Vytautas Sinica. Dar pusmetis šėlsmo Vilniuje

Vasara paprastai politikoje nuobodus metas, bet ne šiemet. Vyksta kokios tai keistos varžytuvės, kas inicijuos daugiau ir didesnių nesąmonių pakenkti Vilniui. Varžosi Aplinkos ministerija, kurios sprendimai liestų visus didmiesčius, ir Vilniaus savivaldybė, kuria džiaugiamės tik mes, vilniečiai.

Aplinkos ministerija sumanė drastiškai a) mažinti želdynų normas; b) didinti gyventojų tankumo normas. Tiek vienos, tiek kitos pasiūlytos keisti labai daug – labai mažinti reikalavimus želdynams, labai didinti gyventojų tankumą. Ekspertai komentuoja, kad niekur Europoje nėra tokio gyventojų tankumo. Nereikia ir ekspertų, norint suprasti, kad triskart mažesnės želdynų normos niekaip negerina gyvenimo kokybės. Vienintelė nauda ir interesantas – NT vystytojai, suinteresuoti statyti kuo tankiau ir kuo mažiau rūpinantis aplinka.

Pasiūlymai buvo tiek baisūs, kad net patys valdantieji susigaudė, jog negalima jų leisti ir pareikalavo ministro juos atsiimti. Tiesą sakant, tikiu, kad atsiims ir tai liks tik kaip toks, naivia akimi, nesusipratimas, įtaria akimi, pabandymas, ar kartais aferytė nepraeitų tylomis.

Vilniaus miesto savivaldybė tuo tarpu veikia mažiau drastiškai, bet labai užtikrintai. Meras nebekandidatuos ir jam niekas nerūpi, ką sugalvoja, tą daro, kalba irgi tiesiai kaip reta. Geras pavyzdys, kai pasakė, kad aplink sankryžas žolės aukštos būtent tam, kad blogintų vairuotojų matomumą, ir sąmoningai.

Sakyčiau, pagrindinė mero idėja pastaraisiais metais yra „humanizuoti“ Vilniaus gatves ir jis tą daro, ir nesustos iki rinkimų. Humanizuoti reiškia susiaurinti važiuojamąją dalį, kad vairuotojams būtų nepatogiau. Šaligatviai dėl to neplatinami, parkavimo vietų nedaugėja, išvažiavimai netampa saugesni (priešingai). Išlošia nebent dviratininkai, jiems kai kur nutiesti iš tiesų labai platūs ir, kiek tenka matyti, beveik nenaudojami takai. Iš gatvės atkariautuose plotuose dar sodinami sodinukai, bet tik jau ne didelės lajos ir šešėlį mesti galintys medžiai, o krūmai, gėlynai, žolynai, kurie svarbiausios funkcijos atlikti negali. Šito išsidirbinėjimo pavyzdžių pilnas miestas, toli gražu ne vien centras.

Naujausias pavyzdys – Saulėtėkio alėja. Įdomu, kas vertingo ir reikalingo vilniečiams ten atsiras siaurinant važiuojamąją dalį. Kitame miesto gale, Pilaitėje, rodos, taip pat pradedama „humanizacija“, nors gal kol kas tik žiedas, kas ne visada blogai – blogai tik tada, kai per mažas patogiam naudojimui. Matysime, dar pusmetis šėlsmo.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top