Nebus originali mintis, bet turbūt svarbiausia, ką pasako šios nakties Irano išpuolis prieš Izraelį, yra tai, kad valdant Bidenui niekas nebebijo Amerikos. Visi, kas praėjusią kadenciją žinojo savo vietą ir kad negali realizuoti imperinių ambicijų prieš JAV sąjungininkus, dabar daro absoliučiai, ką tik nori. Rusija nebijo pulti Ukrainos, Iranas nebijo pulti Izraelio, Kinija nebijos pulti Taivano.
Visiškai ramu ir paties Bideno garsiai pasakyta, kad jeigu puls, tai JAV nieko nedarys. Štai dėl Izraelio Iranui Bidenas prieš smūgį sakė, kad bus blogai, nepulkit Izraelio, bet iškart po smūgio jau pareiškė, kad nedalyvaus jokiuose puolamuosiuose veiksmuose, jei Izraelis tokių imsis. Teisybės dėlei, neapsimoka Izraeliui jų imtis ir geriau nesiimtų. Bet esmė čia kitkas – Bidenas viešai ir iš anksto visiems Amerikos priešams pasako, ko jiems tikrai nedarys. Nusibraižo raudonas linijas sau, tuo pačiu ir savo sąjungininkams. Nežinau tik, iš baimės ar iš demencijos.
Gi Irano ataka baigėsi niekuo, bet ilgoje perspektyvoje kelia nerimą. Į Izraelį paleistos per 300 balistinių ir kitokių raketų bei dronų, o Izraelis sako apie 99 proc. jų numušė. Kelios nukrito Nagevo dykumoje, lyg minimaliai kliudė ir bazę, iš kurios buvo vykdyta ataka prieš teroristų lizdu virtusią Irano ambasadą Damaske. Iranas skelbia, kad pasiekė visus savo atakos tikslus ir tolesnių veiksmų nesiims. Suprask, sunaikino tą karinę bazę, iš kurios sunaikinta ambasada Damaske. Nieko jie ten nesunaikino, bet čia daugiau garbės veiksmas ir vaidinimas, ko reikalauja musulmonų onoras, lygiai kaip buvo daroma ir po Soleimani likvidavimo, vieno stipresnių Trumpo ėjimų.
Bet net jei Iranas netęs atakų, o Izraelis neatsakys ir į tiesioginį karą viskas nesieskaluos, ataka atskleidžia labai didelę problemą ilgoje perspektyvoje. Sąlyginai labai pigi dronų technologija leidžia atakuoti net ir oro erdvę apsaugojusias šalis nepaprastai pigiai. Izraelis numušinėja dronus raketomis. Kiek galima taip tęsti? Netvaru. Tikriausiai artimiausiu metu vystysis naujos pigesnės dronų numušimo technologijos ir jos jau dabar taikomos, bet tik derinant su tradicinėmis raketomis. Visgi kol kas gyvename etape, kai net laukinių valstybės ar gaujos kaip Jemeno hučiai gali daryti savo statusui ir galiai neproporcingą žalą ar nuostolius dronų pagalba. Izraeliui ir Vakarams apskritai tai neparanku, nors pirmieji to laimėtojai 2022 metais vienareikšmiškai buvo ukrainiečiai. Nebėra.
Na o geopolitiškai pasiklydusiems reikia atkreipti dėmesį, kas ką puola. Iranas yra antras, o gal ir pirmas didžiausias Rusijos agresijos Ukrainoje ir apskritai prieš NATO rėmėjas. Be Irano pagalbos Rusija būtų nepalyginti blogesnėje situacijoje. Kartu su Kinija šios trys šalys yra be galo aiški XXI amžiaus blogio ašis.
Kartu Iranas yra ir pagrindinis „Hamas“, „Hezbollah“ ir kitų teroristų rėmėjas. Iranas puola Izraelį ir yra savo valstybės doktrinoje įtvirtinęs nuostatą Izraelį sunaikinti, nes tokios valstybės apskritai negali būti. „Palestina nuo upės iki jūros“, kas reiškia Izraelio valstybės ir žydų tautos išnaikinimą, leftistams Vakarų miestų gatvėse tėra šūkis, bet Iranui yra iš esmės oficiali valstybės politika. Nes Izraelio negali būti, pats jo buvimas yra 9-metę vedusio pranašo įžeidimas. Neneigiant atskirų nusikaltimų, klaidų ir net, sakyčiau, strateginės aklavietės pasirinkimo iš Izraelio pusės, viso šito paveikslo suvokimas negali palikti jokios dilemos, ką NATO šalies piliečiams palaikyti šiame kare.
Nuotrauka asociatyvi.