Vytautas Sinica. Palestiniečių teroristai užpuolė Izraelį. Situacija reikalauja kelių pastebėjimų

Palestiniečių teroristai užpuolė Izraelį. Padarė tai netikėtai sėkmingai, užklupę miegančią Izraelio žvalgybą ir švenčiančią visuomenę, parodydami, kad partizaniškos taktikos, o ne vien geriausia ginkluotė gali daug reikšti ir šiais laikais. Izraelis išsispręs savo klaidas ir neabejotinai laimės šitą karą, nepriklausomai nuo kaimynų laikysenos. Bet situacija reikalauja kelių pastebėjimų:

– Puolimas tikrai nėra Palestinos interesas, nes šio karo prieš Izraelį laimėti ji neturi jokių šansų. Nėra abejonių, kad Palestinos situacija po šio karo bus blogesnė nei iki šiol, o praradimai bus milžiniški. Tačiau tai yra tiesioginis Irano interesas. Iranas apmoko „Hamas“ teroristus, Iranas tiekia jiems ginklus ir raketas, pagaliau Iranas sveikina šį puolimą. Iranui jo labai reikia ir jis atveria nemažai galimybių: sutelkti islamo šalis stiprinant savo įtaką, sumažinti Izraelio-Saudo Arabijos santykių normalizavimo šansus, didinti problemų JAV ir t. t. Kadangi Iranas yra vienas pagrindinių Rusijos partnerių ir kadangi Rusija tiesiogiai suinteresuota išskaidytu JAV dėmesiu ir karštųjų taškų pasaulyje gausinimu, tai akivaizdžiai naudinga ir Rusijai. Drąsu būtų teigti, kad palestiniečiai turi ir pagalbos Putinui motyvų, bet reikia prisiminti, kad užpuolus Ukrainą jie šoko šventinius šokius – nes juk „prieš Vakarus, prieš JAV“.

– Tas motyvas „prieš Vakarus, prieš JAV“ yra stiprus, plačiai paplitęs jau ne tik islamo šalyse, bet daug kur trečiajame pasaulyje. Jo motyvai Pietų Amerikoje, Afrikoje ir Azijoje skiriasi nuo ekonominių, iki religinių, iki ideologinių, galiausiai patirto JAV neokolonializmo ir geopolitinės konkurencijos. Bet bendra tendencija, kad šiuose žemynuose žmonės dažnai yra „prieš Vakarus“ ir, nors norisi vykti į Vakarus ieškoti sotaus gyvenimo, tai visiškai nereiškia simpatijų. Priešingai, imigrantai iš Trečiojo pasaulio, pamatę Vakarų visuomenes, ideologines naujoves, moralės normas ir t. t. neretai jaučia pasišlykštėjimą. Savaime aišku, kad Palestinos puolimą motyvavo pirmiausia teritorinis konfliktas ir antisemitizmas, neapykanta Izraeliui. Bet visur jį lydi ir bendresnė neapykanta Vakarams. Ne veltui islamo šalys Azijoje ir Afrikoje reiškia palaikymą „šiam šventam karui“, nors tiesioginio konflikto su Izraeliu neturi.

– Pats tokio įžūlaus puolimo faktas rodo visišką JAV dominavimo pasaulyje krizę. JAV nebebijoma, ji negerbiama, ji neužtikrina tokios tvarkos, kokią norėtų matyti. Buvo daugybė smulkių to ženklų: Kinijos šnipinėjimo balionai virš JAV, betvarkė Libijoje, Nigeryje, tragiškas atsitraukimas iš Afganistano, Iranui Bideno faktiškai ką tik sumokėta 6 mlrd. dolerių išmoka už suimtus JAV piliečius. Galiausiai, žinoma, pats Ukrainos užpuolimo faktas, įmanomas tik Rusijai esant tikrai, kad JAV nesikiš. JAV šiandien taip nebijoma, kad raiti ant arklių laukiniai drąsiai puola galimai svarbiausią JAV sąjungininkę. Ar Iranas, kuriame gaminami tiek Rusijos, tiek Palestinos nusikaltėliams tiekiami ginklai, galės toliau nebaudžiamai juos gaminti? Ar kariniai objektai negali sunaikinti be jokio karo pradėjimo, kaip kad buvo sunaikintas Soleimani? Klausimas Vakarų pasaulio apmąstymui.

– Palestinos veiksmai yra karo nusikaltimų virtinė, niekuo nesiskirianti nuo Rusijos nusikaltimų Ukrainoje ir vertintina atitinkamai. Palestiniečiai puolė be įspėjimo, puolė civilius taikinius, žudė civilius gatvėse ir namuose, ėmė juos įkaitais ir prievarta išvežė iš šalies, kad paverstų gyvu skydu nuo Izraelio atsakomųjų smūgių.

– Atitinkamai labai keista girdėti pareiškimus, kad „Izraelis turi teisę gintis“. Kas turi teisę kvestionuoti tokį klausimą? Nepamenu, kad kas būtų prieš metus kalbėję, kad Ukraina turi teisę gintis. Būtų neadekvatu. Saulė turi teisę kilt ir leistis. Čia savaime suprantama. Izraelis turi teisę ne gintis, o naikinti teroristų irštvą. Ir jau garbingai įspėjo civilius trauktis iš Gazos, nes būtent tą ir padarys. Palestinos toleravimas tęsėsi per ilgai.

– „Bet gi ten ne visi tokie, čia ne Palestina, o „Hamas“. Ne visi, bet. Pagal 2013 metų Pew Research Center tyrimą net 40 procentų palestiniečių pritaria, kad savižudžių sprogdintojų atakos prieš civilius islamo vardu yra pateisinamos. 40 procentų! Neapsigaukite išvedžiojimais, kad dauguma nepritaria. Įsivaizduokite, ką reiškia apklausoje atsakyti, kad pritari terorizmui. Turi laikyti tai visiškai normaliu dalyku. Šie skaičiai apklausose visada mažesni nei tikrasis tokio požiūrio paplitimas visuomenėje. Todėl reikia lyginti su kitomis šalimis. Palyginta: Palestinoje teroro aktų prieš civilius šalininkų yra daugiausiai pasaulyje (per plauką lenkia Afganistaną). 2021 metų tyrimai rodo, kad absoliuti dauguma palestiniečių palaiko „Hamas“ – atvirai teroristinę organizaciją (juo blogiau, jeigu jos tokia nelaiko). Ir čia visos Palestinos rezultatai. Nereikia pamiršti, kad Vakarų Krante dominuoja palaikymas nuosaikesnei „Fatah“, tuo tarpu Gazos Ruože – totalus „Hamas“ palaikymas.

– Taigi jeigu kam kiltų mintis piktintis Izraelio atsakomaisiais smūgiais į Gazos ruožą, paklauskit savęs, ar piktinatės smūgiais į Rusijos teritoriją. Jeigu ne, o manau, kad ne, nėra pagrindo ir šiuo atveju. Nes Palestina vykdo virtinę karo nusikaltimų su daugumos gyventojų palaikymu, visiškai kaip tą daro Kremlius.

Nuotraukoje – Palestinos spalvomis vakar nušviestas Azadi bokštas Teherane, Irane. Teroristinio solidarumo išraiška

3.6 14 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
95 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
95
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top