Egiptas grasina išsiųsti milijoną palestiniečių į Europą

laikmetis.lt

Dienraščio „Financial Times“ straipsnyje, kuriame išsamiai aprašoma Egipto vyriausybės didėjanti baimė dėl galimos didžiulės pabėgėlių krizės, neįvardijamas pareigūnas pranešė, kad, jei palestiniečiai būtų priversti palikti Gazos ruožą, į Europą Egiptas išsiųstų 1 mln. palestiniečių pabėgėlių.

Pasak „Financial Times“, aukštas Egipto pareigūnas pasakė Europos kolegai: „Jūs norite, kad mes priimtume 1 mln. žmonių? Ką gi, aš juos išsiųsiu į Europą. Jūs taip rūpinatės žmogaus teisėmis – gerai, pasiimkite juos“.

Izraelio vykdomas Gazos ruožo bombardavimas gali tapti rimta problema Europai, nes šimtai tūkstančių palestiniečių bėga į pietus.

Kitos kaimyninės arabų valstybės, kurių daugelis jau turi nemažai palestiniečių pabėgėlių, pavyzdžiui, Jordanija, taip pat atsisako priimti daugiau palestiniečių pabėgėlių.

„Tai yra raudona linija, – žurnalistams sakė Jordaniją valdantis karalius Abdullah II, Jordanijoje ir Egipte nebus jokių pabėgėlių“, – sakė jis.

Ši žinia pasirodė tuo metu, kai JAV prezidentas Džo Baidenas perspėjo, kad Izraelis neturėtų okupuoti Gazos ruožo, nes tai sudarytų rimtų kliūčių JAV besąlygiškai remiamam Izraeliui.

J. Baidenas laidai „60 minučių“ sakė, kad tai būtų „rimta klaida“. Jungtinės Tautos jau apkaltino Izraelį pažeidus tarptautinę teisę dėl bombardavimo kampanijos ir Gazos ruožo apsiausties, dėl kurios 2,2 milijono Palestinos gyventojų neteko maisto, vandens ir elektros energijos.

Egiptas priešinasi ir jo diplomatai pareiškė, kad jis teiks pagalbą, bet neįsileis didelio skaičiaus palestiniečių.

Vakarų pareigūnai šiuo metu ragina Egiptą leisti palestiniečiams kirsti jo sieną per Rafos perėjimo punktą. Tačiau Egiptas priešinasi ir jo diplomatai pareiškė, kad jis teiks pagalbą, bet neįsileis didelio skaičiaus palestiniečių.

Viena vertus, nerimaujama, kad Izraelis stumia pabėgėlius iš savo teritorijos, kad galėtų plėstis į Gazą ir ją okupuoti. Tačiau ekonominę krizę išgyvenanti šalis taip pat baiminasi bet kokio vidinio nestabilumo, kurį palestiniečių egzodas galėtų sukelti Egipte, pasižyminčiame politinio nestabilumo ir teroro išpuolių istorija. ISIS jau veikia Sinajaus dykumoje, kuri yra su Gazos ruožu susijusi Egipto teritorija.

Numatomas Izraelio antžeminis puolimas dar net neįvyko, tačiau humanitarinė padėtis Gazos ruože jau dabar yra katastrofiška. Dėl „Hamas“ teroro išpuolio prieš Izraelį žuvo 1 400 žmonių, o dėl tebesitęsiančio Gazos ruožo bombardavimo šimtai tūkstančių žmonių buvo priversti palikti savo namus, žuvo 2 750 žmonių ir daugiau kaip 10 000 buvo sužeista.

Gazos ruože trūksta medicinos priemonių, elektros energijos ir ligoninės lovų nuolatiniam sužeistųjų srautui.

Izraelis įsakė visiems šiaurinės Gazos gyventojams išsikraustyti ir vykti į pietinę Gazos dalį. Laikraštis „Financial Times“ praneša, kad Egiptas įtaria, jog ministras pirmininkas Benjaminas Netanjahu tikisi juos iškeldinti į Egiptą, o Izraelio vyriausybė šį teiginį neigia.

Egipto valstybinė žiniasklaida teigė, kad toks Gazos gyventojų iškeldinimas „užbaigtų svajonę apie Palestinos valstybę“ ir atleistų Izraelį nuo teisinės atsakomybės kaip „okupantą“.

Tarptautinės krizių grupės analitikas Michaelas Wahidas Hanna taip pat atkreipė dėmesį į palestiniečių pabėgėlių baimes, teigdamas: „Kiek jų bus ir kaip ilgai? Ir net jei tai bus laikina humanitarinė apsauga, po Izraelio puolimo palestiniečiai galbūt neturės į ką grįžti. O gal Izraelis neleis jiems grįžti“.

Pasak „Financial Times“, „ankstesni palestiniečių perkėlimai tapo nuolatiniai. Palestiniečių pabėgėliai Libane ir Jordanijoje šiose šalyse praleido dešimtmečius be jokių perspektyvų grįžti į savo kaimus ir miestus.“

Įvairiose Artimųjų Rytų šalyse jau yra 5 mln. palestiniečių pabėgėlių, kurie dešimtmečius praleido toli nuo savo gimtųjų vietų, dabar okupuotų Izraelio.

Šaltinis Remix News

4.2 5 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
20 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
20
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top