Vytautas Sinica. 9000 eurų už žodžius apie „vaikų tvirkinimą“

Žodžio laisvės kaina Lietuvoje šiandien nusistovi ties 9000 eurų. Čia jeigu nesate koks nors Žalimas, vadinantis kitaminčius naciais be jokių pasekmių. Paprastam istorikui Tomui Baranauskui lygiai tiek – 9000 eurų – kainavo Facebook pasidalinimas Ligito Kernagio paviešinta istorija apie lesbietės organizuojamą (orientacija – svarbi istorijos aplinkybė, šiaip neminėčiau) moksleivių stovyklą, kurioje nepilnamečių esą klausinėta apie jų orientaciją. Ligito Kernagio į teismą niekas nedavė, nes jis parašė per daug apdairiai, tuo tarpu Tomas Baranauskas aiškiai nurodė, apie ką eina kalba, ir nuo savęs prirašė, kad tokiu atveju tai vaikų tvirtinimas.

Tomas Baranauskas parašė nelabai protingai – vaikų tvirtinimas yra BK straipsnis ir tą teigti be įrodymų savo ruožtu yra kitas straipsnis. Tačiau a) jis tik dalinosi; b) kai dalinosi, jau buvo visur viešumoje aišku, apie kokią stovyklą kalbama; c) institucijos buvo pradėjusios tyrimą dėl galimo pažeidimo stovykloje; d) absurdas yra reikalauti įrodyti teiginius žmogų, kuris dalinasi istorija, o ne pirminį istorijos šaltinį; e) galima ilgai ir pagrįstai ginčytis, kiek ir kada „tvirkinimas“ yra fakto teiginys, o kiek ir kada subjektyvini nuomonė. Vieną vertus, tai tikrai vertinamasis teiginys, kita vertus, turintys teisinį statusą. Normalu, kad teismo instancijų sprendimai skyrėsi.

Reikėjo parašyti „galimai“, tą žino kiekvienas politikas. Tomas Baranauskas ne politikas, o istorikas. Jis neparašė, iš jo priteisė 9000 eurų už neatsargius žodžius. Tai gali būti teisėta (atsakys aukštesnis teismas), bet tikrai nėra teisinga ir proporcinga. Mano nuomone, panašiau į tai, kad su Tomu Baranausku tiesiog susidorojo, kad būtų pavyzdys kitiems nešnekėti ir patylėti, nekliudyti neliečiamų visuomenės grupių. Galimai.

Situacija nėra tipinis ideologinės cenzūros atvejis, bet tikrai siaurina žodžio laisvės ribas Lietuvoje ir verčia dar aštriau kelti klausimus, dėl privilegijuotų visuomenės grupių. Neprivilegijuotos visuomenės grupės, kaip baltieji heteroseksualūs vidutinio amžiaus vyrai, o taip pat ir valstybės valdžios institucijų garbė, nuo jokių rūšių įžeidimų nėra ginama, ką galutinai įrodė 25 ar 50 eurų dydžio Olego Šurajevo bauda po asocialaus sklaidymosi Seime.

Jeigu kas paklaustų savęs, ar po šio sprendimo Tomo Baranausko atžvilgiu žmonės, kalbėdami ką galvoja, jausis drąsiau, ar baikščiau, manau, kad atsakymas daugeliui aiškus. O būtent taip iš esmės ir veikia bei to siekia ideologinės cenzūros mechanizmas, analizuojamas mano verstoje Beno Shapiro knygoje „Autoritarinis momentas“. Ir tai yra žala visai visuomenei, ne tik Tomui Baranauskui.

Bet dabar pirmiausiai nukentėjęs yra Tomas Baranauskas. Jeigu kas norite prisidėti prie jo baudos sumokėjimo (mačiau jau nemažai prisidedančių), galima ir reikia tai padaryti. Rekvizitai paramai pervesti yra štai šie:

TOMAS BARANAUSKAS

LT037300010002026526

Galintys, pasidalinkite, žinia pati nepasklis ir pinigai patys nesusimes.

5 10 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
48 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
48
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top