Vytautas Sinica. VŠT (ne)privatizavimas

Trečiadienį Vilniaus taryboje kolega Almantas Stankūnas užregistravo siūlymą išperkant Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) smulkiųjų akcininkų akcijas prie sprendimo pridurti preambulę, kuria taryba įsipareigotų daugiau VŠT neprivatizuoti. Taigi superkant akcijas dar pasakyti, kad ir nežadame jų parduoti. Kaip ir logiška?

Ir čia prasidėjo. Valdantiesiems atsiranda šimtas priežasčių to nežadėti. Tiksliau trys:

– „čia gi nesvarbu, niekas nežada privatizuoti“. Jeigu nesvarbu, tai kodėl priešintis?

– „čia gi nieko teisiškai nereiškiantis politinis pažadas bus“. Jeigu nieko nereiškiantis, tai kodėl priešintis?

– „Jeigu prekiautume VŠT akcijomis ir būtume listinguojami IPO, tai reikštų, kad turėtume laikytis aukštų skaidrumo standartų, teikti ataskaitas.“ Ok, čia argumentas. Atsakymas į jį, kad listinguojama IPO įmonė gali būti ir išleidusi obligacijų, neprekiaudama akcijomis. Dar savivaldybė gali pati nustatyti tuos pačius standartus. O dar nuo sausio įsigaliojanti ES tvarumo direktyva bet kuriuo atveju įpareigos tų standartų laikytis ir tas ataskaitas teikti. Vien dėl to privatizuoti VŠT ar pasilikti galimybės tai daryti tikrai nereikia. Netikiu, kad mero komanda to nežino. Žino ir viešai buvo įvardyta, ir Almanto visiems laiškais siųsta. Bet norisi to privatizavimo.

Jei tiksliau, meras Almanto įvardytą privatizacijos riziką vadino kosmosu, bet kita vertus pats sakė, kad artimiausiu metu prekiauti akcijomis nežadame. Tai vėliau žadame. Tas paaiškina pasipriešinimą.

Ir čia keisčiausia. Kad būtų galima bent balsuoti dėl Almanto Stankūno siūlymo politiškai įsipareigoti neprekiauti VŠT akcijomis (dėl tokio esą visiškai nesvarbaus dalyko) reikėjo balsuoti, kad tai būtų įtraukta į darbotvarkę. Ir balsavime ne tik valdantieji, bet ir nemažai opozicijos buvo prieš. Prieš klausimo įtraukimą, prieš galimybę balsuoti. Labai daug pasipriešinimo, kaip tokiam labai nesvarbiam simboliniam klausimui. Labai mažai demokratijos. Užblokuota iniciatyva tiesiog, nes gali, nes ai čia kažkokie maži siūlo.

Neabejoju, kad absoliuti dauguma balsavusių neturi jokio noro privatizuoti VŠT ir neturi apie tai nuomonės, nes šia tema nesidomėjo. Tai normalu. Bet ir beveik neturiu abejonės, kad taryboje vyrauja nuotaika tiesiog neleisti kelti klausimų, nes o kam čia. Tarp valdančiųjų turbūt ir sprendimas užgesinti nepatogų klausimą.

Nes jis visgi yra nepatogus. Net ir nežymią dalį privataus kapitalo įsileidusi savivaldybės įmonė turi vadovautis pelno maksimizavimu ir priimti link to vedančius sprendimus. Teisme bet kuris mažas akcininkas gali ginti tokį teisėtą savo interesą. Todėl VŠT – natūrali monopolija ir strateginės svarbos ūkio objektas – su privačiais akcininkais negali siekti mažiausios kainos. Kaip tik privalo elgtis priešingai. Kad ir kam tai naudinga, tikrai ne vilniečiams. Todėl va, dabar žinosit.

Almanto Stankūno išsamus straipsnis su svarbiomis nuorodomis ČIA.

5 3 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Paul Casimir

Papildysiu Sinicą, nors tai esmės nekeičia:

VŠT turi siekti kuo mažiausio įmanomo gaminamos šilumos tarifo, su sąlyga, kad užtikrinimas šilumos tiekimo patikimumas. Tarifas tik toks, kad užtikrintų patikimą tiekimą (kiek kitais žodžiais). Labai svarbu turėti galvoje, kad tai neprieštarauja konkurencingos rinkos šilumos gamyboje susikūrimui (deja, Vilniuje klostosi apverktina padėtis būtent šioje srityje, nes valdiškas monstras užsitikrino išimtinę padėtį tiekti šilumą ne rinkos sąlygomis).

Paskutinį kartą redagavo 3 mėnesių prieš Paul Casimir
nuomonė

Labai aktualus V.Sinicos straipsnis. Jie abu su A.Stankūnu labai gerai dirba Vilniaus taryboje, gindami eilinių gyventojų interesus. Juk Vilnius vis dar nėra tik naujųjų turtuolių , suvažiavusių iš kaimų ir miestelių miestas?

nuomonė

Neturiu nieko prieš kaimus ir miestelius- labai gerai, kad į Vilnių atvažiuoja daugiau lietuvių. Tiesiog kai kurie kaimų ir miestelių atstovai, patekę į valdžią galimai kartais bando primesti Vilniui savo kaimų papročius… Manau, tai nėra gerai. O kaimas jau nebe toks,koks buvo Aušros gadynėje ar prieškariu- okupacija, trėmimai,kolūkiai padarė savo, Nepriklausomybę atkūrus atsigauti kaimui labai sunku. Buvę kolūkių pirmininkai ir taryb. ūkių direktoriai, partijos,komjaunimo sekretoriai irgi įnešė svarų indėlį į kaimų likimą.. Tokia mano nuomonė.

blue yellow zov marinie

…o tau su texto suvokimu ar viskas gerai…..paaiskinu….cia paukstis apie silumos tinklu akcijas kalba,jei nelabai supratai….galiu da smulkiau minti paaiskint,tik paprasyk……

nuomonė

Tamsta pasinagrinėkit. kurie Tarybos nariai balsavo už ŠT privatizavimą ir tikiuose, suvoksit, apie rašiau. Pasinagrinėkit, iš kur kilę aukščiausi vadovai….Žinoma, tai tik mano nuomonė.

blue yellow zov marinie

…ot tie rupuzes deriownios…ys,ciego nadumali….

mano nuomonė

„…Vilniaus atliekų tvarkymo centro darbuotojai įtariami pasisavinę per 1 mln. eurų …”Autoriai: Ignas Jačauskas, Greta Zulonaitėhttps://www.bns.lt/topic/1912/news/70070197/

mano nuomonė
mano nuomonė

Prezidentas paragino ESO gražinti gyventojams permokas už elektrą, Gal paragins atliekų tvarkytojus gražinti atliekų mokesčio permokas?

blue yellow zov marinie

…kaip sake viena kurwa..pyzda zdacy nie dajot…..sulauksi…..

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

Dainiaus Gaižausko kreipimasis į VSD ir policiją dėl kriminalinių partijų (liberalų sąjūdžio ir darbo)
https://www.youtube.com/watch?v=2zIIRKPKAAA

Op TV

Živilė Pinskuvienė skėlė Landsbergiui: tai padaręs turėjo atsistatydinti iš karto!
https://www.youtube.com/watch?v=JNCzCnNWQSM

12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top