Vytautas Sinica. Šiandien Vilniuje veikia nepaaiškinamas dalykas – Venclovos namai muziejus

Lino Karpavičiaus sienoje pamačiau nuostabią sovietinio kolaboranto mąstymo iliustraciją: Stalino saulę Lietuvai parvežęs neva rašytojas Antanas Venclova ankstyvuoju sovietmečiu rašo prašymą: perleisti jam patikusį namuką Palangoje, o esamus gyventojus iškeldinti. Juk yra pirmos ir antros rūšies žmonės: vieniems reikia skirti namus, kitus galima iškeldinti.

Privilegijos paveldimos. Antano Venclovos sūnus, garsus rašytojas prof. Tomas Venclova sovietmečiu užsiėmė disidentine veikla ir kai visi kiti už ją keliaudavo į Sibirą arba į psichiatrinę, Venclova jaunesnysis už bausmę buvo išleistas į Vakarus gyventi kapitalistinio gyvenimo. Pirmos ir antros rūšies žmonės.

Šiandien Vilniuje veikia nepaaiškinamas dalykas – Venclovos namai muziejus. Kieno jis garbei ir ką išvis svarbaus įamžina? Visiems mįslė. Antanui Venclovai kolaborantui? Pasityčiojimas iš Lietuvos. Antanui Venclovai rašytojui? Kad jis buvo niekinis rašytojas. Tomui Venclovai? Gyviesiems muziejai nerengiami ir pats sūnus to atsisakė. Antanui ir Tomui Venclovoms? Dabar tarsi bandoma maskuotis po tokia išeitimi (pavadinimas Venclovų namai-muziejus), nors vienas gyvas, kitas nevertas muziejaus. Bet muziejus egzistuoja. Pirmos rūšies žmonės.

Sovietinės nomenklatūros privilegijos paveldimos, o nusikaltimai nebaudžiami. Atsiribojant nuo Venclovos – daugybė įtakingiausiuose postuose Lietuvoje esančių asmenų yra stribų, KGB agentų, komunistų partijos elito vaikai ir anūkai. Dar daugiau, stribams, KGB agentams, komunistų partijos elitui dalinami valstybės ordinai ir garbės ženklai, partizanų ir nekaltų civilių kraujas absoliučiai atplaunamas, lyg nieko nereikštų (M. Misiukonio, F. Broncoskajos ordinų atvejai). Dėl to (nors ne tik dėl to) reikia žinoti istoriją ir nepalikti jos istorikams. Ji gyvena tarp mūsų.

Apie Antano Venclovos namą Palangoje: https://www.facebook.com/photo?fbid=1649085478826605&set=a.106004236468078

Apie Venclovų namą-muziejų: https://www.propatria.lt/…/irena-balciuniene-netiesa-ir…

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top