 2021-06-8 10:44. O paties 14:31. Ir ką per 3 valandas nespėjai perskaityti šito mano sakinio? Štai mano pasiūlymas:”NORITE PADĖTI BROLIAMS BALTARUSIAMS IŠVENGTI RUSIJOS OKUPACIJOS? TADA REIKIA ĮTIKINTI VAKARUS PRADĖTI TARPTAUTINĮ TRIBUNOLĄ A. LUKAŠENKOS ATŽVILGIU, BALTARUSIJOS KGB ATŽVILGIU IR VISŲ, KURIE DALYVAVO ŠITOS… Skaityti daugiau »

Raigerdas>elfe

Gerbiama elfe, pati esi protinga moteris, todėl turi suprasti, kad Pratasevičius koks jis bebūtų, jo negali teisti nusikaltėliai. Ne jiems kaltinti Pratasevičių ir ne jiems jį teisti. Aš nežinau elfe, pati esi užstrigusi ant psichologijos ir dėl to, kaip aš manau, kartais nuvažiuoji į šunkelius. Štai imu pavyzdį iš tavo komentaro, kur pati rašai apie merginos išprievartavimą. Pirmiausia, tau reikia surinkti pakankamai duomenų apie tuos išprievartavimus. Aš jokių būdu nepateisinu tokius gyvulius, kaip prievartautojus, bet mane šokiravo tokie faktai, su kuriais aš susidūriau pats. Štai, mama išsilieja, kad išprievartavo jos nepilnametę dukrą. Pasidomėjus daugiau, pasirodo, kad buvo išprievartauta jos močiūtė. Maža to, pati mama, pasirodo, turėjo santykių su nepilnamečiu vaikinu, nes buvo „įsimylėjusi” į jį. Todėl tokius atvejus, kad ištaisyti,… Skaityti daugiau »

T0mas J.

Tu man sakai: „žmonės kenčia dėl tavęs“. „Jūsų tas polinkis daryti nusikaltimus ir kankinti kitus žmones yra visiška patologija“. Raigerdai, ar tu pamišęs? Aš nekankinu žmonių, gal pablūdai?! Parašiau komentarą, kuriame uždaviau tamstai kelis klausimus. Tu pakartoji juos garsiai ir sakai: „Kuo čia dėtas Pratasevičius?“ – betgi mano klausimuose tau nebuvo nieko apie Pratasevičių ! Ar tu sveikas, Ragerdai? Kodėl rašydamas komentarą užrašai „T0mui J.“ 16:36 ir cituoji ten kažkieno kito, ne mano žodžius? Ar normalu taip elgtis? Verčiau atsakyk į mano klausimus: 1. Ar JAV bei JK spectarnybos nenuvertė demokratiškai išrinktos valdžios Irane 1953 m.? 2. Ar JAV spectarnybos nenuvertė demokratiškai išrintos valdžios Gvatemaloje 1954 m.? 3. Ar tikrai Vakarai nesistengia nuversti valdžios Baltarusijoje ir Lukašenka yra paranojiškas įžvelgdamas… Skaityti daugiau »

elfe

ko jus uzsiciklinot ant to „Gyvuliu ukio? nejau neskaitet „1984-ji”?.. paklausykit bent yotubej… skaito ukrainietis grazia rusu kalba. taigi, butent 1984-tais Andropovo draugas Gorbis pirmas Prahoj atvirai prabilo apie „bendrus Europos namus” bei „Naujaja Pasaulio Tvarka”. is kur apie tokius „Didziojo broliio” planus su „Minciu policija” ir „Meiles ministerija”, leidziancia dvi minutes „hate speach”, galejo rasytojas zinoti, jei knyga rase 1949?.. butent 1949 Stalinas and co. Niurnbergo prokuroro (teisusio tik viena puse! uz nusikaltimus zmonijai) rankom kure The Council of Europa, zmogaus teisiu teisma Strasbure… tad reiktu atkreipt demesi i Orwell draugus, artimuosius ir ju likima… keistoka, kad kone visi jie mire kone vienu metu, kai KGB vadovavo Andropovas. apie 18980-tuosius… jo draugas, zymus istoriniu knygu autorius, parases skandalingaja „The… Skaityti daugiau »

elfe > Reigardui

nepamenu, kad buciau rasius apie konkrecios merginos isprievartavima.

bet taip, kalbedama apie homoseksualuma, apie lytinies tapatybes sutrikima, lyginau su su pirmaja merginos pirmaja patirtimi, jei tai buvo prievartos aktas… po kurios ji ilgam praranda gebejima myleti… nes meile isstumia baime… tad vel daznai tampa prievartos auka…

tai gali vykt ir su visa visuomene, kai okupantas ja isprievartauja, palauzdamas jos valia…
tokio Helsinkio sindromo potrauminiu atveju ramus autoritarinis valdymas gal net lengviau issklaidytu baimes ir nerima, suteikdamas bent tam kartui saugumo jausma, nei nuolatines politiku rietenos… rupinantis tik naujais rinkimais… tai nekelia saugumo jausmo savoj saly.

Raigerdas

Gerbiama elfe, jūs labai gražiai parašėte apie Česlovą Milošą savo viename komentare. Esate tikra šaunuolė. Man yra svarbu, kai aš bendrauju su žmogumi, kad jo mąstymo sistema būtų vientisa. Jeigu ten atsiranda prieštaravimų, tada jau tenka kalbėti su žmogumi, kaip žaidžiančiu žaidimus žemiausiose lygose. Štai jūs, esate anti-kgb-istė, t.y. labai gerai, bet štai yra jums pavyzdys Baltarusijos KGB. Tai unikalus Sovietinių laikų muziejinis reiškinys gryname pavidale. Taigi, Baltarusijos KGB dar išliko nuo sovietinių laikų, ir, deja, niekas šito neįvertino. Sovietinė KGB nusikalstama struktūra, sukurta tarnauti Stalinui, t.y. diktatoriui, liko tokia su Stalino dvasia, kuri yra artima A. Lukašenkos dvasiai. Tas buvo visai pamišęs nuo savo paranojinių vaizdinių, todėl A. Lukašenkai su savo paranojinėmis „priešų iš Vakarų” sapalionėmis, tokia Stalino laikų… Skaityti daugiau »

T0mas J.

Iš kur tokia netolerancija, neapykanta pas kai kuriuos mano bendrapiliečius nedemokratinėms valstybėms, man nesuprantama. Ar mes atsakingi, kaip kita šalis gyvena? Ar mes turime teisę kištis į kitas šalis ir keisti jų valdžią, jų valstybinę sąrangą? Mano atsakymas NE; o jei taip, tada turite sutikti, jog kitos šalys turi tokią pačią teisę mūsų valstybės atžvilgiu. Savo KGB turi kiekviena šalis, ir demokratinės, ir nedemokratinės. Ir demokratinių šalių spectarnybos kankina įtariamuosius (pvz., Gvantanamo kalėjime, Abu Graibo kalėjime), žudo įtariamuosius aukščiausios politinės valdžios nurodymu (pvz. bin Ladeną), vykdo baisius nusikaltimus prieš suverenias valstybes (pvz. valstybės perversmus), grubiai laužo tarptautinę teisę (pvz. Irako okupacija arba atvejis, kai 2018 m. balandžio 13 d. nepaskelbusios karo 3 NATO šalys raketomis atakavo suverenią valstybę Siriją), o… Skaityti daugiau »

. Raigerdiui, elfe

o ar mes zinom kaip dirba musu kgb, jei „buvusiu nebuna”?..
Juri Bezmenov youtube daug ka paaiskina..

Al. elfei

Gal Stokholmo ?

Raigerdas>elfe

Prašau, gerbiama elfe, neišsisukinėk. pati rašai:” Raigerdiui, elfe 2021-06-8 20:30
o ar mes zinom kaip dirba musu kgb, jei “buvusiu nebuna”?..
Juri Bezmenov youtube daug ka paaiskina..”
Aš paklausiau tavo nuomonės, o ne Jurij Bezmenov. Jeigu aš jo klausčiau, tai užduočiau jam visai kitą klausimą. Taigi, laukiu atsakymo į mano klausimą.

Raigerdas>T0mas J.

Man susidarė įspūdis, kad pats kažką tai vartoji. Kas pas tave čia per kliedesiai? Štai:”Ar mes atsakingi, kaip kita šalis gyvena? Ar mes turime teisę kištis į kitas šalis ir keisti jų valdžią, jų valstybinę sąrangą? Mano atsakymas NE;”. Prie ko čia atsakingi? Apie ką tu čia iš viso kalbi? Kur tu matei, kad kas nors Lietuvoje kalbėtų apie tai, kad mes esame atsakingi už tai, kad A. Lukašenka nužudė savo oponentus? Tai, jeigu tu atsakingas už tai, tada turėsi kartu su A. Lukašenka sėsti į kalėjimą. Aš, pavyzdžiui, neturiu su A. Lukašenka ar su Kolia jokių ryšių, tai kodėl aš turiu atsakyti už šito psichopato ir teroristo A. Lukašenkos vykdomus nusikaltimus? Pats, gal nesupranti gerai lietuvių kalbos, kad taip… Skaityti daugiau »

T0mas J. -> Raigerdui

Puiku, kad manai, jog mes Lietuvoj neatsakingi kaip Baltarusija gyvena.
Bet kodėl tuomet mūsų valdžia kišasi į Baltarusijos gyvenimą? Kodėl skiriamos lėšos nepatenkintųjų Baltarusijos piliečių iniciatyvų rėmimui ir mūsų spectarnybos dalyvauja, koordinuoja šių iniciatyvų darbą, siekiant nuversti valdžią šioje šalyje?
Ar tai nėra kišimasis į kitos šalies vidaus reikalus?

Raigerdas> T0mas J.

Tu, pirmiausia neatsakei į klausimą: ką tu vartoji? Nes tavo svarstymuose trūksta logikos. Aš parašiau:”Prie ko čia atsakingi? Apie ką tu čia iš viso kalbi?”. O tu jau iškraipei mano žodžius ir rašai apie tia, apie ką aš nerašiau. Štai tavo tekstas:”Puiku, kad manai, jog mes Lietuvoj neatsakingi kaip Baltarusija gyvena”. O gal tu užhipnotizuotas, kad net nesugebi suprasti tai, kas parašyta prieš pat tavo nosį?

Raigerdai, nusiramink

Čia tau pataria ,,anonimas”, kuriam nerūpi susireikšminti, bet kuris nerimauja dėl tavo sveikatos. Tu ne Dievas, tu nevaldai nei žmonių, nei tautų likimų. Tautos turi tokią valdžią, kurios nusipelno, todėl pačios tautos turi ir savo klaidas taisyti, ir kainą už tas klaidas sumokėti. Todėl kištis į kitų valstybių reikalus yra pats blogiausias dalykas, koks tik gali būti. Net ir visokie ,,tribunolai” yra kišimasis ir svetimos valios primetimas. Man rodosi, kad tamsta su Lukašenka esate dvasios broliai-dvyniai, nes abu pripažįstate tik savo nuomonę ir tik savo valią. Gerai, kad bent judviejų svoris nelygiavertis, o tai priskaldytumėt abu malkų…

Kam atstatėte tą kremliaus laimę?

Visi norėję išsisakyti apie Gudiją, tai jau padarė. Lietuvos problemos?! Ar jų yra?! Ar kam rūpi?!
Prezidento pranešimas — šik…t, myš…t ir…. į šoną. Nieko daugiau. Gudija, juk svarbu?!?!?!
(habilitās)

Raigerdas>Anonimui

Aš suprantu, kad tavo proteliui toks dalykas, kaip palyginimai ir logika yra nepasiekiamos Elbruso viršūnes. Štai tu gyveni, gyveni ir nesupranti, kas YRA KVAILYS. Ar gali atsakyti į klausimą:kas yra kvailys? Skirtumas tarp manęs ir tavęs yra toks, kad aš galiu atsakyti į bet kokius tavo užduotus tavo klausimus. O tu negali atsakyti net į elementarius klausimus, nes pas tave yra visiškai sutrikęs mąstymas. Ir svarbiausia, kad tu jo niekur nesuremontuosi, ir tau net tie „elitiniai gydytojai”(taip save vadina psichiatrai) tau padėti negali, išskyrus, kad gali išrašyti vaistus, nuo kurių tavo protelis dar labaiu iškryptų. Pavyzdžiui:kas yra kvailys? Ir pats rašysi visokias nesąmones, bet į paprastą klausimą „kas yra kvailys” man atsakymo neduosi. Gal būt, pats turi vidurinio mokslo atestatą,… Skaityti daugiau »

Anonimas - Raigerdui

Aš galiu duoti nuorodą į tavo vienintelį ir nepakartojamą klausimą, kas yra kvailys. Ar turi namuose veidrodį? 🙂

Laumėjantis

Atsiprašau, kad ne į temą, bet noriu pakritikuoti Raigerdą. Visada stengiuosi atkreipti dėmesį į jo komentarus – gilius ir nestandartinio mąstymo. Bet Raigerdo sakinys: ,, Skirtumas tarp manęs ir tavęs yra toks, kad aš galiu atsakyti į bet kokius tavo užduotus tavo klausimus” yra visiška nesąmonė ir susireikšminimas. Arba kolegų komentatorių kaltinimas kvailumu arba kažką vartojant – taip pat visai neetiškas ( nebent tai būtų visiems įkyrėjes Stasys ). Raigerdai, kas Tau pasidarė ( na nebent kažkas apsimeta Raigerdu )?

Raigerdas>Laumėjančiam

O kokia tau yra problema yra atsakyti į klausimą? Štai pats rašai:”,, Skirtumas tarp manęs ir tavęs yra toks, kad aš galiu atsakyti į bet kokius tavo užduotus tavo klausimus” yra visiška nesąmonė”. Supranti, dabar virš 60% lietuvių kalba būtent taip, kaip kalbi tu:”Tu esi durnas”, „Tu esi asilas”, „Tu esi ufonautas”, „Tu esi kosmonautas” ir t.t. Visi šitokių „argumentų” autoriai yra vaikų darželio sąmoningumo lygio. Tu dabar pyksti ant mano šitų žodžių, ir net nesupranti, kad aš iš tikro nieko dėtas, nes aš tavęs neauklėjau ir tavęs nemokiau. Bet visi tie, kurie tave auklėjo ir mokė yra visiškai nekompetetingi žmonės mokymo ir auklėjimo sferoje. Dabar pažiūrėk, paaiškinsiu, kaip PAPRASTAS, BET NORMALUS ŽMOGUS, GERBIANTIS SAVO PAŠNEKOVĄ, ATSAKO Į KLAUSIMĄ. Pirma… Skaityti daugiau »

T0mas J.

Mano išvada: Raigerdas serga sunkia psichine liga ir ginčytis su juo, diskutuoti neverta.
Tai supratau kai jis Į MANE kreipėsi:
„žmonės kenčia dėl tavęs“.
„Jūsų tas polinkis daryti nusikaltimus ir kankinti kitus žmones yra visiška patologija“.

Dėmesio-skelbimas

Kuriama Akcinė Bendrovė „Opozicija”.
Verslo planas:
1.Paskelbti Baltarusijos valdžią neteisėta.
2.Pareikalauti finansavimo iš ES.
3.Gautus milijonus pasidalinti.

Norinčius prašom registruotis Vasaros g.5, Wilno.

elfe >Raigerdui

negimiau su SAVO nuomone apie kgb.. musu nuomones tuo skiriasi, jei ja susiformuojam, pasitikedami skirtingais saltiniais. kadangi neduota mums panarsyt kgb planus, tai belieka pasitiket kgb „isdavikais”. ne visais, jau cia isijungia prigimtine intuicija, nes tokiems, kuriu nepasiseke nugalabyti, kaip kad kgb ex stratega Anatolij Gloicyn, („The New Lies for Old”, „Perestroika Deception”), jiems diskredituoti buvo pasiusti kiti a la „isdavikai”… tarkim, vienas toks „pabegelis” eme irodinet, kad Golicyn meluoja, sakydamas jo JK premjeras Haroldas Wilsonas uzangazuotas KGB. nors MI6 buvo linkus patiket ir pristate blakiu… Toni/is Blair’as kuri po kaadencijos iderbino Putino draugas, gru lakunas, tapes trasu/chemijos magnatu – M.W. Kantor, pastate Wilsonui net du bronzinius paminklus uz tai, kad pakeite sali… taip, kgb buvo sarginiai komunistu sunys… iki… Skaityti daugiau »

Taigi

Prieš keletą mėnesių pas Solovjovą laidoje Sergejus Kurginianas tiesiai pareiškė, kad Landsbergis su Prunskiene buvo KGB žmonės, o Audrius Butkevičius – GRU. Tokių info paslėpti neįmanoma, nors ir užsislaptino patys save 75 metams. Matomai tiesa.

48
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top