Algimantas Rusteika. Apie garbę

Buvo laikai, kai negalėdami atiduoti skolos, gautos be popieriaus, o davus garbės žodį – nusišaudavo. Kada vyrai dėl garbės ar moters ankstų rytą eidavo į dvikovas, o iškviestas atsisakyti nedrįsdavo niekas, nes tada jo nebegerbs visą gyvenimą. Net vaikystėje kiemo draugams duotas garbės žodis buvo tikrai garbės žodis, ir visi žinojom, ką jis reiškia.

Dabar garbės žodžių nebeduodama, niekas nebesišaudo, o kaunasi liežuviais, nusisamdę advokatus teismuose, kur už garbę gali prisiteisti pinigų. Mantijuoti teisėjai rimtais veidais klausosi advokatų ginčų, kiek kurio garbingo asmens garbė kainuoja ir svarsto, kiek už ją duoti.

Dabar svarbu ne garbingumas, o vieša reputacija, nors visi žino ar bent numano, kaip gyveni. Smerkia nedorybę abstrakčiai, tačiau garbina jos dėka pasiektus rezultatus ir žmones konkrečiai. Svarbu, kad nebūtum pagautas – ir būsi garbingas.

Nebegėda net pačiam sau garbės reikalauti naudojantis įtaka, visokie garbės pirmininkai naktimis nemiega, svajodami apie dar kokį nors titulą ar pašlovinimus. Kur jau ten atsiminsi klasiką: kad garbės negalima nei gauti, nei atimti – ją galima tik prarasti.

Garbingumas yra paprastas, kasdieniškas, kylantis iš žmogaus gelmės be jokių pastangų ir pasirodymų, nereikalaujantis jokio atlygio ir nuopelnų. Jis tiesiog yra kaip oras, kuriuo kvėpuoji ir kurį pajunti tik tada, kai pritrūksta.

Na taip, reikia pavyzdžio. Pagalvoju apie skulptorių Kęstutį Musteikį ir jo brolį Vytautą. Ne, ne apie kūrybą, kuri plačiai žinoma, o apie garbingumą. Kada reikėjo atstatyti valdžios nuplėštą generolo Vėtros atminimo lentą, kreiptasi į skulptorius ir jų padėjėjus, dirbančius Vitražo ir skulptūros centro kieme.

Išvydę, kokia tai lenta ir kas ant jos parašyta, niekas nenorėjo veltis – koks skulptorius pyksis su valdžia, finansuojančia didžiąją dalį užsakymų, kaip reikės po to nelojalumo ženklu pažymėtam gyventi? Kęstutis ir Vytautas sutiko, nors tai ne menininko ir skulptoriaus darbas išgręžti sienoje kelias skyles. Išsinuomavo stelažus, atvažiavo ir lentą sumontavo, be jokio atlygio.

Tada niekas nežinojo, kaip baigsis. Policija apklausė, nubaudė už automobolio statymą ne vietoje. Paklaustas, kaip bus, jei gaus baudą už „architektūros paminklo niokojimą“, Kęstutis atsakė, kad būti nubaustam už tai jam bus garbė. Ir sumokėti tokią baudą bus didelė garbė.

Šių vyrų nepažįstu ir nežinau, kaip ten baigėsi. Tačiau žinau, kad jie yra garbingi. Ir kad man buvo didelė garbė stovėti tarp vėliavų ir žiūrėti, kaip jie neskubėdami, kruopščiai ir rimtai dirba, kaip nueina pakviesti policininkų. Ir kaip žmonėms giedant himną atsiveria blizgantis, iškilmingas atminimo ženklas žmogui, žuvusiam už tavo valstybę.

Pasakysit – nebuvo jokio pavojaus gyvybei, sveikatai ar žmogaus gerovei? Bet ar kiekvienas asmeniškai būtumėte taip pasielgę, na, tik nuoširdžiai, be maivymosi?

Lenkiu pliką ir gana kvailą galvą – pagarbą šiems vyrams išlaikysiu, kol kvėpuosiu. Nes žinau, kad jei neprarasim garbės – dar ne viskas prarasta.
.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
31 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Deja, Algimantai

šiame straipsnyje garbe net nekviepia.
Nėra jame ir sąžinės.
Net padorumo.

Lenkiu galvą

ir aš. Ačiū, garbieji Vyrai.

> Deja

Deja, tu rašai apie tai, apie ką net nenutuoki. Gėda tau, stribokėli be garbės, be sąžinės ir be padorumo.

Deivis

Net ir čia pirmasis komentaras nepribaigto bolševiko.

ant tokiu zmoniu peciu

ir laikosi Lietuva. Pagarba jiems.

>>>Deivis       2021-01-29 20:08

Ar tu ne iš jų, „nepribaigto bolševiko”, tarpo?

Taip,

deivio komentarai kvepia šėtoniškomis gaidelėmis. Nieko nereikia „pribaiginėti”. Juos reikia viešinti. Šėtonas labai nemėgsta viešumos, jis mėgsta veikti tyloje ir tamsoje. Klaida yra nepaviešintas su kbistais bendradarbiavusių asmenų sąrašas.

stasys

Algimantai ..Jus kaip ir aš užaugęs ‘triju muškietijinku’ serijomis ‘auklėtas’ , bet gal jau laikas būtu nustoti į viska žiūrėti seksualinio veršelio (bojarskij) akimis ? Vyrai parodė pavyzdį ir tik tam nukelčiau savo megzta barete . Vienok niekaip nesuvokiu ka tai bendro turi su ta sena tradicija laikytis žodžio ? Tradicija gera tada kai tampa sektinu pavydžiu kitiems , deja toks poelgis netapo sektinas ir kartotinas .

Algimantas

Jeigu paviešint KGBistų ir jų rėmėjų sąrašus, pašalint juos iš seimo,vyriausybės, reikės naujų rinkimų, nes liks tik koks ketvirtadalis, o gal ir mažiau nesusitepusiųjų, tikrų Lietuvos valstybininkų.

Rūta

Buvau tuo metu prie Vrublevskių bibliotekos. Žavėjausi dviejų garbių vyrų garbingu darbu. Kol turim tokių žmonių, tol Lietuva bus gyva.

Raigerdas

Na štai, pagaliau gerbiamas Algimantas Rusteika, pasikapstė savo voratinkliais ir piktžolėmis apaugusį atminties lobyną ir štai jums pasipylė genialios mintys kaip iš gausybės rago. Tai va, mes gi turime šitą dalyką: garbės jausmą, garbės kodeksus. Ar ne skanu jums skaityti štai šituos žodžius? Man tai skanu:”Garbingumas yra paprastas, kasdieniškas, kylantis iš žmogaus gelmės be jokių pastangų ir pasirodymų, nereikalaujantis jokio atlygio ir nuopelnų. Jis tiesiog yra kaip oras, kuriuo kvėpuoji ir kurį pajunti tik tada, kai pritrūksta”. Ar matote kaip paprastai daromi stebuklai:”Pagalvoju apie skulptorių Kęstutį Musteikį ir jo brolį Vytautą… Kada reikėjo atstatyti valdžios nuplėštą generolo Vėtros atminimo lentą, kreiptasi į skulptorius ir jų padėjėjus, dirbančius Vitražo ir skulptūros centro kieme… Kęstutis ir Vytautas sutiko…Išsinuomavo stelažus, atvažiavo ir lentą… Skaityti daugiau »

> sąsiui

Čia eina kalba apie garbę. Ką bendro turi su šią sąvoką?

štaziui

geležinkelio stoties kekšelė daugiau orumo turi nei tu. Patrauk savo sifilitinius pirštus nuo klaviatūros.

stasys

Klausimas buvo skirtas autoriui , ne stasiaus pav. lipdytiems besmegeniams .Negaliu aš į tamstu dūšeles ledo įpūsti gyvasties . Vienok už smalsumą tenka pagirti ir paaiškinti . Tai ko autorius pasigenda tik literatūrinis įvaizdis ,auklėjimo priemonė , kuria vaikams smalsiems lengva buvo diegti ‘sovietais’, taip kaip ju tėveliai arba nieko apie tai nežinojo arba neturėjo tam laiko .Deja tenka priminti jog ir šiandiena situacija nėra geresnė , senos ‘muškietininku’ duotos priesaikos dužta kaip stiklas susidūrus su realybe .Viso to reikia mokytis iš naujo ir neieškoti kaulo subinėj. Taip jei ji pas Jus vis dar funkcionuojanti ir nėra priverstinai užsiūtą ..kaip ne kai kuriems nutiko .

Klausiam dar kartą

> sąsiui 2021-01-30 12:15
Čia eina kalba apie garbę. Ką bendro turi su šią sąvoką?

stasys

Klausiam dar kartą  2021-01-30 17:51 ..rekomenduoju perskaityti ne tik orwela bet ir tris muškietininkus .

Trys paršiukai

….rekomenduoju perskaityti ne tik orwela bet ir tris muškietininkus .

Idiotizmas visam gražume…

stasys

Sutinku , ginčytis su besmegeniu ir tuo labiau .

Jau minėjau,

žiurkė saugi – pasislėpusi. Pasitaikytum tu man realybėje…

jhy

Pasakysiu be užuolankų-jei 1991 m.sausio 13 dieną būčiau bent nujautęs,kokį „pasakišką ir linksmą” gyvenimėlį mums ruošia tie seime užsibarikadavę tautos atmatos,reikalavę,kad runkeliai juos gintų iš paskutiniųjų (jau prasideda masinis dvikojų galvijų nuodijimas ir čipavimas),būčiau be menkiausių dvejonių su kalašu rankoje įsiveržęs vidun ir be ceremonijų iššaudęs tuos seimo išgamas,kaip pasiutusius šunis,pradedant pačiu apraikytu TATA…

G.P.

Pritariu autoriui. Manau, kad šiandieninėje Lietuvoje visų mūsų problemų šaknis – tai savigarbos praradimas.

stasys

Jau minėjau,  2021-01-30 19:09 … panašu kad jums geriau sekasi kumščiais mojuoti nei žodžius mintims dėlioti .

Rasa7

LAIKAS TAUTAI AIŠKIAI SUPRASTI, KAD VĖL GYVENAME NELAISVĖJE. KAD REIKALINGI DIDVYRIAI IR DIDVYRIŠKUMAS. DVASIA TURI BŪTI SUPURTYTA IR PAŽADINTA.

stasys

Bijokite moteru kurios kurios vilioja tapti dydvyriais patriotiniu odekolonu .

Raigerdas

Štai pažiūrėkite, kokie puikūs atsiliepimai apie šį straipsnį:”Rasa7 2021-01-31 10:22 LAIKAS TAUTAI AIŠKIAI SUPRASTI, KAD VĖL GYVENAME NELAISVĖJE. KAD REIKALINGI DIDVYRIAI IR DIDVYRIŠKUMAS. DVASIA TURI BŪTI SUPURTYTA IR PAŽADINTA”; „G.P. 2021-01-30 22:57 Pritariu autoriui. Manau, kad šiandieninėje Lietuvoje visų mūsų problemų šaknis – tai savigarbos praradimas”. Taip, taip, taip ir dar 100 kartų taip. Kokiame pasaulyje mes gyvename? Pasakysite, kad kapitalistiniame? Tada, kas yra tas kapitalizmas? Kapitalizmas – ekonominė socialinė sistema, grindžiama privačia kapitalo nuosavybe bei samdomuoju darbu. Kapitalistinėje ekonomikoje rinka yra pagrindinis ekonominės veiklos organizavimo būdas, prekės ir paslaugos sukuriamos atsižvelgiant tik į paklausą bei pasiūlą, o pajamos pasiskirsto per veiklą rinkoje (Vikipedija). Buvo valstybinė nuosavybė, kas yra visiškas absurdas, ir dabar yra mes vėl sugrįžome prie privačios nuosavybės.… Skaityti daugiau »

Raigerdas

Žemiau esančiame mano komentaro pabaigoje parašiau šiek tiek neteisingai:”Labai gaila, kad GARBĘ TURINTYS ŽMONĖS YRA VERTINGESNI UŽ ŠITAS IŠSIVYSČIUSIAS BEŽDŽIONES, KURIOS TO GARBĖS JAUSMO NETURI IR NETURĖS, nes jie yra visiškos priešingybės suvokiant tai, kas yra žmogus: tik kūnas ar dvasinė būtybė, kuri valdo kūną?”. Turėtų būti taip:”Labai gaila, kad GARBĘ TURINTYS ŽMONĖS, DEJA, NESUVOKIA TO, KAD JIE YRA VERTINGESNI ŽMONIŠKUMO PRASME UŽ ŠITAS IŠSIVYSČIUSIAS BEŽDŽIONES, KURIOS TO GARBĖS JAUSMO NETURI IR NETURĖS, nes jie yra visiškos priešingybės suvokiant tai, kas yra žmogus: tik kūnas ar dvasinė būtybė, kuri valdo ne tik savo kūną, bet ir kosminius laivus? GARBĘ TURINTYS ŽMONĖS, deja, nesuvokia, kad jie yra aukštesnės prabos žmonėmis, ir „štaziai” darys viską, kad NUŽEMINTI , SUMENKINTI, SUNIEKINTI tuos žmones,… Skaityti daugiau »

Prašalietis

Rusteikai pasiilgusiam laikų, kai”negalėdami atiduoti skolos, gautos be popieriaus, o davus garbės žodį – nusišaudavo”…, tegalima su „patriotiniu džiaugsmu” pasakyti, kad eurosojūziniame „laisvame ir nepriklausomame”pseudovalstybiniame darinyje dar neišsivaikščioję žmonės ir be šautuvų „iš gero gyvenimo kuo garbingiausiai” save patys nugalabija visokiais kitokiais būdais kaip niekur kitur pasaulyje. Išsilaisvinus iš okupacijos, nuo 1990 suklestėjus „tautiškai patriotiniam” komunistiniam ir sąjūdiniam „garbingumui” kaip dar nebuvo Lietuvos istorijoje , Lietuvos vyrai ir moterys ne dėl skurdo, bet dėl „garbės” kaip niekur kitur Europoje dar ir suserga tuberkulioze ir sifiliu… Tokioje būsenoje „laimingam žmogeliui pasidaro dar lengviau „garbingai” palikti profesionalių komunistų ir KGB-istinių Gorbačiovinių perestroijkinių sąjūdiečių jiems „iškovotą tautinį rojų”…

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

Pagarba Kęstučiui Musteikiui ir jo brolįui Vytautui.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

(pataisyta)
Pagarba Kęstučiui Musteikiui ir jo broliui Vytautui.

garbės receptas

gali būti durnu, visišku dolbajobu, nu ale uštenka prie namų iškelti vėlevą su vyčiu ir jau esi dolbajoras.

Žemyna

Jei neklystu, ponia FK registruota lobiste Seime7 Jei taip, ar tai, ką patyrė Rakutis su Valiušaičiu, ir yra lobistės darbo su seimūnais vaisius?

31
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top