Vytautas Sinica. Ydingo nacionalinio stadiono statybas sakėme nutraukti dar 2021 metais

Net nejauku kalbėti Nacionalinio stadiono tema, taip labai tai yra juodoji skylė vilniečių pinigams skandinti. Per savivaldos rinkimus visur kartojau ir portaluose tai išsaugota, kad Nacionalinis stadionas, koks dabar statomas, pastatytas nebus. Vakar viešai paskelbta, kad vėl stabdomos jo statybos.

Tai dėsninga. Meras sako, kad čia tik trumpam ir nieko nekeičia. Tikrai nekeičia: projektas, kaip matėsi nuo pradžių, pūsis ir tęsis iki begalybės. Kai tau duoda melžiamą karvę, tu jos nepjauni. Nežinia kodėl, bet ankstesnė savivaldybės administracija įteikė bendrovei BaltCap tokią melžiamą karvę – koncesijos sutartį su Vilniui labai nepalankiomis sąlygomis, beprasmiškai išpūstu projektu ir – kaip dabar paaiškėjo – kainos indeksavimu, kurio dabar koncesininkas ir reikalauja. Kitaip tariant, melžia.

Projektas, kaip matėsi nuo pradžių, pūsis ir tęsis iki begalybės. Kai tau duoda melžiamą karvę, tu jos nepjauni.

Tokio daugiafunkcio centro vietoje optimalaus dydžio (tarptautinius reikalavimus atitinkančio) stadiono niekada nereikėjo. Juo labiau jo nereikėjo tokioje vietoje, kur neišvengiamai kels neįveikiamas spūstis, kaip dar prieš 20 metų konstatavo VGTU mokslininkų studijos. Miestas suinteresuotas, kad statybos kuo greičiau nutrūktų, o ne būtų melžiama iki begalybės. Bet klaidas pripažinti yra sunkiau už viską ir lengvai mums visiems to nepadovanos.

Ir truputis istorijos, nes rankraščiai nedega.

2023 metais LRT sakiau:

Ar Jus tenkina toks stadionas, koks numatytas dabar?

– Visiškai netenkina ir [statyčiau] visiškai kitokį. Šiuo klausimu išsiskirti nepavyks. Vilniui reikalingas mažiausias stadionas, koks atitiktų tarptautinius FIFA reikalavimus ir leistų mūsų tiek rinktinei, padėk jai Dieve, tiek ir klubams prireikus dalyvauti turnyruose visais lygiais, kurių gali prireikti.

Mums reikalingas stadionas, kuris atitiktų tarptautinius reikalavimus. Viskas. Aš nesistebiu, kad niekas nenori palaikyti to, kas vyksta dabar, nes tai, kas vyksta dabar yra visiškai nuostolingas projektas. Šis projektas yra užprogramuotas nuostoliams.

Aš, beje, manau ir esu anksčiau sakęs, ir jums galiu pakartoti – nepavyks, jis nebus pastatytas. Esu tuo beveik tikras. Todėl klausimas, kurį jūs keliate, nėra hipotetinis. Reikėtų ieškoti vietos ir, beje, kitos vietos, nes ta vietoje, kurioje dabar vyksta darbai, kaip parodė skirtingos studijos, neįmanoma padaryti, kad tai nevirstų milžiniškomis spūstimis. Toje vietoje neįmanoma aptarnauti suvažiuojančių 10 tūkst. ar daugiau žiūrovų.

O ir pati idėja ten kurti daugiafunkcį centrą vietoje stadiono gimė iš to, kad tikėtasi Europos Sąjungos paramos. Stadionas jos gauti negali, o daugiafunkcis centras su kultūros įstaigomis galėtų. Paramos gauti nepavyko, bet vis tiek buvo likta prie projekto, kuris būtų galėjęs ją laiduoti. Dabar mes be jokios logiškos priežasties statome tą daugiafunkcį centrą, dar ir privačiu kapitalu, visiškai nuostolingai miestui.

Esu girdėjęs tokios kritikos, kad „na, jūs norite daugiau socialinės infrastruktūros, dienos centrų, darželių, bibliotekų, dar ko“. Bet tai ne vienoje vietoje. Čia yra mintis centralizuoti, nežinau, kokiai miesto daliai, dėl to, kad toje vietoje yra projektas. Bet jų ne ten reikia. Jų reikia ten, kur žmonės kuriasi ir gyvena. Jie turi būti maksimaliai decentralizuoti, išskirstyti po skirtingas Vilniaus vietas, labai konkrečiai įsivertinant poreikius.

O čia priešingai – vyksta kažkokia centralizacija. Tai ne tik į futbolo mačą suvažiuotų žmonės, bet dar tuo metu bandytų ir savo vaikus pasiimti iš kažkokio būrelio. Kokiais kampais bežvelgi į šitą klausimą, tai atrodo didžiulė klaida ir tiesiog yra gėda dabar ją pripažinti. Arba yra kažkokia korupcija, kurios kol kas neišeina įrodyti.

Bet stadiono klausimas Nacionaliniam susivienijimui parūpo ne per rinkimus. Dar 2021 metais NS kreipėsi į prokuratūrą, reikalaudamas stadiono statybų sutarties nutraukimo, konstatuodamas, kad „situacija, kai Nacionalinio stadiono koncesijos sutartimi visuomenė sumoka didžiulius pinigus, kuriuos už milžiniškas palūkanas dar be to pasiskolina iš privataus subjekto, kai valstybė ar savivaldybės šiuo metu gali skolintis už itin mažas ar net neigiamas palūkanas, o naudą iš sutarties gaus privatus subjektas – koncesininkas ir finansuotojas, – atitinka visuomenės intereso pažeidimo sąlygą.“

Buvo aišku tada, yra aišku dabar. Tik nepatogumas didelis.

P. S. Visi atkreipkime Mato Maldeikio dėmesį, jog nacionalinis stadionas yra fašistinis stadionas, nes, pasak jo, ką nors vadinti nacionaliniu yra aiškus fašizmo požymis. Čia rimtai, Maldeikis taip rašo, jo Facebook sienoje, jei neištrins“ galima patikrinti.

5 3 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top