Vytautas Sinica. Klausimai „respublikonams“

Kas matė, o kas ne, kad TS-LKD viduje kuriama respublikonų bendrija. Iniciatoriai – Ažubalis ir Rakutis. Klausiau prof. Rakučio interviu apie šią idėją, bandžiau suprasti. Suprantu nedaug. Kaip ideologija respublikonizmas nei TS-LKD, nei apskritai Lietuvoje neišskleistas, neapmąstytas ir svetimas, aprašytas tik kaip istorinis LDK reiškinys, o ne kaip aktuali pasaulėžiūra.

Visgi man įdomiau kitkas. Rakutis ir Ažubalis yra vieni geriausiai balsuojančių Seimo narių, sprendžiant vien pagal pasisakymus ir balsavimus, būtų faktiškai mano atstovai Seime, jeigu nebūtų daug geresnio dalyko – Nacionalinio susivienijimo. Tačiau tuo pačiu metu jie sėdi TS-LKD – partijoje, kuri aktyviai kovoja už visiškai priešingą valstybės perkūrimo viziją. Jiedu už valstybinę kalbą – partija prieš. Jie už prigimtinę šeimą – partija prieš. Jie už tėvų teisę auklėti vaikus – partija prieš. Jie prieš masinę darbo migraciją – partija už. Jie už laisvės kovų atmintį – partija prieš (šitą prireikus nesunku įrodyti veiksmais ir balsavimais). Ir taip toliau ir panašiai.

Tad ką jie daro šioje partijoje? Tai neįtikėtinas susidvejinimas. Intencijų nežinau ir nespėliosiu. Tačiau faktinės pasekmės gana paprastos: savo buvimu TS-LKD jie kuria ir palaiko daug kam brangią ir raminančią iliuziją, kad ši partija ir toliau atstovauja savo nuo seno deklaruotas konservatyvias vertybes, Sąjūdžio idealus. Savo teisingais balsavimais jie negali (nežinau, ar bando) pakeisti to, kad apie 40 jų partiečių Seime nuolatos balsuoja priešingai. Toliau būdami TS-LKD jie tik gali padėti toliau tęstis spektakliui, leidžiant partijai apsimetinėti prieš senuosius rėmėjus vienu metu liberalia ir konservatyvia.

Dabar paskelbta respublikonų bendrijos iniciatyva pristatoma kaip pastanga stiprinti pilietiškumą, rūpesti pilietine bendrija ir valstybe. Tarsi suburti konservatyvius žmones, dar likusius šioje nebe konservatyvioje partijoje. Svarstau, kas iš to Lietuvai? Nejaugi rimtai tikimasi priešingos (būtent priešingos, ne kiek kitokios) linijos partijoje apginti šiuos teisingus idealus nuo pačios savo partijos? Pagal deklaruojamas pažiūras ir balsavimus Rakučiui su Ažubaliu reikia ne veikti TS-LKD viduje, o išeiti iš ten ir eiti su bendraminčiais. Abu jie yra protingi ir patyrę žmonės, kurie negali viso to nesuprasti. Bet jei supranta ir jei tai nėra pirmiausia savęs apgaudinėjimas tokios veiklos prasmingumu, respublikonų bendrijos žaidimo nesuprantu aš pats.

5 10 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
48 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
48
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top