Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Savaitgalio tema buvo Perlo energijos akibrokštas – vienašališkai nutraukta fiksuotos kainos elektros tiekimo sutartis su 180 tūkstančių vartotojų. Perlo veiksmas baisus ir yra tik dar vienas papildomas įrodymas, kokia dirbtina ši imituojama elektros rinka ir kiek joje pavojų „nepriklausomą tiekėją” verčiamam rinktis vartotojui.

Tačiau už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija. Paklausta apie galimą Vyriausybės atsakomybę šioje situacijoje premjerė prakalbo, kad yra ir vartotojų atsakomybė. Suprask, reikėjo atsakingiau rinktis tiekėją, vertinti alternatyvas. Vartotojas – kiekvienas žmogus su elektra namuose – turėjo įvertinti ne tik esamas kainas, ne tik tikėtinas kainų tendencijas ateityje (juk nuo to priklauso, kokį ilgalaikį planą rinktis), bet dar ir įmonių patikimumą. Tai absoliučiai absurdiškas kaltinimas.

Įmonių patikimumą turėjo įvertinti būtent dirbtinai kuriamą fake nepriklausomų tiekėjų rinką organizuojančios, vyriausybei pavaldžios institucijos. Jeigu institucijos nesiėmė, tam turėjo būti politinė valia ir įsakymas. Elektros rinka, kaip ir, pavyzdžiui, bankų rinka, yra tokia visuotinė, tokia rizikinga ir galinti turėti tokias tragiškas pasekmes, kad kaip ir bankų rinkoje, norintys būti jos dalyviai turėtų būti vertinami reputacijos, kapitalo, patirties ir įvairiais kitais aspektais, kad išvis galėtų tapti „nepriklausomais tiekėjais”. Ne Aldona ir ne Jurgis, o valstybės institucijos turėjo tą užtikrinti. O dabar kaltinami gyventojai 🙂

Visa tai labai nuoseklu, nes pats neįmanomos elektros rinkos imitavimas yra iš valstybės pusės skirtas tam, kad ilgainiui (maniau tai truks ilgiau, o vyksta labai greitai) leistų galutinai nusimesti bet kokią valstybės atsakomybę dėl elektros kainų ir permesti ją pačiam vartotojui, kuris juk perka rinkoje, iš ko ir už kiek pasirenka. Valstybė ne prie ko. Būtent pagal šią logiką dabar ir pakomentavo Šimonytė – vartotojai atsakingi.

Iš vartotojų reikalaujama neįmanomų dalykų, įvertinti dalykus, kurių nė ekspertai negeba įvertinti. Nesugebėjo ir ta pati Perlas energija. Juk ką ji padarė? Pernai įsteigė naują įmonę su mažu kapitalu ir, rodos, 5 darbuotojais, ir įsitraukė į elektros perpardavinėjimą be jokių savo generacinių pajėgumų. Įsitraukė, nes tikėjosi, kad dėl milžiniškų ES subsidijų atsinaujinančiai energetikai elektros kainos tik kris, o dabartinės fiksuotos kainos taps pelningos tiekėjui. Bet elektra brangsta ir tos kainos nuostolingos. Perlas prašovė ir pasiplauna. Bet buvo atsargus, viskas ant mažos naujos įmonės, kuri gali ramiai bankrutuoti, milijonų iš jos neišieškosi. O žmonės ant ledo, kaip auksiniais 1990-aisiais su bankais.

Perlas tad tiesiog pasinaudojo tomis nuostabiomis sąlygomis, kurias jam padovanojo Vyriausybė ir jai pavaldžios įstaigos. Be skrupulų ir nekrūpčiodamas, kaip pasakytų Grybauskaitė. Valdžios darbas buvo nesudaryti sąlygų tokioms aferoms (tiesą sakant, nekurti neįmanomos elektros rinkos galutiniams vartotojams apskritai). Bet sukūrė ir dabar meistriškai nusimeta bet kokią atsakomybę.

Elektros kainas į kosmines aukštumas pakėlė ne vyriausybė ir ne rinkos imitavimas. Pakėlė iš pradžių beprotiškos ES elektros rinkos taisyklės (apie tai nuorodoje komentare), o tada ir karas Ukrainoje. Tačiau elektros „nepriklausomų tiekėjų” rinką padarė kitką – permetė visą atsakomybę ant vartotojo ir nuo valstybės. O Šimonytė tą tik pailiustravo komentuodama Perlą.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
19 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
19
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top