Vytautas Sinica. Elitizmas

Prezidentūra užsakė ir paskelbė rezultatus visuomenės apklausų keliais pastaruoju metu politikų ir žiniasklaidos plačiai linksniuojamais klausimais apie rinkimų sistemą (Prezidento ir Seimo) ir apie šeimos politiką (partnerystė ir Stambulo konvencija). Visais klausimais visuomenės nuomonė buvo didele persvara nepalanki valdančiųjų siūlymams.

Negalima ignoruoti konteksto, kuriame atliktos apklausos. Prezidentas jau kurį laiką yra politinio karo būsenoje su valdančiaisiais. Pastarieji, ypač konservatoriai, nuolatos viešai svarsto galimybes apriboti jo galias. Skandalingiausias ėjimas buvo idėja apskritai pakeisti tiesioginius Prezidento rinkimus į tvarką, kai Prezidentą rinktų Seimas. Konservatorius akivaizdžiai palaiko dauguma apžvalgininkų.

Spaudimą patiriantis Prezidentas pagrįstai ieškojo naujos atramos ne tik savo politinėms pozicijoms, bet ir savo institucijos svarbai ir įtakai apginti. Paviešinant apklausas rasta kaip tik tokia atrama – visuomenės požiūrio gynėjo nuo prieš visuomenės požiūrį einančios daugumos vaidmuo. Tiesioginis prezidento rinkimas visuomenės akyse suteikia tam pagrindą.

Apklausos atskleidė, kad Stambulo konvencijos ratifikavimui pritaria vos 22, nepritaria 48 procentai respondentų, net 29 procentai neturi nuomonės. Daug neapsisprendusiųjų nieko keista, nes klausimas sudėtingas, pats konvencijos pavadinimas neatskleidžia jos turinio. Aiškesnę nuomonę visuomenė turi vienalyčių partnerysčių klausimu: 70 procentų nepritaria, 20 procentų pritaria ir tik 10 neturi nuomonės. Apibendrintai, visuomenės nuomonė ryškiai konservatyvi.

Rinkimų klausimais visuomenė itin vieninga: 90 procentų pasisako už tiesioginius merų rinkimus, 95 procentai – už tiesioginius prezidento rinkimus. Pasisakyta ir dėl Seimo rinkimų: 27 proc. norėtų dabartinės mišrios rinkimų sistemos, 64 proc. – tik „tiesioginių“ rinkimų, turint galvoje rinkimą vienmandatėse. Valdančiųjų siūlomus rinkimus tik pagal partijų sąrašus palaikytų 2 procentai žmonių. Pagaliau klausta ir apie Lietuvos atstovavimą Europos Vadovų Taryboje. 56 procentai yra už tai, kad Lietuvą toliau atstovautų Prezidentas, 19 – už tai, kad jį pakeistų premjerė, 25 procentai neturi nuomonės – daug, nes tai ir vėl sudėtingesnis klausimas. Visais šiais klausimais visuomenė pasirodė esanti griežtai prieš valdančiųjų siūlymus.

„Elito“ kritika apklausoms

1) „Apklausomis skaldoma visuomenė“. Galima drąsiai teigti, kad žiniasklaida, politologai ir valdantieji politikai Prezidentūros apklausas sutiko daugiausiai kritiškai. Galima išskirti tris pagrindines kritikos tezes. Keisčiausia jų: apklausomis skaldoma visuomenė. Iš tiesų visuomenėje egzistuoja skilimai vertybiniais klausimais, nes nesutarimas tarp daugumos visuomenės vertybinių nuostatų ir progresyvios mažumos, turinčios valdžią, nuostatų yra labai ryškus.

Šis skilimas yra nepriklausomai nuo to, ar atliekamos apklausos. Ką iš tiesų norima pasakyti tokia kritika, tai kad geriau, kai tas skilimas nematomas, neturi atgarsio žiniasklaidoje ir į jį nereikia atsižvelgti politikams. Nes kai reikia atsižvelgti, skilimas įgarsintas ir tampa politine problema. Prezidentas taigi įgarsina objektyviai egzistuojantį skilimą. Kritikai sako – tegu jis būna tyliai, kad būtų paprasčiau priimti mažumos siūlomas pataisas.

2) „Negalima klausti žmonių apie žmogaus teises“. Kita kritikų grupė teigė, kad „negalima klausti žmonių apie žmogaus teises“, kaip formulavo V. Raskevičius, arba dar tiesmukiau, „dauguma klysta“, kaip formulavo P. Gritėnas. Šioje grupėje buvo populiarūs lyginimai su juodaodžių teisėmis JAV ar balsavimo teisės suteikimu moterims. Esą, vėliau protingais atrodantys pokyčiai taip ir neateis, jeigu dėl jų galės spręsti įpročių ir tradicijų varžoma dauguma.

Itin įdomu, kaip jaučiasi moterys, kai jų balsavimo teisė lyginama su homoseksualų teise kurti šeimas. Iš tiesų būtent apie žmogaus teises, t.y. vertybinius moralinius klausimus ir reikia visuomenės. Normalu, jog visuomenė negali priimti sprendimų didelio ekspertinio žinojimo reikalaujančiais techniniais klausimais. Tačiau visuomenė gali ir turi nuostatas principiniais klausimais įvairiose srityse, o šeimos politikos klausimai yra kaip tik tokie, kur XXI amžiuje susiduria vertybiniai skirtumai, o ne ekspertinės žinios.

Tokie argumentai atspindi seną Vakarų kairiųjų liniją, jog žmogaus teisių klausimai yra ar bent turi būti anapus politikos, tiksliau anapus demokratinio sprendimų priėmimo. Kadangi žmogaus teisės itin jautri sritis, ji negali būti sprendžiama demokratiškai, nes taip suteikiamas šansas daugumos diktatūrai. Žmogaus teisių klausimus esą reikia spręsti teismuose arba jei ir parlamente, tai kiek įmanoma „ekspertiškai/technokratiškai“, o ne demokratiškai – atstovaujant visuomenę. Tai gudrus būdas apeiti akivaizdų visuomenių nepritarimą tam, jog vis naujus dalykus mėginama paversti žmogaus teisėmis. Vis ką nors nauja paskelbus žmogaus teise ir įtvirtinus įstatymu, visuomenei paliekama tiesiog susitaikyti su nauja realybe, prieštaraujančia visuomenės nuostatoms. Raskevičius tai įvardijo atvirai: „Nebuvo nė vienos valstybės, kuri priimdama įstatymus, suteikiančius tos pačios lyties poroms pripažinimą teisinį, turėtų palaikymą. Visą laiką visuomenės palaikymas seka po įstatymo priėmimo“.

3) „Blogai suformuluoti klausimai“. Trečioji kritikų grupė smerkė klausimų formuluotes. Ši kritika būdinga visose šalyse ir visais atvejais, kai tik nepatinka apklausų rezultatai, todėl savaime neįdomi ir nestebina. Visgi žmogaus teisių gynėjos kaip B. Sabatauskaitė ar J. Juškaitė, pavyzdžiai, kaip turėtų būti klausiama, yra įspūdingas manipuliavimo pavyzdys ir todėl verti dėmesio. Jų teigimu, apie partnerystes esą reikėjo klausti įvardijant praktinę naudą partneriams, pavyzdžiui, paveldėjimo be notaro galimybę. Kas būtų klaidinimas, nes būtent tokius praktinius klausimus spręsti siūlo alternatyvus „bendro gyvenimo instituto“ siūlymas. Gi pati Partnerystė yra siūloma būtent dėl jai tarptautinėje teisėje užtikrinamo simbolinio „šeimos“ statuso. Analogiškai klaidinama ir dėl Stambulo konvencijos, apie kurią siūloma klausti, ar pritariame kovai su smurtu šeimoje. Gerai žinoma, kad ginčai dėl konvencijos yra ne dėl smurto šeimoje, o dėl translytiškumo normalizavimo šioje konvencijoje. Tokios atviru tekstu siūlomos manipuliacijos visuomenės nuomone rodo nepagarbą pirmiausiai pačiai visuomenei, bet taip pat ir požiūrį į demokratijos veikimą.

„Elitas“ bijo tautos. Ir jau seniai

Šiame kontekste sunku neprisiminti praėjusio dešimtmečio viduryje vykusių svarstymų, ar nereikėtų palengvinti referendumų rengimo. Lietuvoje egzistuoja vienas aukščiausių Europoje referendumo inicijavimo slenksčių, kai tam reikia net 10 procentų šalies gyventojų parašų. Svarstyti siūlymai šią kartelę mažinti nuo 300 tūkstančių, iki 100-150 tūkstančių. Tada, kaip ir dabar, dabartinės valdančios partijos buvo itin griežtai prieš referendumo kartelės nuleidimą. Argumentuota, jog Rusija gali manipuliuoti visuomene ir paveikti rezultatus. Argumentai, taikyti referendumo klausimu, taikyti ir visais kitais tiesioginės demokratijos klausimais.

Visas aptartas reakcijas ir požiūrį į apklausas, peticijas ir referendumus vienija bendra elitistinė nuostata, kad visuomenė yra netinkama spręsti valstybės valdymo klausimus. Paradoksaliai, netinkama spręsti net vertybinius klausimus, kuriems jokių specifinių žinių nereikia. Išimtis taikytina tik rinkimams, tačiau ir juose valdantieji neatsitiktinai siūlo kuo mažiau tiesioginio atstovavimo. Taip tarpusavyje susisieja iš pažiūros visai nesusiję Prezidentūros apklausų klausimai apie partnerystes ir apie rinkimus. Tikrasis apklausų iškeltas klausimas yra, ar ir kiek visuomenė gali dalyvauti pati spręsdama, pagal kokias normas gyventi, o ne suformuluotieji apklausoje.

Gitano Nausėdos inicijuotos visuomenės apklausos buvo vertingos ir jam, ir visuomenei. Jam, nes sustiprino jo kaip tautos atstovo pozicijas kovoje su Seimo valdančiaisiais. Visuomenei, nes įgarsino jos pažiūras svarbiais klausimais.

Tačiau dar svarbiau, jog apklausų paviešinimas kaip niekada anksčiau atskleidė elitistinį valdžios ir ją aptarnaujančių grupių niekinamą požiūrį į visuomenę kaip valdinius, o ne valstybės šeimininkus. Ši situacija gali pasimiršti kaip ir dauguma viešosios erdvės diskusijų. Tačiau Prezidentas gali ir, tiesą sakant, turi pareigą neleisti tam įvykti.

Požiūrio į visuomenės vaidmenį valstybėje klausimas netikėtai ryškėja kaip esminė šios kadencijos Seimo ir Prezidento takoskyra. Požiūris, jog piliečiai reikalingi tik per rinkimus, jau labai plačiai atstovaujamas. Reikia atstovo ir požiūriui, jog piliečiai yra tikrieji valstybės šeimininkai.

Autorius yra politologas, VU doktorantas, Nacionalinio susivienijimo vicepirmininkas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
17 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Na klar,

kad Lietuvos elitas, kilęs iš Bolševikų partijos aktyvistų ir jų giminių, žentų, marčių ir anūkų.

Elitizmas

yra smurto atmaina. Saujelės smurtas prieš tautą. Elitizmas – ne tas pats, kas elitas. Elito žmogus niekada nepavadins kito putniku, vatniku, naciu, runkeliu, antivakseriu ir pan. Taip elgiasi ne elito, bet žemiausios kultūros žmonės. Tie vartotojai, kuriems svarbu tik valdžia, pinigai, žinomumas (vietoj garbės) ir kuo daugiau visokio tipo malonumų. Jie pamiršę, kad turi sielą, todėl rūpinasi tik kūno poreikiais ir tuščiais įnoriais, o kad jų pasiektų, siekia visomis priemonėmis ir aukoja bet ką. Iš tiesų elitizmas yra parazitizmas, žmonijai ir jos pažangai nieko neduodantis. Parazitas niekada savo noru nenulips nuo to, kuriuo naudojasi. Čia reikia valingo veiksmo.

pas rusus "elitas" - vor v zakonne

pas mus tas pats.
jie įstatymiškai gali vogti mūsų visų pinigus, net atiminėti

Link kur einama...

Ar ne per toli nuklaidžiota, kai valstybė svarsto, kokiais būdais ji galėtų pasitarnauti (pusiau) viešai susiporavusiems tiek heteroseksualiems, tiek homoseksualiems sanguliautojams? Nejaugi visa tai tik dėl „lengvesnio turto pasidalijimo“, išsiskiriant tokiai porai?

daugiau problemų nėra?

Matyt,kai kas iš mūsų valdžios nelabai turi kuo užsiimti,kai tuo pat metu autobusai į kai kuriuos Lietuvos kaimus atvažiuoja kartą per savaitę,nors Lietuvos Konstitucijoje rašoma,kad visi asmenys valdžios inistitucijoms ir pareigūnams yra lygūs (29 str.)?

Svarbu,

kad julius Milaitis ir stasys pritaria, jie gi yra šios svetainės elitas. Po kiekvienu straipsniu po kelis komentarus, o Širvintų „amerikonas” dar ir keliomis dešimtimis nick’ų prisidengęs.
Pabandžiau įsivaizduoti kas būtų ši svetainė be tu dvejų Kremliaus trolių? Nulis! Absoliutus nulis. Net Raigerdas su Tvankstu neturėtų su kuo „padiskutuoti”.
Och jau tas elitas!?!

ah1

nieko naujo arba elitas – kgbistai?

Kis

pasibaigs kolorado vabalai,Lietuva su tauta atras ramybe ir santaika.apgailestauju kad rinkejui vis dar nedasunta kas tie dedules vaikaiciai,tai antroji kgb karta,pristaikeliai ir zmones bijantis landzbergio ,kaip velnias kryziaus.Ateis Skvernelis su Karabasu paleis tuos nabagus nuo virvuciu,Lietuva sutaikis,nes nebus Navicku ir kitu ,tikrai virs 30 metu sitaip supriesinti tauta gali tik zmogutis pasisventes tarnavimui velniui,o jis Kremliuje.

“Faktinis” vadovas

”Kad Landsbergis iki šiol valdo Lietuva, nekelia abejoniu. Tarp kitko, dar Brazauskas prisipažindavo, kad jis, pirmasis Kompartijos sekretorius bei LTSR Aukšciausiosios Tarybos Prezidiumo pirmininkas, o veliau – Lietuvos prezidentas, turejo savo veiksmus derinti su Landsbergiu. Kitas Lietuvos prezidentas Adamkus savo prisiminimuose raše, kad dvi prezidento kadencijas jis dirbo po „gerbiamu žmoniu grupes“ spaudimu, kuri verte ji i tam tikras pareigas skirti „reikalingus žmones“ ir vykdyti tai, kas ju manymu turejo buti padaryta. O ju nurodymus jis gaudavo faksu arba telefonu. Žinoma, kad tai buvo Landsbergis ir jo aplinka. – Kodel gi jis iki šiol išsaugojo tokia valdžia? Šis žmogus stato už žmones, kieno biografijoje nemažai tamsiu demiu, kurios daro juos valdomais. Juk Grybauskaite buvo ne šiaip Kompartijos nare, ji atstovavo… Skaityti daugiau »

Smagu žiūrėt į NKVD gaisrininko dukra

‘Apie tai liudija jos disertacija, kur nerasta nei stilistikos, nei gramatikos. Jei Grybauskaite nebutu nacionalinis kadras, ji niekada neapgintu šios disertacijos TSKP CK Visuomeniniu mokslu akademijoje. Tarp kitko, kandidatine Grybauskaites disertacija, kuri 100 procentu socialistine, 1993 metais buvo pripažinta socialiniu mokslu daktaro disertacija. Taciau reiketu pabrežti, kad Lietuvoje už socializmo pranašumu propaganda traukia teisman. Vienu žodžiu, laikas Lietuvos prezidente traukti baudžiamojon atsakomyben. Juk jos disertacija – visiška socializmo propaganda. Taciau Grybauskaite leidžia sau kritikuoti kitus, kurie igijo išsilavinima tarybiniais laikais. Praeitais metais ji pareiške, kad reikia „pataisyti“ Lietuvos Aukšciausiojo teismo teisejus, kadangi jie „sedi ten su rusiškais diplomais“. Bet ji tai turi du rusiškus diplomus: aukštojo išsilavinimo ir mokslu kandidato laipsnio. Tarp kitko, visi kandidatai, apsigine disertacijas Visuomeniniu mokslu akademijoje,… Skaityti daugiau »

Elitas,

arba bent laikinas, jau matosi ir iš Sinicos suapvalėjimo.

Ruskiams

F u rusu troli !

Sinicos ateitis

Proveniskes taves pasiilgo …busi isdulkintas 24 valandas per para

Tovarisc sinica

Kas cia per kbistu lizdas?

Sinicios  ateitis

Pasilgome taves kaleime sinica :.. rusu kaleime ….

habilitās

Geri pastebėjimai. Jei nesieti rašymo su emocijom, o gristi viską vien
tik analize, gautųsi rimtas objektas diskusijai! (Be trolių fabriko meistrų 🙂

Sinicai prostitutei

Maskoliu prostitute !!!

17
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top