Žiniasklaidos ekspertė J.Mažylė: TV žiūrėjimas – laiko gaišimas

Danas NAGELĖ

– „Kantar” atlikti TV auditorijos tyrimo rezultatai rodo, kad populiariausių laidų Lietuvoje dešimtuke yra „Nuo…iki”, „Bučiuoju, Rūta”, „KK2″, „Lietuvos talentai” ir panašios laidos. Ar tai reiškia, kad rimtų analitinių, pažintinių laidų jau nebereikia arba galbūt jų ir nebėra?

– Pirmiausia kalbėti apibendrintai negalėčiau dėl to, kad nesu giliai susipažinusi su šio tyrimo ataskaita. Tačiau kalbant apskritai apie „skonius” manau, kad viskas priklauso nuo to, kokia yra suformuota auditorija. Šiuo atveju matome tik to formavimo rezultatą. Žiniasklaidos atstovai kartais sako: mes žinome, ko reikia auditorijai. Kaip mes pripratome prie greito sintetinio maisto ir dabar nebegalime nuo jo atsitraukti, taip yra ir su tuo, ką mes žiūrime. Juk žinome garsią frazę: „Ką valgai, toks ir esi”. Aš kitaip sakau: „Ką skaitai, su kuo būni, toks ir esi”.
Žmonės visą laiką būna su tomis laidomis jas žiūrėdami. Žmogus nuo tam tikrų efektų tarsi persikūnija į laidų dalyvius. Anksčiau žmonės susitikę kalbėdavosi apie knygas, vėliau buvo laikotarpis, kai kalbėdavosi apie serialus, tai dabar tos „muilo operos” yra sukeltos į mūsų gyvenimą. Ir jos – dar „arčiau žmogaus”. Kadangi „muilo operų” veikėjai šiaip yra išgalvoti, o laidų veikėjus mes žinome. Jie yra mums žinomi iš valdžios tribūnų, atlikėjai, kurie gal net ir mano gatvele kartais pravažiuoja savo limuzinu.

– O kodėl televizijos nėra suinteresuotos šviesti visuomenės? Tik dėl to, kad minėtos laidos yra pigesnės?

– Negalėčiau atsakyti apie ekonominę dalį, nes parengti pramoginę laidą irgi reikia daug išteklių. Bet jos pritraukia ir daugiau auditorijos, vadinasi, gauna ir daugiau reklamos. Žiniasklaidos savininkams tai, ko gero, svarbiausia.

– Sakėte, kad žmonės dabar priprato prie tokių laidų. O kodėl jie buvo pradėti prie to pratinti?

– Nepamirškime, kad mes esame bendrame vaizdo, kultūros darinyje. Populiarieji Vakarų televizijų kanalai seniai turi ir „sunkesnes” pokalbių laidas, ir nemažai „Fox” stiliaus laidų. Jūs savo pirmajame klausime bandėte užsiminti apie žiniasklaidos misiją. Bet reikia nepamiršti, kad žiniasklaida yra verslas. O verslas ieško formų, kaip uždirbti, kaip pritraukti auditorijos dėmesį.

– Tai galbūt dėl to, kad visuomeninis transliuotojas vykdo kažkokią misiją, jis su daugiau nei 50 mln. eurų biudžetu pagal populiarumą dažniausiai nusileidžia dviem komerciniams kanalams?

– Negalima daryti kažkokių apibendrinimų vien pagal reitingus. Reikėtų išsamaus nacionalinio tyrimo apie pasitikėjimą žiniasklaida. A priori tai turėtų apimti visą visuomenės informavimo lauką, jo dalyvius. Nes šių dienų akivaizdoje tai matyčiau ir kaip nacionalinio saugumo reikmę.

– LRT neturi teisės transliuoti komercinių reklamų, todėl lyg ir vien dėl to turėtų būti patrauklesnė už komercinius kanalus.

– Turėtų būti patrauklesnė. O kodėl tokia nėra? Galbūt tai tik hipotetinis teiginys? Todėl manau, kad reikėtų detalesnio tyrimo dėl TV kanalų žiūrimumo, pasiekiamumo ir, pasikartosiu, auditorijos pasitikėjimo. Negalėčiau LRT žiūrimumo plačiau komentuoti dėl labai paprastos priežasties: aš pati šitos televizijos (nors ten yra puikių autorių), nežiūriu, nors kaip mokesčių mokėtoja taip pat moku visuomeniniam transliuotojui kažkokią dalį mokesčių kaip ir moka kiekvienas Lietuvos Respublikos pilietis.

-Kodėl nežiūrite?

– Aš apskritai jau prieš 15 metų esu „išmetusi” televizorių. Laidas pagal savo domėjimosi sritį ir pagal profesiją, kai reikia ką nors analizuoti, žiūriu internetu.

Tiesa, noriau atkreipti dėmesį, kad LRT turi tikrai vieną gerą dalyką – mediateką, kur yra daug, tarkime, dokumentikos, tinkamos švietimui ir ugdymui. Tai iš tiesų mūsų kultūros lobis.

O dėl aktualijų… Nesu šito kanalo fanė. Kaip, beje, ir kitų, nes pernelyg viskas slenka paviršium ir su tais pačiais pašnekovais, veidais. Tiesiog taupydama savo laiką nuo to atsiriboju, nes yra ir kitų būdų kaip gauti objektyvią, teisingą ir tikslią informaciją. Nematau prasmės gaišti savo laiko ir lėšų – kad televizorius tuščiai burgztų, o aš turėčiau už tai padengti papildomas elektros išlaidas.

respublika.lt

5 5 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
24 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
nuomonė

Geriausia LRT laida- „Daiktų istorijos”. Čia sužinojau ne tik apie istorinius daiktus, bet ir apie istorines Lietuvos asmenybes, įvykius. Bet tokios laidos, kaip „Myliu Lietuvą” ( manau, ypač lėkšta) , „Pakvaišę dėl ratų”, „Beatos virtuvė” manau, galbūt tinka komercinėms televizijoms, bet ne televizijai, išlaikomai iš Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigų.

blue yellow zov marinie

..o ka,komisaro rexo jau neberodo…….

nuomonė

Ačiū, priminėte serialus. Manau, kad LRT turėtų parodyti serialą Homeland ( Tėvynė)- tai būtų mokomasis serialas mūsų piliečiams, kaip valstybės žvalgai kovoja su užsienio agentais, kaip veikia propagandinė užsienio trolių ferma, kaip žvalgai teikia informaciją savo viršininkams, šie-politikams, o politikai neretai priima sprendimus ne pagal šią informaciją, o pagal tai,kokie jų šansai būti vėl išrinktiems… Žvalgai dirba sunkų darbą,žūsta, gindami tėvynės interesus, o politikai daro karjerą.

blue yellow zov marinie

..visa tai taip.Bet gi savo seime/oi,ne savo/ matom istisini seriala,apie kuri jus sakote…..

blue yellow zov marinie

…elerte yra kazkoks iskrypimas.Mazyle galetu aktyviau reikstis…po sitokiu puolimu….as tai keikciau ta mgb kiekvienam zingsny.Cia isgirdau tik pavebleeeenima.Beje,cia tik po keliu dienu idetas str. po Respublikos.Rachleviciaus jau net nebededa.Geda NS….kakiai nevykeliai,vien paukscio pirsnojimas.Menksta portalelis JUODAI.

Dryžuotam

prisėskite ant nusiraminimo kėdutės.Gal padės….

blue yellow zov marinie

…tau tai tikrai nepades.Prigulkite,gerbiamasai,kokioj lieciebnycoj,avosj ivyks neregetas stebuklas,ka gali zmogus zinot…

Kas čia per pasakymas

Pati nežiūriu tai negaliu komentuoti ŽIŪRIMUMO. Tas žiūrimumas nustatomas visai kitais būdais, o ne asmeniniu žiūrėjimu arba nežiūrėjimu

Nesuprantančiam

čia viskas todėl, kad turite problemą dėl perskaityto teksto suvokimo.
Žiūrimumo komentavimas nėra tapatus žiūrimumo nustatymui.

sutinku

Bet komentuojant reikia žinoti žiūrimumą

blue yellow zov marinie

…neziurint,ziurimumo neiziuresi.

blue yellow zov marinie

…o jus,garbusai,is kurios palatos ziurite…

Prašalietis

Žiniasklaidos ekspertė J.Mažylė: TV žiūrėjimas – laiko gaišimas..Reikėtų išsamaus nacionalinio tyrimo apie pasitikėjimą žiniasklaida…Aš apskritai jau prieš 15 metų esu „išmetusi” televizorių…” „Žiniaskalidos ekspertei” J. Mažylei „reikėtų išsamaus nacionalinio tyrimo apie pasitikėjimą žiniasklaida”, kad suprastų ko yra verta ” žiniasklaida”.. Kai tuo tarpu „žiniasklaidos” ne ekspertui, paprastam eiliniam žmogui pakanka prisiminti ką „medijino žiniasklaidos ekspertai” ir palyginti kas vyko ar vyksta iš tiesų…, ir pasidaro daugiau nei aišku kokio „pasitikėjimo” verta „žiniasklaida” su visais „ekspertais”… Ypač „žiniasklaida” pasirodė ir pasirodo ne tik iki ašarų juokinga, bet ir apgalėtina su Ukrainos įvykių „tikrovišku skleidimu”…

Pastebėtojas

komentarų skiltyje dažniausiai ir pasireiškia „prašaliečiai-paprasti eiliniai žmonės“, kurie yra visa ko ekspertai.
Betgi didžiausia koncentracija visa ko egzistuojančio (ir neegzistuojančio) ekspertų yra tokioje VšĮ įsikūrusioje Naujojoje Vilnioje. Ten kas palata tai vis platesnio matymo ir aukštesnio lygio  visa ko ekspertai.
Teko girdėti pasakojimą, kad jaunas, tik pradėjęs dirbti daktaras vieno tokio Šv. Petru pasivadinusio visa ko eksperto pasiteiravo – iš kur Jūs žinote, kad esat Šv. Petras?
–       Man pats Dievas tai pasakė, – tarė Šv. visa ko ekspertas.
Tai išgirdęs ant gretimos lovelės drybsojęs, kitas visa ko ekspertas nedelsiant sureagavo:
–       Netiesa. AŠ jam to nesakiau!

Skanaus.

blue yellow zov marinie

…jei manai,kad tuo paveiksi akademika jieti,tai klysti…..tik geru pagaliu galima isvaryt tas durnystes is jo makaules.

Prašalietis

Aš kartas nuo karto gal ir piktokai taip pat pasišaipau savo komentaruose iš lansberginio durnių laivo vaidinančio „nepriklausomą valstybę”, laivą vairuojančių įgulų daromų „geopolitinių” kvailysčių(G.Lansbergis yra Kinijos drakono žudikas, Nausėda stato gerovės valstybę, jei tik NATO leis, tai Lietuva kaip mat su NATO 5 straipsniu”duos ruskiui garo”…), iš komentuojančių pseudo patriotų, kurių „patriotizmas” pasireiškia tik „partijos ir vyriausybės linijos”(sala ukraini, hemarojams sala…, vyžota Rosija, rusiški xuilo su orkais bėga iš Ukrainos namo…) propagavimu, pateisinimu, primityviai be jokių savo teiginių, samprotavimų pagrindimo, argumentavimo blevyzgojant.. Suprantu išlikusius, rašinėjančius straipsnius, komentarus po straipsniais šiandieninio „ideologinio fronto mūšiuose” buvusius tarybinius ideologinio fronto darbuotojus,taip vadinamus humanitarus, kurie savo laiku gavo neblogą išsilavinimą, kaip ir jų tarybinių laikų darbas turinio, formos, argumentavimo.. atžvilgiu buvo nepalyginamas su… Skaityti daugiau »

Jau nuobodu darosi

Tai,kad pats ir ,kaip didelis vaikas vis per tą patį :”Landsbergis įsėdo į laivą”,,,,,”Landsbergis išplaukė pasiirstydamas valtimi namo”,,,”Landsberginis durnių laivas” šen ir Landsbergis nuėjo ten.Vis bėgioji krantine išilgai pirmyn ,atgal palei tą laivą baltą vėliavą iškėlęs ir rėkauji,kaip papūga.Išplauks vieną dieną tas laivas,ką tada pats darysi vienas ant krantinės verksi.Tai ir parašyk,išverk čia nors vieną komentarą ,kaip pagal tave siūlai mums gyventi:).Parašyk visą,kokį vientisą ekonominį,politinį,religinį,karinį,filosofinį traktatą,kad žinotume,kaip nuo ryto vos pabudus ligi vakaro ištempti, gyventi.

Prašalietis

Iš savo darbo rezultatų gyvenę lietuviai „neberkė”, kai išplaukė carinis „laivas”, nelabai pergyveno kai „išplaukė” Smetona ir taip toliau… Nelabai verks kai išplauks ir Lansbergis su savo „durnių laivu”(labai taiklus viską iš vidaus mačiusio a.a. V.Petkevičiaus duotas pavadinimas).. Nereikia rašyti jokių „vientisų politinių, ekonominių, karinių, filosofinių traktatų”, pakanka pradžioje pradėti laikytis savo prisiimtos Konstitucijos pagal tai, kas joje yra parašyta be šiandieninių „Konstitucinio teismo” ir kitokių prie valdžios lovio besitrinančių „aiškiaregių” konstitucinių dalykų „aiškinimo pasitelkus dvasias”. Baigti vaidinti eurosojūzo sudėtyje „nepriklausomą” Lietuvos valstybę, kai eurosojūzo valdybos direktyvos yra viršesnės už vietoje priimamus įstatymus, Lietuvos kariuomenė yra NATO padalinys… Nuo valdžios lovio pradėti vyti įvairiomis „politinėmis” spalvomis besidažančius buvusius profesionalius komunistus, perstroijkinius sąjūdinius KGB-istus, kurie įsislapstino 75 metams, jų palikuonis, kurie… Skaityti daugiau »

blue yellow zov marinie

….svarbu…..neberkti…..ir bus po planu…..denacifikuot ir rusifikuot.

blue yellow zov marinie

…jis tegali patart gyvent,kaip jis pats….jietiskai,su kgb raisciu ant galunes ir sulopytais kerzakais.

blue yellow zov marinie

….ziniaskalida tu kgbesna,aik i savo jietiskus bruzgynus ir nesuk galvos.

na jau ne

Kiekvienas normalus žiūrovas gali išmesti TV aparatą. Niekas dėl to nenustebs. Bet jei esi žiniasklaidos ekspertė tai privalai dantis sukandusi žiūrėti viską iš eilės nes tokia profesinė pareiga. Žiūrėti už mus ir pamokyti. kad nežiūrėtume

Ane?

Tai jau tamsta esat ekspertas ar bent manot, kad žinot ką apie jų profesinę pareigą ir ką jie „sukandę dantis” turi daryti?
Na jau ne!
Deja, taip jau yra, kad MĄSTO (taigi žino ir suvokia) tik nedaugelis, o kiti tik TURI NUOMONĘ.

Neviltis

Televiziją žiūri tik prastuomenė. Dėl to ir laidos tokios. Orwellas tai vadino „proletarų ėdalu“ (prolefeed).

24
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top