Turbūt prieš mėnesį beveik niekas nežinojo apie tą beprotišką ES elektros biržos taisyklę, nustatančią pirkimo kainas pagal brangiausio gamintojo, kuris dar randa pirkėją, kaštus. Ši taisyklė padovanojo Lietuvai ir daug kitų šalių tiesiog milžiniškas kainas (4e/kWh). Šią taisyklę kaip šventą karvę atsisakė reikalauti pakeisti mūsų valdžia, nes pagal jų biurokratinį mąstymą, kas nustatyta Briuselio biurokratų, tas neliečiama.
Ispanija ir Portugalija žiūrėjo kitaip ir pirmosios išsireikalavo išimties iš šios taisyklės. Kaip matyti pridėtame rugpjūčio 29 dienos biržos kainų žemėlapyje, tą padarius elektros kainos šiose šalyse krito beveik per pusę. Žemėlapyje nesimato, bet galite pagooglinti, kad krito faktiškai iškart po sprendimo.
Kreivys kartojo, kad toks kelias neįmanomas, bet labiau į Vakarus esančios ES šalys tokių vergo kompleksų neturi ir jų gyventojams ir pramonei neapsikentus elektros kainų gana greitai pradėjo reikalauti to paties. Kaip vakar surašė prof. Raimondas Kuodis, beprotiškosios elektros biržos taisyklės (faktiškai elektros kainos siejimo su dujų kainomis, nes būtent dujinės elektrinės užkelia tas ribines elektros kainas) atsisakyti reikalauja Austrija, Belgija, Vokietija, o galiausiai ir pati Europos Komisija 🙂
Ursula von der Leyen pareiškė, kad būtini skubūs biržos taisyklių pakeitimai, kurie leistų reikšmingai sumažinti elektros kainas. Labai svarbus momentas buvo ištartas Belgijos energetikos ministrės: „elektra gaminama taip pat pigiai, kaip ir anksčiau, bet parduodama rekordinėmis kainomis“. Kad ir kaip keista, tai tiesa. Ir tai nulemta daugiausiai (yra kitų mažesnių veiksnių) ydingo ES reguliavimo.
Tą reguliavimą būtina pakeisti. Jau panašu, kad tiems pokyčiams atsiras briuselinė valia. Lietuva vėl – eilinį kartą – nebus tarp šalių, kurios kėlė tokį reikalavimą, gindama savo piliečių interesą. Lietuva tylėjo ir sakė, kad neįmanoma.
Man belieka priminti, kad Nacionalinis susivienijimas buvo pirma ir ilgą laiką vienintelė partija, kėlusi šį reikalavimą Lietuvoje. Mitinge Daukanto aikštėje jis keltas dar seniai pavasarį. Nei valdantieji, nei opozicija to nedarė.
Šis sprendimas, jeigu ir įvyks, neįvyks per naktį ir neišspręs visų elektros rinkos sukeltų problemų. Vyriausybė vis dar džiaugiasi „liberalizavimo sėkme“ ir atmeta galimybę daryti daug būtinų žingsnių. Todėl primenu ir tai, kad rugsėjo 8 dieną 18 valandą renkamės prie Vyriausybės į protesto akciją, kurioje pareikalausime ginti geriausius vartotojų interesus.
Priemonių tą padaryti yra gausybė, yra net iš ko pasirinkti. Norintiems geriau susipažinti su tema, nuoširdžiai siūlau Neredaguota laidą su energetikos ekspertu Almantu Stankūnu.
Apie tai, kad Europos Komisija žada keisti ES elektros biržos taisykles: https://www.politico.eu/article/pressure-for-eu-level-intervention-in-energy-market-mounts-amid-soaring-prices/