Vytautas Sinica. Apie Valstybinės lietuvių kalbos komisijos sprendimą

Valstybinė lietuvių kalbos komisija parodė stuburą, nors valdantieji to akivaizdžiai nesitikėjo. Komisija patvirtino savo ankstesnę išvadą, kad paso įrašai nevalstybine kalba galimi tik užsieniečių sutuoktiniams ir jų vaikams, o ne visiems to norintiems šalies kitakalbiams. Jau trečia Seimo kadencija, kai būtent TOKIO – kokį VLKK leidžia – įstatymo Seimas nepriiminės. Nes neatitinka ideologinio užmojo.

Be platesnio konteksto gali būti sunku suprasti, kas čia tokio svarbaus ir drąsaus tame komisijos sprendime. O kontekstas toks, kad jau ne vieną dešimtmetį skirtingos sudėties Seimas vis bando išprievartauti atsakingas institucijas leisti rašyti pasuose nevalstybine kalba vietoje valstybinės. Vis nepavyksta:

– Konstitucinis Teismas 1999, 2004 ir 2009 metais skirtingais žodžiais išaiškino, kad neegzistuoja teisė asmens dokumentuose vardo ir pavardės rašyti nevalstybine kalba. Kiekvienas naujas išaiškinimas reiškia naują Seimo ar Vyriausybės bandymą išprašyti Konstitucinio teismo pakeisti savo ankstesnį sprendimą, nors paties KT doktrina numato, kad tas pats klausimas pakartotinai neaiškinamas (šito jis niekada nesilaiko)

– 2014 metais Konstitucinis teismas pakartojo ankstesnę nuostatą, bet pavargęs nuo nuolatinių bandymų išreikalauti kitokią išvadą, permetė atsakomybę Valstybinei lietuvių kalbos komisijai, pasakęs, kad išimtys galimos tik tuo atveju, jeigu joms pritaria VLKK

– nuo tada bandantieji sukurti multikultūralizmą piliečių pasuose kreipiasi jau nebe į KT, o į VLKK. Pastaroji 2015 ir 2017 metais išaiškino, kad išimtys galimos tik Lietuvos pilietybę gavusiems užsienio šalių piliečiams, jų sutuoktiniams ir vaikams. Bet ne 200 000 Lietuvos lenkų.

– atkreiptinas dėmesys, kad pasų liberalizavimo šalininkai dažniausiai motyvuoja būtent užsieniečių poreikiais. Lietuvos teismai – nors vyriausiasis administracinis teismas 2017-02-288 yra išaiškinęs, kad tai neleistina – jau 149 bylose leido rašyti pasuose nevalstybine kalba, beveik visada būtent užsieniečiams ir jų šeimoms, kaip leidžia VLKK. Bet joks Seimas kažkodėl nesiima įteisinti tokių pataisų. Ne, visi nori įteisinti įrašus nevalstybine kalba VIETOJE valstybinės visiems to norintiems šalies piliečiams 🙂

– Neseniai dabartiniai valdantieji vėl paprašė VLKK pakeisti savo poziciją. Nieko keista, nes TS-LKD vadovybė yra didžiausi to šalininkai. Bet VLKK vėl atstovėjo ir pozicijos nepakeitė. Ne veltui praėjusią kadenciją Seimo švietimo komitete vyko kova už durų trankymais, „fašistų“ epitetais, žiniasklaidos spaudimu ir t.t. Eugenijus Jovaiša tada atsilaikė prieš Manto Adomėno puolimą ir išrinkta VLKK, kuri geba gerbti Konstituciją ir valstybinės kalbos statusą. Pagarba jiems už tai.

Jeigu kam įdomu, kodėl tokia VLKK pozicija yra teisinga, reikalinga ir nekeistina, apie tai plačiau mano laidoje:

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
amam

Laikykis,Audry..Nors del PEDERASTO isaiskinimo ir pralaimejai.

Kis

ten zmoga-skystablauzdziai,nedelsiant pakeisti.

StasySG

Kad tos 3 lot raidės nebus įvestos, tai gerai. Ar tai bus amžiams, dar neaišku.

stasiui SG

pritariu , labai norintiems….ir labai nekenčiantiems Lietuvos,nenorintiems suprasti ,kad jie nėra ir niekad nepriklausė Lietuvos pagrindinei Tautai ,o yra tik labai jau prieštaringais būdais atsiradę mūsų teritorijoj tautinė bendrija , galima pasiūlyt tiesiog atsisakyt Lietuvos pilietybės su visom iš to ….Nieks ant galvos gi nelipa:)

Al. stasiui SG

Lotynai atgaline tvarka į savo abėcėlę įtraukė W raidę ?

5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top